UTAZZ
A Rovatból

3 határon túli város, ahová érdemes kirándulni

A számtalan magyar, illetve egykor magyarok által alapított város közül most hármat mutatunk be.

Link másolása

Napestig tudnánk sorolni azoknak a gyönyörű városoknak a nevét, amelyek a trianoni békeszerződéssel kerültek más országokhoz, és amelyek feledhetetlen élményt nyújtanak. Most Szlavónia, a Vajdaság és Erdély egy-egy gyöngyszemét mutatjuk be röviden.

Régi fotókon és illusztrációkon azt is láthatjátok, milyenek voltak hajdan ezek a városok, hogyan festett egy-egy nevezetes pontjuk. Reméljük, kedvet kaptok a nyár végi, kora őszi utazáshoz!

1. Eszék

A délszláv háború után 1997-ben, amikor először jártunk ott, siralmas látványt nyújtott, a városban számos házfalon látszottak lövésnyomok, akadtak teljesen romos, szétlőtt épületek. 1993-ig többször ostromolták a várost a szerb katonák, körülbelül ezer ember esett áldozatul. Az háború utáni első horvátországi választások (1998) óta eltelt időben Eszék (horvát nevén Osijek) gyönyörűen megújult.

Ez a terület a rézkorban is lakott volt, először a kelták, majd a rómaiak laktak itt, mivel átkelőhely volt a Dráván. A honfoglalás kora óta élnek errefelé magyarok. I. (Szent) István idején hadiút vezetett erre, a település piacát és a révet Imre király egyik rendelete is említi. Egészen a törökök uralmáig magyar település volt. A várost 1687-ben foglalták vissza a császári seregek, ezután telepítették be a német anyanyelvű lakosságot - ezután a második világháborúig ők alkották a többséget. A trianoni békeszerződéssel került a Szerb–Horvát–Szlovén Királysághoz, a későbbi Jugoszláv Királysághoz, majd Jugoszláviához. Ma már a város lakóinak többsége horvát.

Az Ulica Franje Kuhača - Franjevačka ulica kereszteződés 1900-ban, a közúti híd 1910-ben, a Županijska ulica 1941-ben a Fortepan fotóin.

eszek1900

eszek2

71569

Látnivalók:

Eszék egyik emblematikus épülete a neogótikus Szent Péter és Pál templom (Trg Marina Držica) égbe szökő karcsú tornyaival. Az egyik legrégebbi alapítású templom (1298) a Szent Mihály, amelyet jelenleg látható formájában a jezsuiták egy dzsámi helyére építettek 1725 és 1766 között. Az eszéki vár (Óváros) a XVII. században épült, barokk stílusban, eredetileg katonai épületegyüttes volt, 1786-ig önálló közigazgatással rendelkezett, azóta pedig Eszékhez tartozik. A Városháza masszív, barokk tömbje az árkádokkal és a toronyórával a Szent Mihály templom szomszédságában látható. Sétáljatok le a Dráva partjáig, és feltétlenül nézzétek meg a kecses hidat.

VIDEÓ: Ez a szép time-lapse videó 4 éve készült a városról:

SlowCity - Osijek - Timelapse from Romulic & Stojcic on Vimeo.

2. Szabadka

Túlzás nélkül állíthatjuk, a hogy a Vajdaság ékköve. Több ezer éve lakott területen alakult ki a város, amelyet 1391-ben említtek először Zabotka/Zabadka néven. A török uralom előtt a Hunyadi családé volt, Mátyás adományozta Dengelegi Pongrácz János erdélyi vajdának, a férfi emeltette a várat. 1542-ben foglalták el a törökök, 1686-ban szabadították meg a törököktől a császári csapatok. Mivel város magyar lakossága erősen megfogyatkozott a török idők alatt, délről érkező horvátokkal és szerbekkel telepítették újra.

Mária Terézia először mezővárosi, majd szabad királyi városi rangot adott Szabadkának (egy időben Maria Theresienpolis néven említették a latin és német nyelvű dokumentumok.) A kiegyezés után fantasztikus fejlődésnek indult a város, ezt részben a vasútnak köszönhette. 1897-ben már villamos járt Palicsig. A századfordulós építkezéseknek köszönhetően Szabadka ma a szecesszió egyik kiemelkedő központja. A trianoni békeszerződéssel került a Szerb–Horvát–Szlovén Királysághoz. Számos híresség, kiemelkedő művész született Szabadkán, mint például Csáth Géza, Kosztolányi Dezső, Ortutay Gyula, Komlós Juci, Latabár Kálmán.

A Szent István tér, szemben a Szentháromság-szobor, jobbra a Barátok temploma (ferences templom) tornyai 1911-ben, a Városháza 1941-ben, a Raichle-palota 1971-ben a Fortepan fotóin.

szabadka1911

szabadka1941

szabadka1971

Látnivalók:

A szecessziós városházát azonnal felismeri mindenki, aki csak egyszer is látta. Gyönyörű a magyar szecessziós stílusban épült zsinagóga, a Raichle Ferenc által építtetett Palota (ma modern művészeti galéria működik benne), illetve a városi könyvtár. (Raichle Ferenc tervezett több ikonikusnak számító szegedi épületet is, például a Gróf-házat és a Ságvári Gimnázium főépületét.) Érdemes végigsétálni a Kossuth utcán. A ferences rendi templom rendházának érdekessége, hogy az egykori vár maradványaiból építették. Nagyon szép a katolikus székesegyház és a szerb ortodox templom. A környék látnivalókban gazdag kirándulóhely, a palicsi fürdő és az állatkert a gyerekeknek is izgalmas program. A szabadkai piac pedig egyenesen legendás.

8121545286_605409eb78_z

Fotó: VisitSubotica

8229519790_917145d48b_z

Fotó: VisitSubotica

3. Székelyudvarhely

Bár a trianoni békeszerződéssel a Román Királysághoz került, a lakosság 95 százaléka ma is magyar anyanyelvű. Jellegzetes, a város látképéből kiemelkedő templomtornyát nem lehet elfelejteni. A székelység központja évszázadok óta, az Udvarhelyi-medence egyik legrégebbi települése. Udvarhely, azaz Uduorhel néven csupán 1333-ban említették. Két épületének is különös a története. Az egyik a "Székely Támadt" vár, amelynek romjai ma is láthatók a városban. Ezt a várat - jelenlegi stílusában - János Zsigmond építtette a korábbi építmények felhasználásával a legyőzött székelyek megzabolázására, 1562 és 1565 között, de a székelyek 1599-ben lerombolták, 1616-ban Ali pasa felgyújtatta. Bethlen Gábor azonban néhány évvel később úgy rendelkezett, hogy a várat fel újjá kell építeni. Az újraépült várat a Rákóczi-szabadságharc alatt Tiege generális kifosztotta, az erődítményt visszafoglaló Pekry Lőrinc pedig leromboltatta. Ettől fogva Csonkavár lett a neve.

A másik hányatott sorsú épület a Városháza. A régi elbontását még 1888-ban határozták el, de csak 1895-ben kezdték meg a munkát, mert évekig folyt a vita arról, hogy hol épüljön fel. Szerették volna, ha a millenniumi ünnepségekre elkészül, és az 1896-os évszám került a homlokzatra, a terv nem jött össze és csak 1897-ben adták át az épületet.

A vár romjai egy régi metszeten, a Főtér 1942-ben, a volt tanítóképző épülete 1963-ban és a Szabadság tér 1963-ban a Fortepan fotóján:

szudv_vara

udvarhely1942

30139

30140

Látnivalók:

Már a város déli bejáratánál érdemes megállni, mivel itt látható a 13. századi eredetű Jézus Szíve kápolna. Jellegzetes erődtemplom, fallal körülvéve. A Főtérről, azaz a Szabadság térről a Vár utcán jutunk a romokhoz. Érdemes megnézni a Városházát (őszintén szólva nekünk az udvara jobban tetszik, amint a térre néző főhomlokzata), a Milenniumi Emlékoszlopot, a Barátok templomát, vagyis a ferences templomot, a református templomot, a Szent Mihály-templomot és a város határában Budvárat, amelyen az egykori erődítmény a legenda szerint Budához (Attila testvéréhez) köthető. Székelyudvarhely remek bázis lehet a kiránduláshoz: többek között innen 40 kilométerre található Parajd, 45 kilométerre a Medve-tó, 10 kilométerre találjátok Farkaslakát, Tamási Áron szülőhelyét.

Székelyudvarhelyi fotók:

Neked melyek a kedvenc határon túli városaid? Mit tennél a listára?

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát
A diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül. Az ófaluba csak belépővel lehet bemenni húsvétkor.

Link másolása

6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát.

A Nógrád megyei település amúgy is népszerű célpontnak számít a kirándulók körében, de húsvétkor szinte elözönlik a települést a látogatók.

Azonban

a Hollókői Húsvéti Fesztivál és Hollókő Ófaluja is kizárólag a rendezvény hivatalos jegyének megvásárlásával látogatható március 30. és április 1. között.

A felnőtt napi belépőjegy 6500 forintba, a diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül.

A belépőjegy viszont már tartalmazza a település összes programjainak és egyes látnivalóinak belépődíját is: így be lehet vele menni többek között a Hollókői Várba, a Palóc Játszóházba és a Babamúzeumba is.

@szeretlekmagyarorszag.hu Ha Húsvét napjain Hollókőre látogatsz, fizetned kell. Mi erről a véleményed? Írd meg nekünk! #szeretlekmagyarország #nekedbelegyen❤️ #hollókő #húsvét #foryou ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista: ennyivel lesz drágább nálunk az egynapos autópálya matrica, mint a régió országaiban
A környező országokhoz képest drágább lesz az egynapos matrica, ezért érdemes lehet megfontolni helyette a megyei vagy havi matrica vásárlását.

Link másolása

Április elsejétől, hétfőtől lehet egynapos autópálya-matricát vásárolni Magyarországon, írja a rtl.hu. Az autósok az érvényesség napján éjfélig használhatják majd a sztrádákat, közölte az állami útdíjfizetési vállalat.

A személyautók esetében alig ötödével olcsóbban adják majd az egynapos matricát a tíznaposhoz képest. A legtöbbért, amennyit csak elkérhet érte egy kormány.

„Az európai uniós irányelvek alapján az éves országos matrica árának legfeljebb 9 százaléka lehet, így a matrica ára 5150 forintba fog kerülni, és csak az adott napra érvényes. Tehát érdemes megfontolni ennek a használatát. Két egynapos matricának az ára már gyakorlatilag egy havi autópálya-matrica árának felel meg” – mondta a Híradónak Urbán Tamás, az autopalyamatrica.hu ügyvezetője.

Ausztriában már az év eleje óta kapható a mai árfolyamon 3400 forintos egynapos matricát, miközben az osztrák átlagfizetés nagyjából háromszorosa a magyarnak. Csehországban 3100, Szlovákiában pedig várhatóan 2100 forintot kell majd fizetni a napi sztrádahasználatért.

„A környező országokhoz képest drágább a matrica, viszont Magyarországon jellemzően a megyei matrica az, amit nagyon sok autós igénybe vesz, így Magyarországon vannak kedvezőbb megoldások is” – mondta Urbán Tamás.

Egyelőre online, illetve az állami útdíjfizetési szolgáltató ügyfélszolgálatain érdemes egynapos matricát venni, mert még nem minden viszonteladó partnernél lehet megvásárolni április elsejétől.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk