Így válassz tévét 2020-ban
Egyre nehezebb dolgunk van, ha televíziókészüléket kell választanunk: OLED, QLED, aktív és passzív 3D, 4K és 8K… Záporoznak a különböző kifejezések, csak úgy kapkodjuk a fejünket.
A forgalmazók kínálatában ma már kivétel nélkül lapos televízió készülékeket találunk, ezek mellett az úgynevezett ívelt készülékek jutnak szerephez. Utóbbiak lényegesen magasabb árkategóriát képviselnek, emiatt kevésbé váltak népszerűvé.
Mielőtt elmélyülnénk a technikai tulajdonságok sűrűjében, a számunkra megfelelő képátmérőt kell meghatároznunk. Nincs nehéz dolgunk, hiszen ezt elsősorban a készülék és az ülőhelyek távolsága határozza meg; az alapvető ajánlás szerint hozzávetőlegesen a képátmérő 2,5-szerese legyen a távolság. Ez azt jelenti, hogy 100 centiméteres képátló esetén az ajánlott ülőtávolság nagyjából 2,5 méter, persze ettől némileg eltérhetünk.
Ha készülék vásárlását tervezzük, mindenekelőtt határozzuk meg azokat a tulajdonságokat, amelyek fontosak számunkra. Az egyik legfontosabb tulajdonság a felbontás; jellemzően fullHD, 4K és 8K jelölésekkel találkozunk. Ma már nem „túlzás” legalább 4K felbontással rendelkező készüléket választani, hiszen a streaming szolgáltatások és a blu-ray tartalmak is ilyen minőségben érkeznek.

LED, QLED, OLED
A kereskedők kínálatában LED, QLED, OLED jelzéssel ellátott készülékeket találunk. A LED panel sok esetben kielégítő megoldást biztosít, azonban az ilyen televíziók esetében a kép dinamikája messze elmarad a fejlettebb panelekkel rendelkező készülékek képalkotásánál. Mivel a LED panelek állandó fénykibocsátással dolgoznak, így ezek esetében a fekete sokszor inkább sötétszürke lesz, ráadásul a színek is torzulnak.
A QLED technológia lényege a kvantumpontokkal borított filmrétegben rejlik, ennek köszönhetően tökéletes fehér fényt képes kibocsátani. A sima LED technológiához képest ez a technológia hatalmas minőségi ugrást jelent, habár a 0 nites fekete szín ez esetben is vágyálom.
Úgy tűnik, az OLED panelek nyerték ezt a versenyt; habár a technológia némileg korábbi a QLED-nél, az így létrehozott feketével és a színdinamikával nem lehet versenyezni – egyelőre. A technológia kulcsa abban rejlik, hogy minden egyes LED egyéni világításra képes, vagyis háttérvilágítás nélkül képes működni. Tehát minden egyes képpont olyan fényerőt ad, amilyenre szükség van. A végeredmény pedig tökéletes. Az egyetlen negatívumot a technológia magasabb ára jelenti…
3D technológiák
A 3D technológiának köszönhetően valódi moziélmény költözhet be a nappalinkba. Aktív és passzív 3D megoldásokkal találkozunk, de mit is jelent ez valójában?
Aktív 3D használata esetén speciális 3D szemüvegre van szükség. Ezek ma már kifejezetten kedvező áron vásárolhatók, noha az igazán jó termékekekért mélyebben kell a zsebünkbe nyúlni. A szemüvegek jellemzően fullHD felbontású képet képesek biztosítani, miközben szinkronizálják a készülék által adott képet. Az ilyen szemüvegeket akkuval vagy elemmel működtetjük.
Az úgynevezett passzív 3D technológia tulajdonképpen a 3D mozikból ismert megoldás „háziasított” változata. Ez esetben egy polarizációs filterekkel ellátott szemüvegre van szükség. Sajnos ilyen esetben csak akkor élvezhetjük a 3D hatást, ha a készülékkel szemben helyezkedünk el.
De mi a helyzet a hangzással?
Hangzás tekintetében megoszlanak a vélemények. A gyártók előszeretettel ígérnek 7.1-es hangzást, a valóságban azonban fizikai képtelenség érdemi hangrendszert belepréselni egy alig néhány centiméter széles házba. Habár a piacon találkozhatunk néhány prémium minőségű hangzást nyújtó hangrendszerrel, az esetek többségében házimozi rendszerre van szükség, ha tökéletes összhatást szeretnénk elérni.