Mi az oka annak, ha valaki állandóan fázik?
Ennek okaira a Huffington Post kereste a választ, szakértők bevonásával.
1.Pajzsmirigy-alulműködés
Chirag Shah, a kaliforniai Accesa Labs alapítója szerint a hidegérzetet okozhatja a pajzsmirigy alulműködése, mivel ez a szervünk szabályoz egyes anyagcserefolyamatokat, és hat a testhőmérsékletre is. Kevés pajzsmirigyhormon-termelés esetén lelassul az anyagcsere, és ettől fázhatunk.
2. Az életkor
Ugyancsak a lelassuló anyagcsere az oka annak, hogy az idős emberek gyakran fáznak, hiszen a korral minden normális testfunkció gyengül. Mint Marcelo Campos belgyógyász, a massachusetts-i Atrius Health orvoscsoport tagja felhívja rá a figyelmet, hatvan év felett a test már nem képes annyira megőrizni a testben elraktározott hőt, mint fiatalabb korban. Ugyanez következik akkor, ha a korral gyengül az ember izomtömege.
3.Okozhatják bizonyos ételek
Josh Axe klinikai táplálkozás-szakértő úgy véli, hogy bizonyos ételek kiválthatnak hidegérzetet. Ez igaz különösen olyan hideg ételekre, amelyek nagy mennyiségű vizet tartalmaznak, mint a smoothie-k, a jeges italok, de a saláták is. Ezért jobb télen a smoothie-k helyett levelesek, saláta helyett párolt zöldségeket enni. Nyilván ezzel függ össze az is, hogy télen ritkán kívánunk fagylaltot, vagy jégkrémet enni.
4.Vérszegénység
A vashiányos vérszegénységben szenvedők fázhatnak, mivel a vas az az ásvány, amely az egyik legfontosabb alkotóeleme a vörös vérsejteknek, és nagy szerepük van az oxigénszállításban – magyarázza Chirag Shah. De okozhatja a vérszegénységet B12-vitaminhiány is, ami manapság gyakran sújtja a vegetáriusokat és a vegánokat, akik nemcsak húst, hanem tojást és tejtermékeket sem fogyasztanak.
5. Várandósság
A testhőmérséklet általában magasabb a várandósság idején. A gyermeket váró nők testhőmérséklete 37 – 37,7 Celsius fok között mozog. Ugyanakkor gyakrabban előfordulnak náluk vérkeringési problémák és vérszegénység. Éppen ezért gyakran fáznak, főleg a kezük és a lábuk lesz hideg.
6.Kiszáradás
Carol Aguirre, a floridai Nutrition Connections központ munkatársa emlékeztet arra, hogy a víz aktiválja az anyagcserét az élelmek lebontásával, ami energiát és meleget teremt. Ha valaki kevés vizet iszik, lassul az anyagcsere és a test nem tud annyi energiát termelni, hogy megőrizze a test melegét.
7. Lehet hormonális probléma
A különböző férfi és női hormonoknak is lehet hatása a testhőre. Például a női hormon, az ösztrogén az erek kitágulását okozza, a hő szétszóródik, ettől csökken a testhő. A progeszteronnak viszont éppen ezzel ellenkező hatása van. Ezért a menstruációs ciklusok és a hormonszintek szerint változhat a hidegre való érzékenység. A férfiaknál a magasabb tesztoszteron-szint csökkentheti a hidegérzetet azzal, hogy érzéketlenné teszi a bőr egyik legfontosabb hidegreceptorát.
8. A nők gyakrabban fáznak, mint a férfiak
A utahi egyetem tanulmánya kimutatta, hogy a nők keze gyakran hidegebb a férfiakénál. Ezt azzal hozzák összefüggésbe, hogy a nők inkább hajlamosak a pajzsmirigy-alulműködésre és a vérszegénységre.
9. Rossz vérkeringés
Ha valakinek hideg a keze és a lába, miközben a test többi része jól érzi magát, minden bizonnyal keringési problémája van, ami miatt nem jut elég vér a végtagokba. Ez összefügghet valamilyen szív- és érrendszeri betegséggel és okozhatja a dohányzás is, ami szűkíti az ereket.
10. Szerepet játszhat a fázásban a szorongás
Azok, akiknek szorongásaik vannak, általában jobban fáznak – magyarázza Maryam Jahed, a San Franciscói Airo Health mentálegészségügyi központ alapító-igazgatónője. A szorongás ugyanis aktivizálja az amygdala komplexumot, az agynak azt a részét, amely védi a testet és észleli a veszélyt. Ilyenkor a test mozgósítja minden tartalékát és energiáját, hogy megvédje magát. Ekkor a test a megnyugtatásra koncentrál, és emiatt nincs elég véráramlás a meleg megőrzésére és ezért fáznak a végtagok.
11. Túl alacsony a testtömeg-index
Testtömeg-indexünk és súlyunk hatással van hidegérzékelésünkre, ugyanúgy, mint zsír- és izommennyiségnek.„Az izmok aktívabbak az anyagcsere szintjén, ami több hőt termel. A zsír elszigetel, ezáltal csökkenhet az elveszett hőmennyiség” – mondja Marcelo Campos. Ezzel szemben egy gyors súlyvesztés, vagy egy erősebb fogyókúra növelhetik a hidegérzetet. Mivel a test kalóriákat éget, hogy hőt termeljen, amikor csökkentjük a kalóriát, csökken az üzemanyag is, ami melegen tartja a testet. Ráadásul testünk úgy van programozva, hogy elkerülje az éhezés állapotát. Ha drasztikus módon csökkentjük a kalóriát, vagy túl gyors fogyásnak indulunk, testünk azzal óv minket, hogy lelassítja az anyagcserét. Kevesebb energiát égetünk el ilyenkor – tehát fázunk.
Mikor válik a helyzet aggasztóvá? Ha teljesen kimerültünk egy vírustól vagy egy nagyon intenzív munkával eltöltött időszakot követően, előfordul, hogy fázunk, de ez csak időszakos tünet.
Ha azonban állandóan jobban fázunk, mint a bennünket körülvevő emberek, vagy ha korábban sosem fáztunk, egy ideje azonban állandóan reszketünk, érdemes orvoshoz fordulni.
Ugyancsak orvosi segítségre szorulunk akkor is, ha a hidegérzet új tünete más szimptómákkal párosul, mint például feltűnő hízás vagy súlyvesztés, fáradtság, szapora szívverés, hajhullás, székrekedés, vagy légszomj.