UTAZZ
A Rovatból

Macskaköves utcák, római műemlékek, csodálatos középkori homlokzatok - Ptuj és Celje Szlovénia rejtett kincsei

Szlovéniáról sokaknak csak Ljubljana, vagy a Bledi-tó környéke ugrik be, pedig kisebb városait is érdemes felfedezni. Íme néhány látni- és kóstolnivaló, és pár hasznos utazási tipp.

Link másolása

Itt van a szomszédban, mégsem beszélünk eleget Szlovéniáról.

Ez a gondolat fogalmazódott meg bennem pár héttel ezelőtt, egy kirándulás utolsó napján; miközben a Dráva partján ültem, és egy tökéletes, tökmagos desszertet falatoztam.

Pedig Szlovénia északkeleti része, azaz Maribor és környéke abszolút elérhető távolságban van. Budapesttől mindössze 300-350 km, ami nagyjából 3 óra alatt teljesíthető is.

A közismertebb turistacélpontok, mint Ljubljana, a Bledi-tó és környéke, vagy a tengerparti Piran már kicsivel hosszabb utazást igényelnek. De Maribor környékének nem csak a közelség az egyetlen előnye.

A határt átlépve nem ér minket semmiféle kulturális sokk, ugyanakkor a magyaroknál a szlovénok jóval kiegyensúlyozottabbak, nyugodtabbak, mosolygósabbak, és ez könnyen átragad az emberre. Jól beszélnek idegen nyelveket is, így ha például mi is alapszinten kommunikálunk angolul, könnyen el lehet boldogulni.

A pénztárcánk szempontjából is előnyösebb ezen az északkeleti részen, a Muramente és Savinja-vidéken kalandozni.

Hiszen itt nagyjából budapesti árakon dolgoznak a hotelek, éttermek, kávézók.

Leginkább az Euro ingadozásából adódóan járhatunk rosszabbul.

Ezen a környéken rengeteg olyan település van, ami akár többnapos kikapcsolódásra is tökéletes lehet. Ha pedig autóval érkezünk, akár több helyet is megismerhetünk egy kirándulás alatt.

A hidegebb idő közeledtével pedig amúgy is vonzóbbak lesznek a városi látnivalók és programok, szóval most érdemes igazán útra kelni, akár csak egy hosszúhétvége.

Kilátás Celjére a Tehnoparkból
Ptuj egyik macskaköves utcája

Szlovénia legrégebbi városa: Ptuj

Ptujra tökéletesen illik a kifejezés: ékszerdoboz.

Mivel már a kőkorban lakott hely volt, és a rómaiak idejében is fontos településsé vált, rengeteg történelmi hagyatékkal rendelkezik. Macskaköves utcák, római műemlékek és csodálatos középkori homlokzatok várnak ránk séta közben.

Tudom, hogy bután hangzik, de itt csak úgy lenni, jönni-menni, kávézni, bámészkodni is jó.

Muzikafe nevű kávézó és kulturális térben például kötelező egy bemelegítőt inni, és kicsit ráhangolódni a város művészi oldalára. A hely egy világutazó pár fejéből pattant ki, és butikhotelként is üzemel. Jó időben a terasza és a belső kertje van tele élettel, de hidegebb napokon a pincében legalább olyan hangulatos egy zenei rendezvénybe csöppenni.

Ptuj november elején kifejezetten ajánlott kirándulási célpont, mert a városban a Szent Márton-napot elég komolyan veszik, és hozzá kapcsolódóan több aktivitást is tartanak.

Ami még ennél is populárisabb, az a februári karnevál. Ez Kurentovanje néven ismert, és nagyon hasonló a mi mohácsi busójárásunkhoz.

A városban van is egy múzeum, a Kurent's House, ami kifejezetten ennek az ünnepnek a bemutatására hivatott.

További kulturális programok és látnivalók

Domonkos kolostor – A város nyugati oldalán található domonkos kolostort III. Frigyes özvegye alapította 1230-ban. Egy részét múzeummá alakították, és kulturális rendezvények helyszíne áprilistól októberig.

A legrégebbi szlovén borospince – A Ptujska klet pincészet borospincéit körülbelül kétezer évvel ezelőtt alapították a rómaiak, így a pincebejárás azok számára is izgalmas program lehet, akiket inkább történelmi szempontból érdekel a borászat.

Ptuj Castle – A kastélyba már csak a kilátásért is érdemes felmenni, de a Ptuj-Ormož Regional Museum tárlatára is bőven megéri befizetni. Mi éppen elcsíptük a várjátékokat is, ami még elevenebbé tette a történelmi helyszínt.

Étel, ital, ágy

Ptuj jópár gasztronómiai csemegét tartogat.

Nagy hagyománya van a borkészítésnek, és a környék pincészeteiben rengeteg izgalmas tételt kóstolhatunk.

De ha a Hotel Mitrában foglalunk szállást, két legyet üthetünk egy csapásra. A hotelnek ugyanis van pinceszintje is, ahol egy borkóstoló alkalmával remek bevezetőt kaphatunk a környék boraiból.

Amúgy a hotel nagyon barátságos, és a klasszikus elegancia szövi át. Aki viszolyog a modern, vagy minimál szállodáktól, itt jól fogja érezni magát.

Ptujban van egy étterem, ami a magyar csárdaélmény szlovén megfelelője... legalábbis szerintem.

Az Amadeus fogadó kifejezetten helyi ételeket és borokat kínál.

Specialitásuk a štruklji, ami egy túróval töltött tészta. Húst és mártást kínálnak hozzá, és rendkívül laktató.

De itt érdemes megkóstolni a gibanicát, a mákos-túrós-almás-diós süteményt is.

Aki kicsit modernebb ízekre vágyik, annak a közvetlenül a Dráva mellett található Ribič étterem lesz a megfelelő választás.

Ez egy főként tengeri ételekre specializálódott étterem, de a kínálatból az is talál majd kedvére valót, aki nem eszik halat.
Én itt ettem a legizgalmasabb desszertet, ami a szlovénok által gyakran használt tökmag különböző variációjából állt.

Az árak talán kicsivel magasabbak, mint a többi helyen. Egy leves 7 Euro, és egy halas étel 20 Euro körül van.

Számomra az egész kirándulás tetőpontja a Kobal borászat üzletében eltöltött pár óra, és egy fantasztikus borkóstoló volt.

Nyilván ehhez kell ilyen irányú érdeklődés is, de ha ez megvan,

fantasztikus élmény megtapasztalni például azt, hogy a magyarok által is közkedvelt furminttal mit művelnek a szlovénok.

Hogy hol tartanak ők a borkészítési trendekben, és hogy milyen kísérleti tételeik vannak. A Kobal ebből a szempontból egy merész és élenjáró pincészet. Nálunk a klasszikus, száraz nagyborok mellett szép számmal ott vannak a buborékos és az édes tételek is.

Ha a wellness és a luxus a szempont

A mi kirándulásunk egészen mozgalmasra sikerült, így nem volt időnk lábat lógatni, masszázson feküdni, vagy wellnessben lazítani. De mindenképpen meg szerettem volna említeni azt, hogy Ptujban erre is van lehetőség.

A Grand Hotel Primus egy négycsillagos szálloda, ami kicsit kijjebb esik a városközponttól, cserébe viszont békés környezetben ad lehetőséget a relaxálásra.

Kilátás a szobám ablakából, a Grand Hotel Primusban

Szlovénia harmadik legnagyobb városa: Celje

Celjéből kicsit kevesebbet volt szerencsém látni, de az a pár dolog megfogott annyira, hogy ne menjek el mellett szó nélkül.

És egy ekkora város nyilván sok látnivalót is tartogathat, ha az embernek több ideje van rá.

Az egyik legjobb szlovén éttermi élményem a belvárosban elhelyezkedő LALU bistrohoz kötődik.

A belső design modern, és az étlap sem a hagyományokhoz ragaszkodik. Gyakorlatilag csak a szezonalítást tartják szem előtt, de ázsiai, francia, szlovén és olasz ízekkel szabadon variálnak.

És a koncepció működik. Egyszerűen nem érkezett az asztalunkra olyan falat, ami ne nyűgözött volna le. És közben remek borpárosításokat is kaptunk.

Az arcok mindent elárulnak.
A karfiolos-mogyorós étel volt a top

Kulturális programok, látnivalók:

Celjei Regionális Múzeum - Szlovénia második legrégebbi múzeuma. A város és környéke történetének emlékeit gyűjti és mutatja be. A múzeumot két önmagában is történelmi jelentőségű épületegyüttesben, a celjei grófi palotában és a celjei alsóvárban helyezték el.

Tehnopark – Gyerekekkel a legjobb program. Ez gyakorlatilag a szlovén megfelelője a Csodák Palotájának.

Celje vára - Szlovénia legnagyobb középkori vára. A kastély első alapjai a 12. század második feléből származnak. A múlt emlékeit izgalmas legendák, kiállítások és interaktív élmények őrzik. Érdemes idegenvezetést is kérni, úgy még tartalmasabb lehet a program.

A cikk elején már említettem Maribort, ami mellett természetesen szintén nem mennék el szó nélkül.

De ott tényleg annyi élmény várt, hogy kénytelen vagyok egy külön anyagot szánni neki.

Szóval a folytatás nemsokára következik...

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk