A világon is egyedülálló tojásdíszítés a magyar tojáspatkolás
Húsvét nem telhet el díszes, festett tojások nélkül. A színesre festett tojások mellett azonban sokféle különleges, művészi alkotás is készül, melyekhez komoly szakértelem, mesterségbeli tudás szükséges.
Patkolás
Van egy tojásdíszítési mód, amit a világon csak Magyarországon és a környező, magyarok lakta területeken készítenek. Ez a tojáspatkolás. A szájhagyomány szerint régen, az 1800-as évektől
a patkolókovácsok készítették, hogy ezzel is bizonyítsák szakmai tudásukat.
A kifújt tojásokra fém vereteket, abroncsokat, de többnyire patkókat szegeltek fel. A régi időkben nagy becsben tartott ünnepi ajándék volt. Ma már kuriózum, gyűjteményekben, aukciókon fellelhetők régi darabok is.
A magyar találmánynak számító nem mindennapi eljárás mai mestere, Kiss Kálmán. Ars poétikája szerint: „sok érdekes és világhírű dolog, amire büszkék lehetünk, de ez a találmány csak a miénk, a magyaroké. Máshol a világban nem művelik. A tojáspatkolás bizony hungaricum.”
Nem csak patkóval lehet ékesíteni a tojásokat. Általában jellegzetes kovács-szerszámok, de más érdekes tárgyak is kerülhetnek rá, ami fém.
Népszerűek például a sarkantyúk, abroncsok is. A művelet rendkívüli precízséget, fegyelmet és koncentrációt igényel.


Tojásfestés
Egyszínű, viaszolt tojásokra alkalmaznak más-más motívumokat, somogyi, zalai, tolnai, baranyai, erdélyi, felvidéki mintákat. Minden tájegységnek van saját minta-kincse, pont úgy, mint a népviseletben, vagy a fazekasságban. Vannak egyszerűbbek, ahol jellemző a piros, ez a leggyakoribb is. Minden területen más virág a jellemző minta, a Nyírségben például a búzavirág, de több tájegységre jellemző a tulipán.
Karcolás
A karcolás a legrégebbi technika. Kitűnő írónk, Móra Ferenc régész volt. Ő tárt fel avar kori sírokban a karcolt tojást. Régen általában a férfiak készítették, bicskával karcolták a mintákat a tojásra, de a motívumokat nem rajzolták le.

Csipkézés
Leginkább a halasi csipke mintáját használják. Ezzel a technikával leheletvékony vonalakat húznak, így a csipke vonalvezetése szemet gyönyörködtető.


Irókázás
A népi viaszolt technikához nem kell más, mint egy jó gica, más néven íróka. Ennek segítségével, forró viasszal „írnak", rajzolnak a tojásokra.
A tojások előkészítése
Sokan azt gondolják, nehéz kifújni a tojást. Pedig elég hozzá a patikából egy nagy fecskendő, és egy vastag tű. Hegyes késsel kell kilyukasztani a tojás két végét, majd az injekciós tűbe levegőt kell szívni, és azt belenyomni a tojásba. Ezt kétszer, háromszor célszerű megismételni, majd legalább kétszer ki kell öblíteni a tojást. Amint megszáradt, indulhat az alkotás.

A cikk támogatója a KitKat húsvéti termékei.