FELFEDEZŐ
A Rovatból

Te ismered mind a kilenc magyar kutyafajtát?

Őshonos kutyafajtáink már a honfoglaló magyarok nyájait és gulyáit is rendíthetetlenül őrizték. Ők azok a négylábúak, amelyek már a Kárpát-medencében éltek a honfoglalás idején, vagy a népvándorló magyarokkal jöttek ide.

Link másolása

A Kárpát-medence két legrégebbi négylábúja az ösztönösen őrző-védő komondor, és a nyájőrzésre, szolgálatra vagy akár vakvezetésre is kiváló kuvasz. A legifjabb fajta pedig a drótszőrű vizsla, amely ugyanúgy örül a betörőnek, mint a barátainknak.

A kutya az ember legjobb barátja, szól a mondás, és nem alaptalanul: őshonos kutyafajtáink már a honfoglaló magyarok nyájait és gulyáit is rendíthetetlenül őrizték. Ők azok a négylábúak, amelyek már a Kárpát-medencében éltek a honfoglalás idején, vagy a népvándorló magyarokkal jöttek ide. Bemutatjuk a kilenc magyar kutyafajtát (kuvasz, komondor, rövidszőrű és drótszőrű magyar vizsla, puli, pumi és mudi, magyar agár és erdélyi kopó), hogy felelevenítsük az emberek és az ebek összefonódásának történetét.

Kuvasz

A kuvasz az egyik legrégebbi kutyánk, elődei a honfoglaló magyarokkal kerültek a mai Magyarország területére. Elsősorban nyájőrzésre, valamint ragadozó vadállatok és a rablók ellen használták, mivel intelligens őrző-védő fajta. Nem tűri a láncra verést és szűk életteret. Fejlett vadászösztöne miatt az Árpád-kortól a XX. század elejéig népszerű vadászkutya volt, a pásztorkodás megszűnésével a tanyák és vidéki kúriák megbízható nyájőrzőkutyája vált belőle. Senki nem mert esténként botorkálni a tanyák közt, hiszen egy efféle jószággal találkozni felért egy életveszéllyel.

– A kuvasz megítélése napjainkban igen sok vitát indított, hogy mire használták, mire tartották alkalmasnak elődeink

– meséli lapunknak Zsóri Zsolt, a Magyar Kuvasz Fajtagondozó Egyesület elnöke.

– Két izgalmas példám is van a múltból: Zajcsek Alfons nyugalmazott százados, a magyar királyi csendőr kutyatelep igazgatója „Az eb nevelése és kiképzése - A közbiztonsági és hadiszolgálati ebek vezetése” című, 1924-es könyvében azt írta, hogy a kuvaszt a legalkalmasabb szolgálati kutyafajtának tartja. Ezen kívül a Magyar Vakvezető kutyakiképzés alapítója és megszervezője, Rithnovszky János is említést tesz a kuvaszról: az 1962-ben megjelent „A vakvezető kutya kiképzése” című könyvében a vakvezetésre legalkalmasabb kutyafajták között említi. Saját tapasztalatom pedig, hogy sport- és szabadidőkutyának remek társ, emellett az éjszakai nyugalmat is biztosítja, a ház körüli járőrözésével” – teszi hozzá Zsóri Zsolt.

Az ismert magyar kuvasz-tartók között van Orbán Viktor, Matolcsy György, Horkai Zoltán állatkoordinátor (aki több mint 70 filmben koordinálta a legkülönfélébb állatokat), valamint Medveczky Ilona, utóbbinak még kennelneve is volt.

Komondor
A komondor a másik legrégebbi kutyafajtánk: ősei Ázsiában éltek, csak a vándor-pásztorkodó magyarok hozták el ilyen messzire.

A nyájak őrzésében jeleskedő négylábú annyira ösztönösen védelmezi a területét, hogy tanítani sem kell rá. Nem véletlen a mondás, miszerint „a komondor mellett be lehet menni a portára, de kijönni már nem”. Köztudottan embercentrikus, de öntörvényű és nehezen tanítható: a számára értelmetlen parancsokról egyszerűen nem vesz tudomást.

Magyar vizsla

A rövidszőrű magyar vizslát a XIV-XV. században a pannon kopóból tenyésztették ki, apróbb állatok levadászására. Később a minket megszálló törökök keresztezték az ő sárga kutyáikkal, így alakult ki a jellegzetes barna színe. Az 1900-as évekre majdnem kihalt, csak nemzeti összefogással sikerült újjáéleszteni a vérvonalat.

Az 1930-as években kitenyésztették a drótszőrű változatát is (a rövidszőrű magyar vizslák almaiban előforduló, hosszabb szőrű kölyköket pároztatták drótszőrű német vizslákkal), ezzel elnyerve a legfiatalabb magyar kutyafajta címet.

Mindkét vizslafajtát sokoldalúan használják a vadászok, mivel minden terepviszonyon egyaránt remekül helytáll.

A lövés előtti és utáni munkában is részt vesz: az apróvadat kiszimatolja, jelzi a gazdájának, majd a meglőtt vadat megkeresi és visszaviszi, legyen szó szárazföldről vagy vízről. A XIX. század végén már vizslaversenyeket szerveztek Magyarországon, ahol a magyar vizslák sorra nyerték a díjakat. Nagyon jól tanítható, egyedül házőrzőnek nem alkalmas, mert a betörőt éppolyan lelkesen üdvözli, mint a családi barátokat.

Puli

A puli igazi terelő munkakutya, régi pásztoraink nagy segítője, száz éve már célzottan emiatt tenyésztik. Ázsiából került ez a típus is hozzánk a vándorló ősökkel, ugyanakkor már az ókori sumérok is hagytak ránk pulira hasonlító kutyaszobrot, úgyhogy a vérében van a terelés. Régen egy marhát is adtak egy-egy kölyökért cserébe, akkora értéke volt. Speciális szőrzete összetéveszthetetlen, és bár nagyon ugatós, de gyermekszerető és minden instrukciót megértő fajta.

A Facebook-alapító Mark Zuckerberg 2011-ben egy magyar pulit szerzett be családi házikedvencnek.

Az amerikai Oregonban, a Pannonia Puli Kennel nevű tenyésztőnél vásárolt Beast megvásárlását megelőzte egy kisújszállási látogatás, ahol Zuckerberg és felesége órákon keresztül faggatták a Ludas Matyi Pulitenyészet tulajdonosát, hogy mindent megtudjanak a fajtáról. Idén májusban Beast mutatta, azaz ugatta be az Instagram új funkcióját is.

Pumi

A puli és az országba bekerült német és francia terrier jellegű terelőebek kereszteződésével jött létre a fáradhatatlan pumi. A szintén ízig-vérig terelőkutya rendkívül aktív és csaholós.

Mudi

A XVIII-XIX. századi magyar terelőkutyák és különféle német juhászkutyák spontán keveredéséből alakult ki az egyik legritkább magyar pásztorkutyafajta. A méltatlanul ismeretlen kutyafajta pedig szolgálatkész és munkabíró, a gazdájára tökéletesen hallgat, ráadásul katasztrófakutyának is bevált.

Magyar agár

Legősibb vadászkutyánk a magyar agár, amelyet szintén keletről hoztak magukkal a magyarok, és évszázadokon keresztül a lovas vadászatok elengedhetetlen kiegészítője volt. Honfoglalás-kori szerepét ásatások is bizonyítják. A XIX. században az angol agárral keresztezték, ettől finomabb külsőt kapott, de belső értékei nem csorbultak.

A II. világháború alatt majdnem kihalt a fajta, úgy kellett összekapdosni az országban fellelhető egyedeket, hogy újra tenyészthető legyen. A magyar agár kitartó állat, de kegyeit nem könnyű elnyerni, és embertelen (vagyis kutyátlan) bánásmód esetén elszökik a gazdájától.

Erdélyi kopó

Az erdélyi kopó elődje a – törökök sárga kutyáiból és a Kárpát-medencében élő fajokból kikevert – pannon kopó. A középkorban a főúri udvarok kiskedvence volt. A mezőgazdaság és erdőgazdálkodás fejlődésével már nem használták annyit, és csak a Kárpát-medence nehezen bejárható erdőségeiben vitték magukkal a vadászok. A II. világháború ezt a fajt is majdnem eltüntette, de sikerült végül Erdélyből menekíteni párat, és feléleszteni a vérvonalat az 1970-es évekre. Az erdélyi kopó specialitása az, hogy szinte bármilyen éghajlaton, terepen és időjárási viszonyok közt tud vadászni. Alapvetően szívós és bátor kutya, feleslegesen nem ugat, és ideális családi kedvenc. Csak sétáltatni nem lehet póráz nélkül, mert igazi vadászkutya, és ha meglát valamit, rögtön üldözőbe veszi.

A te szíved melyik fajtáért dobog?

A források itt, itt és itt találhatók.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
Vérfoltok, összetört autók, sérültek – hajtóvadászatban fogták el a Buckingham-palota elszabadult lovait
Az elszabadult lovak a brit hadsereg egyik legrangosabb ezredéhez tartoznak, amiknek fontos szerepe van állami és közfeladatok ellátásában.

Link másolása

Szerda reggel lovak szabadultak el a londoni Buckingham-palota környékéről – írja a 444. A hatóságok állítása szerint a lovak a brit hadsereg egyik legrangosabb ezredéhez tartoznak, és olyan állami, valamint közfeladatok ellátásában vesznek részt, akár például a koronázás.

A rendőrség és a hadsereg a délelőtt folyamán együttes erővel kutatták fel a lovakat,

amik teljes felszerelésben okoztak károkat a brit fővárosban. Több balesetet is okoztak az elszabadult állatok, egy autó szélvédőjét betörték, legalább négy ember pedig megsérült.

A hatóság közleménye szerint mostanra az összes lovat befogták: kettőt a Limehouse-nál található autópályán. Az egyik lovon súlyos sérülés nyomait fedezték fel, de az összes hátas állatorvosi ellátásban részesül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
FELFEDEZŐ
A Rovatból
Orbán Viktor elképesztő számot mondott be – nagyon felpörgette a kampányt a miniszterelnök
Ha igaz a miniszterelnök állítása, akkor percenként majdnem négy szelfit készít a kampány során. Ember legyen a talpán, aki tudja vele tartani a tempót.

Link másolása

„Csúcssebességgel robog a kampány: 220 szelfi/óra” – írta péntek délelőtti posztjában Orbán Viktor. A miniszterelnök ennek nyomatékosítására, ha nem is több száz fotót, de tizenegy jobban sikerült képet megosztott a Facebookon, plusz zárásképp két ló is az albumba került.

A miniszterelnöki fotókkal azonban van egy kis gond: ezek még véletlenül sem szelfik. A szelfi, vagyis angol nevén selfie ugyanis egy olyan kép, amit a fotón szereplő személy saját magáról készít. Az Orbán által posztolt képek pontos kategóriája inkább az itthon még kevésbé elterjedt wefie (magyarul talán mifi), ami emberek egy csoportját ábrázolja, akik közül az egyik készíti a fotót.

Mindenesetre a kommentelők közül az egyik kiszámolta, hogy ha stimmelnek a miniszterelnöki számok, akkor Orbán Viktor percenként 3,67 szelfit mifin szerepel. A hozzászóló szerint ilyen tempót diktálva „biztosan érdemben el lehetett beszélgetni az alanyokkal”.

A posztot és a pontatlanul bekategorizált fotókat itt lehet megnézni:

Orbán Viktor egy nappal korábban a TikTokon jelentkezett olyan videóval, amit a Szakma Sztár Fesztivál résztvevőivel készített. A kampányüzemmódba kapcsoló miniszterelnök még egy vagány napszemüveget is felvett a közös fotó kedvéért:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
300 ezer egy éjszaka Mészáros Lőrinc borászának szállodájában, amelyet egy francia kastélyból csinált
Kalocsai László három évvel ezelőtt vette meg a bordeaux-i birtokot. 5-6 milliárd forintot költhetett el az ingatlan átalakítására.

Link másolása

A jelek szerint szálloda nyílt Mészáros Lőrinc borászának bordeaux-i birtokán, írja a 444. A Chateau de Clotte egykoron Castillon herceg tulajdona volt, története a XIII. századig nyúlik vissza.

Kalocsai László még három évvel ezelőtt alapított Franciaországban céget, és megvásárolt egy neves, díjnyertes borokat készítő bordeaux-i szőlőbirtokot. A XVIII. században létrehozott Chateau de Clotte vételára és finanszírozása nem volt ismert, de a szomszédos chateau tulajdonosa szerint korábban hatmillió euróért (akkori árfolyamon több mint kétmilliárd forintért) árulták a szőlőbirtokot. A csaknem 50 parcellát magába foglaló területhez pince és műemlék jellegű épületek is tartoznak.

A francia cégnyilvántartás szerint Kalocsai László tavaly egy újabb céget hozott létre Winemajor Receptif néven, írta meg elsőként a 24.hu. Ebben azonban már nem ő volt az egyedüli tulajdonos, mint a szőlőbirtokot megvásárló Winemajor SAS-ben; 50 százalékban társtulajdonosa lett a tokaji borász, Bai Edit. Ők ketten már jó ideje együttműködnek, hiszen közösen birtokolják a Winemajor Hungary Kft.-t is.

A birtokon elvégzett munkálatokban tervezőként részt vett a Tuoton Architect építésziroda, a projekten dolgozó Alliance Duplan főként épületgépészettel, napelemekkel foglalkozó cég, kivitelezőként pedig a lap megtalálta a Dune Construction építőipari céget is. Utóbbi két társaság a honlapján nemcsak a referenciák között tünteti fel a Chateau de Clotte-t, hanem a projekt költségét is szerepelteti.

Az Alliance Duplan adók nélkül 8,5 millió eurós beruházásról ír, ami az elmúlt évek átlagos euró árfolyamát tekintve 3,2-3,3 milliárd forintot jelent. A Dune Construction a borközpont felújításán és a szobák kialakításán dolgozott, a projekt értékeként pedig 856 ezer eurót tüntetett fel adók nélkül, ami átszámítva 320-330 millió forint.

Vagyis a nagyjából kétmilliárd forintos vételárral együtt feltételezhetően 5-6 milliárd közötti összeget biztosan elkölthetett Kalocsai László cége a szőlőbirtokra, miközben céges érdekeltségeinek bevétele és profitja alapján nem látható, hogy honnan volt tőkéje egy ilyen volumenű beruházásra.

A Chateau de Clotte már a Booking.com-on is elérhető, így bárki foglalhat szállást a birtokra. Az erkélyes junior lakosztályban 289 ezer forintba kerül egy éjszaka két főre (az árban benne van a reggeli is), míg a hagyományos lakosztályban 314 ezer forintot kell fizetni. Ugyanez a főszezonban, júliusban 324, illetve 362 ezer forintba kerül.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Meglepetés: 60 évesen lett szépségkirálynő, Alejandra képviselheti Argentínát a Miss Universe-ön
Alejandra Rodríguez a verseny előtt hónapokig dolgozott kifutói edzőkkel és stylistokkal, hogy csiszolja imázsát és javítsa önbizalmát, ugyanis semmilyen tapasztalata nem volt hasonló versenyeken.

Link másolása

Alejandra Rodríguez elvarázsolta a Buenos Aires-i zsűrit, így nemcsak ő lett a győztes, hanem ő képviselheti a hazáját a Miss Universe világversenyen is, melyet idén Mexikóban rendeznek - hangzott el a Fókuszban. Alejandra azonban nemcsak a szép, hosszú haja és az kedves mosolya miatt volt különleges a zsűrinek, hanem azért is, mert már 60 éves.

Alejandra a verseny előtt hónapokig dolgozott kifutói edzőkkel és stylistokkal, hogy csiszolja imázsát és javítsa önbizalmát, ugyanis semmilyen tapasztalata nem volt hasonló versenyeken.

Eltökéltsége és elhivatottsága kulcsfontosságú volt ahhoz, hogy eljusson oda, ahol ma van, szembeszállt az előítéletekkel, és bebizonyította, hogy a szépségnek nincs kora.

A Miss Universe Argentinában való részvételének bejelentése után Alejandra nagy támogatást kapott követőitől a közösségi oldalakon. Sokan dicsérték bátorságát és elszántságát, kiemelve belső szépségét és karizmáját.


Link másolása
KÖVESS MINKET: