HÍREK
A Rovatból

6 kozmikus katasztrófa, ami véget vethet a földi életnek

Tudományos feltételezések szerint előbb, vagy utóbb, bolygónk űrből jövő erők áldozatává válik.


Donald Trump ide vagy oda, a világvégét – egészen pontosan a Földünk végét - valószínűleg inkább természeti katasztrófa fogja okozni. Az Independent összeszedett hat olyan tudományos feltételezést, amelyek szerint előbb, vagy utóbb, bolygónk űrből jövő erők áldozatává válik. Nyugalom, minden bizonnyal mi nem érjük meg – de az ükunokáink sem még!

napkitores

1. Nagy energiájú napkitörés

Napunk nem egy nyugodt csillag, épp ellenkezőleg, Folyamatosan erős mágneses mezőt gerjeszt, amivel Földünknél sokkal nagyobb napfoltokat is képes létrehozni. Valamint naprészecskéket és sugárzást bocsájt ki, közismertebb nevén napszelet. Ha ez normális értékek között mozog, bolygónk északi területein megcsodálhatjuk a csodás auróra jelenségét, ám amikor túl intenzív, megakadályozza a rádiókommunikációt és akár áramkimaradásokat is okozhat.

Az emberiség által dokumentált legijesztőbb ilyen eset 1859-ben történt. A Carringtom-eseménynek elnevezett kitörésnek kisebb elektronikai eszközök látták a kárát. Többek között a távírás lehetetlenné vált egy rövidebb ideig. Ehhez hasonló esetek valószínűleg régebben is történtek, csak nem feltétlenül érzékelték akkor még az emberek, mert nem volt elektromosság. Viszont ha ma történne ilyen, beláthatatlan következményei lennének, mert nem működne az internet, a GPS és nem lenne fűtés vagy légkondi, a repülőgépek pedig lezuhanhatnának.

2. Meteorbecsapódás

Hatásait ismertetnünk sem kell, hisz bizonyára mindenki látott már meteoros katasztrófafilmet. A meteorokat a dinoszauruszok kihalásához is társítják, mint közismert okot.

Az emberiség nemrég kezdett el kifejleszteni egy védekező rendszert, amely segítségével majd kivédhetjük az esetleges kisebb meteoritokat, de a nagyokkal szemben teljesen védtelenül állunk.

Az emberiség történetében szerencsére eddig még nem volt példa „világvégét” jelentő meteorra. Ez sok csillagász szerint azért is lehet így, mert a Jupiter, naprendszerünk legterebélyesebb és legnagyobb tömegű planétája lévén pajzsot képez körénk, és helyettünk abba ütköznek bele a kozmikus kőtömbök. Feltételezések szerint ha nem létezne a Jupiter, élet sem alakulhatott volna ki a Földön. Ettől függetlenül lehet hallani kisebb meteoritok becsapódásáról. 2013-ban az oroszországi Cseljabinszkben óriási hangrobbanással és fényjelenséggel járt egy ilyen, sok kilométeres körzetben ablakok törtek be.

3. Naptágulás

A csillagok bizonyos idő elteltével elpusztulnak, és nem kivétel ez alól a mi Napunk sem. Előrejelzések szerint 7,72 millió év múlva várható ez a dolog, és úgynevezett „fehér törpévé” válik.

Viszont nyugalom, az emberiség addigra rég megsemmisül majd. Ahogy a Nap öregszik, egyre nagyobbá és hidegebbé válik – olyannyira megnő a mérete, hogy a Merkúrt és a Vénuszt biztosan megsemmisíti. A Föld talán megmarad tovább, de a Nap olyan erős napszelet teremt majd, hogy erősen lelassul, és így spirálszerűen belebukfencezik naprendszerünk középpontjába, hogy ott örökre elolvadjon.

tuzgomb

4. Gammasugárzás

A gammasugárnak elnevezett extrémen erős sugárkitörést úgynevezett bináris csillagrendszerek (két csillag egy pont körül kering) és szupernóvák (felrobbanó csillagok) okozhatnak. Azért is erős a hatásuk, mert egy szűk, kicsi méretű sugárnyalábot lövellnek ki mindössze néhány másodperc alatt, de az intenzitása miatt tönkreteheti az ózonrétegünket néhány pillanat alatt. Ha ez megtörténik, védtelenekké válunk a Nap UV-sugaraitól.

Asztronómusok felfedezték a WR104 nevű csillagrendszert, amely túl közel van hozzánk, ráadásul csak tippelni tudunk, mikor történik meg a sugárkitörés. Viszont arra is van esélyünk – szerencsére elég nagy –, hogy pont elkerül majd bennünket.

5. Szupernóvarobbanás

Akkor történik szupernóvarobbanás, amikor egy csillag elpusztul. Galaxisunkban, a Tejútban nagyjából 100 évente kétszer történik ilyen esemény, az is különösen a középpontjához közelebbi csillagok körül. Mi szerencsére a centertől kétharmad úton vagyunk csak.

Tudósok azonban felfedezték a Betelgeuse nevű haldokló, szuper vörösóriás napot, amely az Orion csillagképben található mindössze 460-650 fényév távolságra tőlünk (ez közelinek számít). Viszont szerencsére úgy vélekednek, hogy 50 fényévnyi távolság kell legalább ahhoz, hogy a hatását érezzük.

robbanas

6. Vándorló csillagok

Léteznek úgynevezett vándorcsillagok, amelyek a galaxisunkban változtatják a helyzetüket. Ha egy netalán túl közel ér a mi napunkhoz, a naprendszerünk legszélén lévő kőhalmazt, az Oort-felhőt felkavarja, ami miatt üstökösként belecsapódhatnak Földünkbe is.

Egyébként a mi Napunk is folyamatosan mozog a Tejút közepe felé tartva. Jelenleg kevésbé sűrű csillagközi gázokon keresztül megyünk át, amelyet egy szupernóva csillag teremtett. Ebből azért nem veszünk észre semmit, mert a napszél és a napunk által kibocsájtott mágneses mező megvéd bennünket ezektől a hatásoktól szinte egy védőburkot létrehozva – amelyet héliosz-szférának hívunk. Nagyjából 20-50 ezer év múlva hagyjuk majd el ezt a helyet, ami jelentősen megváltoztatja a Föld éghajlatát is, ha éppen nem pusztítja el az élőlényeket.

Forrás: Independent

Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Lemond a TISZA Párt fővárosi frakciójának vezetője a közgyűlési mandátumáról
A döntésről a közösségi oldalán számolt be a TISZA Párt. Dr. Ordas Eszter lemondása mögött családi okok állnak.


„A TISZA fővárosi frakciójának vezetője, dr. Ordas Eszter családi okból július 15-ével lemond a közgyűlési mandátumáról. A TISZA elnöksége és a budapesti frakció tudomásul vette frakcióvezető asszony döntését” – írta Facebook-oldalán a párt budapesti szervezete.

A megüresedő képviselői mandátumot Gerzsenyi Gabriella veszi át. „A TISZA fővárosi frakciója jövő héten választ új vezetőt” – emlékeztetett a párt. „A TISZA teljes közössége nevében köszönjük Eszter eddigi munkáját, és további szakmai sikereket és jó egészséget kívánunk neki” – írták a közösségi oldalon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: A holdudvart etető rendszer válságba jutott, mert az EU nem küld tovább szabadon ellopható pénzeket
A független országgyűlési képviselő szerint a szekszárdi borász esete, illetve a körülötte kialakult gazdasági hálózat jól mutatja, hogy a Fidesz-rendszer sokkal kiterjedtebb, mint azt manapság gondolni szokás.


Hadházy egy fotót is mellékelt a Facebook-bejegyzéshez, amin Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter helikoptere látható egy szekszárdi borászat istállójának karámján belül, „mert a külügyminiszternek derogált autópályán leutazni 150 kilométerre egy protokoll gyárlátogatásra és egy ebédre a borászat éttermében”.

„A borász esete, illetve a körülötte kialakult gazdasági hálózat jól mutatja, hogy a Fidesz-rendszer sokkal kiterjedtebb, mint azt manapság gondolni szokás.

Sok tízezer, sőt, százezer ember él ilyen vagy olyan módon abból, hogy jóban van valakivel, neki politikai szolgálatokat tesz, amiért állást, állami megrendelést, uniós pályázati forrást remél. Ha egyszer elkezdenénk komolyan felgöngyölíteni ezeket a dolgokat, nem is lenne elég egy új börtönt építeni, kettőt-hármat simán meg lehetne tölteni csak a fontosabb szereplőkkel” – fogalmazott a független országgyűlési képviselő, aki jó hírekről is beszámolt.

„A jó hír az, hogy ez a holdudvart etető rendszer válságba jutott, mivel a sajtó és néhány ellenzéki szereplő kitartó munkával elérte, hogy az EU ne küldjön tovább szabadon ellopható pénzeket. Külső finanszírozás nélkül pedig az eddigi "gazdasági modell" összezuhant, hiszen nem képes kitermelni annyit, amennyire a csókosok igényt tartanának

(meg ami egy szerény életszínvonal-emelkedéshez kellene). Lent a végeken iszonyú harag gyűlik a nagykutyákkal szemben, akik a maradék forrásokat magukhoz terelik, a falusi polgármestereknek meg csak annyit mondanak: oldjátok meg!” – zárult a bejegyzés.

A Blikk szerint több mint három és fél milliárdos csalással gyanúsítják a szekszárdi borászt, aki a hatóságok szerint fiktív önrészekkel és túlárazott számlákkal csapta be a pályázati rendszert.

A cég 2012 és 2022 között összesen közel 5 milliárd forint vissza nem térítendő állami és uniós támogatást kapott. A nyomozás jelenlegi állása szerint a gyanúsított ezek közül egyes összegekhez jogtalanul jutott hozzá.

Az ügyészség közlése szerint a férfi egyeztetett egy dunaújvárosi cég ügyvezetőjével, aki a piaci árnál jóval magasabb árajánlatokat adott. A számlákon szereplő összegek egy részét visszajuttatták a borász érdekeltségébe tartozó társaságoknak, így formálisan teljesítették a pályázatban előírt 50 százalékos önrészt. A nyomozók szerint ezzel a módszerrel a férfi és társai megtévesztették a pályázatért felelős hatóságot, és összesen mintegy 3,6 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak. Az eljárásban jelenleg tíz bűntársa ellen is folyik nyomozás, legtöbbjük szintén szekszárdi borász.

A jogi végzettségű B. I. korábban a Tolna megyei adóhatóság nyomozó osztályának vezetője volt. Korábban maga is hasonló típusú bűncselekmények ügyében nyomozott. A családja által működtetett pincészet több generáció óta jelen van a szekszárdi borvidéken, boraik országosan is ismertek, és nagy élelmiszerláncok polcain is megtalálhatók, írta a lap.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Beszólós” pólóban fogadták Lázár Jánost a múzeumi dolgozók, amikor műtárgyakat válogatott náluk
A dolgozók különféle feliratú pólókkal fejezték ki véleményüket, miközben Lázár János műtárgyakat válogatott a Karmelitába. A miniszter végül meghallgatta panaszaikat is.


Fekete pólóban várták az Iparművészeti Múzeum dolgozói Lázár János építési és közlekedési minisztert a Jászberényi úti átmeneti telephelyen. A miniszter azért ment az intézménybe, hogy személyesen válasszon ki műtárgy bútorokat, amelyekkel a Miniszterelnökség Karmelita épületének reprezentatív helyiségeit akarják berendezni, írta a 24.hu.

Több munkatárs olyan pólót viselt, amelyen a „műtárgy nem használati tárgy” felirat szerepelt.

Mások „El a kezekkel a műtárgyakról” feliratú pólót húztak, voltak, akik a bérhelyzetükre utalva „mi nem a bérünkért dolgozunk, hanem annak ellenére” szöveget viselték a ruhájukon.

A KKDSZ Kulturális Szakszervezet így számolt be az esetről: „Az üzenetek megfogalmazására kivételes alkalmat szolgáltatott, hogy erre épp egy olyan helyzetben kerülhetett sor, amikor közvetlenül a kormányzat tart igényt (horribile dictu: szorul rá) a múzeumi alkalmazottak munkájára.”

A szakszervezet azt írta, hogy

„bár eredeti terveink között ez nem szerepelt, a miniszter úr – némi bizonytalankodást követően – végül vállalkozott rá, hogy rövid látogatása végén személyesen is meghallgassa a jelenlévő múzeumi kollégákat, és megfogalmazott panaszaik jogos voltát maga is kénytelen volt elismerni”.

A KKDSZ szerint ez a történet azt mutatja, hogy „már a kormányzat legfelsőbb szintjein is felfigyelhettek Lázár János műtárgyakhoz fűződő ismereteire, és ezt igénybe is veszik.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Elképesztő felvétel: vörös lidércet kapott lencsevégre Kapu Tibor társa a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről
A különleges elektromos kisülés Mexikó felett villant fel egy vihar során. A jelenség szabad szemmel nem látható, csak speciális kamerával rögzíthető.


A Nemzetközi Űrállomás éppen Mexikó és az Egyesült Államok fölött haladt el, amikor a térségben viharok alakultak ki. A fedélzeten tartózkodó Nichole Ayers asztronautának sikerült megörökítenie egy különleges légköri jelenséget: egy vörös lidércet, azaz red sprite-ot. Az Időkép szerint az ilyen ritka elektromos kisülések megfigyelése Kapu Tibor magyar űrhajós kutatási programjában is szerepel.

A vörös lidércek olyan magaslégköri ködfénykisülések, amelyeket zivatarokban kialakuló intenzív elektromos tevékenység vált ki.

Ezek a jelenségek mindössze a másodperc töredékéig láthatók, így szabad szemmel nem érzékelhetők. A megfelelő elektromos térerősség rövid időre jöhet létre nagyobb villámkisülések után, a viharfelhő és az ionoszféra alsó határrétege között, körülbelül 100 kilométeres magasságban.

Az Időkép kiemelte, hogy

a vörös lidércek 80 kilométer magasan a legfényesebbek, ahol a légnyomás mindössze a tengerszinten mért érték százezred része.

Ezek a jelenségek horizontálisan meghaladhatják az 50 kilométeres kiterjedést, magasságuk pedig elérheti a 60 kilométert.

Nichole Ayers március óta teljesít szolgálatot a Nemzetközi Űrállomáson, és várhatóan fél évig marad. A legénységhez múlt csütörtökön csatlakozott Kapu Tibor is, akinek kutatásai között szerepel az ilyen légköri jelenségek vizsgálata.

(via Portfolio)


Link másolása
KÖVESS MINKET: