ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Telefontokok, amelyekkel a Földet is véded, nem csak a mobilod

Elsőre furának hangzik, de vannak olyan telefontokok, amelyek az alapanyaguknál fogva lényegesen kevésbé veszik igénybe a bolygó erőforrásait, és könnyebben is lebomlanak, mint egy átlagos műanyag telefontok.

Link másolása

Az okostelefonok és kiegészítőik gyártása azok közé az iparágak közé tartozik, amelyek a leginkább megterhelik a környezetet. És itt nem csak a készülékekről, hanem a hozzájuk kapcsolódó kiegészítőkről, tartozékokról, tokokról is szó van. De mit tehet az, aki nem szívesen mondana le a mobilozásról, mégis fontos számára, hogy a lehető legkevésbé terhelje ezzel a környezetet?

Ha úgy érzed, te is ebbe a csoportba tartozol, akkor amellett, hogy nem cseréled évente a telefonodat, mást is tehetsz. Szerencsére már a kiegészítők között is találhatsz olyanokat, amelyek gyártása kevésbé veszi igénybe a bolygó erőforrásait, és a kukába kerülve a környezetet sem károsítják annyira, mint például a műanyagok. Most két olyan kategóriát mutatunk a telefontokok választékából, amelyek kifejezetten környezetbarát megoldást jelentenek - mégsem kell kompromisszumot kötnöd sem a dizájn, sem pedig a biztonság tekintetében.

Telefontokok fából: természetesen jobb, mint a műanyag

Sokan meglepődnek, amikor meghallják, hogy a fa egy megújuló energiaforrás, pedig valóban így van. Amennyiben ugyanis a használati tárgyak alapanyaga erdőgazdaságokból kerül ki, ahol a kivágott fák helyére folyamatosan újakat ültetnek, az állandó utánpótlás következtében az élő faállomány mennyisége nem csökken. Vagyis mindig állandó mennyiségű fa köti meg a szén-dioxidot, fogja meg a port, és termeli a oxigént. A fa további előnye, hogy a természetbe visszakerülve viszonylag gyorsan lebomlik, nem halmozódik fel szemétként, mint a műanyag.

A legtöbb fa telefontok tartalmaz műanyag vagy fémelemeket, amelyek stabilabbá, ütésállóbbá teszik - ez szükségszerű, hogy valóban meg tudják védeni a mobilt a külső fizikai behatásoktól. Érdemes olyan fa telefontokot választani, ahol az egyéb anyagok aránya alacsonyabb. A fából készült telefontokok ugyanakkor egyre kevésbé számítanak ritkaságnak, és a választékuk is igen széles. Ennek köszönhetően nagyon sokféle, például gravírozott változat közül válogathatsz. Arról nem is beszélve, mennyire jól mutat egy telefon hátlapján a természetes fa erezete, és milyen jól esik kézbe fogni egy faborítású telefontokot.

Öko bőr tokok - a valódi bőr minősége és komfortja kompromisszumok nélkül

A valódi bőrből készült telefontokokhoz főleg szarvasmarhák bőrét használják fel. Ennek az állatnak a tenyésztése azonban nagyon sok víz felhasználásával jár és jóval több üvegházhatású gáz kibocsátásával, mint bármely más állatfajé - a növényekről nem is beszélve. Ha ez nem lenne elég, a bőr cserzéséhez olyan erősen toxikus anyagokat használnak (például króm-, alumínium- és cirkón-sókat), amelyek nagymértékben szennyezik a környezetet.

Régebben a műbőr volt az egyetlen alternatíva a valódi bőrrel szemben, azonban ez nagyon messze van az igazi bőrtől. Arról nem is szólva, hogy egyik fő alapanyaga a legkevésbé sem környezetbarát műanyag.

Szerencsére most már elérhetőek az ökológiai bőrből, röviden öko bőrből készült termékek is. Az öko bőr alapanyagát a természetes rostnövények jelentik, ilyen például a len, a gyapot vagy ananász. Cserzéséhez pedig növényi olajokat használnak. Az ilyen telefontokok a műbőrnél sokkal “bőrszerűbb” hatást keltenek, olyannyira, hogy megtévesztésig hasonlítanak mind látványban, mind a tapintásukban a valódi bőrre.

Egy jó minőségű öko bőr telefontok meglepően vékony, mégis rendkívül tartós és kellő védelmet nyújt. A bőrszerű látvány és tapintás mellett ráadásul az ujjnyomok sem látszanak meg a felületén. Emellett a prémium minőségű öko bőr telefontokok színezése is környezetbarát anyagokkal történik. Ha tehát egy bőrtokot szeretnél, de sokkal “zöldebb” változatban, válaszd az ökológiai bőrből készült darabokat.

15 dolog, amit te is megtehetsz a Földért

Ha fontos neked a környezetvédelem, nem csak a telefonodat védő tok tudatos megválasztásával tehetsz érte. Íme 15 további tipp, amit te is megvalósíthatsz.

1. Minél közelebb állítanak elő egy élelmiszert, annál jobb. Fogyassz minél több helyi élelmiszert.

2. Használj és vásárolj olyan kevés műanyagot, amilyen keveset csak tudsz. Térj át például vászontáskára az eldobható nejlonzacskók helyett.

3. Gyűjtsd szelektíven a szemetet.

4. Próbálj minél kevesebb marhát enni, helyette inkább szárnyasokat és zöldségeket, gyümölcsöket, gabonát.

5. Részesítsd előnyben a tartósabb műszaki cikkeket, még ha drágábbak is, az olcsó, de gyorsan elhasználódó eszközök helyett. Ne vásárolj valamiből újat addig, ameddig jól működik (például ne cseréld le évente a telefonodat csak azért, mert kijött a legújabb modell).

6. Vásárolj minél kevesebb PET-palackos ásványvizet, üdítőt - inkább legyen egy állandó kulacsod.

7. Kapszulás kávéfőző helyett használj bármilyen más elven működő gépet.

8. Amennyiben a távolság és minden további körülmény lehetővé teszi, bringázz vagy használd a tömegközlekedést ahelyett, hogy autóba ülsz.

9. Ne mosogass folyóvízben.

10. Ha van rá lehetőséged, ültess el legalább egy fát.

Képek forrása: https://www.etuo.hu/ és Pixabay

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: