Filmben kelnek életre Budapest eltűnt kupolái
Az Elefántos ház hagymakupolája, a Török Bankház tetejét díszítő földgömb és az OTI-székház felhőkarcoló tornya is feltámad az Animatiqua Stúdió újabb fantasztikus kisfilmjében. Az Eltűnt budapesti kupolák rövidfilmben összesen 30 mára eltűnt kupola elevenedik meg, amelyek egykor a főváros szimbólumai voltak.
Ha hozzám hasonlóan te is a múlt századok szerelmese vagy, illetve imádod böngészni a Fortepant, akkor ez a kisfilm neked készült. Igazi időutazás, amely megmutatja, mit láthattak a háború előtt a budapesti polgárok, ha az épületekre tekintettek.

Kép forrása: Animatiqua Stúdió/Fortepan
Az Eltűnt budapesti kupolák tulajdonképp folytatása a háromrészes Eltűnt Budapestnek, és egyben első része a kreatív stúdió tervezett kupolatrilógiájának.
Az Animatiqua Stúdió korábban már három alkalommal is lenyűgözte a közönséget, amikor életet lehelt Budapest építészeti emlékeibe. Az Eltűnt Budapest trilógiában olyan épületeket mutatnak meg, amiket ma már sajnos nem láthatsz, pedig frekventált helyen voltak, és kétségkívül szebb képet adtak Budapestnek, mint a ma helyükön álló épületek.
A filmeket Kondacs András filmrendező és csapata készítette, akiknek szívügyük a magyar műemlékvédelem, így a kreatív stúdió ezt a projektet is önerőből valósította meg.
A múltidéző film különlegessége, hogy építészeti örökségeinket izgalmas és egyedi videótechnikai kombináció segítségével, a modern és régi filmes technikák ötvözésével kelti életre.

A film elkészítése körülbelül fél évet vett igénybe, és alapos kutató- és terepmunka áll mögötte. Sok épületet újra befotóztak, vagy egy új képalkotási technológiával 3D-ben is "megépítettek". Rétegekre bontották a kiválasztott épületeket, animálták, majd megmozgatták a kiemelt elemeket, retusáltak, vagy éppen roncsoltak, hogy régies hatást érjenek el.

A rövidfilm nemcsak visszarepít a letűnt idők szép emlékei közé, hanem rávilágít arra is, hogy a második világháború és a szocializmus milyen súlyos károkat okozott a Budapesti látképben. A bombázások és a szocialista építészet tetődíszmentes programjának egyik legfőbb áldozatai a kupolák voltak.

Az Eltűnt budapesti kupolák premierén Sólymos Sándor, Ybl-díjas építész és filozófus kiemelte a még álló épületek állagmegőrzésének fontosságát. Kondacs András, a projekt alkotója pedig hangsúlyozta, hogy szívügyük a műemlékvédelem, és mivel annyi ikonikus kupola tűnt el a budapesti látványból, ők szeretnék az általuk ismert eszközökkel újra életre kelteni őket. Az Eltűnt budapesti kupolák tehát tulajdonképpen vizuálisan rehabilitálja az épületeket.
Az Animatiqua Stúdió következő projektje egy egész estés, Budapest utcáit életre keltő dokumentumfilm, amelynek már megkezdték az előkészületeit, mi pedig izgatottan várjuk ezt az időutazást is.