ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

7 tipp űrhajósoktól arra, hogyan viseljük el könnyebben az elszigeteltséget



4. Eddz!

Lindgreenéknek minden napra kétórás edzés volt a napirendjükben. Megjegyzi, hogy ez nem olyan egetrengető mennyiség, tekintve a súlytalanságot és azt, hogy edzés nélkül a Földre visszatérve jóformán képtelenek lennének lábra állni. Másrészt azért is fontos mindez, mert a stresszlevezetésben is rengeteget segíthet a testmozgás.

"Az edzés hihetetlenül fontos, főleg akkor, amikor a jelenlegi szituáció miatt mind erős stressznek vagyunk kitéve. A testmozgás fizikai és szellemi felszabadulást jelent."

5. Fogadd el, hogy konfliktusaid lesznek!

Amennyiben az izolációban másokkal vagy összezárva, akkor elkerülhetetlen, hogy konfliktusok alakuljanak ki. Ez azonban természetes, és mielőbb elfogadja mindenki, annál könnyebb lesz sértődések nélkül, gyorsan továbblépni a súrlódásokon. Dunn elmondása szerint náluk az izoláció hatodik hónapjában jött el a fordulópont, amikor mindenki frusztráltabb lett.

A jelenséget egyébként már sokszor észlelték, a tudósok harmadik harmad jelenségnek nevezik: amikor már látszik az izoláció vége (a szimulációban még két hónap volt hátra a programból), akkor jellemzően esik a morál, és ingerlékenyebbek az emberek, reménytelenebbnek érzik a helyzetet.

Sok esetben ez korábban jön el: a másik expedíciója során az időszak felénél figyelték meg ugyanezt a jelenséget. Dunn szerint fontos, hogy ennek tudatában legyünk, monitorozzuk saját viselkedésünket, észrevegyük, hogy valószínűleg ez a jelenség áll a háttérben. A jelenlegi helyzetben az jelenthet nehézséget, hogy lehetetlen pontosan megjósolni, hogy meddig tart még ez a járvány.

6. Mentálisan éppen ezért érdemes hosszú időre készülni

Mindketten kiemelték, hogy nekik rengeteg idejük volt felkészülni az izolációval szemben a mostani helyzetre, ahol hirtelen kellett a világ polgárainak alkalmazkodni a helyzethez. Ráadásul a missziók során pontosan tudták, hogy mennyi ideig lesznek távol, bár Lindgreen pont emiatt int óva attól, hogy pontos dátumhoz kössük a változást.

Szándékosan arra programozta a tudatát, hogy ne az adott visszaérkezési dátumig számoljon vissza, mert tudta, hogy nagyon nehéz lenne elfogadnia hosszú hónapok után, ha hiba csúszna a számításokba, és még napokat, heteket hónapokat maradnia kéne.

Éppen ezért azt tanácsolja, hogy ne állítsunk be a fejünkben nagyjábóli határidőket se, inkább készítsük fel magunkat mentálisan arra, hogy tovább fog tartani.

7. Gondolkodj globálisan!

Lindgreen szerint értelmes olyan misszióként felfogni ezt a helyzetet, amellyel megvédjük közösségünket, és teszünk annak érdekében, hogy az emberiség megmeneküljön. Lindgreen nem véletlenül használja az űrhajósok közt használatos misszió szót: jelenleg a világ lakosainak az a kötelessége, hogy ne hagyjuk a vírust terjedni, ez mindannyiunk felelőssége. Emiatt érdemes nem úgy tekinteni az izolációra, mint személyes katasztrófára, amely személyünkkel történik, hanem nagyban gondolkodni, és meglátni, hogy az izolációval tehetjük a legtöbbet a járvány megfékezése érdekében.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Készpénzfelvétel horroráron: évi 100 ezer forint felett az átlagbér költsége
És ha valaki igazán körültekintő, még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is kihasználja, akkor is kábé ennek a felét kell kifizetnie.


Képzeljük el, hogy az átlagbért egyszerűen ATM-ből akarjuk kivenni. Az Azénpénzem.hu szerint ennek az éves költsége könnyedén meghaladja a 100 ezer forintot. És ha valaki igazán körültekintő, még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is kihasználja, akkor is kábé ennek a felét kell kifizetnie.

A parlament 2013 novemberében fogadta el a „pénzügyi rezsicsökkentés” szabályait. 2014 februárja óta vehetnek fel banki ügyfelek díjmentesen havi 150 ezer forintot, legfeljebb két részletben. Az ötlet az volt, hogy csökkentsék a tranzakciós illeték költségeit, amit a kormány vezetett be. De nézzük meg, hol is tartunk most.

Az ingyenes készpénzfelvétel összege bevezetésekor éppen az akkori átlagkeresetnek felelt meg, ami 2013-ban 151118 forint volt a KSH adatai szerint. Azonban az idei első negyedévben az átlagkereset kedvezmények nélkül 414,3 ezer, kedvezményekkel 428,8 ezer forint. A medián érték pedig épp csak 500 ezer forint alatt van.

A portál számításai szerint, ha valaki az átlagbért ATM-ből veszi fel, annak havonta átlagosan 8,6 ezer forintot kell kifizetnie. Így a költsége évente meghaladja a 100 ezer forintot. Ha még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is figyelembe vesszük, akkor is havonta majdnem 4000 forintot kell fizetni a készpénzért. És ez csak akkor igaz, ha az illető mindig a legkedvezőbb megoldást választja, vagyis a bank saját ATM-jét használja. Így is évente közel 50 ezer forintra rúg a költség.

A költségek között még nem is szerepel a számla havi díja és a kártya költsége, amelyek egyre magasabbak. Rossz taktika, ha valaki mindig csak a szükséges készpénzt veszi fel az ATM-ből.

Több bank minimum vagy fix díjat alkalmaz. Például az OTP idegen ATM használatáért 1581 forintot számláz. Ha valaki 10 ezer forintot vesz fel, a költsége majdnem 16 százalék. A Raiffeisen Mindennapok számláját használóknak még saját ATM esetében is 8,8 százalék, a CIB-nél pedig 12,2 százalék. Minél nagyobb összeget veszünk fel, annál kisebb a költséghányad, de még így is jelentős összegekről beszélünk.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Minden hatodik örökbeadott magyar gyerek külföldre került tavaly – főleg Olaszországba, Spanyolországba, az Egyesült Államokba és Hollandiába viszik őket
A Hintalovon Alapítvány alapítója szerint még az örökbeadott gyerekek nyomonkövetésére sincs kapacitása a gyermekvédelmi rendszernek.


Minden hatodik örökbeadott magyar gyerek külföldre került tavaly – erről a Hintalovon Alapítvány vezetője beszélt az RTL Híradójának. Vannak olyan Borsod megyei nevelőszülők, akiktől már hat gyerek került Olaszországba. A minisztérium szerint kizárólag olyan gyerekek kerülhetnek külföldre, akiket Magyarországon nem sikerült örökbe adni. Leginkább Olaszországba, Spanyolországba, az Egyesült Államokba és Hollandiába viszik őket.

A csatornának nyilatkozott egy nő, aki már hat gyerek nevelőszülője volt. Elmesélte, hogy egy testvérpár, egy 10 éves lány és egy 8 éves fiú azután került tőlük olaszországi örökbefogadókhoz, hogy nyolc éven át nevelték őket. Két kislányt szintén Olaszországba vittek volna tőlük, végül ők maradhattak.

„Állítólag a gyerekek bántalmazásnak lettek kitéve és kérték a gyerekek hogy szeretnének visszajönni ide a mi családunkhoz, nem akarnak elmenni az olasz házaspárral” – mesélte az arca kitakarását kérő nő.

A Hintalovon Alapítvány adatai szerint Magyarországon egyre kevesebb gyereket adnak örökbe, tavaly 984-et, közülük viszont minden hatodik gyereket külföldre. Most nagyjából 1900 gyerek vár örökbefogadásra. Közülük 650 már elmúlt 10 éves.

„Akik 10 évestől idősebbek, rosszak az esélyek, és a fogyatékosság, sajátos nevelési igény és az etnikai hovatartozás miatt is mondhatja azt egy pár, hogy ők nem szeretnék ezt a gyereket választani”

– mondta el a csatornának Gyurkó Szilvia, az alapítvány vezetője.

Az alapítványnak korábban több olyan ügye is volt, amikor külföldiek prostitúcióra vagy munkára kényszerítették a Magyarországról örökbefogadott gyerekeket. Miközben Gyurkó Szilvia szerint még a magyar örökbefogadások nyomonkövetésére sincs elég kapacitása a gyermekvédelmi rendszernek.

„Ez egy iszonyatosan fontos kérdés, hogy a rendszernek van-e ideje, lehetősége a külföldre örökbe adott gyerekeknek utánkövetést csinálni, és a sorsát nyomon követni adott esetben, ha kiderül, hogy az örökbefogadás nem a családba megérkezés szándékával, hanem a kihasználás kizsákmányolás szándékával történt” – tette hozzá a szakember.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium sajtóosztályától kérdéseinkre azt írták, külföldre kizárólag olyan gyermekek kerülhetnek, akiknél a belföldi örökbefogadás nem járt eredménnyel és ez a jövőben sem várható. Hozzátették, hogy a legtöbb gyereket Olaszországba, Spanyolországba, az Egyesült Államokba és Hollandiába adják örökbe.

Az RTL riportja a magyarországi örökbefogadásról

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Elbúcsúzhatunk a repterek leghülyébb szabályozásától? Budapesten is tesztelik az új módszert
Ha minden jól megy, hamarosan újra vihetünk fel saját folyadékot a repülőkre, nem néznek majd terroristának fél liter málnaszörpért.


2021 óta az egyik skóciai repülőtéren már nem kell kidobni a 100 milliliternél nagyobb mennyiségű folyadékot tartalmazó palackokat a biztonsági ellenőrzőpont előtt. Ennek oka, hogy nagy felbontású CT-szkennerek segítségével meg tudják állapítani, hogy az utasoknál lévő palackok tartalma veszélyes-e vagy sem – számolt be róla az RTL Híradója.

A riport szerint az egy deciliternél nagyobb mennyiségű italok és más folyadékok repülőtéri beléptetésének tilalmát egy 2006-os terrorfenyegetés miatt vezették be.

Azóta azonban már évek óta feloldották ezt az amszterdami terminálon is, ahol szintén ilyen berendezéseket használnak.

A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér tájékoztatása szerint Magyarországon is teszteltek már CT-szkennert, azonban ezt elsőként az egyes terminál újranyitásakor fogják üzembe helyezni. A repteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. munkatársa pontos választ ugyanakkor nem adott arra, hogy mikor várható a terminál újranyitása, mivel jelenleg a működéshez szükséges engedélyek beszerzése folyik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
Te tudod, hová folyik el a pénzed? Utánajártunk, mit tehetsz ellene
Vencel kollégánk gyakran szembesül azzal, hogy amikor épp nagyobb összegeket kellene kipengetnie, például fesztiválbérletre, kevesebb pénz van a számláján, mint gondolta. Kiderítette, hogyan tudná ezt elkerülni.


Vencel nagyon szeret fesztiválokra járni, de minden évben azzal találja szemben magát, hogy mikor előre megvenné a még épp kedvező árú bérleteket, alig marad rá pénze, aztán ha később eljut a fesztiválokra, ott is az az érzése támad, mintha lyukas lenne a pénztárcája.

Ez talán nem egyedi eset ez, amikor úgy fizetünk valamiért, hogy nem vagyunk tisztában azzal, hogy pontosan mennyit is költöttünk el. És biztos másokban is megfogalmazódott már a kérdés:

Na de hová folyik el a pénzem?

Vencelt is ez foglalkoztatta, ezért kereste fel az OTP Bank szakértőjét, Kökény Dávidot és utánajárt, miért mindig olyan későn realizálja a kiadásait, és mit lehet ez ellen tenni.

NÉZD MEG VIDEÓNKAT, HOGY MEGTUDD, MIT TANÁCSOL A SZAKÉRTŐ, HA ÚGY ÉRZED, ELFOLYIK A PÉNZED!

Az első fontos lépés annak érdekében, hogy figyeljünk a kiadásainkra, a mobilbank használata, azon belül is a költések és azok kategorizálása. Vencel például a videóvágó programokkal és a streaming szolgáltatókkal van bajban, hiszen számos ilyen oldalra előfizetett, gyakran elfelejti lemondani a szolgáltatást, amikor már nem használja őket. Nála az így elfolyt pénzösszeg havi 30 ezer forint, ami Dávid szerint is nagy mennyiség. Persze a kiesett pénz csak akkor tűnik fel, amikor már „nagy a baj”, és egy nagyobb összegű kiadásra kerülne sor – például fesztiválbérletet kellene venni.

Ha szeretnénk megtudni, hogy mégis mire költünk egy adott hónapban nagyobb összeget, mint kellene, akkor nézzük meg a mobilbankban a kategóriákba rendezett költéseinket

- könnyen lehet, hogy meglepetés ér majd minket. Vencel is így döbbent rá, hogy túl nagy összegért tart fenn streaming előfizetéseket. A szakértő azt mondja, ha 3 Ft bevételünk van, abból egyet tegyünk félre, egyet szánjunk a megélhetésre, egyet pedig a személyes fejlődésünkre. Ez a szemléltetés jó alap lehet arra, hogy lássuk, a költéseink pontos lekövetése igenis segíthet tisztábban látni és spórolni.

Ez utóbbira,

a spórolásra is van lehetőség a moduláris, azaz rugalmasan alakítható számlacsomaggal.

Dávid kifejti, hogy az emberek 50%-a van hasonló helyzetben, mint Vencel, aki nincs tisztában sem a költéseivel, sem a számlacsomagjának tulajdonságaival.

„Általában három tételből áll a bankszámla költsége: a készpénzfelvételi, a számlavezetési, és az éves bankkártyadíj” – mondja a szakértő.

Az OTP moduláris számlacsomagjai pont arra nyújtanak megoldást, hogy a Vencelhez hasonló ügyfeleknek ne kelljen hosszú szerződési feltételeket átnézni, hanem egyszerűen spóroljanak meg releváns összegeket.

A Persely funkció célalapú megtakarítással öt célt is be lehet állítani, így havonta kisebb összegeket félre lehet tenni bizonyos határidőre, ráadásul ezt automatikusan elvégzi helyettünk a mobilbank.

Az összegekhez, ha szükséges, bármikor hozzá lehet nyúlni.

Vencel tehát még bőven meg tudja akadályozni, hogy a nyáron befürödjön a fesztiválokkal. Egyrészt a mobilbank tudatos használatával és a kiadásainak figyelésével is tud spórolni, de számos lehetőségből tud választani a moduláris számlacsomagjának összeállításához. Kezdheti rögtön például a streamingre elrepülő összegek félretételével.

Nálad vajon mik lennének azok a költések, amikre érdemes lenne jobban odafigyelned?

Neked van már moduláris számlacsomagod az OTP-nél?

Az OTP Bank minden ügyfele számára megteremttette a lehetőséget, hogy megtalálja a hozzá, valamint az élethelyzetéhez, körülményeihez leginkább illő számlacsomagot. Az új ajánlatok felépítésével az ügyfelek ruhák méretezéséhez hasonlóan Pályakezdő (XS), Bázis - S, - M, - L és Prémium Next (XL) számlacsomag ajánlatok közül választhatnak, melyek feltételei és szolgáltatásai is eltérnek. A fix havi összegű számlacsomagopciók közül az ügyintézők segítenek megtalálni azt, ami a leginkább illik az egyes ügyfelek életmódjához és bankszámlahasználati szokásaihoz.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek. A Bank a kondíciók módosításának jogát fenntartja. További részletekről kérjük, tájékozódj az OTP Bank bankfiókjaiban és honlapján (www.otpbank.hu) közzétett üzletszabályzatokból és hirdetményekből.

A cikk az OTP Bank támogatásával készült.

Link másolása
KÖVESS MINKET: