Tücsök vagy hangya vagy, ha a pénzügyekről van szó?
A járványhelyzet egyik pozitívuma, hogy kevesebbet költöttünk, így sokan úgy tapasztalhatták, hogy több pénz maradt a zsebükben. Elmaradtak vágyott külföldi utazások, spontán kiruccanások, kevesebbet jártunk étterembe, moziba, szórakozni, kevesebb volt a társas esemény.
– ez derül ki az OTP Öngondoskodási Index kutatás idei adatsoraiból. Ezt a kutatást tíz éve minden évben elkészíti a hitelintézet, hogy felmérje, milyenek a lakosság öngondoskodási attitűdjei, megtakarítási szokásai. Hogy egyszerűen fogalmazzunk: kiderül például az is belőle, hogy tücskök vagyunk, és nem takarítunk meg, feléljük, amink van, vagy pedig inkább hangyák, és képesek vagyunk az előttünk álló időkre gondolva szorgosan gyűjtögetni.

A megtakarítás mindenképpen egy pozitív hozadék, bár nagyon nem mindegy, hogyan kezeljük. Az elmúlt 10 év mutatóit összevetve az biztosnak látszik, hogy a magyarok hozzáállása az öngondoskodáshoz általában stabilizálódott, tapasztalatok alapján jelentősebb változás csak nagyon hosszú idő alatt érhető el. Kivéve, ha olyan váratlan eseménnyel találjuk magunkat szembe, mint a világjárvány: mindjárt óvatosabb és tudatosabb lett a magyarok egy része, ami a költéseit illeti.
100-ból 18-an tehát egyértelműen úgy érzik idén, hogy a világjárvány időszakában több pénz maradt a zsebükben vagy a bankszámlájukon. Ha ezek a megtakarított pénzek ugyanitt pihennek tovább, várva jobb sorsukat az nem kifizetődő megoldás – ahogy az OTP Bank szakértőjétől is megtudtuk. Nyitrai Győzővel, az OTP Bank Retail Megtakarítási Igazgatóságának vezetőjével sorra vettük, hogy miért nem szerencsés csak úgy parlagon hagyni megtakarításainkat, és milyen jobb lehetőségek közül választhatunk.

Nézzük meg, miket érdemes mindenképp megfontolnod, ha tudatosan szeretnéd tervezni pénzügyeidet:
1. Az otthon tartott készpénz értéke folyamatosan csökken
Már csak ezért sem éri meg így tárolni megtakarításainkat.
Hallottunk már ugye az inflációról? Nos, ennek jelenlegi mértéke kb. 6%, ami azt jelenti, hogy ennyivel kevesebbet ér a pénzünk, mint egy évvel korábban. Ha van egy 1000 forintos a pénztárcánkban, akkor abból már nem tudjuk ugyanazt megvenni, mint az előző évben, csak úgy 60 Ft-tal kisebb értékben vásárolhatunk.
A szakértő szerint „Az Öngondoskodási Index kutatás eredményei alapján, sokan még mindig otthon, készpénzben tartják megtakarításaikat. Ráadásul a járványidőszakban fellépő bizonytalanságban az emberek 37%-a tartotta a korábbinál fontosabbnak, hogy legyen otthon pénze. De emellett megtört egy több éve tartó emelkedő trend is, hiszen amióta mérjük, először csökkent azok aránya, akik otthon tartanak készpénzt. Ez annál is inkább üdvözlendő, mert az otthon készpénzben tartott megtakarítások értéke az infláció miatt csökken. Ezért érdemes lehet akár már kisebb összeg esetén is valamilyen megtakarítási formát keresni.”
2. Konkrét célokhoz tudatos megtakarítási módok
Célszerű felmérni, hogy milyen célok lebegnek a szemünk előtt, mi az, amire pénzt költenénk rövidebb vagy hosszabb távon. Szeretnénk egy új autót? Megfinanszíroznánk egy nagyobb utazást? Esetleg előre gondolkodunk, és számolunk olyan eshetőséggel, amikor hirtelen pénzre lesz szükségünk, de nem lenne épp elég? Vagy már az időskori nyugalmunkat szeretnénk megalapozni azzal, hogy félreteszünk pénzt a nyugdíjunk kiegészítéséhez? Teljesen különböző célok, amelyek különböző időtávokon teljesülhetnek. Ezért az sem mindegy, hogy milyen megtakarítási formát választunk hozzá.
A szakértő azt ajánlja, hogy „ne féljünk szakértői segítséget kérni. Az OTP Banknál, akár online elérhető Pénzügyi Tervező szolgáltatás segítségével megtalálhatjuk a magunknak kitűzött célok teljesüléséhez vezető utat. Annak érdekében, hogy a kívánt célt el tudjuk érni, a „mikor akarom azt valóra váltani” kérdésen felül azt is szükséges mérlegelni, hogy milyen kockázatot szükséges felvállalni.
3. Sok kicsi sokra megy – a kis összegű megtakarítás is egy jó kezdet
Tegyük fel, hogy nem tartozunk abba a 18%-ba, akiknek a járványhelyzet alatt felgyűlt némi megtakarítása. Akkor sem érdemes legyinteni, hogy á, rám ez a szó, hogy „megtakarítás”, nem is vonatkozik.
Léteznek olyan havi rendszeres befizetést igénylő megtakarítási módszerek, amelyekkel a havi megtakarításokból tényleges megtakarítás lesz.
„Az idei Öngondoskodási Index kutatás során a megkérdezettek 73%-a vallotta, hogy túl kicsi az összeg, amit félre tud tenni, ezért tartja megtakarításait otthon, készpénzben. Az OTP Bank Rendszeres Megtakarítási Program számukra is megoldást kínál, hiszen akár már kis összeget, havi 10-20 ezer forintot is el lehet helyezni értékpapírokban, és hosszú távon jelentős összegek gyűjthetők össze az öngondoskodási célok megvalósítására.”
A cikk kizárólag tájékoztatási célt szolgál, nem minősül befektetési ajánlásnak, vagy ajánlattételi felhívásnak. Az OTP Rendszeres Megtakarítási Programja kapcsán konkrét információkról, a költségekről és a lehetséges kockázatokról részletesen tájékozódjon az alapok forgalmazási helyein található hivatalos tájékoztatóból és a kezelési szabályzatból, valamint a Forgalmazó által közzétett hirdetményből OTP Bank www.otpbank.hu honlapján.
A cikk megjelenését az OTP Bank támogatta.