ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

X, Y, Z generáció - régen tényleg minden jobb volt?



Zsuzsanna egyébként ellenzi az egyoldalú generáció-kritikát: „tőlem nem fog olyat hallani, hogy a mai fiatalok mennyire szemtelenek vagy figyelmetlenek.” Szerinte igenis van lehetőség a párbeszédre a generációk között. Az is ilyen lehetőség lenne, ha őszintén beszélnének a párkapcsolati helyzetekről és trendekről. „Igaz, ebben másnak látszik az Y és a Z generáció elköteleződése, vagyis hosszabb idő után nevezik kizárólagosnak a kapcsolatukat. Azonban ne feledjük, hogy a ’60-as évek végén, a woodstocki fesztivál idején bizony a szabadosabb magatartás a mai idősebb generáció számos tagjára is jellemző volt”.

De ha már ennyit beszéltünk az Y és X generációról, mi a helyzet az őket követő Z-vel?

A szakértő szerint náluk markánsan jelenik meg a transzparencia, az egyenesség. Azaz például, egy kapcsolat elején gyorsabban tisztázzák, hogy ez most egy ismerkedős randevú, egy rövid kaland, vagy éppen csak barátkozásról van szó. Kevesebb az illúzió. Ez pedig azért is fontos, mert

az Y-nal és a Z-vel kapcsolatban pont az az X fő illúziója, hogy régen minden jobb volt.

„A családi élet tökéletes volt, a kereset elegendő mindenre, az anyák sokat főztek, az apák sokat játszottak a gyermekükkel, és az emberek többsége normálisan élt. Ez egyáltalán nincs így, sőt, ha végignézzük ma a higiéniai és technikai feltételeket, akkor elmondhatjuk, hogy átlagosan jobban élnek most az emberek. Emellett az önismeret fejlődésével és a pszichológia előtérbe kerülésével akár még több figyelmet is kapnak az utódok, a 30-40 évvel ezelőtti kulcsos gyerekek ma már alig vannak.” Természetesen ez nem általánosítható – figyelmeztet a szakértő – hiszen számos adottság befolyásolja a szocializációt: a család anyagi helyzete, az iskolázottság stb.

friendship-2156174_1280woman-2937216_1280

Kíváncsiak voltunk: az Y generáció vajon inkább trendkövetőnek vagy trenddiktálónak számít?

„Bizonyos vonatkozásokban trendkövetők, másokban pedig trenddiktálók. Eszközhasználatban trenddiktálók, mert a szülők és a nagyszülők gyakran a gyereküktől és az unokáiktól tanulják meg a mobil applikációk használatát, ahogy annak idején a Facebook és a Skype használatát is. Egy szülő hamar beláthatja, hogy a gyerek az sms-re nem fog válaszolni és azt gondolja róla, hogy megbízhatatlan, de ha Whatsuppon ír neki, akkor válaszol. Nem arról van szó, hogy elutasítja a kommunikációt, egyszerűen más csatornákat használ. A szülők nagy része pedig úgy dönt, hogy alkalmazkodik ehhez a csatornahasználathoz.”

De más szempontból is diktálhatják a trendeket az X generáció számára, elég, ha csak arra a negyven közepe-vége körül járó nőre gondolunk, aki nem szeretne „néninek” látszani, emiatt figyeli a huszonévesek viselkedését és öltözködését is. Na, nem azért, hogy másolja, de ami az egyéniségével harmóniában áll, azt átveheti. „Más szempontból viszont abszolút trendkövetők, kapcsolódnak a márkákhoz, akik meg tudják őket szólítani.”

Adja magát a kérdés: vajon a pénzhez való viszony is más? „Ez biztos, és nagyon érdekes, hiszen olyan jelenségekről beszélhetünk, mint a Mamahotel vagy a Boomerang-generáció. Az Y és a Z generáció sok tagja később lesz egzisztenciálisan független, anyagilag önálló, mert nehéz megteremteni az önálló élethez szükséges feltételeket. Hiszen pontosan tudjuk, mennyibe kerülnek az albérletek és a rezsi, éppen ezért gyakran előfordul, hogy valaki sokáig, akár 30-35 éves koráig otthon él a szüleivel.” - Mondja Zsuzsanna.

"Ha el is megy évekre az egyetemista albérletbe vagy kollégiumba, utána az első fizetéséből – de lehet, hogy nem is talál elsőre állást – nem tudja megteremteni az önálló élethez való feltételeket, ezért gyakran visszaköltözik. Ha még haza is ad, visszaáll egyfajta függőség, hiszen ez az összeg ritkán éri el azt a hányadát a családi költségvetésnek, amibe ő kerül, magyarul később érzékeli az anyagi realitást. Vagy az is lehet, hogy már próbált önállóan élni, de pontosan ettől való félelmében menekült vissza a családi házba, mert csak jó az a vasalt ing, meg a reggeli kakaó.”

Számlacsomag minden generációnak

Az OTP Bank olyan számlacsomag választó felületet készített, melynek segítségével mindenki a saját szokásainak megfelelően tudja beállítani, majd havonta változtatni az igényelt banki szolgáltatást, akár otthonról, az internetbank segítségével. „Ismerjük ügyfeleinket és látjuk, hogy generációtól/élethelyzettől függően eltérő elvárást fogalmaznak meg a bankkal szemben. Más elemekből áll össze egy olyan X generációs ügyfelünk számlacsomagja, aki aktívan megtakarít vagy tegyük fel épp házat épít, illetve más szolgáltatásokat vesz igénybe egy főiskolás vagy első munkahelyével épp ismerkedő Y generációs ügyfelünk. Célunk, hogy rugalmasan alakítható szolgáltatásainkkal az ügyfeleink változó szokásaihoz a legjobban illeszkedő csomagot tudjuk biztosítani”- nyilatkozta a téma kapcsán Takács Domokos az OTP Bank Bankkapcsolati Főosztályának igazgatója.

macbook-606763_1280house-1158139_1280wood-1448600_1280

De ezek a fiatalok hogyan tudnak majd változtatni, ha például már lesz egy komoly párkapcsolatuk? Hogyan fognak mégis kirepülni a fészekből? Meglepő választ kaptunk. „Néha a szülők repülnek ki. Az is előfordul, hogy a szülők mennek el külföldre dolgozni, mert korábban nem akarták itt hagyni a gyerekeket.”

Mert míg régen voltak „szabályok” erre, hogyan normális vagy általánosan elfogadott, addig ma már jóval többféle élethelyzet van, amihez a családoknak alkalmazkodniuk kell. „Ne feledkezzünk el arról sem, hogy a Z és az Y láthatta, hogy az X már generáció nem mindig kapott elegendő segítséget. Az ő tapasztalatuk sok esetben az, hogy az édesanyjuk egyszerre vezeti a háztartást, dolgozik 8 órában, és tortát süt az iskolai farsang büféjének. Ezek komoly terhelések. Míg az X sok tagja annak idején a vakációkat a nagyszülőknél töltötte, addig az ő gyerekeik már elfoglalt, dolgozó nagymamákat ismerhettek meg. Ők a Z szülei, akik jóval kevesebb időt tudtak szánni az unokákra, mint az előző generáció.

A várható élettartam nő, így minél fiatalabb valaki, annál több generáció kapcsolódását figyelheti meg. Jó lenne, ha párbeszédet látnának, és nem szakadékot.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
KVÍZ: Te mennyire vagy tudatos megtakarító?
Infláció feletti hozam - de mivel is? Hogyan érdemes kezelni a megtakarításainkat? Töltsd ki kvízünket, és tudd meg, mennyire vagy tisztában a megtakarítási lehetőségekkel!


Pénzügyi öngondoskodás. Ismerősen hangzik a fogalom? Vagy nem csak a fogalom van meg, de a gyakorlatban is sikerül megvalósítani?

Egy korábbi videónkban ezzel a témával kapcsolatban kérdeztük az utca emberét, és bár kiderült, hogy nagyon különböző az egyes válaszolók tudásszintje, egy dologban mindenki egyetértett: hosszú távú céljaink eléréséhez elengedhetetlen a megtakarítások helyes befektetése, felhasználása.

A váratlan költségekre elkülönített pénz mellett öngondoskodásnak minősül egy konkrét célra félretett összeg is. Az OTP Bank 2024-es Öngondoskodási Indexe szerint pedig már

többen vannak azok, akik hajlandóak lemondani napi kiadásokról, hogy a jövőjükre félre tegyenek (58%), mint azok, akiknél a pénz csak jön és megy.

A Groupama és az OTP Bank tavalyi kutatása alapján ugyan a háztartások 40 százaléka rendelkezik megtakarítással, ám több mint harmaduk még mindig kizárólag csak készpénzben vagy tartja pénzét. A megtakarítással rendelkezők közül sokan állampapírba fektették a pénzüket: idén a 16 - 75 éves lakosság közel negyede számít állampapírból származó kifizetésre.

Tippek tudatos megtakarítóknak

Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős területének vezetője kiemelte, hogy már kisebb pénzügyi döntésekkel is tízezreket takaríthatunk meg. Ha pedig a régóta megtakarított, vagy az állampapírokba fektetett, most lejáró megtakarításunkat, illetve az állampapír kamatfizetésekből érkező összegeket szeretnénk okosan felhasználni vagy újra befektetni, akkor elengedhetetlen a tudatos tervezés.

Mielőtt döntést hozunk, érdemes mérlegelni a pénzügyi céljainkat, az elérhető befektetési lehetőségeket, az időtávot és a kockázatokat. Ha kérdésünk merül fel, ne féljünk szakértői segítséget kérni - az OTP Bank szakértői az élethelyzetünkhöz, céljainkhoz igazodva segítenek megtalálni a számunkra legmegfelelőbb megtakarítási megoldást.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül befektetési ajánlásnak, vagy ajánlattételi felhívásnak. Az OTP Bank Nyrt. által forgalmazott értékpapírokkal és befektetési formákkal kapcsolatos konkrét információkról, a költségekről és a lehetséges kockázatokról részletesen tájékozódjon az OTP Bank holnapján (www.otpbank.hu) elérhető hivatalos tájékoztatóból és a kezelési szabályzatból, valamint hirdetményből.

A megtakarításokról szóló egyszerre játékos és edukatív kvízünk segítségével tesztelheted, te mennyire vagy tudatos a témában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
„Egy megkeseredett, rosszindulatú ember, nem humorista, hanem gunyorista” - Schobert Norbi megsértődött Dombóvári István poénjain
Dombóvári István szerint érdekes orra koppintás a sorstól, hogy az kapott sztrókot, aki az egészséges életmódot népszerűsíti.
F. P. - szmo.hu
2025. február 18.



Érdekes videó került fel a Dumaszínház Instagram-oldalára a népszerű humorista, Dombóvári István Az élet császára című estjéből. Dombi Schobert Norbit vette célba az előadás egyik részében. „Norbi nem kedves az én fajtámmal, a 100 kiló felettiekkel. Hát miket kaptunk tőle az elmúlt tíz évben: mi vagyunk a döngőléptűek, csimpánzcsöcsűek, hullajelölt féldisznók. Ám ha jól olvastam, mégsem engem baszott nyakba a sztrók, hanem őt. Olvastam, hogy a sztrókot onnan lehet felismerni, hogy az ember elkezd összefüggéstelenül beszélni. Végig azon gondolkodtam, hogy vajon ezt a Norbinál hogy vették észre…”

Schobert Norbi szerint ízléstelen dolog egy betegséggel viccelődni.

„Dombi alapvetően egy megkeseredett, rosszindulatú ember, ő nem humorista, hanem gunyorista.

A dolog azért is esik különösen rosszul, mert amikor kezdett az RTL-en, én segítettem neki 40 kilótól megszabadulni, teljes ellátást, étrendet kapott, rendszeres konzultációt, szponzoráltam. De már korábban csalódtam benne, amikor egy közös dumaszínházas roast-fellépés után Rékával megláttuk, hogy úgy tesz, mintha belerúgna a Mercedes kabriómba. Én ekkor akkorát csalódtam benne, hogy ki is léptem a Dumaszínház road-showból”– mondta a Blikknek a fitneszguru.

Dombi úgy reagált: a fitneszguru valóban segített neki, de úgy emlékszik, hogy a mai napig jóban vannak.

„Az intelligensebbek nem sértődnek meg. Egyébként ő cinkeli a kövéreket én meg visszacinkelem őt, hiszen azért valljuk be, azért érdekes orra koppintás a sorstól, hogy ő kapott sztrókot, aki az egészséges életmódot hirdet.

Aki ismer személyesen, az tudja, hogy engem a szeretet vezérel, viszont a humorban mindent meg szoktam engedni, és ugyanezt várom el, hogy velem kapcsolatban is ezt csinálják. Egyébként meg sem az én, sem az ő mondatai nem szakember által jóváhagyottak, ez egyszerűen humor, amely valakin csattani szokott”– mondta Dombóvári a lapnak.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
KVÍZ: Te mennyire vagy tudatos megtakarító?
Infláció feletti hozam - de mivel is? Hogyan érdemes kezelni a megtakarításainkat? Töltsd ki kvízünket, és tudd meg, mennyire vagy tisztában a megtakarítási lehetőségekkel!


Pénzügyi öngondoskodás. Ismerősen hangzik a fogalom? Vagy nem csak a fogalom van meg, de a gyakorlatban is sikerül megvalósítani?

Egy korábbi videónkban ezzel a témával kapcsolatban kérdeztük az utca emberét, és bár kiderült, hogy nagyon különböző az egyes válaszolók tudásszintje, egy dologban mindenki egyetértett: hosszú távú céljaink eléréséhez elengedhetetlen a megtakarítások helyes befektetése, felhasználása.

A váratlan költségekre elkülönített pénz mellett öngondoskodásnak minősül egy konkrét célra félretett összeg is. Az OTP Bank 2024-es Öngondoskodási Indexe szerint pedig már

többen vannak azok, akik hajlandóak lemondani napi kiadásokról, hogy a jövőjükre félre tegyenek (58%), mint azok, akiknél a pénz csak jön és megy.

A Groupama és az OTP Bank tavalyi kutatása alapján ugyan a háztartások 40 százaléka rendelkezik megtakarítással, ám több mint harmaduk még mindig kizárólag csak készpénzben vagy tartja pénzét. A megtakarítással rendelkezők közül sokan állampapírba fektették a pénzüket: idén a 16 - 75 éves lakosság közel negyede számít állampapírból származó kifizetésre.

Tippek tudatos megtakarítóknak

Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős területének vezetője kiemelte, hogy már kisebb pénzügyi döntésekkel is tízezreket takaríthatunk meg. Ha pedig a régóta megtakarított, vagy az állampapírokba fektetett, most lejáró megtakarításunkat, illetve az állampapír kamatfizetésekből érkező összegeket szeretnénk okosan felhasználni vagy újra befektetni, akkor elengedhetetlen a tudatos tervezés.

Mielőtt döntést hozunk, érdemes mérlegelni a pénzügyi céljainkat, az elérhető befektetési lehetőségeket, az időtávot és a kockázatokat. Ha kérdésünk merül fel, ne féljünk szakértői segítséget kérni - az OTP Bank szakértői az élethelyzetünkhöz, céljainkhoz igazodva segítenek megtalálni a számunkra legmegfelelőbb megtakarítási megoldást.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül befektetési ajánlásnak, vagy ajánlattételi felhívásnak. Az OTP Bank Nyrt. által forgalmazott értékpapírokkal és befektetési formákkal kapcsolatos konkrét információkról, a költségekről és a lehetséges kockázatokról részletesen tájékozódjon az OTP Bank holnapján (www.otpbank.hu) elérhető hivatalos tájékoztatóból és a kezelési szabályzatból, valamint hirdetményből.

A megtakarításokról szóló egyszerre játékos és edukatív kvízünk segítségével tesztelheted, te mennyire vagy tudatos a témában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Leszámolás a vitaminhiánnyal - Egészséges tippek tél végére
Miért vagyunk fáradékonyak február végén? Miért jó a fagyasztott gyümölcs? Cikkünkben kiderül, hogyan tudjuk a leghatékonyabban feltölteni a télen lecsökkent vitaminszintünket.


Lassan itt a február vége, ami azt jelenti, hogy még inkább érezhetjük a kimerültség és a fáradtság jeleit. Bizony, a hosszú téli hónapok után bőven lecsökkenhet szervezetünkben a vitamin- és ásványianyag-szint, például a C-vitaminé, amely az immunrendszer működését segíti.

A D-vitamin hiánya a kevés napsütés miatt alakulhat ki, ami fáradékonyságot és hangulatingadozást okozhat.

A vashiány különösen a nők körében gyakori, ez szintén fáradékonyságot és sápadtságot eredményezhet. Ha száraz a bőrünk, az könnyen lehet, hogy az omega-3 zsírsavak hiánya miatt van, ha pedig nem viszünk be a szervezetünkbe elegendő magnéziumot, ezt megspékeljük stresszel és mozgásszegény életmóddal, akkor akár izomgörcsöket és alvászavart is tapasztalhatunk.

Most, hogy tudjuk, mennyi mindent okozhat a vitaminhiány, lássuk, mit tehetünk azért, hogy ez ne forduljon elő.
Természetes vitaminpótlás tél végén – Így töltsd fel magadat!

Szerencsére nem kell feltétlenül étrend-kiegészítőkhöz nyúlni – megfelelő táplálkozással is pótolhatjuk a legfontosabb vitaminokat és ásványi anyagokat. Szabó Adritól, a Lidl dietetikusától megtudtuk, hogyan.

C-vitamin: A gyorsfagyasztott bogyós gyümölcsök, mint az áfonya, ribizli vagy málna, kiváló források, sőt nem csupán vitamint és ásványi anyagokat tartalmaznak, de antioxidáns-tartalmuk és rostjaik is elengedhetetlenek a szervezet számára.

Készítsünk gyorsfagyasztott bogyós gyümölcsökből joghurtot, kását, smoothie-t!

– javasolja Szabó Adri. Emellett a paprika, savanyú káposzta és citrusfélék is segítenek az immunrendszer erősítésében.

D-vitamin: A téli napfényhiány miatt érdemes az étrendbe több halat (lazac, makréla, hering) beiktatni. A tojás és a gomba szintén jó D-vitamin-források.

Vas: A vashiány megelőzésére fogyasszunk vörös húst, belsőségeket, hüvelyeseket (például lencsét) és spenótot - ne feledjük, hogy spenótot is találunk gyorsfagyasztott formában is.

A gyorsfagyasztott verzióban szintén elérhető hüvelyes zöldségek - mint a zöldbab, sárgabab, tarkabab, zöldborsó - a legmagasabb rosttartalmú táplálékaink, fogyasszunk hetente többször vagy akár naponta belőlük. Felhasználhatóságuk sokoldalú, salátát, levest és főzeléket is készíthetünk belőlük

– mondja a dietetikus.

A vas felszívódását a C-vitamin segíti, így érdemes ezeket a tápanyagokat együtt fogyasztani.

Omega-3 zsírsavak: Az agyműködéshez és a szív egészségéhez nélkülözhetetlenek. A legjobb források a halak, de növényi alternatívaként a dió, lenmag és chiamag is kiváló választás.

Magnézium: A stressz és fáradtság ellenszere lehet a diófélék, tökmag, mandula, valamint a kakaó és a teljeskiőrlésű gabonák fogyasztása.

Miért ugyanolyan jók a gyorsfagyasztott gyümölcsök és zöldségek, mint friss társaik?

A gyorsfagyasztott zöldségek és gyümölcsök sokáig eltarthatók, szezontól függetlenül bármikor elérhetőek, és percek alatt elkészíthetők. Az ízük pedig pont ugyanolyan finom, mint a friss zöldségeké, gyümölcsöké. Ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket néhány perc alatt mínusz 18-22 °C-ra hűtik.

A gyorsfagyasztás során apró méretű jégkristályok keletkeznek, amelyek nem sértik a sejtfalat, így a termékek kiolvasztáskor sem veszítenek hasznos tápanyagaikból, megőrzik eredeti alakjukat és színüket is.

A megfelelő időpontban szüretelik őket, ezért nincs szükség mesterséges utóérlelésre és nem túlérettek.

Gyorsfagyasztott zöldségek és gyümölcsök a Lidl kínálatában

• Brokkoli, karfiol, zöldborsó – C-vitaminban és rostokban gazdagok, köretekhez és főzelékekhez ideálisak.

• Spenót – Vas- és antioxidánsforrás, smoothie-khoz, rakott ételekhez tökéletes.

• Zöldségkeverékek – Gyors és egészséges megoldás levesekhez, köretekhez.

A zöldségmixek nagy előnye, hogy a különböző színű zöldségek eltérő tápanyagprofilokkal rendelkeznek, minél színesebb a zöldségek kombinációja, annál jobban érvényesül a zöldségek jótékony hatása.

– teszi hozzá a Lidl dietetikusa.

• Eper, málna, áfonya – C-vitaminban és antioxidánsokban gazdagok, smoothie-khoz, joghurthoz vagy müzlihez remek választás lehetnek.

• Vegyes bogyós gyümölcsök – Változatos és praktikus alternatívát jelentenek egészséges desszertekhez.

Ide kattintva megismerheted az aktuális választékot!

Egészséges és tápláló napi mintaétkezés

Végül, hogy segítsünk a gyakorlatban is megvalósítani a vitaminpótlást, lássunk egy gyors, vitaminfeltöltő mintaétrendet, amely egyszerűen elkészíthető, Lidl-alapanyagokból.

A napot érdemes fehérjében és C-vitaminban gazdag reggelivel kezdeni. A tükörtojás teljeskiőrlésű pirítóssal, friss bébispenóttal és egy szelet lazaccal nemcsak laktató, hanem D-vitaminban és omega-3 zsírsavakban is bővelkedik. Egy pohár frissen facsart narancslé tovább erősíti az immunrendszert.

Tízóraira egy marék dió és egy banán gondoskodik az energiáról, míg ebédre a gyorsan elkészíthető lencsefőzelék tükörtojással kiváló vasforrás. Egy alma desszertként tovább növeli a vitaminbevitelt.

Amint láttuk, a fagyasztott zöldségek és gyümölcsök kiváló téli alternatívák, hiszen a gyorsfagyasztás megőrzi a tápanyagtartalmukat. Uzsonnára érdemes fagyasztott bogyós gyümölcsöket fogyasztani natúr joghurttal és zabpehellyel, amelyek tele vannak antioxidánsokkal és C-vitaminnal.

A főétkezésekhez is beépíthetők fagyasztott zöldségek: például a lencsefőzelékhez egy adag fagyasztott bébirépa adható, vagy a vacsora mellé fagyasztott zöldborsót, brokkolit lehet párolni.

Vacsorára egy egyszerű, de tápláló makrélakonzerv teljeskiőrlésű abonettel, paradicsommal és paprikával segít feltölteni az omega-3 raktárakat. Ha még egy extra vitaminlöketre van szükség, egy marék fagyasztott áfonyával és egy pohár natúr joghurttal zárhatjuk a napot.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk