ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

7 magyar olimpiai bajnok, aki más hazának nyert

Ismerjétek meg azokat a külföldi olimpiai bajnokokat, akik magyar származásúként nyertek aranyat!

Link másolása

Óriási nevek vannak azok között is, akik ugyan magyarnak vagy magyar földön születtek, de mégis más ország színeiben nyertek végül olimpiai aranyérmet. Ki ezért, ki azért nem indult, vagy nem tudott magyar színekben indulni. Van olyan is, aki választhatott 3 ország között is.

1. Johnny Weissmüller, úszó

Listánk első tagja mindjárt kérdéses, már ami a magyar származását illeti. Weissmüller Temesvár mellett, Szabadfalun született 1904-ben, szülei bánsági svábok, tehát németek voltak. Ugyanakkor

Weissmüller kétségtelenül a korabeli magyar határokon belül született, tehát ilyen értelemben tekinthető magyarnak is.

Őt azonban senki nem kérdezte erről, ugyanis nem volt fél éves sem, amikor a család kivándorolt Amerikába, a kis Johnny már ott nőtt fel. Légzési problémák miatt a család orvosa ajánlotta neki az úszást, ennél jobb pedig nem is történhetett volna vele. Az 1924-es párizsi olimpián három aranyérmet nyert, a 100 és a 400 gyors mellett a 4x200-as gyorsváltóval is bajnok lett, emellett vízilabdázóként is játszott, szerzett is egy bronzot. Négy évvel később Amszterdamban újra megnyerte a 100 gyorsot és a váltó is ismételt, így összesen 5 arannyal és egy bronzzal fejezte be kivételes pályafutását, 67 világrekord fűződik a nevéhez. Visszavonulása után filmsztár lett, igazán híres az 1932-es Tarzannal lett, ami után még tizenegy alkalommal játszhatta el a dzsungel hősét. 1984-ben a mexikói Acapulcóban érte a halál.

A videón meghallgathatjátok a Weissmüller híres Tarzan-üvöltését:

2. Balázs Jolán, magasugró

1936-ban Temesváron született, ő tisztán magyar származású. Edzőjével és későbbi férjével, a szintén magyar származású Sőtér Jánossal kialakítottak egy sajátos, ollózásos technikát, amelynek köszönhetően 10 éven keresztül uralni tudta a női magasugrást. 1957-67 között több mint 140 versenyt nyert meg, 14-szer javította meg a világcsúcsot, szó szerint verhetetlen volt. Utolsó csúcsát 10 évig nem tudták megdönteni. Ennek megfelelően az évtizedbe eső két olimpiát is megnyerte, először 1960-ban Rómában, majd ’64-ben Tokióban is ő volt a legjobb. Visszavonulása után tornatanárnak állt, majd 1988-tól 16 éven keresztül a Román Atlétikai Szövetség elnöke volt és az ország olimpiai bizottságában is alelnök lett. Nemrég halt meg, 2016. március 11-én, 79 éves korában Bukarestben.

balazsjolan

A híres ollózó mozdulat Balázs Jolántól - Forrás: Wikipédia

3. Szabó Katalin, tornász

A székelyföldi Zágonban látta meg a napvilágot 1968-ban Szabó Katalin, aki 1984-ben, Los Angelesben lett négyszeres olimpiai bajnok tornász. Nyert ugrásban, gerendán és talajon is, az egyéni összetettben ennek ellenére „csak” egy ezüst jött össze neki, de kárpótolhatta a csapatban elért újabb arany. Tornászként egy olimpián négy aranyat szerezni csak három másik versenyzőnek sikerült eddig, ennek a különleges klubnak a tagja Szabó mellett Keleti Ágnes is. Karrierje szépen haladt a továbbiakban is, sok világbajnoki ezüst után 1987-ben az arany is összejött neki, ekkor azonban, egy évvel a szöuli olimpia előtt, általános meglepetésre váratlanul visszavonult. Miután megszerezte a szükséges képesítést, edzőnek állt, egyik tanítványa 1999-ben világbajnok is lett. Jelenleg a franciaországi Chamaliéres-ben él, férjével és két fiával.

4. Szabó Gabriella, futó

Egy újabb Szabó a mai Románia területéről, ő Besztercén született 1975-ben, azonban csak félig magyar, anyja ugyanis román. Későbbi férje, Gyöngyössy Zsolt fedezte fel a tehetséges futót, akit 1999-ben a világ legjobb atlétanőjének is megválasztottak. Legnagyobb eredményei az 1500 és az 5000 méteres futásból származnak, háromszoros világbajnok, olimpiáról pedig mindenféle éremből van neki egy. 1996-ban, Atlantában meglepte a világot, amikor ezüstérmes lett 1500-on, de volt feljebb is. A 2000-es sidney-i olimpiáról már – egy 1500-as bronz mellett – arannyal tért haza, 5000 méteren nem talált legyőzőre. Páratlan pályafutásából csak egy Európa Bajnoki cím hiányzik a magyarul nem tudó, már visszavonult atlétának. Férje ugyan beszél magyarul, de Szabó nem tanult meg magyar apjától, több interjúban is elmondta, bánja, hogy nem ismeri a nyelvet, de büszke származására, részben magyarnak tartja magát. Visszavonulása után Balázshoz hasonlóan dolgozott az atlétikai szövetségben, de volt Románia sportminisztere is 2014 tavaszától 2015 őszéig.

5. Murofusi Koji, kalapácsvető

A japán kalapácsvető 1974-ben született egy szintén kalapácsvető japán apa és egy bizonyos Móritz Szerafina nevű gerelyhajító gyermekeként. Édesanyja romániai magyar volt, így Murofusi tud is magyarul, de nemcsak ennyi a magyar a vonatkozása. A 2004-es athéni olimpián ugyanis napokig be kellett érnie a második hellyel Annus Adrián mögött, de utóbbit végül doppingvétség miatt megfosztották az aranytól. Az eset nagy visszhangot keltett, ugyanis Annus korábban negatív mintát produkált, de nem vett részt egy utóvizsgálaton, így lett végül Murofusi az olimpiai bajnok. Állítólag a két versenyző nem kötött nagy barátságot az eset után, ugyanis Annus nem adta oda neki az aranyat. Ettől még tény, hogy Murofusi Koji is olimpiai bajnok, sőt, 2012-ből van egy bronza is már.murofusi

Murofusi Koji, japán kalapácsvető - Forrás: Wikipédia

6. Adam van Koeverden, kajakos

A kanadai sportolót nemcsak mi, hanem a hollandok is részben magukénak vallhatják, ugyanis apja onnan származik, édesanyja pedig magyar. Az 1982-ben született kajakos sprinter 2004-ben, Athénban lett olimpiai bajnok 500 méteren, míg ezren harmadik lett. 2008-ból Pekingből és négy évvel később Londonból is van egy-egy ezüstje, de félig magyarként nyert világbajnokságot is Szegeden, aminek az anyuka biztos különösen örült. Koeverden már karrierje végén jár, de még aktív, az utóbbi pár évből már nincs kiemelkedő eredménye, de a kétezres években meghatározó volt a rövidebb távokon.

7. Rebecca Soni, úszó

Igazi sikersztori Rebecca Sonié, (Szőnyi Rebeka) az 1987-ben született mellúszó 21 évesen olimpiai bajnok lett, ezt 25 évesen megismételte, majd 27 évesen visszavonult. Mindkét szülője romániai magyar, Kolozsvárról vándoroltak ki az Egyesült Államokba, a lányuk már kint született, saját bevallása szerint inkább csak érti, semmint jól beszélné a nyelvet. 2008-ban, Pekingben robbant be a köztudatba, amikor csak azért indulhatott el 100 méteren, mert az amúgy induló amerikai, Jessica Hardy lebukott egy doppingteszten. De ha már ott volt, ezüstöt nyert a távon, majd ezt megfejelve 200 mellen olimpiai bajnok lett. A következő években sem állt le, uralta a női mellúszást, amit négy világbajnoki címmel erősített meg, majd 2012-ben, Londonban mindkét távon megismételte az eredményeit, sőt, a 2008-as ezüst után a 4x100-as vegyes váltóval is nyert végre egy aranyat, így összesen 3-3 arannyal és ezüsttel a vitrinben vonulhatott vissza 2014-ben, alig 27 évesen. Jelenleg online pszichoterápiával foglalkozik, sportolóknak segít a mentális felkészülésben.soni

Rebecca Soni - Forrás: Wikimedia Commons

A címképen Johnny Weissmüller és Balázs Jolán látható. Forrás: Wikipédia

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk