FELFEDEZŐ
A Rovatból

6 szomorú igazság arról, hogyan készülnek a kedvenc ruháid

Halálos munkakörülmények, modern kori rabszolgaság, szeméthegyek.
Listverse - szmo.hu
2017. augusztus 22.



Minden bizonnyal te is hallottál már a kegyetlen munkakörülményekről, melyek között az ázsiai ruhaipar dolgoztatja munkásait. A Listverse most összegyűjtötte a legsokkolóbb tényeket.

Gyerekmunka

Kambodzsában a hivatalos legalsó korhatár a munkáltatásra 15 év, de néhány ruhagyárban már akár 12 éves kortól is láthatunk lányokat dolgozni. Átlagos napi bérük 130 forint/nap, kortól függetlenül. Mivel a gyerekeknek segíteni kell a szegénységben élő családjaiknak, nem járnak iskolába és nem szereznek végzettséget. Egy olyan mókuskerékbe kerülnek bele, melyből nehéz kiszállni, ezért jó eséllyel a jövőben sem tudnak majd továbblépni.

Az UNICEF és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet adatai szerint

jelenleg 170 millió gyerek dolgozik a ruhaiparban világszerte.

Mivel az édesanyáknak nincs más választásuk, kisgyerekeiket vagy otthon hagyják egyedül, vagy a gyárba viszik őket, ahol nem sok felügyeletet kapnak. Mivel egész nap egy gyárban unalmas gyerekként egyedül lenni, sokszor a kicsiket is befogják dolgozni az unalom ellen.

Veszélyes munkakörülmények

Egészen a gyárbalesetek megtörténtéig Bangladesben semmilyen előírás nem szabályozta a biztonságos munkakörülmények megteremtését. 2012-ben a Tazreen Fashion ruhagyárban

112 varrónő halt meg egy tűzvészben,

ezután nem sokkal 1100 munkás halt meg a Rana Plaza összeomlásakor.

Mindössze ezek után kezdték el átgondolni a biztonsági előírások létrehozását, mivel a szakszervezetek létezése illegális az országban. A gyártulajdonosokat pedig nem vonják felelősségre. Az ismert márkák mint a Walmart és Gap köztudottan hasonló gyárakban gyártatják ruháikat.

A Walmart mindössze annyit közölt az események kapcsán, hogy üzleteikben nagyon szigorúan veszik az előírásokat, és igyekeznek a gyárakban is megfelelő oktatást biztosítani majd.

Rossz minőség

A gyáraktól annyira gyors gyártást várnak el a megrendelők, hogy képtelenség minőségtelen anyagokkal minőségi munkát végezni. Továbbá mivel a tömeges eladás a cél, a legolcsóbb eszközökből próbálják megoldani a ruhák előállítását. Így fordulhat elő, hogy elmegyünk kedvenc ruhánkban bulizni és másnap dobhatjuk is ki.

Vagy a divatnak épp megfelelő farmerünk pár hét alatt szétszakad.

A márkajelzés ezeknél a gyártóknál már nem feltétlenül jelent minőséget is. Ritkán találunk olyan márkát, amely felelősséget is vállal saját termékeiért, tehát ha adott esetben tönkremegy, azt bármikor vissza is veszik.

Halálos munkatempó

A gyárakban az egyetlen cél a minél nagyobb eredményesség elérése. Emiatt a vezetők nem foglalkoznak azzal, ha valakinek egészségügyi vagy bármilyen más problémája van. Ha szorít a határidő, akár egész éjszaka is dolgoztatják munkásaikat. A fizetett túlórák fogalma pedig a legkevésbé sem ismert opció.

Egyszer egy munkásnak annyira végzett az orra, hogy ahelyett, hogy összevérezné az anyagokat, inkább elment a üzemorvoshoz.

Hiába kapott igazolást, kirúgták a gyárból, mert a kimaradása megakasztotta a munkafolyamatot.

Ugyanez történik a terhes nőkkel, hiszen kevesebb munkát bírnak, ezáltal rosszabb munkaerőnek is számítanak.

Egy norvég fiatalokból álló csapat dokumentumfilm formájában mutatta be az ázsiai ruhagyári munkások életét, melynek címe Sweatshop: Dead Cheap Fashion. Európai szemmel felfoghatatlan milyen életük van ezeknek a munkásoknak, emiatt a fiatalok igyekeznek minél több módon felszólalni az igazságtalanság ellen.

Elképesztő mennyiségű hulladék

Amerikában évente 11.39 millió tonna elhasznált ruhát dobnak kukába, melynek mindössze 15%-át adják jótékony szervezeteknek vagy használt ruha boltoknak, a maradék 85%át egyerűen kidobják.

1999 és 2009 között 40%-al nőtt a ruhahulladék mennyisége és ez évente folyamatosan növekszik.

Amennyiben a cégek, tegyük fel, egy évre beszüntetnék a ruhák beszállítását, a megmaradt készletből is bőven tudnának ruhákat biztosítani a vevőknek.

A hulladék csökkentése csökkentené egyben az előírt munkatempót a gyárakban, ami sokkal humánusabb megoldás lenne a jelenleginél. Nem mellesleg, nem állítanának elő annyi ruhadarabot fölöslegesen.

Emberkereskedelem

2015-ben a Patagonia nevű cég, mely túrázáshoz gyárt felszerelést, vizsgálatot folytatott, hogy belelásson gyári munkásai életébe. Mint az kiderült, Tajvanban a migráns dolgozókat olyan közvetítők tartják sakkban, akik munkát ajánlanak nekik busás közvetítői díj fejében. 7000 dollárt kérnek tőlük és 3 évi munkát biztosítanak, ami azt jelenti, hogy az első 2 évben törlesztenie kell a munkavállalónak, majd 1 évvel később újrakezdődik a kör.

Így megint le kell dolgoznia a közvetítői bért, hogy legyen munkája.

Patagonia ugyan lépést tett az ügy érdekében és szigorúan felülvizsgálta a gyárakban az emberi jogokat, hogy hasonló emberkereskedelem ne fordulhasson elő, azonban más gyárakban munkások ezrei, ha nem milliói esnek csapdába az emberkereskedelem miatt. Legtöbbször pedig a vezetők a saját profitjukat nézik és nem fektetnek erőforrást az emberi jogok védelmébe.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
A nászút után öngyilkos lett a férj, hónapokkal később mégis virágot küldött a feleségének
Isabel és Christopher titokban házasodtak össze, a nagy lagzit későbbre tervezték. A fiatal nő azonban már csak a síron túlról kapott üzenetet férjétől.


Isabel és Christopher Coles tavaly szeptemberben házasodtak össze Észak-Karolinában. A hivatalos ceremóniát a bíróságon tartották, mivel Christopher, aki az amerikai hadseregben szolgált, egy hónappal később bevetésre indult volna. A pár egy nagyobb ünnepséget is tervezett májusra, de ez végül nem valósult meg, mert Christopher közvetlenül a nászútjuk után életét vesztette – számolt be róla az Unilad.

Amikor hazatértek a nászútról, Christopher egész éjszaka azon dolgozott, hogy feltöltse a vendéglistát az esküvői weboldalukra. Másnap reggel Isabel arra lett figyelmes, hogy férje viselkedése megváltozott. „Lement a földszintre, mintha menni akarna valahova. Kiálltam az ajtó elé, és megkérdeztem, mi történik” – emlékezett vissza. „Ő csak kiment, és elindult az erdő felé.” Isabel ekkor felrohant a cipőjéért, és

akkor vette észre, hogy Christopher magával vitt egy fegyvert. A férfi holttestét másnap reggel az édesapja találta meg.

Isabel elmondta, teljesen megrendítették a történtek, és szerinte nem volt semmilyen jele annak, hogy Christopher lelki problémákkal küzdene. Úgy írta le férjét, mint egy céltudatos és motivált embert.

Hónapokkal később, Valentin-napon Isabel virágcsokrot kapott férje nevében. Kezdetben meglepte az ajándék, de később kiderült, hogy Christopher még szeptemberben rendelte meg a csokrot.

„Azt mondták, azért rendelte meg a virágot már szeptemberben, mert tudta, hogy Valentin-nap körül úton lesz a szolgálata miatt.”

Isabel jelenleg arra készül, hogy 2025 októberében lefussa a Chicago Maratont, hogy ezzel támogassa az Amerikai Öngyilkosságmegelőző Alapítvány munkáját.

Christopher halálával kapcsolatban Isabel így nyilatkozott: „Mindenki választ akar. Senki sem hiszi el, hogy egy okos, jóképű, sikeres férfi, akinek látszólag minden rendben van az életében, egyik reggel úgy dönt, hogy véget vet mindennek. Vannak emberek az életemben, akik szerint én is hibás vagyok ebben. De tudom, hogy ez nem igaz. A férjemmel boldogok voltunk. Ezt senki nem veheti el tőlem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Két népszerű RTL-műsor is lekerül a képernyőről a héten
A Pokoli rokonok pénteken búcsúzik az RTL-től, a Cápák között pedig vasárnap este jelentkezik utoljára. Mindkét műsor januárban indult, de most véget ér az évaduk.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 02.



Az RTL két népszerű műsora is búcsúzik a nézőktől a napokban, vette észre a SorozatWiki.

A Cápák között nyolcadik évada januárban indult, és vasárnap este kerül adásba a 17., egyben utolsó epizód.

A 17., egyben az utolsó részt május 4-én adják le 20 órától.

A Pokoli rokonok című napi sorozat szintén januárban került képernyőre. A produkciót tavaly kezdték forgatni, és január 2-től hétköznap esténként követhették nyomon a nézők. A történet Pantallós lakosainak életét mutatta be, és összesen 85 részt élt meg az RTL-en.

Az utolsó epizód pénteken kerül adásba.

A sorozat horvát előzménye a Kumovi, amely már több mint háromszáz epizóddal rendelkezik. Ez az ötödik alkalom, hogy Dobó Kata és Árpa Attila házaspárt alakítanak közösen, gyermekeiket pedig Pásztor Virág és Adányi Alex játsszák.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Ismét Magyarországon készítenek fotókat a Google autói
A járművek elsősorban Budapesten, valamint városokban és azok környékén, továbbá a vidéki térségek közútjain haladnak majd.


Jövő keddtől ismét Magyarországon készítenek 360 fokos utcaképeket a Google különleges kamerarendszerrel felszerelt autói - közölte a Google kedden az MTI-vel.

A járművek elsősorban Budapesten, valamint városokban és azok környékén, továbbá a vidéki térségek közútjain haladnak majd.

A személyes adatok és a magánszféra védelme érdekében a képek közzététele előtt az arcokat és rendszámokat elhomályosítják, hibabejelentésként pedig bárki kérheti további részletek utólagos felismerhetetlenné tételét is.

A közlemény szerint a Google utcakép-szolgáltatása Magyarországon 2013 óta működik, és azóta többször frissült, hogy minél pontosabban kövesse a környezet változásait. A Street View autóval nem megközelíthető, különleges belföldi helyszíneket is bejárhatóvá tesz virtuálisan.

A szolgáltatás világszerte csaknem 280 milliárd képet készített a világ több mint 100 országában és területén - tették hozzá.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Vége a filléres lakomáknak: bezárt a Lehel piac legendás kifőzdéje – itt vannak az okok
A Lehel Íze május 1-jén végleg lehúzta a rolót, pedig évtizedekig laktak itt jól a kispénzű vendégek. A tulaj szerint a brutális villanyszámla tette be a kaput.


Több évtized működés után május 1-jén végleg bezárt a Lehel Íze nevű kifőzde a budapesti Lehel piacon – derült ki a Vakmajom Facebook-oldal bejegyzéséből. A vendéglátóhelyet sokan kedvelték, mert olcsó, egyszerű, hagyományos menüt kínált, főként árérzékeny vásárlóknak.

A tulajdonos a bezárást a megemelkedett rezsiköltségekkel indokolta. Elmondása szerint például a villanyszámla havi 400 ezer forintról 2 millió forintra nőtt, ezt pedig már nem tudta kigazdálkodni.

Azt is hozzátette, hogy nem tud akkora áremelést bevezetni, amit a vendégek ki is fizetnének, ezért úgy döntött, bezárja az üzletet.

„A belvárosban a turistáknak lehet 6-10 000-es főételt adni, abba az árba belefér a drága rezsi, itt a 4000-et is sokallják, 2000-ért akarnak enni, abba egyáltalan nem fér bele ilyen magas költség. Meg a horror bérleti díj se, egyre csak emelik azt is”

– fogalmazott.

Bezár a "Lehel Íze" kifőzde a Lehel piacon. Olcsó, egyszerű, hagyományos kaját adott főleg árérzékeny, kispénzű...

Közzétette: Vakmajom – 2025. május 1., csütörtök


Link másolása
KÖVESS MINKET: