HÍREK
A Rovatból

Kína nem tudná elfoglalni Tajvant, de ezért hatalmas árat fizetne Amerika egy jelentés szerint

Szakértők egy három év múlva bekövetkező kínai inváziót lehetséges forgatókönyveit vizsgálták.


Valószínűleg sikertelenül érne véget Kína esetleges tajvani inváziója, de az amerikai hadsereg is óriási veszteségeket szenvedne és jelentősen meggyengülne, írja a The Guardian katonai szakértők elemzése alapján. A Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS) elemzése szerint egy ilyen konfliktus valamennyi közvetlen szereplője, vagyis az Egyesült Államok, Kína, Tajvan és Japán is „óriási” veszteségeket szenvedne a harcokban.

A tanulmány szerint az invázió kezdetén a kínai rakéták valószínűleg megsemmisítenék az Egyesült Államok légitámaszpontjait Japántól Guamig. Ezen felül elsüllyesztenének két amerikai repülőgép-hordozót, valamint 10-20 rombolót és cirkálót.

Feltehetően a kínai megszálló erőket még azelőtt megsemmisítenék, mielőtt Tajvan nagyobb részét elfoglalnák, a főváros, Tajpej megszállására pedig esélyük sem lenne. Mindez pedig a feltételezhető tajvani szárazföldi ellencsapásokkal együtt destabilizálhatná a Kínai Kommunista Párt uralmát, olvasható a jelentésben.

A tesztek során huszonnégy különböző forgatókönyvet vizsgáltak egy esetleges 2026-ban bekövetkező kínai offenzívára. Minden esetben döntő fontosságú volt az Egyesült Államok, melynek segítsége nélkül legfeljebb három hónap alatt sikerrel járna a kínai hadsereg.

A legvalószínűbb szimuláció szerint a konfliktus kezdetén Kína néhány óra alatt egy átfogó bombázással megsemmisítené Tajvan légierejének és haditengerészetének nagy részét. Eközben a kínai haditengerészet bekerítené a szigetországot, és megkezdené a partraszállást, miután katonák ezreit vinné át a Tajvani-szoroson. A tajvani hadsereg azonban a parton megpróbálná feltartóztatni a betolakodókat.

Ezzel párhuzamosan az amerikai tengeralattjárók, bombázók és vadászrepülőgépek a japán hadsereggel kiegészülve gyorsan megbénítanák a kínai flottát.

Kína hiába mérne csapásokat a két ország támaszpontjaira, végeredményben Tajvan független maradna.

Matthew Cancian, a US Naval War College munkatársa szerint több olyan változó is van, mely hatással lehet a feltételezett végkimenetelre. Először is szükséges a tajvaniak ellenállása, illetve Japánnak engedélyt kell adnia az Egyesült Államoknak, hogy ellentámadásokat indítson a területén lévő bázisairól. A szakértő szerint ezek nélkül nem lenne elegendő önmagában még az amerikai beavatkozás sem.

A háború első heteiben 10 ezerre becsülik a halálos áldozatok számát. De felmerült az is, hogy a Kína elleni közvetlen támadással az Egyesült Államok kockáztatná-e az atomháború kirobbanását. Kérdéses továbbá, hogy az amerikai és japán közvélemény hajlandó lenne-e elfogadni a Tajvan védelme miatt elszenvedett veszteségeket annak árán, hogy Washington akár hosszú időre is elveszítse a globális erejét.

A jelentés arra a következtetésre jut, hogy mind Tajvannak, mind pedig az Egyesült Államoknak olyan fegyverrendszerek kiépítésén kell dolgoznia, melyek elrettentő erővel bírnak a kínaiak számára.

Ennek ellenére a szigetország vezetése jelenleg olyan drága hajókat és repülőgépeket vásárol, melyeket Kína könnyűszerrel megsemmisíteni a háború első óráiban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Sokkoló videó: leszakadt a Szegedi Egyetem többtonnás tetőszerkezete a viharban – lakóházra hullottak a darabok
Elképesztően veszélyes helyzet alakult ki az orkán szerű szélben. Ennek ellenére a hírek szerint sérülés nem történt.


Az orkán erejű szél letépte a Szegedi Tudományegyetem egyik épületének tetőszerkezetét – a több tonnányi fém- és fatörmelék a szomszédos Derkovits fasor 13/A. alatti társasházra hullott, valószínűleg jelentős károkat okozva, írja a Szegeder.hu helyi hírportál.

A felvételek tanúsága szerint az SZTE épületének teljes födémszerkezete leszakadt, és a keletkezett törmelék szinte teljes egészében a szomszédos lakóépületre zúdult, a fatörmelék, bádoglemezek és egyéb építőanyagok egy része pedig az udvarra zuhant. A történtek kapcsán egyelőre nem érkezett hír személyi sérülésről.

A hatóságok azóta megkezdték a kár felmérését és a terület biztosítását.

Videón a döbbenetes eset:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor: „Ez valami krimi?” – így reagált Matolcsy György és az alapítványok ügyeire a miniszterelnök
A volt jegybankelnök és a miniszterelnök nem sokkal az ÁSZ feljelentése után egyeztetett. Orbán szerint Matolcsyval nem beszéltek a nyomozásról, de szívesen látja őt bármikor.


Matolcsy György és Orbán Viktor néhány nappal az után találkozott, hogy az Állami Számvevőszék feljelentést tett az ügyészségnél a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak gazdálkodása miatt, és közzétette a jelentését. A találkozóról a Telex számolt be.

Hétfőn a lap újságírói megpróbálták kérdezni Orbán Viktort a Megafon és a Digitális Szuverenitás Központ óbudai székháza előtt. Azt akarták megtudni tőle, hogy mit ajánlott Matolcsy György a szabad eltávozásért cserébe.

Orbán erre így válaszolt: „Ez valami krimi?”

Később arról beszélt, hogy Matolcsyt személyesen sokra tartja, de az MNB alapítványait érintő nyomozásról nem egyeztettek, mert szerinte az nem tartozik a kormányra. Azt mondta, a volt jegybankelnökkel monetáris és költségvetési kérdésekről egyeztetett az elmúlt évek során, jogi ügyben nem.

Orbán azt is elmondta, hogy Matolcsy távozása előtt és után is találkoztak, és „ha bekopogna holnap reggel, akkor is szívesen látná”. Bízik benne, hogy Matolcsy meg tudja védeni magát az alapítványi ügyben.

A miniszterelnököt kérdezték volna az öccse, Orbán Áron gyanús vízumügyeiről is, de ekkor már csak ennyit mondott a furgonjából:

„Másik krimi!”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„Hibáztam” – Magyar Péter bocsánatot kért és törölte a reptér lezárásáról szóló posztját
„Volt egy zápor és emiatt le kellett zárni az egyik terminált és töröltek minden gépet. Itt is megvolt a repülőrajt” - fogalmazott korábbi bejegyzésében a Tisza Párt elnöke, aki aztán belátta, hogy „a reptér vezetése és a légiirányítás helyes döntést hozott”.


Mint azt mi is megírtuk: hétfőn a vihar miatt egy rövid időre le kellett zárni a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret. A szél törmeléket fújt a kifutópályákra és burkolatokat tépett fel, az egyik terminál épülete pedig beázott.

A reptér lezárására hétfő délután Magyar Péter egy posztba reagált. „A reptér az új MÁV” - fogalmazott ebben a Tisza Párt elnöke, aki arról is írt, hogy „volt egy zápor és emiatt le kellett zárni az egyik terminált és töröltek minden gépet. Itt is megvolt a repülőrajt”.

Hétfő éjjel azonban közölte, hogy hibázott, és törölte korábbi posztját.

„Sokak kérésére és tanácsára töröltem a reptéri posztomat. Elnézést kérek azoktól, akiket a szavaimmal megbántottam. Amikor a vihar lecsapott Budapestre, én zárt helyen tartózkodtam és már csak az esőt és a reptér beázását érzékeltem”

- írta Magyar hozzátéve: „látva a valós eseményeket, egyértelmű, hogy a reptér vezetése és a légiirányítás helyes döntést hozott”.

„Hibáztam, mert az egész napos rohanásban anélkül szólaltam meg, hogy alaposan tájékozódtam volna. Tanultam belőle. Mindenkinek kitartást kívánok, akinek bármilyen kára keletkezett a vihar miatt!”

- fogalmazott a Tisza Párt vezetője.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Lázár: Soha nem látott vihar bénította meg a vasúti közlekedést – fegyverszünetet kért a miniszter
Országszerte fák dőltek a sínekre, leszakadtak a vezetékek, a MÁV buszokkal próbálja menteni a helyzetet. Lázár János szerint napokig is eltarthat a károk helyreállítása.


Több videós poszttal is jelentkezett a hétfői vihar után Lázár János. Ahogy arról korábban írtunk, az országon végigsöprő zivatar akkora károkat okozott, hogy a MÁV arra kérte az utasokat, ha tehetik, még kedden is inkább a Volán buszjáratait vegyék igényben az utazáshoz, vagy halasszák el azt.

A közlekedési miniszter szerint jelenleg nincs olyan vasúti fővonal Magyarországon, amit ne ért volna kár. Lázár a többek között MÁV-Volán-csoport Havária Központjából jelentkezett be, ahol folyamatosan dolgoznak a viharkárok elhárításán és a közlekedés helyreállításán.

A politikus elmondta, hogy elsőként a fővonalakat próbálják felszabadítani, de a vasúti közlekedés helyreállítása napokat is igénybe vehet. Kiemelte, hogy minden rendelkezésre álló szabad autóbuszt mozgósítottak, jelenleg 200 busz segíti a MÁV-os közlekedést az országban.

Lázár hangsúlyozta, hogy senki nem sérült meg a közlekedési vonalakon, de minden közlekedési eszközt és pályát érintett a baj. A legtöbb gondot a sínekre dőlt fák és a leszakadt villamosvezetékek okozzák.

„A politikustársaimtól és a közélet résztvevőitől fegyverszünetet kérek és javaslok, tekintettel arra, hogy most arra van szükség, hogy mindenki támogassa a MÁV-nál és Volánnál dolgozókat”

– mondta.

A miniszter arra kérte az embereket, hogy mielőtt elindulnának, tájékozódjanak arról, milyen eszközzel tudnak célba érni. Hozzátette, hogy újabb viharzóna közelít Magyarország felé, és a következő napokban is erős viharokra kell számítani.

„A mai a MÁV történetének egyik legnehezebb napja: soha nem látott vihar tarolta le Magyarország nyugati, majd keleti részét”

– fogalmazott Lázár. „Senkit nem hagynak az út szélén, mindenkit el fognak szállítani, ám ezzel együtt türelmet kér.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk