Trump döntése miatt eltűnhettek az elrabolt ukrán gyerekek adatai
A Trump-kormány döntése miatt megszűnt egy olyan program, amely az Ukrajnából Oroszországba hurcolt gyerekek nyomon követését segítette. A Yale Egyetem Emberi Jogi Kutatólaborja által működtetett adatbázis műholdképeket és egyéb információkat tartalmazott, amelyek az elrabolt gyerekek azonosításához és hollétük megállapításához nyújtottak segítséget.
A New York Times információi szerint az adatbázist háborús bűnök bizonyítására is használták volna, és a benne szereplő adatokat megosztották volna az ukrán hatóságokkal, a Nemzetközi Büntetőbírósággal és az Europollal.
A dokumentáció részletes adatokat tartalmazott, köztük neveket, fényképeket és egyes gyerekek esetében 20-30 oldalas dossziékat is.
Greg Landsman ohiói képviselő szerint az adattárból származó adatok valószínűleg végleg törlődtek. A demokrata politikusok tiltakozó levelet küldtek Marco Rubio külügyminiszternek és Scott Bessent pénzügyminiszternek, amelyben azt írták:
A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság 2023 márciusában adott ki elfogatóparancsot Vlagyimir Putyin ellen, mert a gyanú szerint felelős az ukrán gyerekek jogellenes deportálásáért. A Reuters szerint a most eltűnt dokumentumok ezt is bizonyíthatták volna, de még a metaadatokat is törölhették.
Az ukrán kormány szerint eddig mintegy 20 000 olyan gyereket azonosítottak, akiket Oroszországba vittek. A Yale kutatóinak korábbi jelentése szerint 30 000 gyerek sorsa vált bizonytalanná az orosz-ukrán háború kezdete óta. Egy ukrán gyermekotthon vezetője egy videóriportban azt mondta, hogy a gyerekek elhurcolásával „irányítani akarják a felnőtteket.”
(via 444)