ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Kié a temető: csak a halottaké vagy a kocogóké is?

Budapesten elmeszelték a temetői futás terveit – a közvélemény szerint senki ne futkározzon ott, ahol a nemzet nagyjai nyugszanak. Külföldön viszont egyre inkább elfogadott, hogy a temető nem csak a holtaké – mi lehet tehát a baj a futással a temetőben?
Polák Zsóka - szmo.hu
2019. október 31.


Link másolása

Még szeptember elején robbant a hír, amelyre a város futói valószínűleg azonnal felkapták a fejüket: a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) futókört létesít a Fiumei úti sírkertben. Az 56 hektáros területen egy három kilométeres futókör átadását tűzték ki célul. Közleményükben rámutattak, hogy szeretnék jobban bevonni a sírkertet a város vérkeringésébe, másrészt így népszerűsítenék a mozgást a budapestiek körében.

A hírnek nagyjából két napig örülhetett a fővárosi futóközösség, a bejelentést ugyanis nem várt felháborodás-hullám követte. A cikkek alatt megjelent hozzászólások szerint rengetegen gondolják kegyeletsértőnek a temetőben futás gondolatát, a NÖRI pedig kénytelen volt visszalépni az ötlettől, pedig szeptember 14-én már átadták volna a kört. Az Intézet ügyelt volna arra, hogy az emlékezők és a futók ne zavarják egymást: az útvonalat a temető szélén jelölték volna ki, ahol a legrégebbi sírok vannak, távol a ravatalozótól és a temető középső részétől, ahova még mindig temetnek.

„A NÖRI továbbra is azt vallja, hogy a Fiumei úti sírkert több mint temető, kapui nyitva állnak mindazok előtt, akik a sírkertben szeretnének futni, sétálni”.

A közleményben az is szerepelt, hogy nemzetközi mintát követve szeretnék elérni, hogy megváltozzon az emberek vélekedése a temetőkről. Külföldön ugyanis egyre inkább kezdenek a temetők közösségi terekké válni, amelyek már nemcsak az emlékezés és a gyász helyszínei, hanem a kikapcsolódásé is. Az intézet a párizsi Pére-Lachaise temetőt hozta fel példának: a híres párizsi sírkert nem csupán egy hely, ahol a nemzet nagyjai nyugszanak, hanem park is egyben, egy olyan hely, amelyet szívesen keresnek fel a turisták, de azok is, akik csak kikapcsolódásra vágynak, sétálnának, ücsörögnének vagy sportolnának egy jót. E célból még 2001-ben jött létre az Association of Significant Cemeteries of Europe (ASCE), amely Európa műemléki temetőhálózata. Küldetésük nemcsak az, hogy az európai sírkertek jelentőségére felhívják a figyelmet arra, hogy ne csupán egy rideg, szomorú és sokak számára ijesztő helyként tekintsenek az emberek a temetőkre, hanem kiaknázzák a bennük rejlő szabadidős lehetőségeket is.

Budapest másik jelentős temetőjében, a Farkasrétiben is van olyan útvonal, amelyet a futótérképek jegyeznek, ám ez jellemzően a temetőn kívül esik. A G7 nemrégiben közölt is egy cikket arról, hogy a Strava nevű, a futók által előszeretettel használt alkalmazás szerint a budapesti futók nem szívesen mennek be a temetőkbe, míg külföldön az app adatai szerint sokkal jellemzőbb, hogy rendszeresen átlépik a temető kapuját a sportolni vágyók.

Az interneten rengeteg fórum és újságcikk foglalkozik a témával: illendő-e temetőben futni? Nemcsak Magyarországon, hanem világszinten megoszlanak erről a vélemények. Sokan azt gondolják, hogy a temető maradjon a halottaké és az emlékezőké, az időnként elsuhanó sportcipősök zavarják az összképet és a hely nyugalmát.

A futók mellett szól az, amivel a legtöbbször érvelnek: a nagyvárosokban ritkák az olyan összefüggő zöld területek, mint amilyenek a temetők.

A legtöbben városi parkokban vagy futópályákon futnak, mert a betonutak nem bánnak túl kíméletesen az ízületekkel, másrészt aki fut, tudja, mennyire zavaró gyalogosokat kerülgetni, és minden piros lámpánál kizökkenni a ritmusból. A sírkertek általában kevésbé zsúfoltak, mint a köztemetők, ahol valóban kevés a hely ahhoz, hogy ne sírokat és mécseseket cserélő látogatókat átugrálva kelljen végigfutni a távot. Parkos jellegük miatt pedig ideális környezetet jelentenek a futók számára, ám sokak szemét így is szúrja, hogy egy ilyen helyen a testmozgás jut valakinek az eszébe.

A futós fórumokat végigtekintve sokan rámutatnak arra, hogy bizonyos keretek között nincsen probléma ezzel, ám bizonyos szabályokat illik betartani a temetőben is.

Egy állandóan köpködő futó természetesen nem túl vonzó látvány egy átlagos futópályán sem, a temetőben még annyira sem. Ráadásul a nagy melegben sportmelltartóban futó nők, vagy a félmeztelenül futó férfiak látványa is meglehetősen oda nem illő. Ugyancsak érdemes úgy megválasztani a futóútvonalat, hogy lehetőleg távol essen a sírok közvetlen környezetétől, nem túl illendő átszökellni az éppen virágokat rendezgető hozzátartozóktól.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: