UTAZZ
A Rovatból

15 magyar nevezetesség, amit látnod kell

Kőszeg, Hollókő, Tihany, Veszprém, Badacsony - csak egy pár település azok közül, amit feltétlenül látnod kell!


Lenyűgöző tájak, természeti kincsek és települések kis hazánkban is bőségesen akadnak, nagyon nehéz közülük választani, vagy őket rangsorolni.

Az utazom.com listáját az egy helyen található legtöbb látnivalóval, legérdekesebb, leginkább jelentős kulturális vagy természeti nevezetességgel büszkélkedő helyek alapján állította össze.

1. Hollókő:

Magyarország egyetlen UNESCO Világörökségi listán (1987) szereplő falva a XVII-XVIII. században nyerte el ma is látható jellegét. A Nógrád megyei palóc falu a tradicionális építészetet, és a XX. századot megelőző paraszti életet mutatja be anélkül, hogy a falu szabadtéri múzeummá vált volna.

800px-Hko_Kossuth_117

img_0584

2. Őrség:

A hazánk nyugati határvidékén fekvő Őrség elsősorban természeti és néprajzi tájegység, mely látnivalókban, természeti kincsekben, a történelmi múltat idéző, kulturális és szakrális értékekben gazdag.

Jellemzője a szeres településszerkezet - átmenet a csoportos és szórványtelepülés között -, és a házak építőanyaga, a fa. A legszebb őrségi falvak közé tartozik Hegyhátszentjakab és Szalafő. Koraközépkori templomok, haranglábak, néprajzi múzeum és izgalmas programok várják az ide érkezőket.

nagy

3. A villányi borvidék:

Villány az egyik legfejlettebb bortermelő vidékünk, 2100 hektáron terül el. Magyarország legmelegebb, legnaposabb borvidéke, hosszú, száraz nyarakkal és tenyészidővel. A borvidék két település körül alakult ki: Villány a tüzes vörösborairól, míg Siklós a fehérborairól nevezetes.

Villány 1987-ben a megtisztelő Szőlő és Bor Városa címet kapta a nemzetközi zsűritől. Hasonlóan gyönyörű tájban gyönyörködhetünk a tokaji borvidék esetében is, amely 2002 óta az UNESCO Világörökségi védelme alatt áll.

villany_kerekpartura_img_6484

4. Esztergom:

A Duna kanyarulatában fekvő város Esztergom igazán festői képet nyújt a panorámáját megkoronázó bazilikával. Az esztergomi érsek székvárosaként a Római Katolikus Egyház magyarországi központja.

Világviszonylatban is kiemelkedő egyházi gyűjteménnyel rendelkezik, 1242-ig a tatárjárásig az ország egyik fővárosa volt Székesfehérvár mellett. Az Esztergomi Bazilika mellett a középkori vár, a prímási palota, a műemléki védelem alatt álló belváros, az Ószeminárium, a Sötétkapu, a Víziváros török kori emlékei érdemelnek még említést.

asp_620_MG_3298k

Fotó: Mervai Márk

5. Sopron:

Civitas Fidelissima, azaz a leghűségesebb város: a nyugati, osztrák határ mellett fekvő Sopron 1921-ben, a Trianoni Békediktátum utáni szavazáson Magyarországot választotta.

A középkori, barokk hangulatú város számtalan történelmi és építészettörténeti nevezetességgel büszkélkedik: ilyenek a Belváros, a Tűztorony, a Kecske-templom, a kolostor épületében található Káptalan-Terem, a Storno-ház (itt lakott Liszt Ferenc is), a Fabricius-ház, a “Két Mór” ház, a Gambrinus-ház vagy a Patikamúzeum, hogy csak a legnevesebbeket említsük. Persze Sopron hangulata önmagában is említést érdemel.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fotó: Pölcz Klaudia

6. Tihany és a Tihanyi-félsziget:

Magyarország egyik legfestőibb elhelyezkedésű települése: a Balatonba nyúló Tihanyi-félszigeten található község látványos kulturális, táji és természeti adottságokban bővelkedik.

Itt található a XI. században alapított Tihanyi Apátság, a Külső- és a Belső-tó, hazánk leghíresebb levendulaültetvénye, az Óvár a halomsírokkal és a remeteteleppel (XI-XIV. század között itt élt görög ortodox remeték vájták ki celláikat a sziklafalban), a skanzen, a Kálvária, csendes, tiszta téli időben még mindig megfigyelhető a visszhang is, de több geológiai érdekessége is van (kalderák, gejzirkúpok).

tihany_kirandulas_IMG_1184(1)

7. Pécs:

Magyarország 5. legnagyobb városa Pécs a déli határvidéken található. Hosszú és színes történelme határozza meg a város nevezetességeit és hangulatát.

Az UNESCO Világörökségi listán szereplő ókeresztény katakombái a késő római korból, a Gázi Kászim pasa, a Jakováli Hasszán, és a Ferhád pasa dzsámik, az Idrisz Baba türbéje a török korból, a Barbakán a XV. századból maradtak fenn, de feltétlenül érdemes megnézni a Pécsi Székesegyházat, a püspöki palotát, a Széchenyi teret, a Múzeumutca gyűjteményeit, valamint a Zsolnay Kulturális Negyedet.

Pécs a kirándulások úticéljaként is kiváló, a gyönyörű természeti adottságokkal rendelkező Mecsek mellett fekszik.

293712_324701260947760_611191799_n

Fotó: Kardos Ildikó

8. Hortobágy:

A három megyéhez tartozó (Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok), Magyarország keleti felén található, a gyéren lakott vidék nagy része nemzeti park.

A hortobágyi puszta és a hozzá társított alföldi pásztor- és betyár romantika hazánk egyik idegenforgalmi vonzereje: A Hajdúság és a Tisza között elterülő, löszös, szikes rónaság, a délibáb, a gémeskutak, a szürkemarha gulyák, a rackajuh nyájak, a hatalmas ménesek, a kerecsensólyom vagy a túzok, a tavaszi és őszi daruvonulás, a kunhalmok és a Kilenclyukú híd, valamint a Puszta-ötös szilaj mutatványa mindenkit elbűvöl.

197815_446198655464686_845274272_n

Fotó: Kardos Ildikó

9. Fertő-tó:

A Magyarország és Ausztria között elterülő Fertő-tó Európa legnyugatibb szikes sztyepptava (síkvidéki sóstó). A tó, és az azt övező Fertő-táj 2001 óta az UNESCO Világörökségi listáján szerepel. Gyógyhatását magas sótartalmának tulajdonítják.

A tó vízfelületét nagy mennyiségben borító nádas utal a tó nevének eredetére. Kiterjedése állandóan változik: 100-120 évente kiszárad, de előfordult, hogy Balaton méretűre duzzadt, és falvakat nyelt el. Gémek, kócsagok, récék, ludak és más gázlómadarak fészkelnek itt. A Fertő-tó körül rengeteg kulturális látnivaló is akad.

407558_388015491289796_720381460_n

Fotó: Pölcz Klaudia

10. Gemenc

Az ország legnagyobb, zömében erdővel borított ártere Gemenc, a Duna-Dráva Nemzeti Park egy része, mely védettségét 1977-ben nyerte el. Növényzete az árterek jellegzetes növénytársulásai, elsősorban fűzek.

Nehezen megközelíthető bozótosaiban rengeteg madár, például kerecsensólymok találnak menedéket. Gemenc ad otthont az ország legszebb, legértékesebb gímszarvas állományának, mellettük őzek és vaddisznók is élnek itt szép számmal. Az állatállományt a 2013-as dunai árvíz komolyan veszélyeztette.

gemenc

11. Hévíz:

A világon egyedülálló természetes tőzegmedrű gyógytó nem messze Keszthelytől, Zala megyében található. Történelme a rómaiak koráig nyúlik vissza, gyógyhatása már általuk is ismert volt.

A fürdő létrehozásában, kialakításában nagy szerepe volt a Festeticseknek, akik a XVIII. században szerezték meg a tó környékét. Hévíz számos természeti és kulturális nevezetességgel büszkélkedik, és a Balaton nyugati csücskében fekvő, közeli Keszthellyel együtt igen kedvelt turisztikai úticél.

IMG_2928(1)

12. Kőszeg:

Az ország nyugati szélén, közel az osztrák határhoz található a gyönyörű panorámájú Kőszeg, Magyarország egyik legkellemesebb, leghangulatosabb települése. A város jelentős szerepet játszott a török elleni harcokban (1532. Jurisics sikere), vára az ostrom után nyerte el mai formáját.

Legfőbb látnivalói az óvárosban helyezkednek el: a Jurisics tér, a Városháza és a Hősök tornya, a Kőszegi vár, a Főtér polgári házaival, számos templom, múzeum és kulturális program várja a turistákat.

374065_259421950809025_378321290_n

13. Veszprém:

A “Királynék városaként” is jegyzett Veszprém a Balaton-felvidéktől északra helyezkedik el. Esztergom és Székesfehérvár mellett egyike volt hazánk legrégebbi várainak. Szent István feleségének, Gizellának a kedvenc tartózkodási helye volt, és a hagyomány szerint később a veszprémi püspökök koronázták meg a magyar királynékat.

Legfontosabb látnivalói: a Várnegyed, a Szerelemsziget, a Margit-romok, az Óváros tér szecessziós épületei, a veszprémvölgyi apácakolostor és a Viadukt. A városkép a Séd-pataknak köszönhetően igen változatos, dimbes-dombos.

305182_364563963614601_736476506_n

Fotó: Huszár Boglárka

14. Badacsony:

A Balaton talán legszebb panorámáját kínáló tanúhegye, a lábánál elterülő kellemes hangulatú településsel, a badacsonyi borvidék ízletes boraival Badacsonyt a Balaton egyik legkedveltebb úticéljává tette.

Kulturális nevezetességei (Kisfaludy-ház, a Szent Anna és a Szent Donát Kápolna) mellett számos természeti szépséggel is büszkélkedik, mint például a bazaltorgonák.

badacsony_balaton_felvidek_IMG_2138(1)

15. Aggtelek:

Az ország északi részén, közel a szlovák határhoz helyezkedik el Aggtelek, mely hazánk egyik leghíresebb cseppkőbarlangját rejti, ami 1995 óta az UNESCO Világörökségi listáján szerepel.

Aggtelek bár több kulturális nevezetességgel (harangtorony, református templom) is rendelkezik, legfontosabb látnivalója a barlang, mely az Aggteleki Nemzeti Park része.

baradla_barlang_aggtelek_IMG_0033(1)

Hasonló írásokat itt találtok.

Ha szívesen elutaznál ezekre a helyekre, nyomj egy lájkot!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Kvíz: Milyen típusú utazó vagy?
Precízen megtervezed az utad, vagy inkább hagyod, hogy az élmények vezessenek? Posztolsz minden pillanatot, vagy offline kapcsolódsz ki? Játékos tesztünkből most megtudhatod, melyik utazási stílus illik leginkább hozzád!


Itt a nyár, vele együtt pedig a várva várt utazások időszaka is. Ilyenkor végre kiszakadhatunk a hétköznapokból, és elmerülhetünk a tengerparti naplementékben, mediterrán estékben vagy egy izgalmas város felfedezésében. Van, aki már hónapokkal korábban lefoglalja a szállást, gondosan összeállítja a programtervet és pipálgatja a csomagolós listát, mások pedig inkább az utolsó pillanatban csapnak le egy jó ajánlatra, és úgy pakolnak, hogy minden elférjen egy kézipoggyászban.

Ilyen utazók vagyunk

A Visa friss felmérése szerint* a magyarok különböző módon közelítik meg idei nyaralásukat: közel 40%-uk igazi élményvadász, akik szívesen fedeznek fel újdonságokat és hagyják el komfortzónájukat.

De vajon te hogyan utazol? A legkülönlegesebb szállást keresed, vagy inkább az éppen aktuális akciók alapján döntesz? Ellenőrzöd a bankkártyád beállításait, mielőtt útnak indulsz, vagy csak reméled, hogy minden rendben lesz? És mi a helyzet a közösségi médiával – megosztod az élményeket azonnal, vagy inkább teljesen offline maradsz nyaralás alatt?

Töltsd ki az alábbi játékos kvízünket, és derítsd ki, milyen utazó típusba tartozol – felfedező vagy inkább szervező alkat vagy, tudatos tervezőként vágsz neki az útnak, vagy te vagy az, aki minden pillanatot megoszt?

Most megtudhatod!

És bár a nyaralás leginkább a kikapcsolódásról, feltöltődésről és élményekről szól, nem árt észnél lenni: ilyenkor a csalók is sokkal aktívabbak. Az utazás előtti időszakban különösen érdemes figyelni, amikor last minute ajánlatokra, szállásokra vagy belépőjegyekre vadászol. Egy hamis utazási oldal, gyanúsan olcsó szállás, vagy egy sürgető kedvezményről szóló e-mail könnyen bajba sodorhat, ha nem vagy elég körültekintő. A nyaralás alatt pedig már nem csak az online térben környékezhetnek meg – miközben fizetsz a part menti szuveníresnél, pénzt veszel fel egy idegen város ATM-jéből, vagy csak sétálsz egy zsúfolt piacon.

Éppen ezért a kvíz nemcsak egy jópofa játék, hanem figyelemfelkeltő eszköz is: segít rávilágítani arra, milyen digitális és pénzügyi szokásaink vannak utazás közben, és érdemes-e ezekből valamin változtatni, hogy valóban gondtalan legyen a pihenés. Mert egy jól időzített bakancslistás kaland, egy spontán street food-élmény vagy egy tökéletes fotó tényleg csak akkor tudja hozni az igazi nyaralós érzést, ha közben nem kell aggódnod a biztonságod miatt.

Egy kis odafigyeléssel és tudatossággal könnyen elkerülheted a kellemetlen meglepetéseket – így nyugodtan hátradőlhetsz, és élvezheted a megérdemelt pihenést.

(*A Visa Kelet-Közép-Európai Utazási és Fizetési Szokások 2025 tanulmány Lengyelországra, Csehországra, Magyarországra, Romániára, Bulgáriára, Szlovákiára és Horvátországra terjedt ki. A kutatást a GfK - a NIQ vállalat végezte 2025 márciusában, 1000 fős reprezentatív mintán - 18-65 évesek - az említett országok mindegyikében.)

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Nyári pihenés itthon: 5 mesés hotel, ahová érdemes elutaznod
Akár romantikus kikapcsolódásra, akár családi nyaralásra vágysz, ezek a magyarországi hotelek tökéletes helyszínt nyújtanak a nyári feltöltődéshez.


Ahogy beköszönt a nyár, egyre nagyobb a vágy bennünk, hogy kiszakadjunk a mindennapokból, és végre csak a pihenésre, feltöltődésre koncentráljunk. A jó hír az, hogy ehhez nem kell hosszú órákat utaznod, hiszen Magyarország bővelkedik olyan varázslatos helyekben, ahol minden adott egy tökéletes nyári kikapcsolódáshoz. Legyen szó egy romantikus hétvégéről kettesben, egy családi nyaralásról vagy egy csendes wellness-pihenésről.

Ezúttal tájegységek szerint válogattunk – így nemcsak a szállodák élvezete, de maga az ország felfedezése is része lehet az utazásnak. Ha a Balaton-felvidék bája és a levendulamezők illata vonz, a Hazai Provence mesébe illő, provence-i hangulatú vendégháza vár rád. Ha észak felé vennéd az irányt, az esztergomi Grand Hotel Esztergom elegáns belső tereivel, tetőtéri wellnessével és a Bazilikára nyíló panorámájával kényeztet. A főváros közelében, Zsámbékon a Szépia Bio & Art Hotel egyszerre kínál aktív kikapcsolódást, kortárs művészeti élményeket és családbarát szolgáltatásokat. Ha inkább a fővárosi pezsgést választanád, de szeretnél csendes környezetben pihenni, a Carlton Hotel Buda Castle**** a Budai Vár lábánál tökéletes választás. Ha pedig a napfényes Alföld csábít, a Colosseum Hotel családbarát wellness-szolgáltatásaival, saját Spa & Wellness részlegével és közvetlen gyógyfürdőkapcsolatával vár a teljes testi-lelki feltöltődés jegyében.

Fedezd fel az országot úgy, hogy közben végig kényeztetnek!

Dunántúl – Hazai Provence: Vidéki romantika Kapolcson

Ha a Balaton-felvidékre gondolsz, eszedbe jut a dombok ölelte táj, a pipacsos mezők és az az eltéveszthetetlen nyugalom, ami csak itt érezhető. Ennek a vidéki idillnek a szívében, Kapolcson – a Káli-medence kapujában – bújik meg a Hazai Provence, amely provence-i hangulatával és minden érzékszervet elvarázsló atmoszférájával válik felejthetetlenné: többszáz tő levendula illatozik a domboldalon, a vendégház, az udvar és az étterem pedig egy mediterrán hangulatot idéz.

A butikhotel, tíz hangulatos szobájával, saját wellnessrészlegével és többszörös Michelin ajánlású éttermével ideális állomás egy többnapos pihenésre.

Itt tényleg minden részlet a nyugalmat és a letisztult szépséget szolgálja – legyen szó egy pezsgő jacuzziról, egy szaunáról vagy egy pazar reggeliről a napfényes teraszon. A szobák mindegyike egyedi kialakítású és bennük kifogástalan kényelmet élvezhet a megfáradt utazó.

A szálláshelyhez tartozó 84 Bisztró, amely már kétszer is elnyerte a Michelin-ajánlást, jelenleg kizárólag a szállóvendégek kiváltsága – de jó hír, hogy az iskolaszünet kezdetétől a nagyközönség előtt is megnyitja kapuit. Így bárki betérhet hozzájuk egy ízekben gazdag ebédre vagy egy nyugodt délutáni falatozásra. Az étlap folyamatosan a szezon ritmusához igazodik, és kizárólag helyi termelőktől származó friss alapanyagokra épül – az eredmény pedig mindig kifinomult és őszintén házias.

A környék felfedezésre csábít: hullámzó dombok, apró falvak, kitűnő minőségű bicikliutak és a Balaton közelsége – hiszen a legközelebbi strand alig 20 kilométerre van. De ha inkább a csendes feltöltődést választanád, a Hazai Provence saját kertjében vagy az udvar egyik árnyas szegletében ülve is megtapasztalhatod a vidéki nyugalom esszenciáját.

Észak-Magyarország – Grand Hotel Esztergom: Luxus a Bazilika lábánál

Ha rég jártál Esztergomban, ideje visszatérni – a város egyszerre történelmi és meglepően modern, és minden évszakban más arcát mutatja. Nyáron a Kis-Duna sétányon andalogni, az esztergomi Bazilika árnyékában kávézni vagy egy jót csobbanni az Aquasziget Élményfürdőben szinte kötelező program. És ha mindezt egy stílusos, nyugodt szállásról szeretnéd megtenni, akkor a Grand Hotel Esztergom a tökéletes választás.

A 4 csillagos superior szálloda 131 igényesen berendezett szobát és 18 tágas luxus lakosztályt kínál, néhányból pazar kilátással a Bazilikára.

A tágas lobby és a modern design az első pillanattól fogva luxusélményt sugall. A tetőtéri wellness, a Bazilika Day Spa, felnőttbarát kialakításának és különleges panorámájának köszönhetően tökéletes hely a lazításhoz.

A hotel mellett található Aquasziget Élményfürdő minden szállóvendég számára korlátlanul elérhető. Beltéri és kültéri medencék, sodrófolyó, csúszdák, gyerekmedencék, jakuzzik és szaunák gondoskodnak a teljes család szórakozásáról. Az Aquasziget Wellness Világa közel 1000 négyzetméteren, különleges odafigyeléssel, exkluzív szolgáltatásokkal a teljes kikapcsolódást és a felfrissülést biztosítja.

És ha inkább a hotelben maradnál, a hotel saját élménybirodalma, a 700 m2-es Pepper játéktér is rengeteg lehetőséget kínál. Van játszóház, pingpong, csocsó, léghoki, lézerszoba, virtuális sarok és ninja pálya is. Gyerekeseknek ez maga a kánaán!

A szálloda konferencia- és tárgyalótermei a legkülönbözőbb céges rendezvények helyszínéül szolgálnak a modern beépített technikai felszereltségükkel. A -1 szinten található játéktér pedig nemcsak családoknak, hanem csapatépítő programoknak is ideális helyszíne – a szórakozás itt valóban minden korosztálynak garantált.

A félpanziós ellátás is kiemelkedő: a hotel éttermében reggel és este bőséges, minőségi svédasztal vár, amit à la carte fogások egészítenek ki. A nyári estéken az étterem teraszán, zöld környezetben elfogyasztott vacsora igazán különleges hangulatot ad a nap lezárásához.

Budapest környéke - Szépia Bio & Art Hotel****: Aktív nyaralás Zsámbékon

Ha Budapest közelében keresel olyan helyet, ahol a természet nyugalma és a modern kényelem harmonikusan találkozik, akkor irány Zsámbék! Ez a hangulatos kisváros a Zsámbéki-medence északnyugati szélén bújik meg, alig félórányira a fővárostól – igazi rejtett gyöngyszem, amely egyszerre kínál csendes elvonulást és tartalmas kikapcsolódást. A település központjában található a Szépia Bio & Art Hotel****, amely ideális választás mindazok számára, akik kiszakadnának a mindennapokból, de nem szeretnének lemondani sem a mozgás öröméről, sem a kreatív feltöltődésről.

Ez a nyugodt, mégis lendületes szálloda nemcsak pihentet, de inspirál is – terei kortárs műalkotásokkal vannak berendezve, így a hotel minden szeglete egy élő kiállítás hangulatát árasztja. A szobák modernek, tágasak, sokukhoz saját erkély tartozik, ahonnan a zöld kertre vagy a kültéri medencére nyílik kilátás. Nyáron különösen jó érzés a friss levegőn csobbanni, a gondozott kert és a környező táj pedig még inkább elmélyíti a nyugalom élményét.

A hotel egyik nagy előnye a rendkívül széles sportkínálat: saját teniszpályák, squash, bowling, fitneszterem és kültéri futballpálya is rendelkezésedre áll, ha aktív pihenésre vágysz.

A wellness részleg is bőven tartogat élményeket – beltéri és kültéri medencék, finn szauna és jakuzzi gondoskodnak róla, hogy testileg-lelkileg is feltöltődj.

És ha mindez nem lenne elég, a ház saját étterme, a Nyárfás Étterem egészségtudatos, mégis ízekben gazdag fogásokkal csábít. A nyári időszakban különösen kellemes a teraszon elfogyasztani egy friss ebédet vagy egy pohár bort – igazi jutalom egy aktívan vagy épp lustálkodással töltött nap végén.

A Szépia Bio & Art Hotel nemcsak pároknak, hanem családoknak is remek választás, hiszen a szálloda minden korosztály számára kínál tartalmas kikapcsolódási lehetőségeket. A környék ideális a felfedezéshez – elég csak a közeli, impozáns Zsámbéki Romtemplomot vagy a természetjárásra csábító dombvidéket említeni. Ráadásul a hotel kiváló helyszín céges csapatépítők számára is: modern technikával felszerelt konferenciatermei és változatos szabadidős programlehetőségei miatt tökéletes választás, ha munkát és pihenést szeretnétek összekötni.

Budapest - Carlton Hotel Buda Castle****: Pihenés a Budai Vár lábánál

Ha nyáron is a város lüktetése vonz, de szeretnél egy nyugodt helyen megpihenni, a Budai Vár aljában található Carlton Hotel Buda Castle****  tökéletes választás számodra. A szálloda egy csendes mellékutcában bújik meg, mégis csak néhány perc sétára van a Halászbástyától, a Mátyás-templomtól és a Lánchídtól – így ideális kiindulópontja lehet a budapesti kalandodnak, ha felfedeznéd a fővárost.

A hotel története a 80-as évek végéig nyúlik vissza: az akkor Alfa Hotel néven megnyílt épület mindig is szállodaként működött.

2024-ben az Eventrend Group új arculattal és megújult szolgáltatásokkal keltette új életre, azóta szinte minden nap teltházzal üzemel – köszönhetően kiváló ár-érték aránynak és családias hangulatának.

Összesen 95 szoba közül választhatsz, 7 különböző típusban – legyen szó standard, superior, háromágyas vagy családi szobáról. Néhány szoba erkélyes, ahonnan részleges kilátás nyílik a városra. A modern, világos belső terek és a zajszigetelt kialakítás gondoskodnak róla, hogy valóban kipihenten ébredj. Nem véletlen, hogy a szálloda elnyerte a 2025-ös „Alvásbarát Hotel” díjat is.

A Carlton ideális választás, bárhogy is utazol: családdal, pároddal vagy üzleti útra. Élvezheted a hangulatos lobbyt, a reggeliző éttermet, a saját bárt, és ha autóval érkezel, a zárt mélygarázs is a rendelkezésedre áll. Céges utakhoz, tárgyalásokhoz vagy kisebb rendezvényekhez pedig a konferenciaterem is elérhető.

A reggeliző étterem valódi élményt nyújt: kézzel készített famunkákon tálalva válogathatsz frissen sült croissant-ok, helyi finomságok, müzlibár és juice kínálat közül. A legjobb rész? A saját interaktív kávébár, ahol te magad készítheted el a kedvenc italod, különféle tejekkel, édesítőkkel és szezonális kiegészítőkkel. Akkor is jó helyen jársz, ha speciális étrendet követsz – itt tényleg mindenkire figyelnek.

A Carlton Hotel Buda Castle akkor is jó választás, ha a történelem közelségét, a figyelmes kiszolgálást vagy a megfizethető, de minőségi szállást keresed. Itt minden adott ahhoz, hogy kényelmesen, nyugodt környezetben pihenj, miközben Budapest legszebb részei szó szerint a küszöbödön hevernek.

Dél-Alföld - Colosseum Hotel: Wellness és gyógyvíz egy családbarát helyen

A napfényes Dél-Alföld egyik legnépszerűbb fürdővárosa Mórahalom, ahol nemcsak gyógyvíz és kikapcsolódás vár, hanem egy igazi családbarát szálloda is, a város szívében található négycsillagos Hotel Colosseum. Szegedtől mindössze 20 percre, közvetlenül a híres Szent Erzsébet Gyógyfürdő mellett találod, ahová szállóvendégként korlátlanul beléphetsz – akár köntösben is átsétálhatsz a wellnessélményért.

A fürdő mellett a hotel saját Spa & Wellness részlege is bőséges kikapcsolódási lehetőségeket kínál: élménymedence, jakuzzi, szaunavilág, trópusi zuhany és pihenőtér vár, ahol minden adott a testi-lelki feltöltődéshez.

A 82 modern, világos szoba között találhatsz kétágyas, superior és családi kialakítású lehetőségeket is, többhöz pedig erkély is tartozik. Családoknak külön előny, hogy játszószoba és animációs programok is elérhetők a kicsiknek, így mindenki jól szórakozik.

A gasztronómiai élményekről a szálloda saját étterme gondoskodik: bőséges, friss alapanyagokból készült büféreggeli és vacsora, saját cukrászműhelyből érkező desszertek és gondosan összeállított menüsor vár minden nap. Nyáron a Grill Terasz is megnyílik, ahol szabadtűzön készült finomságokkal és hűsítő italokkal koronázhatod meg a napot. Napközben pedig az Átrium Snack Bár könnyed fogásaival és desszertjeivel csillapíthatod az étvágyadat egy fürdőzés után.

Ha egy kis felfedezésre vágysz, érdemes körülnézni Mórahalom környékén is. A természet szerelmeseit tanösvények, bicikliutak és a homokhátság különleges élővilága várja. És ha már ennyire közel vagy Szegedhez, egy délutáni városnézést, fagylaltozást vagy esti színházi előadást is könnyedén beiktathatsz a programba. Akár páros wellnesspihenésre, akár családi nyaralásra érkezel, a Hotel Colosseum igazi alföldi vendégszeretettel és teljes körű kényelemmel vár – ahol a feltöltődés garantált.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
A Rovatból
Öt perc nyaralás után kitoloncoltak egy skót nőt Marokkóból
A nő állítása szerint a gépen hagyta az útlevelét, amit a személyzet nem talált meg. Ezért a határrendészet Marrákesből percek után visszaküldték Nagy-Britanniába.


Rebecca McCurry júliusban három barátjával Marrákesbe utazott. Leszállás után a gépen hagyta az útlevelét, és öt percen belül észrevette, hogy nincs nála az irata. Vissza akart menni a dokumentumért, a személyzet átnézte a gépet, de nem találta meg. A határrendészek kihallgatták, mialatt krónikus fájdalmai miatt többször elájult. Mivel elhagyta az útlevelét, a határrendészek kitoloncolta az országból. Azt mondták neki, akár öt napot is várhat a visszaútra Edinburghbe.

Végül a légitársaság még aznap visszaküldte az Egyesült Királyságba, de nem Edinburghbe, hanem Manchesterbe. Rebecca elmondta, hogy az édesapja hat órát vezetett, hogy elhozza. Közben

egy ismerőse az edinburgh-i visszajáraton utazott, és ott találta meg az útlevelet azon a helyen, ahol Rebecca hagyta. A Ryanair munkatársai elvették tőle a dokumentumot. Rebecca több mint egy hónapig próbált kapcsolatba lépni a céggel, végül személyesen ment ki a repülőtérre, és 30 fontot fizetett, hogy visszakapja az útlevelét. Azt mondta, nem tudott panaszt beadni, mert mindenhol zsákutcába futott.

A Ryanair megerősítette, hogy az utas július 31-én az Edinburgh–Marrákes járaton hagyta az útlevelét, és a hatóságok nem engedték be Marrákesbe. A társaság kérésre még aznap átfoglalta a következő, Egyesült Királyságba tartó járatra. A cég hangsúlyozta, hogy minden utasnak a célország által előírt okmányokat kell bemutatnia, és az érvényes dokumentumok magánál tartása az utas felelőssége. A közlés szerint a személyzet a megtalált útlevelet az edinburgh-i repülőtér talált tárgyak irodájának adta át. Rebecca elmondta, hogy az átéltek óta fél a repüléstől.

(via LadBible)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
A Rovatból
Légy részese egy különleges túrának, amivel a hawaii magyar iskolát támogathatod – Vujity Tvrtkóval és a kint élő Bordás Istvánnal
Az évek óta egyre nagyobb létszámmal működő magyar iskola most bajban van. A további működéshez segítségre van szükségük. A népszerű újságíró és Hawaiin élő magyar barátja egy különleges jótékonysági programot kínál.


Van egy kis közösség igencsak távol Magyarországtól, ahova eljutni még repülővel is elég hosszú út. A paradicsomi szigetvilágban pedig több magyar is él, akik ápolják, őrzik magyarságukat, és a nyelvet, kultúrát szeretnék átadni az új generációknak is. Ebben nagy segítség számukra a helyi magyar iskola, aminek működtetése most veszélybe került. Az egyik kint élő szülő keresett meg minket, hogy adjunk hírt róluk, a kezdeményezésükről, hogy ezzel is sikerüljön életben tartani a közösség egyik kedves helyét.

A Hawaii-n élő Bordás Istvánról és családjáról mi is írtunk korábban, majd később Vujity Tvrtko mesélt róluk gyakran, amíg ő is a szigeten élt a családjával. Most ketten vágtak bele egy közös jótékonysági eseménybe. Hogy mit is terveztek el, arról István árult el részleteket portálunknak.

"A családunk több mint 10 éve él Hawaii-on. Turizmusban, oktatásban és kulturális projektekben dolgozunk, és aktív résztvevői vagyunk a helyi magyar közösségnek. Számunkra a kétnyelvűség, a gyökerek megőrzése és az értékalapú közösségépítés mindennapos cél és szívügy. Ennek egyik fontos helyszíne a magyar iskola, amely most segítségre szorul."

- Mióta működik a magyar iskola Hawaii-on, és mi volt a cél?

- Az iskola 2021 őszén indult, így immár több mint 3 éve működik folyamatosan, egyre bővülő közösséggel.

A célunk az volt, hogy a Hawaii-on élő magyar gyerekek megőrizhessék nyelvüket, kultúrájukat, és kapcsolódni tudjanak a magyar gyökereikhez. Emellett fontosnak tartjuk, hogy közösséget is építsünk, ahol a családok támogatást, barátságokat és értékes közös élményeket találnak.

- Ki működteti az iskolát, és kik tanítanak benne, milyen korosztállyal foglalkozik?

- Az iskolát egy szülői közösség hozta létre és tartja fenn önkéntes alapon. A foglalkozásokat magyar anyanyelvű pedagógusok és lelkes önkéntesek vezetik – köztük óvodapedagógus, tanár és kulturális szervező is van. A tanítás kéthetente, vasárnaponként zajlik, általában délelőtt. Az iskolai év során több tematikus foglalkozást, ünnepi alkalmat és közösségi eseményt is szervezünk. Főként óvodás, kisiskolás és alsó-középiskolás gyerekek járnak hozzánk. A létszám évről évre nő.

- Mi a tematika? Honnan van a tananyag és az eszköz hozzá?

- A tananyag részben saját fejlesztésű, emellett sokféle magyar tankönyvet és oktatási anyagot használunk. A tematika igazodik a magyar kultúrához, ünnepekhez és a gyerekek életkorához. Néptánc, kézműves foglalkozások, ünnepi megemlékezések (pl. március 15., Mikulás, Húsvét), kirándulások és közös családi napok is szerepelnek a programban. Emellett nyelvi játékokkal, mondókákkal, mesékkel segítjük a magyar nyelv ápolását. Évente szervezünk magyar-hawaii nyári tábort, amelyre a világ minden tájáról várjuk a gyerekeket és családokat. Az eszközöket részben Magyarországról hoztuk, részben a helyi közösség és támogatóink segítségével szereztük be.

- Miért van szükség most az adománygyűjtésre?

- Korábbi fő támogatónk az idei évben támogatásunkat 50 százalékkal csökkentette. Ez komoly kihívást jelent a nyári tábor megszervezésében, az eszközpótlásban, bérleti díjak és programköltségek fedezésében. Ezért van most égető szükségünk külső segítségre. A célunk, hogy biztosítani tudjuk az iskola és a nyári tábor zavartalan működését a következő tanévre is.

- Igen jó a kapcsolatotok Vujity Tvrtkoval is. Ő hogy kapcsolódik be a jótékonysági esemény támogatásába?

- Tvrtko mindig is elkötelezett volt a külhoni magyar közösségek támogatása iránt. Amikor hallott a hawaii-i magyar iskoláról, azonnal csatlakozott az ügyhöz.

Közösen szervezünk egész napos szigeti túrákat, amelyek során körülbelül 10 ikonikus helyszínt látogatunk meg. A program során Tvrtko személyes történetei, humoros stílusa és helyi tudása teszik igazán különlegessé az élményt. A túrák bevételeiből az iskola működését támogatjuk.

- Hogyan lehet jelentkezni a túrákra?

- Egy egyszerű online űrlap kitöltésével lehet jelentkezni, amelyet elérhetővé tettünk közösségi oldalainkon, vagy privát üzenetben is elküldünk. Az idei túrák nyáron lesznek, a pontos dátumokat és helyszíneket jelentkezés után egyeztetjük. Akik jönnek azokkal bejárjuk Oahu legszebb helyeit és elmeséljük Hawaiiról a legizgalmasabb történeteket – úgy, ahogy azt máshol biztosan nem hallották még. Ez nem egy két hetes utazás, hanem egynapos exkluzív élménytúrák kis csoportok számára – minden nap más résztvevőkkel, limitált férőhellyel.

Itt lehet támogatni az iskolát: Gofundme

A kérdőív itt található.

Minden támogatás számít – akár anyagi, akár az, ha valaki megosztja a kezdeményezést másokkal.

- Hogy jutott eszedbe, hogy te is támogasd az iskolát?

- Mivel mi magunk is érintettek vagyunk – gyermekünk is ide jár – személyesen látjuk, milyen fontos szerepet tölt be az iskola a közösség életében. Ezért döntöttünk úgy, hogy saját eszközeinkkel is segítjük: például túrákat szervezünk, melyek bevételéből az iskola is részesül. Az iskola éltében mi is aktívan részt veszünk mind szervezőként, mind önkéntesként. A gyermekeink is az iskola tanulói, így ez a projekt nekünk szívügyünk.

- Miért tartod fontosnak, hogy legyen magyar iskola Hawaii-on?

- Mert ez az egyetlen lehetőség arra, hogy gyermekeink ne veszítsék el a nyelvüket, és valóban át tudjuk örökíteni nekik azt a kulturális örökséget, ami ránk bízatott. Egy diaszpórában, főleg egy ilyen távoli helyen ez különösen nagy kihívás – és különösen értékes.

- Hány magyar él a vonzáskörzetében, milyen távolságról járnak az iskolába?

- A legtöbb család Oʻahu szigetéről érkezik, különösen a keleti partról, de volt már példa arra is, hogy más szigetekről csatlakoztak hozzánk. A szűkebb közösségünk kb. 50 főből áll, de a tágabb hawaii-i magyar közösség 100–150 fő körülire tehető.

- Van-e kapcsolat magyarországi iskolákkal, vagy más, külföldi magyar iskolákkal?

- Igen, kapcsolatban állunk több anyaországi és amerikai magyar szervezettel, például a Külföldi Magyar Cserkészszövetséggel is volt már együttműködésünk. Több amerikai magyar iskolával is kapcsolatban állunk. Tapasztalatokat, tananyagokat és ötleteket osztunk meg rendszeresen, mert fontosnak tartjuk, hogy tanuljunk egymástól és támogassuk egymást.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk