444: Állami milliárdokból felújított budai palota került Matolcsy fiához – most bérleti díjat szed érte az MNB alapítványától
A Budai Várnegyedben található Hasslinger–Scossa-ház több szempontból is különleges helyszín. Az épületben a második világháború idején az ország aranytartalékának egy részét őrizték, és nem kizárt, hogy egy időre a Szent Korona is ide került.
A Magyar Nemzeti Bank egyik alapítványa, a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány (PAGEO) 2015-ben vásárolta meg az épületet a Szép Házak Kft.-től, nettó 795 millió forintért. A megvásárlás után az alapítvány több mint 3,4 milliárd forintot fordított a felújításra. A munkákat a Raw Development Kft. végezte, amelynek tulajdonosa Somlai Bálint, Matolcsy Ádám barátja.
A restaurálás során többek között pezsgőfürdőt, szaunarészleget és egy óriási medencét is terveztek, de a föld alatti wellnessrészleget végül nem támogatta a tervtanács. Az épület a későbbiekben a PAGEO-t is magába olvasztó másik jegybanki alapítványhoz, a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványhoz (PADME) került, ahol fenntarthatósági tudásközpontot alakítottak ki.
A tulajdonjog 2019-ben, a felújítás alatt átkerült az MNB-alapítványok vagyonkezelő cégéhez, az Optimához. 2021 szeptemberében azonban újra gazdát cserélt: a tulajdoni lap szerint az ingatlant - ismeretlen áron - megvásárolta a Matolcsy Ádámhoz köthető Skygreen Kft., amely hitelfedezetként is felhasználta az épületet.
A PADME fenntarthatósági tudásközpontja továbbra is itt működik, de az alapítvány - amely tehát az egykor hozzá tartozó épület felújítását ugyancsak maga finanszírozta - most már bérleti díjat fizet a használatért.
Az alapítvány eredetileg azért vásárolta meg az ingatlant, mert kutatási és oktatási központot szeretett volna létrehozni a Budai Várban. E célból egy másik, egymilliárd forint értékű villát is megvásároltak Matolcsy György szomszédságában, de végül nem a tervezett célra használták, és egy ingatlankezelőhöz került.