Miután fejbe lőtték, soha többé nem aludt el a magyar férfi
Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy a kialvatlanságnak milyen negatív hatásai lehetnek az egészségünkre. Eleinte ingerlékenyebbek leszünk, rosszabbul teljesítünk, de a krónikus kialvatlanság hosszú távon agykárosodáshoz is vezethet.
De mi van akkor, ha valaki egész egyszerűen nem képes elaludni?
A beszámolók szerint pontosan ez történt Kern Pállal, a magyar kormány egyik tisztjével, aki, miután az első világháború során 1915-ben fejbe lőtte egy orosz katona, hátralevő életében soha többé nem volt képes aludni.
Megdöbbentő története akkor vált világszerte ismertté, amikor egy ausztrál lap, a West Australian beszámolt az esetről egy rövid cikkben. A lap szerint Kern a keleti fronton harcolt, amikor lövés érte a fejét és megsérült a homloklebenye. Ezután egy lembergi kórházban tért magához, ahonnan Budapestre szállították. Ám onnantól kezdve, hogy Lembergben kinyitotta a szemét,
Kern soha többé nem aludt egy szemhunyásnyit sem - igaz, a cikk szerint nem is hiányzott neki.
Kernt korának legnevesebb agysebészei és neurológusai vizsgálták, de nem voltak képesek rájönni, mi okozza a hihetetlen jelenséget. A cikk szerint egy bizonyos Dr. Frey éveken keresztül tanulmányozta az esetet, de nem találta meg a rejtély nyitját.
A betegnek eközben panaszai sem voltak egy-egy ritka fejfájástól eltekintve. Egy ideig ugyan próbálkozott az alvással, de később feladta, mivel semmi haszna nem volt. A leghalványabb jelét sem mutatta annak, hogy bármilyen baja lenne, azon kívül persze, hogy éveken keresztül nem aludt egy percet sem. A cikk szerint még a munkáját is ugyanolyan odafigyeléssel végezte.
Kern végül 1955-ben halt meg, vagyis ha igazak a hihetetlennek tűnő feljegyzések,
40 évet töltött el ébren.
Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy - mivel az esetről nem állnak rendelkezésünkre pontos orvosi feljegyzések - Kern időről időre úgy is elaludhatott, hogy ő maga sem vette észre.
A folyamatos ébrenlét hivatalos világrekordere ma Randy Gardner, aki 1964-ben 11 napot és 24 percet töltött ébren. Azóta félhivatalosan többen is megdöntötték a rekordját, de ő volt az egyetlen, akinek minden mozdulatát műszerekkel felszerelkezett orvosok regisztráltak. Az alváskutatók egybehangzó véleménye szerint ugyanis nem mindig könnyű eldönteni, hogy azok, akik több napon keresztül virrasztanak, valóban minden pillanatban ébren vannak-e.
Előfordulhat ugyanis, hogy a szervezetünk úgynevezett "mikroalvásokkal" védekezik az alvásmegvonás ellen. Ez azt jelenti, hogy akár 10-60 másodpercre is elaludhatunk úgy, hogy a tudati állapot a mélyalvás fázisába kerül, mi pedig észre sem vesszük az egészet.
Címkép: Huszadikszazad.hu