SPORT

Kiesés az Eb-n: megérkezett a realitás – ennyit tud a magyar válogatott

Marco Rossi összeszedte a magyar labdarúgás krémjét, ők pedig arra voltak képesek, hogy legyőzzék a gyengébb ellenfelet. A jobbak ellen esély sem volt. Tíz éve ezért is hálásak lettünk volna, de mára megnőtt az étvágy.


A magyar válogatott kiesett az Európa-bajnokságról. Ebben a mondatban két fontos információ van: először is az, hogy újra, sorozatban már harmadszor eljutott a viadalra, másrészt pedig azt, hogy nem valósult meg az, amit Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnöke a sorsolás után mondott.

„Most a minimális célként azt kell kitűzni, hogy továbbjussunk a csoportból, aztán meglátjuk a továbbiakat”

– fogalmazott akkor Csányi.

A válogatott nem érte el az elnöki minimumot, de igazán nem lehet haragudni a játékosokra, talán csak a Svájc elleni meccs miatt lehet ráncos a homlokunk. Az a mérkőzés, főleg az első félideje, tragikus volt. Akkor váratlanul zavartnak tűnt a csapat, olyanok voltak a játékosok, mint akik nem is tudják, milyen rendezvényen vannak. A második félidő már rendben volt, de 2–0-s hátrányból nem sikerült pontot menteni. A németek elleni találkozó olyan volt, mint az előző Eb-n az összes, vagyis jól játszott, de nem nyert a magyar gárda. Skócia? Csoboth Kevin 100. perces góljára még sokáig emlékezni fogunk, az a találat volt nekünk az Eb csúcsa. Fontos volt ez a találat, hiszen ezzel vasárnap estétől szerdáig élt a remény a továbbjutásra és azt se felejtsük el, hogy 2016 óta nem nyert meccset a magyar csapat Európa-bajnokságon (akkor Ausztriát vertük meg 2–0-ra). Ráadásul a csapatot sorozatban második alkalommal kijuttató Marco Rossi szövetségi kapitánynak ez volt az első sikere nagy tornán.

Ettől kezdve élt a (csalfa, vak) remény, hogy majd a spanyolok, az olaszok, az angolok, a portugálok és a törökök kisegítenek, illetve besegítenek minket a 16 közé. Nem jött be…

Nem indult rosszul, hiszen a spanyolok és az olaszok hozták, amit kellett, de ami utána történt, az már rémálom volt a számunkra. Az angolok rémesen futballozva – tényleg a nézhetetlenség határát súrolva – hoztak össze egy 0–0-t Szlovéniával, a portugálok meg kikaptak Georgiától (2–0) és ezzel kiestünk.

A baj az volt, hogy két, amúgy már továbbjutott válogatottól vártuk a győzelmet, amire lássuk be, nem volt nagy esély.

Mondjuk azért, arra kevesen fogadtak volna, hogy a néhai Grúzia legjobbjai legyőzik a portugál B-csapatot, de a futball tud ilyeneket produkálni. A 2016-os Európa-bajnok amúgy éppen a magyar csapattal játszott volna a tizenhat között, vagyis a kudarccal elkerülték Marco Rossi csapatát.

Érdekességként tegyük hozzá, hogy az angolok Hollandiát kapták volna a magyar továbbjutás esetén, de vélhetően nem szomorúak, hogy végül Szlovákia lett azellenfél.

Foglalkozzunk is inkább magunkkal, a kiesésen már úgysem tudunk segíteni. A kapuban Gulácsi Péter a vereségek ellenére is jól teljesített és jegyezzük meg gyorsan, hogy Dibusz Dénes ugyanilyen jó lett volna, de Marco Rossi a lipcsei kapust választotta, nem döntött rosszul. A védelemben viszont volt baj: a Svájc ellen látott Lang Ádám, Orbán Willi, Szalai Attila trió csúnyán felsült. Lang és Szalai nem is játszott többet, Orbán annak ellenére is a csapatban maradt, hogy az első meccsen többet is hibázott, de nincs nála jobb… Fiola Attila, Dárdai Márton és Botka Endre sokkal jobban teljesített hátul.

A középpálya védekező része, ahogy az várható is volt, problémás volt. Üdítő kivétel mindössze Schäfer András volt, aki kiválóan

futballozott mindhárom találkozón. Bár Marco Rossi azt mondta, hogy nem a rossz forma miatt hagyta ki az utolsó meccsre Nagy Ádámot, azt is megértettük volna, ha a gyenge teljesítménnyel indokolja a váltás, mert az olasz Spezia játékosa nem tündökölt a pályán. Kleinheisler László csak kiegészítő szerepet kapott és Callum Styles sem váltotta meg a világot egyetlen meccsén.

A támadó régióban Sallai Roland volt a legjobb – sőt az egész csapatból is kiemelkedett –, ráadásul a skótok elleni győzelem alkalmával ő adta a gólpasszt Csoboth Kevinnek. Varga Barnabás a sérüléséig veszélyes volt, reméljük mielőbb felépül.

És akkor elértünk Szoboszlai Dominikig… Nem kérdés: magasan a legjobb magyar futballista, a Liverpool legdrágább játékosa. És az sem lehet vita tárgya, hogy csalódást okozott a teljesítménye.

A skótok elleni meccs lefújásáig csak találgattuk, hogy sérült-e, de vasárnap este „lebukott”. Jókora kötéssel a jobb combján baktatott az öltöző felé, vagyis korántsem volt egészséges az Eb alatt. A nagy kérdés Rossi számára az lehetett, hogy szerepeljen-e Szoboszlai, aki mondjuk 60 százalékos állapotban lépett pályára, vagy kihagyja a legjobbat és próbálja valahogy pótolni. A kapitány az előbbit választotta – sosem tudjuk meg, mi lett volna fordított esetben.

Annyit talán megjegyezhetünk, hogy jó lenne, ha Szoboszlai újra csak a focival foglalkozna. Szerepelt két világcég reklámjában, egy magyar sorozatban is, szóval jöhet ismét az a szerep, amiben a legjobban szeretjük.

Érdekes felvetés, hogy mi lesz most a csapattal és a kapitánnyal, miután nem valósult meg a fentebb említett – utóbb kiderült, nem teljesen reális – terv, vagyis elúszott a továbbjutás. Nem kérdés: Marco Rossinak maradnia kell, még akkor is, ha a kiesés utáni nyilatkozatában bizonytalannak nevezte a jövőt. Nagy kérdés, hogy lehet-e játékosokat cserélni a keretben úgy, hogy esély legyen a világbajnoki- selejtezőkön és a Nemzetek Ligájában.

Marco Rossi ugyanis összeszedte a magyar labdarúgás krémjét, a legjobb honi játékosokat. Ők pedig arra voltak képesek, hogy legyőzzék a gyengébb ellenfelet, a jobbak ellen esély sem volt.

Tíz éve ezért is hálásak lettünk volna, de mára megnőtt az étvágy.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
Munka közben rosszul lett, és 46 éves korában meghalt Lipták László, a DVTK egykori focistája
Az egykori diósgyőri játékoson már a kiérkező mentők sem tudtak segíteni. A labdarúgó még 1998-ban mutatkozott be az NB1-ben.


46 éves korában elhunyt Lipták László, a DVTK egykori labdarúgója. A boon.hu információi szerint

Lipták külföldi munkavégzés közben lett rosszul, és a kiérkező mentők már nem tudtak segíteni rajta.

Lipták László 1978. november 14-én született Miskolcon. A Diósgyőr saját nevelésű játékosa volt, végigjárta az utánpótlás minden korosztályát. Az élvonalban 1998 tavaszán debütált az FTC ellen, az akkor még Professzionális Nemzeti Bajnokságnak nevezett első osztályban. A következő idényben hétszer lépett pályára, az 1999/2000-es szezonban pedig 22 alkalommal játszott, ebből húszszor kezdőként.

A diósgyőri csapat kiesése és megszűnése után a Kispest-Honvédhoz szerződött, ahol két szezon alatt 33 élvonalbeli bajnokin szerepelt. Később megfordult a Kecskemét, Besenyőtelek, Mezőkövesd, Bőcs és Tiszaújváros csapataiban is. A profi karrierje lezárását követően még alacsonyabb osztályú együttesekben futballozott, többek között Makláron, Bogácson és Markazon. Emellett vállalkozóként dolgozott egy üzemanyagtöltő állomás üzemeltetőjeként.

A DVTK így búcsúzott tőle: „Halálával egy olyan sportembert veszítettünk el, aki a diósgyőri utánpótlásból egészen a legmagasabb osztályig jutott, és ott is megállta a helyét. Lipták László emlékét örökké megőrizzük.”

Tóth István, a Bőcs korábbi szakosztályvezetője is megemlékezett róla a lapnak: „Teljesen letaglózott ez a hír. Egy csupaszív, élettel teli, rendes srác volt Laci, akivel olyan négy évvel ezelőtt találkoztam utoljára. A futballban abszolút csapatember volt, mindig alázatosan dolgozott, edzett, játszott, nem túlzás, abban, hogy olyan sikeresek voltunk, nagy szerepe volt neki, a középpályán óriási munkát végzett. Volt trombózis a lábában, műtötték is, amely után eltávolodott a labdarúgástól. Részvétünk a hozzátartozóinak...”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
A Rovatból
Meghalt Gyúró László
A bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.


Meghalt Gyúró László - a hírt Baja polgármestere közölte. Azt írta:

"Pótolhatatlan veszteség érte a bajai sportéletet. Ma hajnalban elhunyt Gyuró László, a bajai judo sport megalapítója.

Gyuró László neve egybeforrt a bajai cselgánccsal, szakmai tudását szűkebb lakóhelyén kívül országosan és nemzetközileg is ismerték és elismerték. Évtizedeken át végzett magas színvonalú munkája eredményeként tucatnyi kiválóságot nevelt ki a magyar judo sport számára".

Gyúró László, a bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.

Gyúró László 1940-ben született Baján, és már fiatal korában megismerkedett a cselgánccsal. Tanulmányait Kecskeméten kezdte, majd a Testnevelési Főiskolán folytatta, ahol Galla Ferenc edzésein vett részt. 1961-ben országos bajnoki bronzérmet szerzett, és bekerült a magyar válogatottba.

Edzői diplomája megszerzése után, 1965-ben visszatért Bajára, ahol megalapozta a helyi dzsúdósportot. 1967-től szervezett keretek között folytak az edzések, az általa vezetett egyesület pedig megszerezte Baja első országos bajnoki érmét. 1969-től a Bajai ÁG Medoszban dolgozott főállású edzőként.

A hetvenes években a Bajai Sportkör vezetőedzőjeként ért el kimagasló eredményeket tanítványaival, akik többek között IBV- és Európa-bajnoki érmeket is nyertek. A kilencvenes évek elején az ő kezdeményezésére indult el a cselgáncsoktatás a bajai gyakorlóiskolában, ami országosan is példaértékűnek számított.

Gyúró László neve mára összeforrt a bajai dzsúdóval. Életműve több generációt inspirált, és öröksége tovább él a sportban és a közösségben is - írja a Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Meghalt Mohácsi Ferenc
Az egykori kiváló sportoló több sportágban is kipróbálta magát, és mindenhol maradandót alkotott. A búvársport hazai megalapozásában is kulcsszerepet játszott.


Kilencvenöt éves korában elhunyt Mohácsi Ferenc olimpiai bronzérmes kenus – tudatta a család a Magyar Olimpiai Bizottsággal (MOB), amely saját halottjának tekinti a legendás sportolót.

Mohácsi labdarúgóként kezdte sportpályafutását, egészen az ifjúsági válogatottságig jutott. Később bokszolni kezdett, majd áttért a kajakozásra. 1948-ban már a kajak-kenu válogatott tagja volt, de 1949 és 1955 között a sí-válogatott keretébe is bekerült.

1955-ben Wieland Károly új párt keresett maga mellé, és a választása Mohácsi Ferencre esett. Egy évvel később,

az 1956-os melbourne-i olimpián bronzérmet szereztek a férfi kenu kettesek 1000 méteres versenyszámában.

Az olimpia után Mohácsi búcsút vett a kenuzástól, de az aktív sportolást nem hagyta abba. Kipróbálta magát sportpisztolyban és motorcsónaksportban is. Utóbbi sportágban 1959-ben országos bajnoki címet szerzett a 250 köbcentis siklóhajók kategóriájában.

Jelentős szerepe volt a magyar búvársport megalapozásában is. A Magyar Könnyűbúvársport Szövetség főtitkári feladatait is ellátta, a Búvár Világszövetség végrehajtó bizottságának tagja volt, emellett nemzetközi versenyellenőrként is tevékenykedett.

Mohácsi Ferenc műszerészként végzett, majd 1966-ban tanári diplomát szerzett a Testnevelési Egyetemen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
A Rovatból
Elképesztően megható gesztussal ünnepelte a Liverpool bajnoki címét a vezetőedző
A Liverpool hátrányból fordítva ütötte ki a Tottenhamet. Arne Slot viszonozta a korábbi edző, Jürgen Klopp korábbi hasonló cselekedetét.


Ahogy arról tegnap írtunk, a Liverpool 5-1-re verte a Tottenhamet, és ezzel megszerezte a Premier League bajnoki címét. Szoboszlai Dominik kezdőként lépett pályára a mérkőzésen. A Liverpool története során a 20. bajnoki címét ünnepelhette.

A lefújás után Arne Slot, a Liverpool vezetőedzője azonnal mikrofonhoz került, hogy a stadion nézőinek adjon interjút. Elmondta: már a stadionhoz érkezve érezték, nem fordulhat elő, hogy ne nyerjék meg a meccset. Hozzátette, hátrányba kerültek ugyan, de mindig találnak megoldást a győzelemre. „Nagyon büszke vagyok a játékosokra” – mondta.

Slot megköszönte a szurkolók támogatását, és külön kiemelte, hogy a közönség végig mögöttük állt. A stáb munkáját is méltatta. Az edzőt arról is kérdezték, mennyire találja meghatónak, hogy most közösen ünnepelhetnek a szurkolókkal, hiszen a legutóbbi bajnoki címnél a koronavírus-járvány miatt erre nem volt lehetőség. Slot erre újra köszönetet mondott, majd hozzátette: „ez a második bajnoki cím az elmúlt öt évben.”

A stadionban különleges pillanat volt, amikor a közönség Jürgen Klopp nevét kezdte skandálni. Így emlékeztek meg arról, hogy amikor Slot kinevezése eldőlt, a német edző adta így adta át neki a stafétát.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: