HÍREK

Ha tényleg lapos volna a Föld, nem használhatnál bankautomatát – sőt, nem is létezhetnél

Hogy miért? Ütős videó mondja el.


Mi történne, ha TÉNYLEG lapos lenne a Föld? Mi volna, ha a Lapos Föld Mozgalom híveinek lenne igaza? Mi mindennel járja? Kutatók és tudósok következtetéseit felhasználva ütős kis videó készült erről.

A téma elég sok embert érdekel, ez abból is látszik, hogy bár csak néhány napja tette közzé a felvételt a What.If Facebook-oldal, máris több mint 8 millió kattintást produkált, 98 ezren osztották meg, és 23 ezer reakció érkezett rá a poszt alatt.

Az alábbiakban összefoglaljuk a videó lényegét.

Az első kérdés az, hogy egy korong formájú, lapos Földön létezne-e gravitáció. A válasz az, hogy igen, létezne, ám nem úgy, ahogyan most. A gravitáció az az erő, amely - a leegyszerűsített magyarázat szerint - egyben tartja a bolygót. Ha volna a palacsinta alakú Földnek gravitációja, az a korong közepe felé húzna benneteket. És ez az erő, minél távolabb akarnál kerülni a középpontól, annál erősebbé válna. Körülbelül olyan érzés volna a gyaloglás, mint a hegymászás. A korong szélén már iszonyú nehéz lenne kifelé lépkedni.

Ha lapos volna a bolygónk, a Földön megtalálható víz a korong közepére rendeződne, a szárazföldi növények pedig ferdén nőnének, a gravitációval ellentétes irányban.

Na és mi van a Nappal? Az egyik Flat Earth teória szerint a Nap kering a Föld körül. Nos, ha ez így volna, nem lennének időzónák - és a videó készítői szerint nem kínozna bennünket a jet lag -, a Nap az egész Földet megvilágítaná, állandóan világos volna, nem váltakozna a nappal és az éjszaka.

Nem lennének évszakok, nem létezne napfogyatkozás. A kutatók szerint, ha lapos volna a Föld, a Nap is jóval kisebb volna, különben szanaszét égetne bennünket.

De mindenképpen száraz lenne a Föld, mivel nem védené az élővilágot a mágneses mező a világűrből érkező sugárzásokkal szemben. A Föld mágneses terét egyébként elsősorban a nagyrészt vasból álló belső mag folyékony részének dinamóhatása hozza létre. A mintegy 7000 kilométer átmérőjű földmag alkotja a Föld fémes belsejét.

És mi történne, ha nem védene bennünket a mágneses mező a világűrből érkező sugárzástól? A videó szerint súlyos elváltozásokat okozna a szervezetünkben, a daganatos betegségektől a DNS károsodásáig. A víz távozna a világűrbe a belélegezhető levegővel együtt.

Na és ha volna valamilyen alternatíva a Föld mágneses mezője helyett, és életben maradnánk? Akkor is elég furi dolgokat tapasztalnánk. Ha két ember, pontosan ugyanolyan magas, és az Egyenlítőtől különböző távolságban tartózkodnak, majd és lemérik ugyanabban az időpontban az árnyékuk hosszát, különböző hosszúságot kapnak. Ha a Föld lapos lenne, ugyanakkora volna az árnyékuk.

A lapos Föld mozgalom hívei úgy gondolják, hogy az Antarktisz nem más, mint egy hatalmas jégfal a lapos Föld körül, és a lapos Föld térképén középen helyezkedik el az Arktisz, vagyis az Északi-sark. Ha ez így lenne, 32 óra volna a repülőút Argentína és Ausztrália között.

A lapos földön nem lenne GPS, nem lennének műholdak, használhatatlanok lennének a navigációs eszközök, nem tudnál bankautomatákat és bankkártyákat használni, viszont egy jó távcsővel láthatnád a dubaji Buj Kalifát.

Mi a tanulság? Ezek ellenkezője - az évszakok váltakozása, a gravitáció és a többi - mind bizonyíték arra, hogy a a Föld nem lapos.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán kirúgja Polt Pétert, és Tuzson Bence lesz a legfőbb ügyész
Polt Péternek 2028-ig tart a megbízatása. A Tisza Párt vezetője korábban még arról írt, hogy Szájer József lehet a poszt várományosa.


„Orbán rövidesen kirúgja a haverját, Polt Péter legfőbb ügyészt, akinek 2028-ig tartott volna a megbízatása” - írta szombat délután Magyar Péter a Facebookon. A Tisza Párt vezetője azt is megnevezte, aki tudomása szerint Poltot követheti a posztján.

„A korábbi hírekkel ellentétben nem Szájer Józsefet, hanem Tuzson Bence jelenlegi alibi igazságügyi minisztert helyezi Orbán a számára és a Nemzeti Együttbűnözés Rendszere számára életbe vágó pozícióba.”

„Polt kirúgása egyrészt Pintér Sándor belügyminiszter teljes elszigetelődését mutatja, másrészt azt is, hogy a bukás előtt álló miniszterelnök már a legközelebbi erős embereitől is tart és igyekszik a választás előtt minden fontos pozícióba új, zsarolható és így irányítható szereplőket helyezni” - tette hozzá Magyar.

„Az nyilván fel sem merül, hogy Polt Péter a feleségének a Nemzeti Bank kirablásában való esetleges felelőssége miatt távozik megalázó módon, a megbízatásának lejárta lelőtt.

Tuzson Bencének és a kapkodva kinevezésre kerülő további Orbán-janicsároknak azt üzenem, hogy ne tervezzenek hosszú távra” - zárja a bejegyzést a politikus.

Magyar Péter decemberben még arról posztolt, hogy értesülései szerint Szájer József lehet a következő legfőbb ügyész:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Pogátsa Zoltán: Ha kilépnénk az EU-ból, Orbán presztízse az észak-macedón miniszterelnökének szintjére csökkenne
A közgazdász szerint a magyar EU-tagság gazdasági előnyökkel jár, és a kormányfő befolyása is csökkenne, ha az ország hátat fordítana az uniónak.


Pogátsa Zoltán közgazdász a Népszavának adott interjújában arról beszélt, hogy szerinte Orbán Viktor nem akarja kiléptetni Magyarországot az Európai Unióból. Úgy véli, a kormányfő számára is előnyös, ha az ország az unió tagja marad.

A közgazdász azzal indokolta ezt, hogy a kínai befektetők is azért jönnek Magyarországra, mert így elkerülhetik az európai importvámokat. Hasonló okokból jelentek meg a német autógyártók is: nemcsak az olcsó munkaerő miatt, hanem azért is, mert innen vámok és kvóták nélkül lehet árut szállítani az unió más tagállamaiba, ráadásul határellenőrzés sincs.

Pogátsa úgy fogalmazott:

„Ha kilépnénk az EU-ból, Orbán presztízse az észak-macedón miniszterelnökének szintjére csökkenne.” Hozzátette: „Márpedig ki tudja ma megmondani internetes keresés nélkül, hogy ki a macedón miniszterelnök?”

A beszélgetésben szóba került Ukrajna uniós csatlakozása is. Pogátsa szerint erre belátható időn belül nincs esély, mivel senki nem gondolkodik abban, hogy egy háborús ország belépjen az EU-ba. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: ő maga a világot járva még nem találkozott „nemet váltó” óvodással sem, miközben ez a téma korábban fontos szerepet kapott a magyar közbeszédben. Úgy fogalmazott: „Az előbbiekkel kapcsolatos állítások legfeljebb blöffnek tekinthetők.”

A gazdasági kilátásokat is értékelte. Szerinte az egymillió új munkahely programja kifulladt. Véleménye szerint előrelépni csak intenzív gazdaságpolitikai eszközökkel lehetne, ha a magyar munkavállalók magasabb hozzáadott értékű állásokban dolgoznának. Ehhez azonban humántőke-fejlesztésre lenne szükség: jó minőségű oktatásra, egészségügyre és infrastruktúrára. Mint mondta, „valamilyen rejtélyes okból Orbán amióta kormányon van nem akar csinálni” ilyen fejlesztéseket.

Pogátsa azt is megemlítette, hogy a magyar gazdaság jelenleg nem éli fénykorát: az idei első negyedéves GDP-adat elmaradt a várakozásoktól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Kezdődik a balatoni rémálom: máris lerobbant a Tópart IC, leszállították az utasokat
Szombat délelőtt már két Tópart IC is lerobbant, az utasokat Szabadbattyánnál leszállították. A MÁV szerint műszaki hiba okozza a 30–70 perces késéseket.


Szombat délelőtt több nehézség is adódott a balatoni vasúti közlekedésben. A MÁV közlése szerint

a Nagykanizsáról 9:19-kor a Déli pályaudvarra induló Tópart InterCity (IC 857) műszaki ok miatt 30–35 perces késéssel közlekedik.

Később a másik irányba tartó járatnál is probléma lépett fel.

A Déli pályaudvarról 11:35-kor Nagykanizsára induló Tópart InterCity (IC 844) Székesfehérvártól 50–70 perces késéssel közlekedik, szintén járműhiba miatt

– írta a vasúttársaság a honlapján.

A 24.hu egyik olvasója arról számolt be, hogy Szabadbattyánnál leszállították az utasokat a vonatról.

A tapolcai sebesvonat sem úszta meg a műszaki problémákat: ott mentesítő autóbuszokat kellett beállítani a járat pótlására.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Videó: ukrán drónhajó semmisített meg egy orosz vadászgépet
A támadásról készült videón jól látszik a végzetes találat pillanata. A rakétát egy titkos ukrán egység indította.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 03.



Az ukrán védelmi hírszerzés különleges egysége, a 13. csoport egy drónhajóról indított rakétával csapott le egy orosz Szu–30-as vadászgépre Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette a DIU. A támadásról videó is készült, amelyen jól látható a találat, valamint a lángba borult roncs zuhanása is.

A közlemény szerint a támadáshoz egy R–73-as légiharc-rakétával felszerelt ukrán drónhajót (USV) használtak. A rakéta eltalálta a gépet, amely a levegőben kigyulladt, majd a tengerbe zuhant.

„Történelmi csapást hajtottak végre a 13. csoport, a DIU különleges egységének katonái, egy felszíni platformról indított rakétával. Az agresszor orosz állam többcélú vadászgépe, amelynek becsült költsége mintegy 50 millió dollár, a levegőben lángba borult, és végül a tengerbe zuhant, egyenesen a kegyetlen Neptun birodalmának fenekére”

– olvasható az ukrán hírszerzés közleményében.

Az Ukrainska Pravda emlékeztetett: a DIU tavaly hivatalosan bejelentette, hogy megkezdte az infravörös irányítású, szovjet gyártmányú R–73-as rakéták integrálását a Magura típusú drónhajókra. Ez a fejlesztés már tavaly decemberben is sikeres volt, amikor két orosz Mi–8-as helikoptert semmisítettek meg vele.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET: