ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Így kerülheted el, hogy ellopják a biciklidet

Van biciklid? Szeretsz időnként vagy akár napi szinten tekerni egyet? Akkor tegyél meg mindent, hogy a biciklitolvajok, ne tehessenek neked keresztbe!
Forrás: Házmestermedve blog, Címkép: Michelle Lucas képe a Pixabay -en. - szmo.hu
2021. február 27.


Link másolása

Érdekelnek a lakóközösséggel kapcsolatos sztorik, hírek vagy egyszerűen csak a tanácsok? Akkor a Házmestermedve a TE embered! Lájkold, és nem maradsz le róla!

Hazánkban sajnos kimagaslóan sok biciklit tulajdonítanak el és ezzel komoly kárt és fejtörést okoznak a kétkerekűek szerelmeseinek. Szomorú, de alig akad olyan ember, aki rendelkezett valaha kerékpárral és nem károsították meg rongálással vagy, ami még rosszabb lopással.

Ebben a cikkben most összegyűjtöttük azokat a tippeket, amikkel elkerülheted, hogy pont a te biciklidet kössék el vagy ha ez meg is történik, hogyan csökkentheted a veszteségedet.

Mindig zárd le, de ügyelj a részletekre!

A legfontosabb, hogy soha egyetlen percre se hagyd magára, lezárás nélkül a biciklidet, még akkor se, ha egy épületen belül van pl. társasházi folyosón. Azért itt megjegyezném, hogy a fűtéscsövek több szempontból sem alkalmasak a lépcsőházban arra, hogy oda láncold le a kerékpárod! Tudom mondták már sok helyen, sokszor, de még mindig létettik a "csak egy percre ugrottam be ide vagy oda" indok. Nagy hiba.

A biciklit mindig egy masszív, erős zárral rögzítsd le!

Azt szokták mondani, hogy a bicikli árának 10%-t költsd zárra, lakatra és akkor rendben vagy.

Én ennyire nem lennék szigorú, de tény, hogy egy (vagy kettő vagy három) jó vastag, fém zárnak sokkal kevésbé állnak neki szívesen a tolvajok, mint a kisujjnyi vastagságú műanyag daraboknak.

Az is nagyon fontos, hogy mihez kötöd le a bicót.

Valami szintén órák alatt átvágható, mozdíthatatlan tárgyhoz, amiről nem lehet leemelni zárral együtt a biciklit. Hányszor láttam magam is, ahogy valaki egy csípőig érő fém rúdhoz láncolta le a cangát úgy, hogy megerőltetés nélkül le lehetett róla emelni zárastól az egész kerékpárt vagy egy olyan picike facsemetéhez, amit kettétörni az ügy érdekében nem lenne kihívás egy felnőtt embernek.

Az megvan, hogy mivel, hogy mihez, de a hogyan is számít.

Olyan zárat használj, ami elég nagy ahhoz, hogy minimum egy kerék, a váz és a kinézett mozdíthatatlan tárgy is beleférjen egyazon lánc ölelésébe.

Ha csak egy kereket zársz le, könnyen lehet, hogy azt az egy kereket fogod csak a helyszínen találni, amikor visszamész.

Ryan McGuire képe a Pixabay -en.

Ne felejts kiegészítőket a bringán!

Minél több könnyen mozdítható, de értékes kiegészítő van egy biciklin, annál nagyobb az esély arra, hogy megkívánja valaki. Minden alkalommal vedd le róla a lámpákat (ha mozdíthatók) és a különféle mérőeszközöket, plusz nyereghuzatokat stb.!

Ne hagyd sokáig egy helyben állni a biciklid!

Akárcsak az autóknál, nem jó, ha hetekig, hónapokig mozdulatlanul áll a biciklid és ezt mások látják. Egy pókhálós biciklire valószínűleg kevésbé figyelnek a gazdái, így a tolvajok számára csábítóbb.

Még ha nem is használod túl sűrűn a drótszamarad, időről-időre akkor is mozgasd meg, helyezd át, takarítsd le a port róla.

Ha van választásod, mindig inkább egy zárt tárolóba, bejárathoz közeli biciklitartóba kösd le a cangát, mint egy (társasházi) folyosón vagy félreeső sikátorban.

A lopás elleni megelőzés ennyi lenne dióhéjban, de azért is sokat tehetsz, hogy (hamarabb) visszakapd a biciklid, ha már eltulajdonították...

Tartsd meg a papírjait!

Akárcsak az ingatlanodnál és az autódnál, a kerékpár esetében sem szabad kidobni a vásárlást igazoló számlát. Hiába járt le a garancia már évek óta és látszólag semmi haszna annak a kis papírnak, hidd el, eljöhet az a pont, amikor ritka értékessé válik. Ezzel bizonyíthatod legkönnyebben, hogy te vagy a jogos tulajdonos.

Fotózd le a biciklidet!

Amikor a tulajdonodba kerül egy új bicikli, akkor egyből készíts róla fényképeket! Legyen olyan kép, ahol a bicikli egésze látható egy semleges háttér előtt.

Ezek a fényképek sokat fognak segíteni a keresésben, ha már megtörtént a baj és ellopták. A fotók segítségével sokkal figyelemfelkeltőbb és több helyre eljutó segítségkérő posztot tudsz készíteni. Ne becsüld le a közösség erejét, sok kerékpár az átlagemberek jóvoltából kerül vissza eredeti gazdájához például úgy, hogy felismerik az utcán.

Wokandapix képe a Pixabay -en.

Tudtad, hogy meglepően sok biciklit találnak meg úgy, hogy egyazon városban használja valaki illetve, hogy a lehető legközelebbi használt holmikat kínáló piacon próbálja meg eladni a tolvaj? Ha ellopták a kerékpárod, járj nyitott szemmel és látogass el gyakran a közeli bolhapiacra néhány hétig!

Vedd igénybe a rendőrségi nyilvántartást!

Évek óta szervez a rendőrség az ország több pontján is ingyenes kerékpár regisztrációt. Felveszik a bicikli adatait, regisztrálják és megjelölik egy olyan szám és/vagy betű kóddal, amit egy spéci festékkel visznek fel, amit szélsőséges esetben is letudnak olvasni. Így ha egy rajtaütés, utcai felismerést követően megtalálják az ellopod biciklidet biztosan és gyorsan visszakerül hozzád. Ha érdekel a dolog olvass utána a rendőrségi hírekben vagy a bikesafe nevű oldalon.

+1 Köss kerékpár biztosítást!

Sokak figyelmét elkerüli, hogy már régóta létezik az úgynevezett kerékpár biztosítás. Ha még nyugodtabban szeretnél aludni vagy kimondottan drága biciklid van, akkor ajánlom figyelmedbe ezt a lehetőséget is, ami bár nem előzi meg a bajt, de jelentős mértékben tudja csökkenteni az ilyenkor jelentkező károkat.

Remélhetőleg hamarosan az idő is a kevésbé csapadékos arcát fogja mutatni, lehetőségünk lesz elővenni a kerékpárunkat és tekerni egy jót! Addig is ne feledjétek a kerékpár kincs, vigyázzatok rá!

Ha társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megcsinálták: kiadóvá vált a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő háza
Az Airbnb megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát. Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk, kapnak egy "ifjú felfedező" jelvényt.
Fotó: Airbnb - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

A szálláshelyeket kiadó cég, az Airbnb most húzott egy merészet, és megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát az Icons program segítségével.

Ha valaki nem emlékezne rá, a 2009-es Disney-Pixar filmben feltűnik egy ikonikus ház, amely léggömbök segítségével repül az égen.

Az Airbnb most megcsinálta a valóságban ezt az építményt az új-mexikói Abiquiu városában. A házat több mint 8000 léggömb – illetve egy hatalmas daru tartja 50 láb magasan.

Brian Chesky, az Airbnb társalapítója és vezérigazgatója május elsején egy Los Angeles-i rendezvényen mutatta be a különleges házat.

Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk az ikonikus lebegő házat, kapnak egy „ifjú felfedező” jelvényt. Aki pedig elvégez bizonyos házimunkát a ház körül, további jelvényeket kaphat, akárcsak Russell, az egyik szereplő a filmben.

Nem árt sietni, ha valaki szállást akar foglalni a repülő házban, ugyanis május 15-ig lehet csak jelentkezni erre a különleges élményre.

(via Unilad)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
Ezekre a dolgokra figyelj nagyon használt autó vásárlásakor – ezt javasolja egy szakértő
Jackson, a szerelő három tippet javasol azoknak, akik járművásárlás előtt állnak.

Link másolása

Manapság úgy tűnik, hogy egy új autó vásárlása nehezebb, mint valaha. A regisztrációtól a biztosításig sok mindent kell figyelembe venni, ami általában nagy fejfájást tud okozni. Sokan elkerülik a bonyodalmakat használt autó vásárlásával, ami kevesebb stresszt és pénzköltséget jelenthet, bár a karbantartás kiemelten fontos marad.

Számos egyszerű dolgot megtehetünk, hogy pénzt takarítsunk meg a helyi szerelőnél végzett rutinvizsgálatokon, és ezek valóban sorsfordítóak lehetnek. Egy „Jackson the Mekanic” (Jackson, a szerelő) néven ismert tiktoker feltöltött egy videót, amelyben elmagyarázza, hogy néhány gyors ellenőrzés milyen nagy segítséget jelenthet, amikor használt autót vásárlunk. A videót már több mint 81 000-en látták, és sokan hálásak a tanácsokért.

Három dolog, amit muszáj megnézni:

1. Olajszint

Jackson kiemeli, mennyire fontos az olajszint ellenőrzése. „Először is húzza ki a nívópálcát” – kezdi magyarázatát. Majd úgy folytatja: „Nagyon fontos, hogy először egy ronggyal törölje le, majd helyezze vissza a pálcát.” Fontos továbbá, hogy csak akkor ellenőrizzük, amikor az autó le van állítva. Videójában megmutatja, hogy az olajszint eléri-e a pálcán lévő jelzést, ami azt jelzi, hogy minden rendben van.

2. Hűtőfolyadék szintje

A hűtőfolyadék a motor hőmérsékletének szabályozására szolgál. Ennek ellenőrzéséhez Jackson elmagyarázza: „Kétféleképpen ellenőrizheti: közvetlenül a radiátorról, vagy a kiegyenlítő tartályról." Soha ne végezzük el ezt az ellenőrzést, ha az autó és a motor még meleg. Jackson a videóban szereplő autóról úgy találja, hogy abban túl kevés a hűtőfolyadék, ezért vizet tölt hozzá, hogy elérje a szükséges szintet.

3. Fékfolyadék szintje

Jackson szerint az egyik legfontosabb dolog a fékfolyadék szintjének ellenőrzése. „Amit itt figyelnünk kell, az a szín és a szint, így láthatjuk, hogy a színe szép és új, és a maximum szintig van töltve." Videója végén megmutatja a maximális folyadékszintet is, ha nem lennénk biztosak benne.

A Daily Express egy cikkében ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy bár a Jacksonhoz hasonló tikokerek egyszerűnek tűnő autókarbantartási tippjei néha félrevihetnek: ha nem a megfelelő módon vigyázunk járművünkre, könnyen magas számlájú javításba futhatunk bele.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk