ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

8 jó tanács, nem csak hölgyeknek: így (ne) vásárolj cipőt

A cipők esetében nem elhanyagolható a kinézetük - azonban nagy ára lehet, ha csupán ez alapján döntesz. Nagyon fontos, hogy pontosan tudd, milyen lábfejed van - ahogyan az sem mindegy, mikorra időzíted a cipővásárlást.
Fotók: ecipo.hu - szmo.hu
2020. április 29.


Link másolása

1. Ne a fizetés utáni héten indulj neki vásárolni

Teli pénztárcával az ember könnyebben enged a csábításnak. Hiába van már otthon három hasonló magas sarkúd, ha belebotlasz egy újabb gyönyörű darabba, előfordulhat, hogy nehezen állsz ellen neki. Mindenképpen nehezebben, mint akkor, amikor már jobban meg kell gondolni a kiadásokat. Főleg, ha még egy akciós ár is vásárlásra csábít…

2. Tudd, hogy milyen lábon élsz

Valamiért nehéz megfelelő sport- vagy futócipőt találni, olyat, ami igazán kényelmes? Nem biztos, hogy veled van a baj. Előfordulhat, hogy egyszerűen csak nem vagy vele tisztában, milyen boltozata van a lábadnak. Ezt egyes profi sport- vagy futócipő boltokban műszeresen is kiderítik neked, de otthon is ellenőrizheted.

Ehhez nem kell mást tenned, mint vizes lábbal rálépni egy üres papírra. Ha a teljes lábnyomod látod, akkor valószínűleg lapos a lábboltozatod, magyarán lúdtalpad van. Ha szinte csak a lábujjaid és a sarkad nyoma látszik a papíron, akkor viszont magas boltozattal rendelkezel. A normál boltozat pedig e két véglet között helyezkedik el: a lábujjakon és a sarkon kívül kb. a talpad fele (bal lábnál a bal, jobbnál a jobb széle) hagy nyomot a papíron. Ennek ismeretében már könnyebben találhatsz olyan cipőt, ami tökéletesen illik a lábadra - főleg, ha ehhez segítséget is kérsz a boltban.

3. Ne légy rest tanácsot kérni

A cipő nem olyan, mint egy hamburger, amit megeszel, és fél óra múlva már el is felejted. Ha nem volt eléggé átsülve a hús vagy túl sok volt a ketchup, legfeljebb bosszúsan megállapítod, hogy “ide se jövök többet”. De ha egy cipőt rosszul választasz ki, és később jössz rá, hogy mégsem illik a lábadra - vagy éppen a stílusodhoz -, az már sokkal kellemetlenebb.

Ezért soha ne félj tanácsot kérni az eladóktól - vagy webáruház esetén az online ügyfélszolgálattól. Ha pont egy mérettel kisebb vagy nagyobb kellene neked az adott lábbeliből, esetleg egy másik árnyalat, lehet, hogy raktárról tudnak szállítani. Ezért mindig olyan kereskedőt válassz, ahol szívesen válaszolnak a kérdéseidre, és segítőkészek, bármiről is van szó.

4. A nap második felére időzítsd a cipővásárlást

Sokan nem tudják, hogy egyáltalán nem mindegy, melyik napszakban vásárolunk cipőt. A testünk számos egyéb részéhez hasonlóan a lábunk és konkrétan a lábfejünk is bizonyos átalakuláson megy át a nap során. Arról van szó, hogy délutánra, estére már megdagadhat a lábfej. Nem kell feltétlen kóros elváltozásra gondolni: lehet, hogy szinte észre sem veszed a különbséget. Azonban néhány milliméter vagy egy fél centi is elég jelentős eltérés ahhoz, hogy a cipő, ami még éppen jó volt reggel, amikor felpróbáltad, az estére már szorítson.

5. Soha ne vásárolj cipőt anélkül, hogy felpróbálnád - kivéve online

Alapvető dolognak tűnhet, de mégis van, amikor rohanás közben az ember beugrik egy cipőüzletbe, és anélkül veszi meg a kiszemelt cipőt, hogy felpróbálná. Persze jogod van reklamálni, ha a cipővel gond van. De ha nincs, csupán arról van szó, hogy kissé szorít, vagy bő, akkor a kereskedő jóindulatára vagy utalva, amennyiben visszaadnád, és visszakérnéd a pénzed. Online vásárlásnál azonban a jogszabály garantálja, hogy két héten belül - indoklás nélkül - meggondolhatod magad.

És ha már próba: mindig vedd fel mindkét cipőt, és sétálj is pár lépést. Így derül ki igazán, valóban stimmelnek-e. Ha bizonytalan vagy, ne habozz felpróbálni az eggyel nagyobb vagy eggyel kisebb méretet is. Ez a pár perc segíthet benne, hogy igazán kényelmes legyen a cipő, amit azután hónapokon, de lehet, hogy éveken át hordasz majd.

6. Ha kicsit is kényelmetlen a kiszemelt cipő, ne vedd meg - bármilyen jól is néz ki

Az örök dilemma cipővásárlásnál, ami újra és újra előkerül. A cipő fantasztikusan néz ki, de… sajnos nyomja a lábad. Sőt, esetleg egyenesen töri.

A szépségért persze meg kell szenvedni, ötlik fel gyakran a jól ismert mondás ilyen esetben. De te inkább hallgass a józan eszedre, és csakis olyan cipőt vegyél meg, amely minden szempontból ideális a számodra. Őszintén: a manapság elérhető választék mellett miért ne találnál egy pont ugyanennyire tetszetős cipőt, ami még kényelmes is?

7. Ne ragaszkodj a magas sarkúhoz

Persze, nőies, és igen, szexi, de nyilván nem kell magyarázni, mennyire igénybe veszi a lábadat. Bármennyire is odavagy ezekért a cipőkért, inkább köss kompromisszumot, és válassz egy alacsony sarkú darabot vagy egy menő Converse cipőt, az örök klasszikust.

Ha pedig mindenképp fontos az a pár centi plusz, vásárolj inkább telitalpú platformcipőt. Ez a modell ugyanis nem csak divatos, de rendkívül kényelmes is, így két legyet üthetsz egy csapásra.

8. Neked a divat mondja meg, hogy ki vagy?

Oké, hogy idén a combcsizma a divatos - de ha rövid és kissé tömzsi lábaid vannak, nem érdemes a legutolsó trendet követned. Elsősorban abból indulj ki, mi áll jól neked - és csak ezután vedd számításba az aktuális divatot. Akik igazán jól öltözködnek, sosem feledkeznek meg erről az aranyszabályról - tuti, hogy nálad is be fog válni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: