A Rovatból

9 szuper tipp, amivel könnyebb és egyszerűbb a heti bevásárlás

A Dühös Mókus blog szerzője szeretne benneteket rávenni az okos bevásárlásra.

Link másolása

Nem ismered még a Mókusunkat?

Házi praktikák, receptek, DIY, napi mókusmóka, hasznos tippek, női lélek, gondolatébresztő témák... mindezekkel jön napról napra, úgyhogy érdemes követned!

Ha annyiszor kapnék mogyorót, ahányszor elfelejtettem valamit megvenni a boltban a hétvégi ebédhez, már biztos, hogy termésben fürdenék, mint Dagobert bácsi a pénzben, a Kacsamesékből. Hasonló lenne a helyzet akkor is, ha akkor kapnék finomságot, amikor ötletem sincs, hogy mit kellene főznöm. Ha neked is ismerős a helyzet, akkor imádni fogod, hogy kitaláltam 9 szuper ötletet is, amit már én is aktívan alkalmazok!

Fusd át, és ha van saját plusz tipped, ide vele és azonnal kiegészítem! Szuper lenne, ha minél több mókus megszeretné a bevásárlást, nem nyűgként gondolna rá és mindig minden meglenne. Szép álom, ugye?

1. A klasszikus jó tanács: írj bevásárlólistát!

Nagy igazság, hogyha valami elfogy otthon, akkor rögtön fel kell írni a bevásárlólistára, igen, még azelőtt, hogy kidobod az üres ketchupos üveget, mert ha olyan vagy mint én, elfelejted, mielőtt az üveg landolna a kuka alján. Nem vicc!

Persze az sem árt, ha egy közös cetlire írod fel, és nem az éppen kezedbe akadó füzet sarkára, mert az nem fog segíteni a későbbiekben. Higgy nekem, próbáltam!

Vannak most már szuper alkalmazások is erre, de azokat egy következő alkalommal mutatom meg, mert még tesztelés alatt vannak és még egyik sem az igazi (ha neked már van bevált appod, azt is dobd át, köszi).bevasarlas1

Kell egy biztos hely a konyhában, ahol mindig megtalálod a listát. Egyik leggyakoribb hely a hűtő ajtaja, de az evőeszközös fiók is megfelelő. Lényeg, hogy tudd, honnan kell felkapni, amikor a boltba indulsz.

Ha előre megtervezed, hogy mit szeretnél venni, akkor nem ér az a kellemetlen meglepetés, hogy kimaradt az egyik fő összetevő a vacsiból. Túl egyértelműnek tűnik, mégis kevesen alkalmazzuk/-tuk!

Én egyelőre a Keep alkalmazás listafunkcióját használom erre, mert tökéletes, hogy gyors, mindig kéznél van a telefonom és ki lehet húzogatni vásárlás közben azokat a tételeket, amiket már megvettem. Egyszerű és menő, de azért biztos van még jobb! Ha megtaláltam, sikítok!

2. Fotózd le a hűtő zöldség-gyümölcs fiókját!

Törekszem arra, hogy mindig legyen otthon legalább kétféle gyümölcs a reggelihez, és 3-4 féle zöldség a levesekbe, és persze minél több a salátákhoz (ráadásul én még a grillezett zöldségeket is imádom). Citromot és narancsot is szeretek itthon tartani teához, limonádéhoz nálunk elengedhetetlen. Persze az angol tea kivételt képez. Ittál már igazi angol teát, tejjel? Ha nem, mindenképp próbáld ki, isteni finom!bevasarlas2

Ennyi mindent fejben tartani nem könnyű, és hiába van otthon valamiből néhány szem, ha a boltban jut eszembe egy jó vacsiötlet, amihez legalább fél kiló kellene belőle.

Éppen ezért nálam már bevett szokás, hogy mielőtt elindulok a boltba, lefotózom telefonnal a zöldség-gyümölcs fiókot. Így pontosan látom a boltban, hogy mennyi paprika van a lecsóhoz, vagy fokhagyma a krémleveshez, még akkor is, ha csak ott ugrik be valami!

3. Van, amiből raktározni érdemes

Az ismerőseim mindig azon nevetnek, hogy súlyos kajaválság esetén, még egy-két hónapig el tudnék főzőcskézni abból, amit itthon tartok, így majd nálam kopognak, ha ez bekövetkezik. És valóban.

Nálam mindig vannak alapélelmiszerek, amik vannak itthon télen-nyáron. Jó mókusként, raktározok állandóan. Ha ezek közül valami elfogy, vagy alig van már az üveg alján, már veszem is a következőt. Főleg olyan élelmiszerek vannak ezen a listán, amiknél ez indokolt is. Nézd csak!bevasarlas7

Tartós élelmiszerek: liszt, cukor, tojás, só, tészták, rizs

Hűtött alapélelmiszerek: vaj, tej, tejföl, joghurt, sajt

Néhány konzerv és tartós kaja: konzerv tonhal, zacskós leves (igen, fúj!)

Fagyasztott cucc: szilvás gombóc vagy gordon bleu

Tudom, ezek nem a legegészségesebbek, de van, hogy a szükség törvényt bont. Tovább nem sorolom, mert tényleg nagyon raktározós vagyok, és valószínűleg vagy azt mondanád, hogy elment az eszem, vagy bealudnál a további lista láttán. Nálad mi van mindig otthon?

4. Naponta tölts 10 percet receptek nézegetésével!

Ismerős az a helyzet, hogy a „Mit főzzek?” kérdésre legtöbbször a következő válaszvariációk érkeznek: "Nem tudom." "Nekem mindegy!", "Amit szeretné!", stb.? Sok fejtöréstől kímélheted meg magad a hétvégi menü összeállításánál, ha naponta 10 percet receptek nézegetésével töltesz.

Legyen akár netes receptoldal, blog vagy akár néhány perc főzőműsor a TV-n. Egy-egy recept beindíthatja a fantáziádat, hogy kipróbálj valami újat, vagy eszedbe jut, hogy milyen régen főztél már egy családi kedvencet. Néhanapján pedig jól esik egy-egy ígéretes újdonságot is kipróbálni. Ugye?bevasarlas3

Ami tetszik, azt mentsd el, vagy írd fel, hogy a családi kupaktanácson csak elő kelljen állnod a te menü javaslatoddal. Én úgy oldottam meg, hogy kerestem egy szimpatikus gasztroblogot a Facebookon és elkezdtem követni, így a hírfolyamon megjelenek receptek, és már lefelé görgetés közben megszáll az ihlet. És ilyenből bizony millió van. Még a jó fajtákból is!

5. Nagybevásárlás előtt érdemes átnézni az akciókat, kuponokat

Bevásárlás előtt - és igazából folyamatosan - érdemes átlapozni az akciós újságokat és a postán küldött kuponokat is. Gyakran a korábbi vásárláskor kapott számla végén további kedvezményre jogosító sorok vannak. Ezeket mind érdemes figyelembe venni, ha nemcsak finom, de költséghatékony ételsort szeretnél az asztalra varázsolni.

Persze az online kuponokról se feledkezz el, mert ott ráadásul gyorsan össze is tudod őket hasonlítani és millió trükk van, amivel a legtöbbet kihozhatod belőlük!

6. Hol a mustár, hol a virsli?

Nagyon szeretek dumaszínházat nézni, ami a stand up comedy műfajához kapcsolódik. Az egyik humorista mesélt egy történtet arról, hogy a felesége úgy írja a bevásárlólistát, hogy a virslit, zsemlét ás a mustárt egymás alá írja, mert a tányéron is ott lesz, egy étkezéshez kell. Világos, ugye? De a boltban ez úgy néz ki, hogy bal szélső sor virsli, jobb leghátsó sarok zsemle, a mustár meg valahol középen van elrejtve, amit fél óra keringőzés után meg is találsz.bevasarlas6

Jót mosolyogtam az eseten, de tanuljunk belőle. Ha mindig ugyanabba a boltba jársz, egy idő után már rutinszerűen végig tudsz menni, sőt, fejben is fel tudod már idézni a pontos lelőhelyét a kívánt élelmiszereknek. (Na, pont ennek a rutinnak a megtöréséért rendezik át folyton a boltokat, hogy ne találd meg egyből, amit keresel, és akkor a kóválygás közben találsz és veszel még ezt-azt. De pszt, nem fecsegek el több marketingfogást, végül is ügyesek. Legyél te figyelmesebb!)

Szóval otthon érdemes a bevásárló listát rendszerezni, hogy a boltban megtett kilométereket minimalizálni tud. De ha te sportként tekintesz a bevásárlásra, akkor hajrá, végül is a rohanást, súlyemelést és a tornát is magába foglalja. Már hallom is: most nyújtózkodjunk lábujjhegyen (hogy elérjük a mosóport), most hajlás, érints meg a bokád (helyett az alsó sorból a cukrot), hajolj át a pulton a csirkecombért. Oké, befejeztem!

7. Az egészséges táplálkozás a bevásárlásnál kezdődik

Ha az egészséges(ebb) táplálkozás a cél, esetleg most kezdenél bele egy diétába, akkor tartsd szem előtt, hogy ezeknek az irányelveknek a betartását nem a konyhában kell kezdeni, hanem már a bevásárlásnál. Ha nem veszed meg az elveiddel ütköző élelmiszereket, akkor nem is fogod tudni otthon elnassolni, vagy elkészíteni. Minél több egészséges étel van otthon, annál többet is eszel belőlük. Tapasztalat.bevasarlas4

Tipp 1: Ha nem akarod drasztikusan kezdeni az átállást, akkor fogadj meg annyit, hogy bármikor vásárolsz élelmiszert, a vásárolt mennyiség minimum kétharmada egészséges élelmiszer legyen, és csak a fennmaradó hányad lehet bűnös élvezet vagy egészségtelen.

Tipp 2: Vedd alapul a mostani étrended, és minden elfogyasztott étel csak egy fél fokkal legyen egészségesebb, mint eddig. Pl. müzliből ne a csokis golyócskákat vedd le a polcról, hanem teljes kiőrlésű gabonát tartalmazó darabot. Ne üdítőt igyál, hanem gyümölcslevet, felejtsd el a chipset esti nasinak, vegyél inkább mogyoró, dió és asztalt gyümölcs keveréket. Tarts a mókusokkal!

8. Bevásárlókocsi, kosár vagy kartondoboz?

Mielőtt belépsz a boltba, mérd fel, hogy körülbelül mennyi mindent szeretnél vásárolni és ennek megfelelően válassz bevásárlókocsit vagy kosarat. Ha csak néhány apróságra van szükséged, inkább maradj a kosár mellett, mert így nem érzel tudat alatti kényszert, hogy több dolgot vegyél, mint amennyit terveztél.

Van olyan bolt, ahol kosarat már nem is tesznek ki, egyik oka a fenti, a másik, hogy sajnos el-eltűnnek. Szóval, az ilyen helyen például a tejes dobozok megüresedett kartonját használhatod kosárként. Neked jó, hogy gyorsan tudsz közlekedni a sorok között, ráadásul haza is tudod vinni benne a megvásárolt termékeket, az bolti dolgozók meg örülnek, hogy nem nekik kell begyűjteni a megmaradt papírhulladékot.bevasarlas5

9. Figyeld a lejárati dátumot!

A bevásárláson szeretünk minél gyorsabban túlesni, de a lejárati dátumok ellenőrzésére mindig fordíts időt! Jó tudni, hogy a legtöbb boltban a polcokat úgy töltik fel, hogy hátra teszik a később lejáró élelmiszereket, és az első sorban vannak a régebbiek. Ennek akkor van jelentősége, ha később szeretnéd felhasználni azt az alapanyagot és fontos, hogy kibírjon még egy hetet vagy kettőt.

Az akciós hűtőrészlegben általában vannak közeli lejárati dátumú termékek, ha aznap szeretnél főzni, akkor érdemes szemezgeti közülük. Ezeknek az ára gyakran a felére van csökkentve, de mielőtt megveszed. jól nézd meg, hogy nincs-e rajta sérülés. Az akciónak köszönhetően olyan prémiumkategóriás finomságokat is kipróbálhatsz, amire egyébként sajnálnád azt a sok pénzt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: