SZEMPONT
A Rovatból

„Néha szokatlan szögekből látjuk egymást a klienseimmel” - az online pszichoterápia járvány idején

A koronavírus-járvány a pszichológiára és a tanácsadásra is komoly hatással van. Új helyzetek, egyszersmind új lehetőségek elé állítja a szakmát és a pácienseket egyaránt.
Malinovszki András / Címlapfotó: Pixabay (illusztráció) - szmo.hu
2020. április 25.


Link másolása

A koronavírus miatt kialakult helyzet sok más szakma képviselői mellett a pszichológusokat is új kihívások elé állította. Sokan aggódnak vagy szoronganak a kényszerű bezártság vagy a járvány hosszabb távú hatásai miatt. Már megkezdett terápiák kerülnek át az online térbe, ami új helyzetet teremt terapeuta és páciens között. Milyen nehézségei és lehetőségei vannak pszichológusoknak és a terápiára járóknak az új szituációban? És mit hozhat a jövő?

A Szeretlek Magyarország kérdéseire Ivánovics Petra klinikai szakpszichológus, a Soulwell Pszichológiai Magánrendelő szakmai vezetője válaszolt.

- Jellemzőbb, hogy a bezártság, az élet gyökeres megváltozása miatt most olyanok is keresnek fel pszichológust, akik eddig nem tették?

Életünk során több olyan helyzet adódhat, ami váratlanul ér bennünket, amire nem állunk készen, amihez nem vagy csak nehezen tudunk alkalmazkodni. A jelenlegi helyzet is ilyen lehet sokak számára. A sok változás teremthet krízishelyzeteket, megnövelheti a feszültségeket, a szorongást, ami nehezíti a hatékony problémamegoldást. Ilyen helyzetben érdemes segítséget kérni, és sokan ezt meg is teszik.

- Karantén, bezártság idején mik azok a problémák, amikkel a legtöbben küzdenek?

Egyéntől függ, hogy a kialakult helyzetben mi viseli meg leginkább az adott személyt. A fertőzéstől való félelem, fokozott egészségszorongáshoz, halálfélelemhez vezethet, ami akár a pánikroham tüneteit is okozhatja. Ez gyakori a terápiát keresők körében. Sokan aggódnak szeretteikért, különösen nehéz lehet az elzártság megélése családon belül. A hangulatzavarok fokozottabb jelentkezése is megfigyelhető a járványhelyzet kapcsán.

Az elszeparáltság mellett az összezártság is feszültségeket, konfliktusokat szülhet, gyerekeknél és felnőtteknél egyaránt. Alvászavarok, szorongásos tünetek különösen gyakoriak.

- Egy pár szót azért beszéljünk magáról a terápiáról, akár off-, akár online. Kinek, mikor érdemes felkeresni ilyen szakembert?

Mindenkinek érdemes lehet, függetlenül az életkorától vagy társadalmi helyzetétől. Akinek olyan kérdése van önmagával, a világgal, a jövőjével kapcsolatban, amivel nem, vagy csak nehezen boldogul. Aki nehéz döntések, új célok előtt áll. Legyen szó párkapcsolatról, családról, barátokról, vagy munkahelyi kihívásokról, életvezetésről. Aki krízisen vagy traumán esett vagy esik át éppen, és nehezen megy az alkalmazkodás. Aki szeretne nagyobb önismeretre szert tenni, és magabiztosabb önértékelést kialakítani. Aki szeretne tenni azért, hogy testi, lelki, szociális és spirituális élete kiegyensúlyozottabb legyen. És aki testi és mentális tünetekkel küzd, vagy van érintett hozzátartozója. A bejelentkezőknél általában gyakoriak a szorongásos és hangulati zavarok, pédául pánik, depresszió, szociális fóbia, illetve személyiségzavarok.

Ivánovics Petra

- Gondolom, az eddigi páciensek terápiája folytatódik. Olyan emberek, akik eddig is jártak, könnyen megszokják, hogy nincs lehetőség személyes találkozóra?

Ezen a téren jó tapasztalataim vannak. Azokkal a klienseimmel, akikkel már korábban kialakult a terápiás kapcsolat, régebb óta járnak hozzám, nem okozott nehézséget online térben folytatni a munkát. Van, akitől kreativitást igényel, hogy ki tudja alakítani a terápiához szükséges zavarmentes környezetet magának.

Volt olyan, aki a kocsijában tudta csak megoldani, volt aki a munkahelyére ment be, mert ott most nincs senki, viszont otthon nem tudott volna elszeparálódni.

Azért arra is van példám, hogy nem vállalták online, a csatornával szemben érzett bizalmatlanság miatt, illetve kevésbé érezték személyesnek a légkört. Velük felfüggesztettük a terápiát, amíg nem folytathatjuk személyesen. Előfordult, hogy az új helyzet okozta megterhelések miatt nem maradt kapacitás a terápiás munkára. Ez különösen olyan családok esetében volt tapasztalható, ahol a helyzetnek köszönhetően a gyerekek és szülők együttműködésének új ritmusát és a családi terek új határait kellett kialakítani, és ez önmagában kimerítette az aktuális erőforrásokat.

- Ha valaki nem vállalja az online terápiát, nem okozhat törést, hogy bizonytalan (lehet, hogy igen hosszú) ideig nem találkozik a terapeutával? Vagy van valamilyen más, "köztes" megoldás a kapcsolattartásra?

Ha hosszú időre megszakad a folyamat, ez nyilván visszaveti a hatékonyságot. Kelthet a kliensekben erős szorongást. Előfordul, hogy emiatt meggondolják, és mégis vállalják online a folytatást. Természetesen a lehetőség mindig adott, hogy jelentkezzenek, ha szükségük van segítségre. Van, akivel emailt váltunk bizonyos időközönként, egyfajta kontrollként, de ez nem helyettesíti a terápiát, inkább csak helyzetjelentés.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Tegyenek börtönbe, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at, és akkor nem nekik lesz kétharmaduk, hanem nekünk háromnegyedünk
A TISZA Párt alelnöke bohócnak nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjét, miután Lánczi Tamás azt írta egy posztban Magyarnak: börtönbüntetés jár annak, aki tiltott külföldi támogatást használ fel.

Link másolása

Megalakulása óta az első vizsgálatot indította meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal, írja azt rtl.hu. A kormány kezdeményezésére februárban létrehozott intézmény a kormánypárti Magyar Nemzet egyik cikkére hivatkozik. Az állami hírügynökséggel azt közölték: a lap információi alapján felmerül a gyanú, hogy „ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör” próbál beavatkozni a magyar választásokba, amelyik a 2022-es választás előtt Márki-Zay Péter mozgalmát támogatta.

A hivatal Magyar Péter nevét nem említette, de a Tisza Párt alelnöke tegnap Facebook-posztban reagált. Azt írta, a vizsgálat vele kapcsolatban indult. Azt javasolta Lánczi Tamásnak: kérdezze a Fideszt, „évente hány milliárd forintot költenek 2015 óta az amerikai kampányguruknál, a gyűlölet propaganda mestereinél”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője erre szintén a közösségi médiában reagált: felhívta Magyar Péter figyelmét arra, hogy „amennyiben egy jelölt vagy jelölő szervezet tiltott külföldi támogatást használ fel, az három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Magyar Péter ma a Békés megyei Mezőhegyesen kampányolt, innen üzent Lánczinak Tamásnak:

„Innen is üzenem neki, hogy irtó nagy bohóc. Kit akar börtönbe tenni, engem? Vagy a magyar népet? Mit gondol, hogy tényleg azt el fogják fogadni az emberek egy ordas kamu alapján, amit a propaganda állít, majd engem börtönbe rakjanak?

De tegyen börtönbe, szerintem annál jobb lesz, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at. És akkor nem nekik lesz kétharmaduk hanem nekünk háromnegyedünk.”

A Magyar Nemzet csütörtökön azt írta, hogy Magyar Péter mozgalma mögött a Bajnai Gordonhoz köthető DATADAT nevű cégcsoport állhat, erre az egyesület honlapjának adatvédelmi tájékoztatójában találtak nyomokat. A cégcsoport ügyvezetője szerint hazugság, ami a Magyar Nemzetben megjelent.

„Sosem találkoztam velük, sem Magyar Péterrel, sem a hozzá kötődő párttal, sem a hozzá kapcsolódó egyesülettel soha semmilyen viszonyt nem ápoltunk”

- mondta Szigetvári Viktor, aki szerint azért szerepeltek az adatvédelmi tájékoztatóban, mert a Magyar Péter által átvett egyesülettel volt kapcsolatuk régebben.

Szigetvári Viktor azt mondta, nem tartnak a vizsgálattól, és együttműködnek majd a Szuverenitásvédelmi Hivatallal, ha felkeresik őket.

A szervezettel kapcsolatban épp tegnap terjesztett be határozattervezetet az Európai Parlament öt frakciója. Eszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása és működése sérti a szabad és tisztességes választások elvét. Arra szólítanák fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a korábbi döntését és függessze fel a Magyarországnak adott támogatásokat, amíg az összes korábban támasztott feltételt nem teljesíti a kormány. A tervezetről jövő héten szavazhat az Európai Parlament.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET: