A takarítás fekete foltjai - ezek a leginkább elhanyagolt, mégis legkoszosabb területei a lakásnak
Lehetsz akármennyire takarításmániás, vannak olyan területei a lakásnak, amelyekre nagyon kevesen gondolnak, mégis rengeteg kosz telepedhet meg rajta. A Daily Mail szakértőket kérdezett arról, melyek a legelfeledettebb területei, tárgyai a lakásnak, amit a kelleténél kevesebbszer takarítunk, illetve arról is, mit milyen gyakran célszerű kitisztítani őket.
A mobiltelefonokat naponta minimum egyszer le kell fertőtleníteni az erre megfelelő eszközzel, ugyanis rengeteg kórokozó telepedhet meg rajta.
Ennek oka, hogy egész nap használjuk, folyamatos kapcsolatban van a kezünkkel, amelyet még ha meg is mosunk, a telefonon ott maradnak a kórokozók, és visszakerülnek a tenyerünkre. Ehhez képest a töltőjüket elég hetente egyszer, ahogy a fülhallgatójukat is - bár az a biztosabb, ha minden használat előtt megtörölgetjük.
Hetente érdemes tisztítani a távirányítókat. Fontos, hogy előtte kivegyük belőle az elemet, mielőtt nedves törlőkendővvel néhányszor áttöröljük a készüléket. Ugyanez a menet a játék-kontrollereknél, azokat elég ritkábban, kéthetente átfertőtleníteni, de ez persze függ attól, mennyit van használatban.
Havi tisztítást igényel a számítógép és környéke:
a billentyűzet és az egér érintkezik a legtöbbet a kezünkkel, ezeket havonta legalább egyszer célszerű áttörölgetni nedves törlőkendővel áramtalanítás után.
A konyha az a terület, amelyet valószínűleg mindenki sokkal többet takarít, hiszen ott tároljuk és készítjük az ételeket, így ott a higiénia is fontosabb. Van azonban ennek a helyiségnek is több olyan része, amely fölött a legtöbb ember elsiklik: ilyenek például a hűtő polcai, amelyet valószínűleg kevesebbszer törlünk le, mint a konyha más tárolópolcait.
Nem ez azonban a hűtő legneccesebb része takarítás szempontjából: még kevesebb figyelmet szentelünk a kihúzhatós fiókoknak, amelyek általában a zöldségek és gyümölcsök tárolására alkalmasak.
Ez az a terület, ahová a gyümölcsökről és zöldségekről lepotyogó darabkák mellett a hűtő felsőbb polcairól is beszóródhat vagy lefolyhat már élelmiszer, jóformán a fiókokban gyűlik össze a hűtőszekrény legtöbb szennyeződése. A szakértők azt tanácsolják, hogy legalább havonta egyszer vegyünk ki a fiókokat, és szappanos vízzel mossuk tisztára.
Szintén hajlamosak vagyunk elfeledkezni a sütőrácsról. Mivel ügyetlenül lehet tisztítani, sokan inkább tudomást sem vesznek róla, pedig észre sem vesszük, hogy az esetlegesen rákerülő ételmaradékok például újra és újra ráéghetnek a rácsra, akkor pedig már nagyon nehéz bárhogy is leszedni róla. Arról nem is beszélve, hogy égett szagot áraszt majd.
Szintén kevés figyelem jut a sütő oldalaira - már amennyiben van neki - ott ugyanis szintén lefolyhatnak folyékony ételek.
Még veszélyesebb, ha mondjuk nincs teljesen beépítve a sütő, és van egy kis rés közte és a pult között, akkor kicsit kreatívabban kell megoldani, hogy beférjen oda a törlőkendő, és ne maradjon koszos.
Porszívózáskor megnyugtathat a tudat, hogy igen, tiszta lesz a lakás, a porzsákot kicserélve pedig a porszívó is, ám ennyivel még nem lesz teljesen tiszta az eszköz. Takarításra szorul ugyanis a porszívó feje is, amely leggyakrabban kefékkel van ellátva. Ez sokszor tele lesz hajjal, szőrrel és egyéb szöszökkel, ami egyrészt gátolja a porszívó működését, másrészt kórokozóforrás. Amennyiben levehető a keferész, célszerű kimosni, ha nem, akkor elvátolítani belőle a felgyülemlett koszt.
Amennyiben olyan kávégépünk van, amelyben van külön tároló a forró vízre, azt is érdemes gyakran kimosni, vízkőmentesíteni. Itt ugyanis olyan ásványi anyagok keletkezhetnek, amelyek aztán árthatnak a készüléknek. Havi egy ecetes öblítés azonban elejét veheti mindennek.
Még maradva a konyhánál, a mosogatógép a porszívóhoz hasonlóan ugyan segít a takarításban, nem árt azonban megfeledkezni arról, hogy önmagát azért nem takarítja ki, így azt nekünk kell megtenni. A szűrőjében összegyűlnek a edényeken, evőeszközökön maradó ételdarabok, és bomlásnak indulnak egy idő után, így azt hetente mindenképpen ki kell önteni.
A fürdőszoba mosogatógépe pedig a mosógép, amelyre szintén nem árt figyelni, ám nem elsősorban a szűrőnél - bár arról sem szabad megfeledkezni -, hanem a gép ajta a kulcsa a biztonságos használatnak.
Sokan ugyanis mosás után egyből visszazárják az ajtaját, amitől a dobban levő nedvesség megreked és bepállik.
Ez pedig remek melegágya a baktériumoknak és elsődleges forrása lehet a penésznek. Épp ezért mosás után célszerű nyitva hagyni az ajtót, hogy szellőzzön, illetve antibakteriális kendővel áttörölni időről időre a dob belsejét, beleértve az ajtó gumiszéleit is.