UTAZZ
A Rovatból

6 farsangi úticél a barokk báltól a farsangi fánk fesztiválig

Húshagyó keddig még jó pár hangulatos rendezvény, maskarás felvonulás, fesztivál, koncert és táncos est közül válogathatsz.

Link másolása

Vízkeresztkor kezdődött a farsangi szezon, és február végéig még van lehetőség belevetni magadat a felhőtlen szórakozásba. Az előrejelzés szerint kicsit enyhül a fagy, így nem lesz akadálya a szabadban tölteni pár vidám órát. Aki pedig inkább a jó melegben farsangolna, arra is bőven lesz van lehetőség. Néhány remek programot válogattunk össze az ország különböző helyeiről. A farsangolás mellett érdemes a városokat is kicsit körbesétálni.

A farsang

Hivatalosan vízkereszttől (január 6.) húshagyókeddig tart. Ez a vidámság, a nagy lakomák, bálok, népünnepélyek, mulatságok időszaka. Számos néphagyomány kötődik hozzá. A szezon „csúcsa” a farsangot lezáró farsang farka, az utolsó három nap, amely a táncos rendezvények mellett télbúcsúztató is. Ekkor tartják a nagy karneválokat is.

A farsangi időszak a párválasztás és az esküvők ideje is volt. A húsvéti böjti időszakban már tilos volt a házasságkötés.

Az utolsó nap a húshagyó kedd, és egyben a téltemetés napja. Sokfelé szalmabábút, koporsót égettek, mellyel lezárult a farsang és a tél is.

A farsangi időszak hossza évente változó. Az első napja január 6., ami vízkereszt napja, ez állandó. Ám az utolsó nap a Húsvéthoz kötődik, a Hamvazószerda a húsvét vasárnap előtti 40. napon van. Ezért idén a farsang január 6-től február 28-ig tart hivatalosan.

miskolc_kocsonya1

Miskolci Kocsonya Farsang

Február 17-19.

A Becherovka Miskolci Kocsonya Farsang az egyik legnagyobb karnevál idehaza. A második alkalommal meghirdetett program egyben különleges gasztronómiai fesztivál is. Miskolc belvárosában lesz kirakodó vásár is, kézművesekkel. Lesznek koncertek, programok, piac és népművészeti vásár is.

A fő attrakció persze a kocsonya lesz, bőségesen lehet majd kóstolni a különféle ízesítésű téli finomságból.

A több tucatnyi koncerten neves magyar előadók és zenekarok lépnek fel. Azt ígérik, hogy minden korosztály talál magának megfelelő szórakozási lehetőséget.

Információk ITT.

miskolc_kocsonya6miskolc_kocsonya8

Kaposvári farsang - Dorottya napok

Február 3-5.

A rendezvényen megelevenednek a régi népszokások, hagyományok. De legismertebb eleme a Dorottya hagyomány, melyet nagy tisztelettel őriznek.

Csokonai Vitéz Mihály 1798-ban járt Kaposváron először. Épp egy megyebált tartottak farsangkor. Ez az élmény ihlette meg a Dorottya, avagy a dámák diadala a Fársángon című vígeposz megírására.kaposvar_1

Különleges program évek óta a „Kaposvár dombjai félmaraton” futás is, amely a Kossuth térről indul és útja a város nevezetességei mellett halad el.

A szervezők deda bábu készítő versenyt is hirdettek. A szalmabábú a télűzés egyik kelléke. A versenyműveket kiállítják és szavazni is lehet rájuk.

Információk ITT.kaposvar_3kaposvar_5

Győri Barokk Bál

Február 18.gyor_bal2

A győri báli szezon egyik legkülönlegesebb látványossága a Zichy-palotában megrendezendő táncos mulatság. A vendégek barokk és rokokó ruhában, jelmezben és persze frizurában a 17-18. század zenéjére korabeli táncokat lejtenek. Még táncmester is lesz, aki segít a nem mindennapi időutazásban. A vendégek barokk menüsort kapnak vacsorára.

Információk ITT.

Országos Farsangi Fánkfesztivál Nagykanizsán

Február 24-25.

Hetedik alkalommal rendezik meg a fesztivált, ahol számtalan módon, formában és ízben lehet sütni és kóstolni a farsangi édességet. A rendezvényen fánkevő- és fánksütő-verseny is rendeznek. A szervezők azt ígérik, hogy más gasztronómiai érdekességekkel is készülnek, így a farsangolóknak lesz miből válogatni.fank1

Az első nap a családosok, fiatalok részére készítenek programokat, és persze a fánkkóstolásra is lesz lehetőség. Második nap maszkás felvonulás indul, igazi karneváli hangulatot ígérnek. A felvonulás után a város plázájában kulturális programok, gasztronómiai versenyek és koncertek várnak.

A fesztivál egyik ínyenc kísérőprogramjaként bemutatják a helyi bioélelmiszereket, édességeket, sajtokat, mézeket, pálinkákat is, ezeket lehet majd kóstolni és persze vásárolni is.fank3fank4

Farsang Farka - vidám téltemetés Tihanyban

Február 25.

Régi helyi hagyomány, hogy az itt élők jelmezbe öltözve temetik el a telet. A látványosnak ígérkező felvonulás végén elégetik a kisze bábut. A rendezvényen süteményverseny és nap végén pedig bál lesz.tihany1tihany2

Mohácsi busójárás

Február 23-28.

A mohácsi busójárás már hungarikum lett. Eredetileg a sokácok farsangi alakoskodása volt a jelmezes felvonulás, ami mára igazi turisztikai attrakció lett.

Mohácson ilyenkor kiállítások, előadások, koncertek üdvözlik a tél végét. Az eseménysorozat csúcsa a busók felvonulása, átkelése a Dunán, majd a máglyagyújtás-koporsóégetés.

A mohácsi busójárás 2009-től szerepel az UNESCO szellemi örökség reprezentatív listáján. 2012 óta a mohácsi busójárás hungarikumnak számít.buso1buso2

A tavalyi eseményről képes beszámolónkat ITT találod.

Információk ITT.

Az UNESCO a mohácsi busójárást vett fel első magyarországi elemként Az emberiség szellemi kulturális örökségének listájára. A maszkos farsangi rituálé mára karneváli jellegű felvonulássá alakult. Hat napon át tartó ünnepségen táncolnak, zenélnek, és jellegzetes fából készült maszkot viselnek a résztvevők. Az ünnepre egész csoportok készülnek, akik közösen készítik ruházatukat, maszkjukat, vannak akik még saját járművet is készítenek. A hagyományokat a közösségek ápolják, továbbadják, ezért is kerülhetett be a magyarországi szellemi kulturális örökségi listára is.

A busók fából faragott maszkot viselnek, ruházatuk a bocskor, csizma, fehér vászongatya, a bundájával kifordított birkabőr, amit derékban kötéllel vagy lánccal kötnek össze, és amelyre több kolompot is felakasztanak, vállukra pedig tarisznyát tesznek. Kezükben kereplőt, buzogányt, vagy hosszú fakürtöt visznek. A nők sokszor sokác népviseletbe öltöznek, arcukat fátyollal fedik. A gyerekeknek külön jelmezversenyt hirdetnek. A busók mellett más álarcos figurák is felvonulnak, banyának, ördögnek öltözve, vagy például férfiak női ruhába bújnak. A felvonuláson horvát népzenét játszanak a zenészek.

Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET: