SZEMPONT
A Rovatból

Letarolták a ruzsai paprikaföldet a közmunkások

A fiatalok már nem a mezőgazdaságban képzelik el a jövőjüket.
Mizsur András írása, Abcúg.hu, Fotó: Magócsi Márton - szmo.hu
2018. május 25.


Link másolása

Több helyről hallani, hogy egyre nehezebb idénymunkást találni a mezőgazdaságban; nincs aki leszedje az epret, leszüretelje a szőlőt, megmetsze a gyümölcsfákat. Hiába fizet jobban a napszám, a közmunkások nem kapkodnak a lehetőségekért - írja az Abcúg.

A román napszámosok sem jönnek már Magyarországra, inkább Németországot választják, ahol háromszor-négyszer annyit keresnek, mint a magyar földeken. Beszéltünk olyan gazdával, aki a munkaerőhiány miatt kénytelen volt csökkenteni a megművelt földek nagyságát.

Vass Tibor ruzsai gazda röviden elmagyarázza, miért tűntek el az idénymunkások a magyar földekről. Sietett, mert a földeken már beindult a munka, ilyenkor reggeltől estig nincs megállás.

Legutóbb Tolna megyéből érkeztek hírek arról, hogy a gazdák nehezen találnak napszámosokat; nincs aki kaszáljon, megmetsze a gyümölcsfákat, leszüretelje a szőlőt. És ha találnak is, túl sokat kérnek a munkások, vagy válogatnak, hogy milyen feladatokat hajlandóak elvégezni, panaszkodott egy bonyhádi gazdálkodó a teol.hu riporterének. Az eperföldekről is azt hallani, hogy egyre nagyobb gondot okoz a munkaerőhiány, veszélybe került a gyümölcs betakarítása.

Nem bírják a versenyt a magyar gazdák

A majd 120 kilométeres távolság ellenére a Homokhátság gazdái is ugyanezzel a problémával küzdenek. A Csongrád és Bács-Kiskun megye találkozásánál található Ruzsán, illetve a környező településeken rengetegen foglalkoznak mezőgazdasággal: az oda vezető utat végig mindkét oldalról szántóföldek, fóliasátrak, gyümölcsösök szegélyezik. A zöldségtermesztés a meghatározó; burgonyára, spárgára, paprika- és káposztafélékre kell gondolni, ezenkívül sokan foglalkoznak még eperrel.

Mára nagyon elkülönültek a mezőgazdasági művelési ágak, ami jól látszik a jövedelmi viszonyokon is, vágott bele a gazdák helyzetének felvázolásába Vass Tibor. A kertészetek vannak a legnehezebb helyzetben; a nagyüzemi növénytermesztéshez képest jobban ki vannak téve az időjárás szeszélyeinek (fagy, forróság stb.), és a rájuk nehezedő importnyomás is nagyobb. A makói hagymatermelőket említette példaként, ahol hiába jobbak a feltételek, mint a Homokhátságon, mégis az osztrák, a német és a belga termékek uralják a szegedi nagybani piacot. A magyar gazdák sem mennyiségben, sem árban nem tudnak labdába rúgni a külföldről érkező áru mellett. Frissességben, minőségben ugyan versenyképesek a magyar zöldségek, de a hazai fogyasztók elsősorban az árat nézik.

Hogy talpon maradjanak, a gazdaságok kénytelenek akkora volumenben termelni, amit a család egyedül már nem bír, muszáj tehát napszámosokat alkalmazniuk. Másrészt egy adott növényféléből nem lehet megélni, ezért egész évben folyamatosnak kell lennie a termelésnek: a szezon tavasszal indul és egészen a betakarítás végéig tart. Ehhez egy átlagos méretű gazdaság esetében legalább 2-3 napszámosra van szükség.

A kiélezett piaci verseny miatt kialakult árakat a magyar gazdáknak is muszáj tartaniuk, nem mehetnek azok fölé. Így viszont képtelenek kigazdálkodni a növekvő munkabéreket.

“Másfél évtizede az extra minőségű spárga felvásárlási ára 600-700 forint volt, a napszámosok órabére 400-500 forint körül mozgott. Most a spárga ára 360 forint, miközben az órabér felment 700-800 forintra”,

mutatott rá a probléma lényegére Vass Tibor. Ez a tendencia nemcsak a spárgára érvényes, ugyanezt ezt tapasztalják, akik eperrel vagy burgonyával foglalkoznak, tette hozzá. “Mindenhol a 10-15 éves árak köszönnek vissza.”

Egyre többen adják fel

Ehhez jön még, hogy külföldön a 700-800 forintos órabér sokszorosát kereshetik meg a napszámosok; Ausztriába, Németországba 8-10 eurós, vagyis átszámítva 2500-3200 forintos órabérrel számolhatnak az eperszüreten. Ugyanakkor nincs utánpótlás; a fiatalok már nem a mezőgazdaságban képzelik el a jövőjüket, mutatott rá Vass Tibor. Gyerekei közül egyedül a legidősebb fia dolgozik vele, de ő is azt mondja, hogy ha pár éven belül nem javul a helyzet, akkor kiszáll. “Lassan ott tartunk, ha elmenne alkalmazottnak, lazábban élne.”

Azt látja, hogy egyre több, 5-10 hektáron dolgozó kistermelő mondja azt, hogy befejezi, mert nem éri meg tovább küzködni. Megtehetik, mert képzettek, szorgalmasak, könnyedén el tudnak helyezkedni más területen. Pedig nagy szükség lenne ezekre a kis gazdaságokra, ezek szívják fel a vidéki munkaerőt, nem a több száz hektáros nagybirtokok, ahol sok munkafolyamat már gépesített és automatizált, magyarázta Vass Tibor.

Az idénymunkások átlag órabére 700-800 forint körül alakul, ezzel egy hónapban az időjárástól és a munka jellegétől függően 100-350 ezer forintot lehet megkeresni, azaz a közmunkásbér kétszeresét-háromszorosát. Képzettségre nincs szükség, csak “jószándékra, akaratra, és szorgalomra”. A ruzsai gazda nem sokallja az idénymunkások által kért órabért. “Látják, hogy emelkednek a bérek, és azt gondolják, csak keressek már annyit, mint máshol.”

Szerinte nem tehetik meg a gazdák, hogy egymásra licitáljanak az órabérekben, mert az öngyilkosság lenne. Inkább a költségeken próbál spórolni, jobb munkakörülményekkel csábítja a munkásokat, illetve csak olyasmibe vág bele, ami biztosan megtérül, jövedelmet hoz. Korábban négy hektáron voltak barackfái ( kb. 2000 darab fa), de a télen mindet kiszedi, mert túl sok vele a munka és nem éri meg. “Feleslegesen ne dolgozzunk, belefáradtunk.”

Megoldás lehetne egy jól működő szövetkezeti rendszer kidolgozása, mondták az általunk megkérdezett gazdák. A hazai spárgatermelők kevésbé tudnak megküzdeni az idei túltermeléssel, mint azok a nyugati gazdák, akik több ezer hektárnyi földeket integráló szövetkezetben dolgoznak. Hiába támogatja az unió és a magyar kormány is a társulást, idehaza nagyon kevés példa van erre, a magyar gazdák inkább egyénileg próbálnak boldogulni. Hogy ennek mi az oka, csak a vállukat vonogatták.

"Mintha egy tehéncsordát hajtottak volna végig, úgy nézett ki a paprikaföld"

A közmunka felpörgetése is alaposan ráerősített a munkaerőhiányra, mondta Bálint Mátyás, egy másik ruzsai gazda, akivel a szegedi nagybani piacon találkoztunk. Sokszor azzal szembesülnek, hogy inkább a közmunkát választják az emberek, mint a jobban fizető mezőgazdasági idénymunkát. Nem ritka, hogy 60-70 évesek vállalnak valamilyen könnyű fizikai munkát a földeken. A gazdáknak megvan a lehetőségük, hogy közmunkásokat kérjenek az önkormányzattól vagy a munkaügyi központtól. Maga is próbálkozott ezzel, az eperföldeken kellett volna levelezni, ami az elszáradt levelek leszedését jelenti. Vagyis nem egy különösebben bonyolult és megterhelő munkáról volt szó, mégsem vállalta senki.

Ha küldik őket, akkor viszont nincs választásuk, el kell válallniuk a napszámot. Egyik paprikatermelő ismerőse is így járt, de elmondása szerint a kivezényelt közmunkások több kárt csináltak, mint hasznot. “Mintha egy tehéncsordát hajtottak volna végig, úgy nézett ki a paprikaföld.”

Hasonló tapasztalatokról számolt be a Népszavának Apáti Ferenc, FruitVeb-Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke is. A szakember szerint a közmunka program nem képes megoldani a munkaerőhiányt, mert a munkások jelentős része alkalmatlan a kertészeti feladatok elvégzésére. Nemrég viszont Nagy István agrárminiszter arról beszélt, hogy 50 ezer közmunkást irányítanának át a mezőgazdaságba, méghozzá állandó munkaerőként.

Három éve ütött be igazán a munkaerőhiány, amikor a román idénymunkások is kezdtek eltünedezni a környékről, mert inkább Németországot választották a magasabb órabérek miatt. Bálint Mátyás évekig 15 hektáron gazdálkodott, az eper mellett burgonyával, sárgarépával és paprikával is foglalkozott. A munkaerőhiány miatt kénytelen volt feladni a termelés nagy részét. Mára csak az eper maradt, mindent próbálnak családon belül megoldani.

Megengedheti magának, mert nyugdíjas, így kevésbé érzi meg a bevételkiesést, viszont egy fiatal gazda, aki kizárólag ebből él, könnyen tönkre mehet hasonló helyzetben, mondta. “Aki mögött nincs egy bejáratott családi gazdaság, az inkább bele se vágjon.” Egy kezén meg tudja számolni, hány fiatal gazda dolgozik a környéken. Neki négy gyereke van, egyikük sem mezőgazdasággal foglalkozik.

"Látták, hogy mit csinálok, és nem volt kedvük hozzá. Igazuk is volt, nincs benne pénz, nem nyújt megélhetést."

Akadozik a felvásárlás, nem látják előre a gazdák, milyen áron és mekkora mennyiségben tudják eladni terményeiket, sorolta a nehézségeket. Idén a nagy meleg miatt összeért a fóliás eper szezonja a szabadföldivel, ezért nagyon lent vannak az árak. Bálint Mátyás 800 forintért kínálta az epret, néhány sorral arrébb egy másik gazda jóval olcsóbban, 500 forintért árulta a gyümölcsöt. Szerinte maguk alatt vágják a fát, ha belemennek az árversenybe, de már maga is fontolgatta, hogy a piac vége felé enged az árból. Uniós tagországként nem is fog megváltozni a helyzet, a magyar termelők képtelenek versenyezni az importtal. mondta.

"Ezt hozta a szabadkereskedelem."

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter Leslie Mandoki születésnapján Orbán Viktorral és Rogán Antallal együtt vett részt, ott olyanokat hallott, amiről azóta sem beszél
Magyar Péter 2007-ben kezdett kiábrándulni a Fideszből, a folyamat végül Leslie Mandoki születésnapján tetőzött. Azt azonban nem árulta el, hogy miket mondott ott neki Orbán és Rogán.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 28.


Link másolása

Három olyan közéleti pillanatot is felidézett Puzsér Róbert kérésére Magyar Péter, ami kiverte nála a biztosítékot. A kritikus és a Tisza Párt alelnöke szombaton beszélgetett egymással három órán keresztül, a Hard Talk során elhangzottakat a Telex foglalta össze.

Magyar Péter elsőként 2007-et említette, amikor a Fidesz szerinte ellopta az őszödi beszéd után kirobbant tüntetések áldozatainak szánt pénzt.

„Hogyha képesek ellopni a saját tüntetésükön megsérülteknek összegyűjtött adományokat is, akkor mire képesek még?”

– idézte fel Magyar akkori gondolatait. Szerinte ez az időszak erős nyomot hagyott: szerinte akik még ma hisznek a Fideszben, azok azért hisznek, mert Gyurcsányt nem akarják.

Másodikként azt említette, amikor 2021-ben viharveszély miatt lemondták az augusztus 20-i tűzijátékot, röviddel később pedig leváltották a meteorológiai szolgálat (akkor OMSZ, ma HungaroMet) vezetőjét. Magyar ekkor írt „egy felháborodott Facebook-posztot [a kirúgás ellen], amit a fél Fidesz belájkolt”, mégis leszóltak neki akkori feleségén, Varga Juditon keresztül, hogy nincs igaza. A 2022-es választáson pedig már „orrbefogva akart szavazni” a Kutyapártra, „de aztán bejöttek a gyerekek, szóltak, hogy azt nem lehet, ha az anyukájuk fideszes. Behúzták ők az X-et.”

A harmadik pillanatnak pedig Leslie Mandoki születésnapját nevezte, ahol Orbán Viktorral és Rogán Antallal ült egy asztalnál. Magyar Péter azt mondta, hogy a bulin olyan dolgokat hallott, amelyeknek a részleteit végül inkább nem osztotta meg a közönséggel.

A háromórás beszélgetés során Magyar Péter részletesebben is beszélt a miniszterelnökről:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
A lombkorona-sétányos, a négygyerekes család házát megszerző és az orvosi lakásba beköltöző polgármester is újraindul
Filemon Mihály 2019-ben még a Fidesz színeiben nyert, ezúttal már függetlenként száll harcba, már nyilvántartásba is vették. Ahogy Szarvas Róbertet is, és összejött a szükséges számú aláírás Béb polgármesterének és Simonka Györgynek is.
Kiss András - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Újra harcba száll a polgármesteri székért Nyírmártonfalva polgármestere. Filemon Mihály ezúttal már függetlenként áll rajthoz, a valasztas.hu adatai szerint április 27-én vették nyilvántartásba.

A Hajdú-Bihar megyei település a lombkorona nélküli lombkorona sétányáról lett ismert. Erre 60 millió forintos uniós támogatást vett fel Filemon, csakhogy az erdőt közben tarra vágta. A polgármester ezután azzal került be a hírekbe, hogy személyesen vont felelősségre egy nőt, aki nevetős szmájlival reagált az egyik képre, ami a szürreális „látványosságot” ábrázolta. Később Filemon azt állította, nem ezért, hanem amiatt hívatta be a szociális gondozót, hogy panaszt tettek rá, emiatt belső vizsgálat is indult. Csakhogy a panaszlevél írója szerint őt félrevezették, egy üres papírt írt alá. Hamis magánokirat felhasználásának gyanúja miatt a rendőrség tavaly augusztusban nyomozást indított az ügyben.

Érdeklődésünkre most a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóirodája azt irta: az ügyben a Debreceni Rendőrkapitányság az eljárást – mivel a cselekmény nem bűncselekmény – 2023. október 5-én megszüntette.

Filemon Mihály 2019-ben még a Fidesz-KDNP színeiben lett polgármester, most már azonban függetlenként áll rajthoz.

A településen összesen hat polgármester-jelölt van, mindannyian függetlenek. Debreceni Zsoltot Filemonhoz hasonlóan április 27-én vették nyilvántartásba, Gajdos Istvánt két nappal később.

Egyelőre úgy tűnik, hogy könnyebb dolga lesz Brunner Imrének a Veszprém megyei Bében. Ő azzal került be a hírekbe 2022-ben, hogy kilakoltatott egy helyi négygyerekes családot, majd megvette a házukat. Lugosi Györgyék házát a végrehajtó 3 millió forintos kikiáltási áron hirdette meg, Brunner Imre pedig az utolsó pillanatban egyedüliként tett egy ennek megfelelő ajánlatot.

Ezután mindenféle haladék nélkül kipaterolta az ingatlanban élő családot, pedig ők vissza is bérelték volna a házat tőle.

A 24.hu tavaly októberben járt Lugosiék egykori otthonánál, ami akkor méteres gazban pusztult.

A valasztas.hu szerint

Brunnert április 26-án jelentették be, vagyis ekkor adta le a jelöléshez szükséges számú aláirást. Az eddig egyetlen kihívója, a szintén független Váradi Zoltán még gyűjti az ajánlásokat.

Bácsszőlősön viszont már nyilvántartásba is vették Szarvas Róbertet.

A Bács-Kiskun megyei település vezetője ellen hivatali visszaélés gyanúja miatt rendeltek el nyomozást, miután egyszerűen beköltözött az EU-s pénzből felújított orvosi szolgálati lakásba.

Amikor Hadházy emiatt kérdőre vonta, egy felvételen a polgármester úgy fogalmazott:

„Baszd meg, valahol laknom kell!”, majd letagadta, hogy ő lenne a település vezetője.

A valasztas.hu szerint Szarvas Róbertet hétfőn vették nyilvántartásba. A településen még egy független jelölt, Mózer Andrea indul, ő még gyűjti az ajánlásokat.

Sokáig úgy tűnt, hogy nem lesz nehéz dolga Simonka Györgynek sem, a Békés megyei Pusztaottlakán. A polgármesteri címért harcba szálló volt fideszes politikust egyebek mellett bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással vádolják. Az RTL-nek nemrég arról beszélt: minden azért történik, hogy levadásszák, mert sokaknak lépett a tyúkszemére, miközben az őt megválasztó dél-békésiek érdekeiért harcolt.

Azt eddig is tudtuk, hogy Simonka idén elindul a polgármesteri címért, de azóta már az is kiderült, hogy lesz kihívója is.

Magyar Péter Mezőhegyesen tartott fórumán beszélt arról egy nő, bejelentkezett polgármester-jelöltnek Pusztaottlakán, annyira felháborította, hogy a településen egyedüli jelöltként indulna Simonka György - ezúttal függetlenként.

A nő akkor úgy fogalmazott, hogy reggel bementek három képviselőjelölt-társával a hivatalba, és bejelentkeztek a választásra.

Ahogy most már a valasztas.hu oldalon látható, ez valóban így is történt: Kocsis Violetta hétfőn adta le a szükséges aláírásokat, ahogy Simonka is. A településen még egy független jelölt, Szabó Miklós is indul, őt hétfőn már nyilvántartásba is vették.

Azt is már egy jó ideje lehetett tudni, hogy Győrben újra elindul a polgármesteri székért a szexvideós botrányba belebukott Borkai Zsolt.

Az exfideszes expolgármester ezúttal a találó nevű Borkaival Közösen a Jövőnkért Egyesület színeiben indul, hétfőn már nyilvántartásba is vették.

Ahogy a jelenlegi fideszes polgármestert, Dézsi Csabát is. Kovács Lászlót, a Civilek Győrért jelöltjét pedig még április 27-én. Győrben összesen tízen indulnak el a polgármesteri címért: a DK és a Jobbik közös jelöltje, Glázer Tímeát kedden adta le az ajánlóíveket, Pintér Bence, az LMP és a Momentum által is támogatott jelölt pedig április 26-án. A többiek még gyűjtik az ajánlásokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Kishitű voltam, már azon dolgozom, hogy senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk
Néhány hete még úgy gondolta, hogy háromosztatú lesz a magyar politikai tér, most már másképp gondolkozik erről. Magyar Péter nem szeretne koalíciót kötni sem Orbán Viktorral, sem Gyurcsány Ferenccel.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Közel három órán keresztül kérdezte Magyar Pétert Puzsér Róbert a Hard Talk legutóbbi adásában. A kritikus egy ponton arról kérdezte vendégét, hogy a Tisza Párt politikusa mit tekintene az Orbán-rendszer végének. Magyar ugyanis korábban nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy hatalomra jutva megfontolná a koalíciót egy Orbán Viktor nélküli Fidesszel.

Magyar Péter a válasza elején Horn Gyulát idézte, aki szerint mindenekelőtt azt kell megnézni, hogy milyen felhatalmazást kapnak majd a választások során az emberektől. Magyar ezután azt mondta, hogy az első interjúi idején még ő sem gondolta volna, hogy néhány héttel később már Puzsér és Kóczián faggatják.

„Kishitű voltam, és azt gondoltam, hogy egy háromosztatú politikai teret kell elképzelni”

– kezdte a választ Magyar arra utalva, hogy Orbán és Gyurcsány pártja mellé szerinte még be lehet férkőzni.

„Most már nem így gondolom. Azt hiszem, hogy ez most már egy kétosztatú politikai tér lesz” - folytatta a Tisza Párt alelnöke, aki hangsúlyozta: ő abban reménykedik, hogy idővel „tényleg elmehet a gyerekeivel játszani és lesz száz másik Magyar Péter vagy nem Magyar Péter, aki átveszi”.

„Azon fogok dolgozni, hogy nekünk senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk. Engem nem érdekel Gyurcsány Ferenc, megmondom őszintén. Soha egy asztalhoz nem akarok vele leülni, mert tudom, hogy mit tett ezzel a hazával”

– mondta Magyar Péter.

A politikus azt is leszögezte, hogy Orbán Viktor sem érdekli, aki szerinte jól indult, de mégis csak ő vezeti „a kormánynak vagy maffiának nevezhető konglomerátumot”.

Puzsér és Magyar beszélgetését ebben a cikkben lehet végignézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
A vidékiek járhatnak rosszul: ahol 40-50 km-re nincs másik benzinkút, nem követik majd a MOL árcsökkentését
Az, hogy a MOL a saját kútjain 10 Ft-tal csökkentette az árakat, lépéskényszerbe hozta a többi városi benzinkutat. Ha nem akarják, hogy a MOL-nál tankoljanak az autósok, nekik is olcsóbban kell adni a benzint. De ahol kevés a töltőállomás, más a helyzet.

Link másolása

Azonnali hatállyal 10 forinttal csökkentette hétfő délután a MOL az összes töltőállomásán az üzemanyagok literenkénti árát. Mindez négy nappal azután történt, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter két hetet adott a Magyar Ásványolaj Szövetség tagjainak arra, hogy önkéntesen csökkentsék az áraikat a régiós átlag szintjére.

Mivel a piaci árak nem változtak, és a MOL nem a nagykereskedelmi árakhoz nyúlt hozzá, ezért valójában a saját kiskereskedelmi árrését vágta meg.

A döntés után a benzin átlagára a kútjain 637 forint, a dízelé pedig 623 forint lehet.

„Úgy tűnik, megértette mindenki, mit szeretne a kormány, ennek nagyon örülök, hogy a kooperációt választották az ellenállás helyett. Ez egy nagyon nagy, a jó irányba tett lépés, az, hogy elegendő-e vagy sem, a kormány a jövő héten tudja értékelni. De a szomszédos árak is felfelé mozognak” – mondta Nagy Márton kedden az ATV kérdésére.

A miniszter szerint ezzel a lépéssel a magyar üzemanyagár szintje közel került a referenciaértékhez, vagyis a régiós átlaghoz.

Ugyanakkor a lap kérdésére Nagy Márton még mindig nem zárta ki a benzinárstop lehetőségét. De ez szerinte attól is függ, hogy a MOL hétfői lépése hogyan befolyásolja a teljes piac árképzését, vagyis hogyan reagál a többi benzinkút.

Kétezernél is több töltőállomás működik ma az országban, melyek közül nagyjából minden ötödik a MOL érdekeltségébe tartozik. Ezzel a magyar olajvállalat megkerülhetetlen szereplője a kiskereskedelmi hálózatnak, így a hétfői bejelentésük óhatatlanul is hatással lesz a versenytársak árazására is, tudtuk meg Grád Ottótól.

„10 forint már olyan szint, ami hatással van arra, hogy ki hol áll meg tankolni. A többi töltőállomás pedig eldöntheti, hogy milyen mértékben követi, ha egyáltalán követi a MOL lépését” – tette hozzá a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára

Hasonló véleményen van Bujdos Eszter, a holtankoljak.hu ügyvezetője is, aki szerint

a magyar olajvállalat döntését a konkurencia kénytelen lesz követni, csakúgy, mint az év elején, amikor a MOL két lépésben érvényesítette a jövedékiadó-emelést.

Ha a piac többi szereplője nem ezt tenné, az a szakember szerint azonnal nagyon komoly versenyhátrányt jelentene számukra. Az olcsóbb benzin ugyanis pszichésen hat, az emberek akár már néhány forintos eltérésért is hajlandók egy távolabbi benzinkútig autózni.

„Sokan nem is számolják ki, hogy egy 2 forintos áreltérésnél néhány kilométer autózással valójában nem feltétlenül spórolnak, hanem akár még több üzemanyagot is használnak” – tudtuk meg Bujdos Esztertől. A 10 forintos árkülönbség  pedig már egy akkora különbség a MOL és a többiek között, ami miatt még többen döntenének úgy, hogy az olcsóbb helyre mennek tankolni. Ráadásul a piaci szereplők közül senki sem szeretne újra ársapkát, ami még a mostani önkéntes árcsökkentésnél is rosszabb lenne.

„A két rossz közül talán még ez a kevésbé rossz verzió, amit a kormányzati nyomás hatására kénytelenek meglépni a piaci szereplők”

– értékelte az önkéntes árcsökkentést a portál ügyvezetője.

Bujdos Eszter szerint a MOL a 2021 novemberében bevezetett és 13 hónapig fenn is tartott benzinárstop esetében veszteséggel is tudott üzemelni szerteágazó tevékenységének köszönhetően. Azonban egy családi vállalkozásban működő benzinkútnak erre nincs lehetősége. Márpedig a mostani 10 forintos csökkentést egyértelműen a kiskereskedelmi árrésből csíphető csak le. De nem lesz más választásuk, mint beadni a derekukat a kormányzati nyomás hatására, mert az ársapka még ennél is rosszabb lenne.

Ugyanezt gondolja Grád Ottó is.

„A korábbi hatósági üzemanyagár-szabályozás évekre vetette vissza az üzemanyag-kiskereskedelmet, mint a gazdaság egyik fontos szektorát” – hangsúlyozta a szakember, aki biztos abban, hogy Magyarországon még a legnagyobb piaci szereplők vonatkozásában sem lehet extraprofitról beszélni.

A MÁSZ főtitkára szerint a benzinkutak esetében a nyereség is egyre jobban szűkül a piacra nehezedő nyomás miatt. Ráadásul egzakt számot sem lehet mondani a kutak nyereségének mértékéről, hiszen mindegyik töltőállomás esetében más és más körülmények határozzák meg a profit nagyságát.

Grád Ottó biztos abban, hogy a MOL hétfői döntésére a benzinkutak sem egységesen reagálnak majd.

Példaként hozta fel azokat a vidéki töltőállomásokat, melyektől 40-50 kilométerre van a legközelebbi MOL-kút. Ekkora távolságot ugyanis nagy valószínűséggel senki nem fog megtenni csak azért, hogy literenként 10 forinttal olcsóbban tankoljon. A városi kutaknak azonban nem lesz választásuk, ha az út szemközti oldalán található töltőállomás egyik napról a másikra leviszi az árait.

Bujdos Eszter úgy látja, hogy a hazai üzemanyagárak esetében a lélektani határ a 600 forint volt. Jelentős visszaesést látnak a portálnál a tankolt mennyiségben január óta, amikor a kormány érvényesítette a 41 forintos jövedékiadó-emelést.

„Attól, hogy most 10 forinttal kevesebbért tankoljuk az üzemanyagot, nem fognak kígyózó sorok állni a benzinkutak előtt. Itt legalább egy 100 forintos csökkentésnek kellene történnie ahhoz, hogy ez a forgalom tekintetében is pozitívan megjelenjen”

– mondta a szakember, aki szerint a mostani 10 forintos csökkentés csupán csak a választások előtti hírverés része.


Link másolása
KÖVESS MINKET: