A Rovatból

"Életemben nem voltam még ilyen csendes, lenyűgöző helyen" – Wadi Rum: lenyűgöző szépség Jordániában

A sivatag 2011 óta szerepel az UNESCO világörökség listáján. Mervai Márk ott járt, és megírta, mit látott, de leginkább a képeit érdemes megcsodálni.

Link másolása

Jordánia: Előttünk az autópálya, ha nevezhető egyáltalán annak, a nap lassan eléri a horizontot, amikor meglátjuk a Wadi Rum-i sivatag első hegyeit. A végtelen sivatagból őrtornyokként bukkannak fel a gránit és homokkőből álló hegyek, közben a fülemben megszólal gyerekkorom egyik kedvenc rajzfilmjének dala: „Ez a nagy sivatag, hol a nap csupa tűz. Rendes karaván alig jár...“, kinézek jobbra, még több homokot és hegyet látok „…Keletről fúj a szél, nyugaton kel a nap, hol a szűz homok tengermély...”, befordulunk az egyetlen úton, ami előttünk van. Én most vagyok először sivatagban, nem tudom mi vár rám, ha belépünk. Be a sivatagba, közben a fejemben az jár, ha lerobbanunk, jó sokáig fog tartani, mire itt valaki segítségünkre jön. A hely valóban kicsit olyan, mint az Ezeregyéjszakában. A Wadi Rum-i sivatag, Jordánia déli csücskénél, közel 750 négyzetkilométeren terül el és 2011 óta szerepel az UNESCO világörökség listáján.

Később, a szállásunkra érve, mely a sivatag kellős közepén van, megtudom, hogy az úton, ahol haladtunk, viszonylag sokan járnak, mivel a látogatóközponthoz tartanak, ahonnan Jeepekkel viszik be a turistákat sivatagi szálláshelyükre. A Wadi Rum-i sivatag ugyanis természetvédelmi terület, így semmiféle járművel nem engedélyezett a behajtás, mindössze a beduinok által vezetett Jeep-ek hajthatnak be.

A nap eléri a horizontot, én meg a fényképezőmmel próbálom megörökíteni e különleges hely szépségét. Boldog vagyok, hogy eddigi életem során, hála szüleimnek is, sok helyre eljutottam már, de a sivatag még nekem is új élmény. A fények, a színek, és főleg a csend. Mögöttem az úton hallom, ahogy néha-néha elszáguld egy autó vagy egy Jeep turistákkal, de ezt leszámítva semmit se hallani. Életemben nem voltam még ilyen csendes, egyben lenyűgöző helyen. Elhatározom: Meg kell néznem a napkeltét is, főleg, hogy időhiány miatt csak egy éjszakát tudunk a sivatagban tölteni, de már most tudom, hogy ez nem lesz elég, és egy nap vissza kell látogatnom ide. Mindenkinek javaslom, hogy több, ideális esetben 3 napot minimum szánjanak a sivatag felfedezésére. Nem csak azoknak ajánlom, akik szeretik a természetet, hanem azoknak is, akik a történelem szerelmesei. A sivatagban ugyanis kőbe vésett útmutatókat is találni, amik régen a Petrába vezető utat mutatták a karavánoknak.

Hajnalban, jóval napkelte előtt felpattanunk a Jeepre, amit egy helyi beduin vezet, és amit a turisták bérelhetnek, túránként 35 Dinárért (átszámolva kb. 13 000Ft-ért). Érdemes megvárni, hogy megteljen a kocsi, mivel az ár akkor is ennyi, ha 2 ember utazik, csak akkor fejenként drágább az út, mintha 6 ember között kellene elosztani.

Elindulunk, hallom, ahogy a motor küzd, néha érzem, ahogy kicsit besüppedünk a homokba. Hideg a hajnal, de egy csodálatos napkeltét ígér nekünk az idegenvezetőnk. Felnézek a felhős, szürke égre, és elgondolkozom. Hát, ha ebből lesz valami…és igen, lett!

Míg ezeket a sorokat írom, azon gondolkozom, vajon melyik szó vagy szavak írhatnák körül a legjobban azt az érzést, és azt a szépséget, amit ott láttam napkeltekor. Rájövök, hogy egyik sem. Mindegy mit írok le, és mit mutatnak a képeim, nem fogják teljes mértékben azt visszaadni, amit akkor ott érez és lát az ember. Annyi sok rossz dolog történik a földön, rongáljuk és tesszük tönkre a természetet, ami alól sajnos a Wadi Rum-i sivatag se kivétel, képeimen kívül itt-ott megtaláltam a turisták szemetét. Ezzel a problémával a beduinok is tisztában vannak, és próbálnak is tenni ellene, sajnos nem sok sikerrel. Ugyanakkor meglátom e helyben a szépet, a csodát, ami magával ragad, elvarázsol és rabul ejt. Ezekre kéne jobban odafigyelnünk, mert sajnos egyre kevesebb van belőlük.

Megtelik a gépemben a kártya, pedig még csak fél órája nézzük és fotózzuk a napkeltét. A beduin idegenvezetőnk szól, hogy tovább kéne lassan mennünk ugyanis várnak minket egy teával: A sivatag közepén, egy beduin sátorban!

Pár perc múlva meg is érkezünk a sátrakhoz, elrejtve hatalmas sziklák közt, ahol a bejáratnál kőbe vésett arcok fogadnak minket. Kiderül, hogy az egyik a híres Lawrence of Arabia (Arábiai Lawrence), a másik pedig az akkori jordán herceget (I. Abdullah) ábrázolja. Ő lett később (1921-ben) Jordánia első királya. Lawrence és a jordán herceg 1917-ben itt találkoztak a Wadi Rum-i sivatagban.

Teázás és egy nagyon kellemes beszélgetés után elköszönünk vendéglátóinktól, felszállunk a Jeepre, továbbhajtunk a következő fotóspotokhoz, majd két és fél óra sivatagi túrázás után visszamegyünk a szálláshelyünkre. Pár órával később sajnos el is hagyjuk e lenyűgöző helyet, és továbbindulunk Aqabába, a vörös tenger partjára, ahol négy ország is találkozik: Jordánia, Szaúd-Arábia, Izrael és Egyiptom.

Egy biztos: A Wadi Rum-i sivatag elvarázsolt bennünket, nem jutottunk szóhoz, és mindenkinek tudjuk ajánlani, aki egyszer ellátogat Jordániába. Budapestről három és fél óra alatt eljuthatunk Ammánba, onnan meg további pár óra alatt már a Wadi Rum-i sivatag panorámáját élvezhetjük.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista: ennyivel lesz drágább nálunk az egynapos autópálya matrica, mint a régió országaiban
A környező országokhoz képest drágább lesz az egynapos matrica, ezért érdemes lehet megfontolni helyette a megyei vagy havi matrica vásárlását.

Link másolása

Április elsejétől, hétfőtől lehet egynapos autópálya-matricát vásárolni Magyarországon, írja a rtl.hu. Az autósok az érvényesség napján éjfélig használhatják majd a sztrádákat, közölte az állami útdíjfizetési vállalat.

A személyautók esetében alig ötödével olcsóbban adják majd az egynapos matricát a tíznaposhoz képest. A legtöbbért, amennyit csak elkérhet érte egy kormány.

„Az európai uniós irányelvek alapján az éves országos matrica árának legfeljebb 9 százaléka lehet, így a matrica ára 5150 forintba fog kerülni, és csak az adott napra érvényes. Tehát érdemes megfontolni ennek a használatát. Két egynapos matricának az ára már gyakorlatilag egy havi autópálya-matrica árának felel meg” – mondta a Híradónak Urbán Tamás, az autopalyamatrica.hu ügyvezetője.

Ausztriában már az év eleje óta kapható a mai árfolyamon 3400 forintos egynapos matricát, miközben az osztrák átlagfizetés nagyjából háromszorosa a magyarnak. Csehországban 3100, Szlovákiában pedig várhatóan 2100 forintot kell majd fizetni a napi sztrádahasználatért.

„A környező országokhoz képest drágább a matrica, viszont Magyarországon jellemzően a megyei matrica az, amit nagyon sok autós igénybe vesz, így Magyarországon vannak kedvezőbb megoldások is” – mondta Urbán Tamás.

Egyelőre online, illetve az állami útdíjfizetési szolgáltató ügyfélszolgálatain érdemes egynapos matricát venni, mert még nem minden viszonteladó partnernél lehet megvásárolni április elsejétől.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Különleges szoborpark a Duna mentén: a dunaújvárosi művésztelepen készült több tucat alkotás kedvelt látványossága a városnak
Egy hatalmas partszakadásnak köszönhető, hogy létrejött a part menti sétány, amely a városban készült 58 műalkotásnak adott otthont.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2024. március 31.


Link másolása

Különös szoborkiállítás várja azokat, akik Dunaújvárosban a folyóparton sétálnak. A városban lévő Acélszobrász Alkotótelepeken készült alkotások szabadtéri elhelyezése először 1975-ben merült fel. A lösztalajra épült településen 1964-ben egy partomlás következett be. A védrendszert ezért egy teraszos parttal támasztották meg. Az 1970-es években egyre jobban tért nyert a természet is, így idális hely lett a sétáló utak mentén az alkotásoknak is.

Így került 58 nagyméretű szobor a vízpartra. A modern építészettel együtt a művészetbe is bevonult a fém és a vas, így a szobrászok is szívesen használták ezt az anyagot. Számtalan technika pl. öntés, kovácsolás, hegesztés állt a rendelkezésükre, és rengeteg formát, alakzatot, méretet tudtak belőle kialakítani.

A dunaújvárosi művésztelepen évtizedek óta foglalkoztak fémszobrokkal. A meghívott alkotók pedig éltek a lehetőséggel - hogy mi mindent álmokdtak és valósítottak meg, azt a Duna-parton meg is nézhetitek.


Link másolása
KÖVESS MINKET: