ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Tücsök vagy hangya vagy, ha a pénzügyekről van szó?

Ha még emlékszel La Fontaine meséjére, te is tudod, hogy a hangya járt a végén jobban. Lehet, hogy épp a járványhelyzet tanított meg sokakat a hangyaszorgalomra? Ha téged még nem, akkor is van pár tippünk számodra!

Link másolása

A járványhelyzet egyik pozitívuma, hogy kevesebbet költöttünk, így sokan úgy tapasztalhatták, hogy több pénz maradt a zsebükben. Elmaradtak vágyott külföldi utazások, spontán kiruccanások, kevesebbet jártunk étterembe, moziba, szórakozni, kevesebb volt a társas esemény.

Nem véletlen tehát, hogy csaknem minden 5. – bankkapcsolattal rendelkező – magyar felnőtt kisebb-nagyobb megtakarítást halmozott fel az idei évre

– ez derül ki az OTP Öngondoskodási Index kutatás idei adatsoraiból. Ezt a kutatást tíz éve minden évben elkészíti a hitelintézet, hogy felmérje, milyenek a lakosság öngondoskodási attitűdjei, megtakarítási szokásai. Hogy egyszerűen fogalmazzunk: kiderül például az is belőle, hogy tücskök vagyunk, és nem takarítunk meg, feléljük, amink van, vagy pedig inkább hangyák, és képesek vagyunk az előttünk álló időkre gondolva szorgosan gyűjtögetni.

A koronavírus járvány óvatosabbá és tudatosabbá tett minket

A megtakarítás mindenképpen egy pozitív hozadék, bár nagyon nem mindegy, hogyan kezeljük. Az elmúlt 10 év mutatóit összevetve az biztosnak látszik, hogy a magyarok hozzáállása az öngondoskodáshoz általában stabilizálódott, tapasztalatok alapján jelentősebb változás csak nagyon hosszú idő alatt érhető el. Kivéve, ha olyan váratlan eseménnyel találjuk magunkat szembe, mint a világjárvány: mindjárt óvatosabb és tudatosabb lett a magyarok egy része, ami a költéseit illeti.

100-ból 18-an tehát egyértelműen úgy érzik idén, hogy a világjárvány időszakában több pénz maradt a zsebükben vagy a bankszámlájukon. Ha ezek a megtakarított pénzek ugyanitt pihennek tovább, várva jobb sorsukat az nem kifizetődő megoldás – ahogy az OTP Bank szakértőjétől is megtudtuk. Nyitrai Győzővel, az OTP Bank Retail Megtakarítási Igazgatóságának vezetőjével sorra vettük, hogy miért nem szerencsés csak úgy parlagon hagyni megtakarításainkat, és milyen jobb lehetőségek közül választhatunk.

Nézzük meg, miket érdemes mindenképp megfontolnod, ha tudatosan szeretnéd tervezni pénzügyeidet:

1. Az otthon tartott készpénz értéke folyamatosan csökken

Már csak ezért sem éri meg így tárolni megtakarításainkat.

Kényelmesebbnek tűnik ugyan, ha már egyszer így gyűlt össze, nincs vele több macera, és még hozzáférhető is bármikor a pénzünk, ha kellene – de az értéke nemhogy több nem lesz, még csökkenhet is.

Hallottunk már ugye az inflációról? Nos, ennek jelenlegi mértéke kb. 6%, ami azt jelenti, hogy ennyivel kevesebbet ér a pénzünk, mint egy évvel korábban. Ha van egy 1000 forintos a pénztárcánkban, akkor abból már nem tudjuk ugyanazt megvenni, mint az előző évben, csak úgy 60 Ft-tal kisebb értékben vásárolhatunk.

A szakértő szerint „Az Öngondoskodási Index kutatás eredményei alapján, sokan még mindig otthon, készpénzben tartják megtakarításaikat. Ráadásul a járványidőszakban fellépő bizonytalanságban az emberek 37%-a tartotta a korábbinál fontosabbnak, hogy legyen otthon pénze. De emellett megtört egy több éve tartó emelkedő trend is, hiszen amióta mérjük, először csökkent azok aránya, akik otthon tartanak készpénzt. Ez annál is inkább üdvözlendő, mert az otthon készpénzben tartott megtakarítások értéke az infláció miatt csökken. Ezért érdemes lehet akár már kisebb összeg esetén is valamilyen megtakarítási formát keresni.”

2. Konkrét célokhoz tudatos megtakarítási módok

Célszerű felmérni, hogy milyen célok lebegnek a szemünk előtt, mi az, amire pénzt költenénk rövidebb vagy hosszabb távon. Szeretnénk egy új autót? Megfinanszíroznánk egy nagyobb utazást? Esetleg előre gondolkodunk, és számolunk olyan eshetőséggel, amikor hirtelen pénzre lesz szükségünk, de nem lenne épp elég? Vagy már az időskori nyugalmunkat szeretnénk megalapozni azzal, hogy félreteszünk pénzt a nyugdíjunk kiegészítéséhez? Teljesen különböző célok, amelyek különböző időtávokon teljesülhetnek. Ezért az sem mindegy, hogy milyen megtakarítási formát választunk hozzá.

A szakértő azt ajánlja, hogy „ne féljünk szakértői segítséget kérni. Az OTP Banknál, akár online elérhető Pénzügyi Tervező szolgáltatás segítségével megtalálhatjuk a magunknak kitűzött célok teljesüléséhez vezető utat. Annak érdekében, hogy a kívánt célt el tudjuk érni, a „mikor akarom azt valóra váltani” kérdésen felül azt is szükséges mérlegelni, hogy milyen kockázatot szükséges felvállalni.

3. Sok kicsi sokra megy – a kis összegű megtakarítás is egy jó kezdet

Tegyük fel, hogy nem tartozunk abba a 18%-ba, akiknek a járványhelyzet alatt felgyűlt némi megtakarítása. Akkor sem érdemes legyinteni, hogy á, rám ez a szó, hogy „megtakarítás”, nem is vonatkozik.

Már havi 10.000 Ft megtakarítás hosszú távon jelentős összeghez juttathat minket. De persze ez is csak akkor lesz hatékony módszer, ha a tízezreseket nem egy malacperselybe dobáljuk hónap elején, vagy a bankszámlánkról a párnacihába tesszük.

Léteznek olyan havi rendszeres befizetést igénylő megtakarítási módszerek, amelyekkel a havi megtakarításokból tényleges megtakarítás lesz.

„Az idei Öngondoskodási Index kutatás során a megkérdezettek 73%-a vallotta, hogy túl kicsi az összeg, amit félre tud tenni, ezért tartja megtakarításait otthon, készpénzben. Az OTP Bank Rendszeres Megtakarítási Program számukra is megoldást kínál, hiszen akár már kis összeget, havi 10-20 ezer forintot is el lehet helyezni értékpapírokban, és hosszú távon jelentős összegek gyűjthetők össze az öngondoskodási célok megvalósítására.”

A cikk kizárólag tájékoztatási célt szolgál, nem minősül befektetési ajánlásnak, vagy ajánlattételi felhívásnak. Az OTP Rendszeres Megtakarítási Programja kapcsán konkrét információkról, a költségekről és a lehetséges kockázatokról részletesen tájékozódjon az alapok forgalmazási helyein található hivatalos tájékoztatóból és a kezelési szabályzatból, valamint a Forgalmazó által közzétett hirdetményből OTP Bank www.otpbank.hu honlapján.

A cikk megjelenését az OTP Bank támogatta.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: