ÉLET-STÍLUS

10 pont, amit ha betartasz, biztos sikered van a vizsgán

Felelni kell? Kiselőadást tartani? Szóbeli vizsgát tenni egy vizsgabizottság előtt? Ez a 10 pont segít majd!

Link másolása

Az igazi tanulás élvezetes. Az igazi tanulás üzemanyaga a kíváncsiság. Az igazi tanulást során életrevaló dolgokat sajátítasz el.

Pont úgy, ahogyan a kisgyerek tanulja az első lépéseket. Ahogyan te is tanultad. Hanula Erika, a MINDEN MEGTANULHATÓ blog szerzője szeretne segíteni neked visszatalálni ehhez az élvezetes tanulás állapotához. Ebben a cikkben pedig ahhoz, hogy a tudásodat magabiztosan és élvezetesen add át másoknak.

Sajnos gyakran nem sok segítséget nyújtanak a tanárok abban, hogyan nyilatkozz meg szóban (tisztelet a kivételnek), pedig ez a készség is -mint olyan sok egyéb- megtanulható. Ehhez szeretnék most segítséget nyújtani.

Üzletembereknek komoly képzéseken tanítják meg, hogyan legyenek sikeres előadók, hogyan tudnak frappáns prezentációkat tartani. Szerintem ezt a készséget az iskola első osztályától szép fokozatosan minden egyes embernek meg kéne tanítani. Hiszen nem csak az iskolában fontos, hogy jól tudj felelni (persze az is), de aztán az élet számos egyéb területén is fontos lesz, hogy magabiztosan ki tudj állni, meg tudj szólalni, hass másokra, el tudd adni magad. Ehhez képest az iskolai szóbeli számonkéréseknél gyakran pont az ellenkezője lesz az eredmény: az illetőnek olyan rossz élményei lesznek, hogy a későbbiekben mindent megtesz majd, csak hogy ne kelljen nyilvánosan megszólalnia.

eloadas3

Pedig nem ördöngösség megtanulni kiállni mások elé és beszélni. Persze nehéz (emlékszem, én csatakosra izzadtam a pólómat az első ilyen alkalommal), de megfelelő technikákkal és sok-sok gyakorlással magad is megdöbbennél, milyen eredményeket tudsz elérni.

A gyakorlásban nem tudok segíteni, azt neked kell megtenned. Nem tudod lespórolni. De ne felejtsd el, hogy minden egyes előadással/feleléssel/kiállással tapasztaltabb és magabiztosabb leszel. Ragadj meg minden alkalmat a gyakorlásra: iskolai kiselőadások, rendezvények, felszólalások, véleménynyilvánítás, stb. Semmi veszítenivalód nincs, ellenben rengeteget tanulhatsz és fejlődhetsz általuk! Ahhoz, hogy fejlődj, bizony ki kell lépni a komfortzónából.

A technikákat illetően viszont tudok segíteni. Felsorolok pár olyan fogást, amit nagy, sikeres előadók is gyakran használnak. Azt javaslom, kísérletezz. Próbálj ki több tippet is, nézd meg, neked mi válik be, az éppen aktuális felszólalásodhoz mit tudsz belőlük felhasználni.

1. Alaposan készülj föl az előadásra!

Minél biztosabb vagy a mondandódban, annál lazábban és nyugodtabban tudod előadni. Ha te magad tisztában vagy a témával, ha van egy irányvonal, amire felfűzöd a gondolataidat, akkor a közönség is jól tud követni. Ehhez fontos, hogy

2. Legyen egy jó vázlatod

A vázlatod csak hívószavakat, egy-egy félmondatot tartalmazzon, amire ha csak rápillantasz, teljes gondolatmenetek jutnak eszedbe. Én melegen ajánlom az elmetérképet ehhez is, mert nagyon képszerű, látványos, egyszerű és egy oldalra minden ráfér. Ha olyan az előadásod, hogy nem használhatsz jegyzetet (pl. felelésnél), akkor is érdemes vázlatot készíteni otthon, mert azt sokkal könnyebben fel tudod idézni a lelki szemeid előtt, mint a folyó szöveget. A felidézés megkönnyítése érdekében használj különböző színeket, formákat, rajzokat, jeleket.

Fotó: www.flickr.com

eloadas4

3. A mondandódnak legyen eleje, közepe, vége

Nagyon egyszerű a képlet. Pont úgy, mint ahogyan azt általános iskola alsó tagozatában tanultad: bevezetés, tárgyalás, befejezés. Kezd azzal, hogy elmondod, miről fog szólni az előadásod, a végén pedig egy-két mondattal foglald össze a mondandódat vagy vonj le valamilyen következtetést.

4. A testbeszédeddel, a hangod színével, erejével, a mimikáddal és a szemeddel óriási hatást gyakorolsz a közönségre – ne becsüld alá ezeknek a jelentőségét!

Van egy zseniális TED videó, ami erről szól (indítsd el a videót és alul, jobbra a kis négyzetre kattintva lehet a magyar feliratot választani):

Ahogy Amy Cuddy is javasolja a videóban, vegyél fel magabiztos testtartást, és máris sokkal magabiztosabbnak érzed magad. A kisfilmben konkrét gyakorlatok is elhangzanak, amiket érdemes kipróbálni (tanúsíthatom, tényleg működnek), de elég hosszadalmas lenne leírni, inkább nézd meg.

Ne hadarj és beszélj érthetően. Ha nem érti a hallgatóság, mit mondasz, nem fog erőfeszítéseket tenni és egyszerűen elveszted a figyelmüket. És még egy nagyon egyszerű fogás: mosolyogj!

5. Tarts szemkontaktust a közönséggel – de ne csak egy emberrel.

Pásztázzon a tekinteted, pihenjen meg néha egy-egy arcon, aztán menj tovább. Ha valakivel összekapcsolódik a tekinteted, az akaratlanul is elkezd figyelni rád. Ha folyamatosan más-más szempárt vonzol be, fenn tudod tartani a közönséged érdeklődését.

eloadas1

6. Iktass be személyes kapcsolódásokat

Na, ez az a pont, amit nem fogsz tudni mindig elsütni, de sok olyan helyzet van, ahol fel lehet használni: nyelvvizsgán, kötetlenebb előadásokon, megbeszéléseken, stb. Az emberek imádnak másokról szóló történeteket hallani, ezért érdemes ezzel is megfűszerezi az előadást. (És hát a tanár/vizsgáztató is csak emberből van.) Arról nem is beszélve, hogy a személyes élményen nem kell gondolkoznod, az jön magától, arról magabiztosabban, nyugodtabban tudsz beszélni – ezek pedig nagyon fontosak tudnak lenni pl. nyelvi érettségin, nyelvvizsgán, stb.

Steve Jobs -aki többek között briliáns előadó is volt – mindig belevitt valamilyen személyes történetet az előadásaiba. Ő mondjuk zseniálisan érezte a közönségét, így azt is tudta (vagy érezte?), hogy mikor vessen be egy-egy ilyen sztorit, hogy ne engedje az érdeklődést megcsappanni.

jobs

7. Emberi történetek, példák, sztorik

Ha nem is saját élményt, de mások történeteit, példáit érdemes belevenni az előadásodba. Az emberek egyszerűen szeretnek történeteket hallgatni (amióta világ a világ), ezért érdemes ezt tudatosan felhasználni. Bármilyen száraz is egy téma, mindig akadt valamilyen kapcsolódó történet, hogy hogyan fedezték föl, találták ki, hódították meg, rabolták el, milyen összeesküvések álltak a háttérben, milyen nők mozgatták hátulról a szálakat, stb. Egy-két sztori, és máris élettel telibb, életszerűbb lesz az előadásod. Ha a téma megengedi, nyugodtan bevethetsz egy kis humort is!

8. Hass a tanár/vizsgáztató/közönség tudatalattijára

Állítólag döntéseink túlnyomó részét nem a tudatos agyunkkal, hanem a tudatalattinkkal hozzuk meg. Ezért érdemes ezt is célba venni. Pont a fentiek segítségével (kiállás, hangszín, stb), meg például azzal, hogy azt sugallod a hallgatóságnak, hogy te örülsz, hogy ott lehetsz. (Még akkor is ha, nem!) Azaz ne keltsd azt az érzetet, hogy “gyorsan-gyorsan, csak legyünk már túl rajta”, legyen őszinte a szándékod: “azt szeretném, hogy amit én tudok, ti is megtudjátok, mert az érdekes/jó/hasznos/stb.” Legyél hiteles, legyél magával ragadó, legyél szenvedélyes. Az érzelmekre próbálj hatni, mert az lesz a közönség számára a maradandó élmény.

whiteboard-849812_1280-2

9. Lesd el, mások hogy csinálják

Van, aki már jóval előtted jár az úton, sokkal jobb előadó, mint te. Ne irigyeld őt, inkább nézd meg, ő hogyan csinálja és tanuld el tőle. Akár az iskolában, akár valahol máshol tudsz ilyenről, feltétlen használd ki a lehetőséget. De az egyik legjobb forrás erre (is) a TED. Egyszerűen keress egy olyan témájú előadást, ami érdekel, és tudatosan figyeld meg, hogyan mondja el az előadó a szöveget. Haladóbbak persze célirányosabbak is lehetnek, nekik szól a Húsz TED előadás a hatékony prezentációról.

10. Gyakorlat teszi a mestert

Közhely, de mint minden közhely, tele van igazsággal. Otthon gyakorold be az előadást, mondd el az elejétől a végéig valakinek, ha mást nem találsz, a kutyádnak vagy a macskádnak. A világ legnagyobb előadói is rengeteget gyakorolnak, és bár nagyon lazának tűnik az előadásuk, egy előre megírt koreográfiát “mutatnak be”. Attól zseniálisak, hogy mégis könnyednek tűnnek.

eloadas2

Lehet, hogy nehezedre esik elhinni, de a hallgatóságod ugyanolyan emberekből áll, mint te. Olyanokból, akik ugyanúgy izgulnának kiállni a többiek elé mint te. Hidd el, nem akarnak rosszat neked, nem fognak kinevetni, kigúnyolni. Titokban nagyon is együtt éreznek veled! Bízz bennük és bízz magadban! Meg tudod csinálni!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk