7 magyar olimpiai bajnok, aki más hazának nyert
Óriási nevek vannak azok között is, akik ugyan magyarnak vagy magyar földön születtek, de mégis más ország színeiben nyertek végül olimpiai aranyérmet. Ki ezért, ki azért nem indult, vagy nem tudott magyar színekben indulni. Van olyan is, aki választhatott 3 ország között is.
1. Johnny Weissmüller, úszó
Listánk első tagja mindjárt kérdéses, már ami a magyar származását illeti. Weissmüller Temesvár mellett, Szabadfalun született 1904-ben, szülei bánsági svábok, tehát németek voltak. Ugyanakkor
Weissmüller kétségtelenül a korabeli magyar határokon belül született, tehát ilyen értelemben tekinthető magyarnak is.
Őt azonban senki nem kérdezte erről, ugyanis nem volt fél éves sem, amikor a család kivándorolt Amerikába, a kis Johnny már ott nőtt fel. Légzési problémák miatt a család orvosa ajánlotta neki az úszást, ennél jobb pedig nem is történhetett volna vele. Az 1924-es párizsi olimpián három aranyérmet nyert, a 100 és a 400 gyors mellett a 4x200-as gyorsváltóval is bajnok lett, emellett vízilabdázóként is játszott, szerzett is egy bronzot. Négy évvel később Amszterdamban újra megnyerte a 100 gyorsot és a váltó is ismételt, így összesen 5 arannyal és egy bronzzal fejezte be kivételes pályafutását, 67 világrekord fűződik a nevéhez. Visszavonulása után filmsztár lett, igazán híres az 1932-es Tarzannal lett, ami után még tizenegy alkalommal játszhatta el a dzsungel hősét. 1984-ben a mexikói Acapulcóban érte a halál.
A videón meghallgathatjátok a Weissmüller híres Tarzan-üvöltését:
2. Balázs Jolán, magasugró
1936-ban Temesváron született, ő tisztán magyar származású. Edzőjével és későbbi férjével, a szintén magyar származású Sőtér Jánossal kialakítottak egy sajátos, ollózásos technikát, amelynek köszönhetően 10 éven keresztül uralni tudta a női magasugrást. 1957-67 között több mint 140 versenyt nyert meg, 14-szer javította meg a világcsúcsot, szó szerint verhetetlen volt. Utolsó csúcsát 10 évig nem tudták megdönteni. Ennek megfelelően az évtizedbe eső két olimpiát is megnyerte, először 1960-ban Rómában, majd ’64-ben Tokióban is ő volt a legjobb. Visszavonulása után tornatanárnak állt, majd 1988-tól 16 éven keresztül a Román Atlétikai Szövetség elnöke volt és az ország olimpiai bizottságában is alelnök lett. Nemrég halt meg, 2016. március 11-én, 79 éves korában Bukarestben.
A híres ollózó mozdulat Balázs Jolántól - Forrás: Wikipédia
3. Szabó Katalin, tornász
A székelyföldi Zágonban látta meg a napvilágot 1968-ban Szabó Katalin, aki 1984-ben, Los Angelesben lett négyszeres olimpiai bajnok tornász. Nyert ugrásban, gerendán és talajon is, az egyéni összetettben ennek ellenére „csak” egy ezüst jött össze neki, de kárpótolhatta a csapatban elért újabb arany. Tornászként egy olimpián négy aranyat szerezni csak három másik versenyzőnek sikerült eddig, ennek a különleges klubnak a tagja Szabó mellett Keleti Ágnes is. Karrierje szépen haladt a továbbiakban is, sok világbajnoki ezüst után 1987-ben az arany is összejött neki, ekkor azonban, egy évvel a szöuli olimpia előtt, általános meglepetésre váratlanul visszavonult. Miután megszerezte a szükséges képesítést, edzőnek állt, egyik tanítványa 1999-ben világbajnok is lett. Jelenleg a franciaországi Chamaliéres-ben él, férjével és két fiával.
4. Szabó Gabriella, futó
Egy újabb Szabó a mai Románia területéről, ő Besztercén született 1975-ben, azonban csak félig magyar, anyja ugyanis román. Későbbi férje, Gyöngyössy Zsolt fedezte fel a tehetséges futót, akit 1999-ben a világ legjobb atlétanőjének is megválasztottak. Legnagyobb eredményei az 1500 és az 5000 méteres futásból származnak, háromszoros világbajnok, olimpiáról pedig mindenféle éremből van neki egy. 1996-ban, Atlantában meglepte a világot, amikor ezüstérmes lett 1500-on, de volt feljebb is. A 2000-es sidney-i olimpiáról már – egy 1500-as bronz mellett – arannyal tért haza, 5000 méteren nem talált legyőzőre. Páratlan pályafutásából csak egy Európa Bajnoki cím hiányzik a magyarul nem tudó, már visszavonult atlétának. Férje ugyan beszél magyarul, de Szabó nem tanult meg magyar apjától, több interjúban is elmondta, bánja, hogy nem ismeri a nyelvet, de büszke származására, részben magyarnak tartja magát. Visszavonulása után Balázshoz hasonlóan dolgozott az atlétikai szövetségben, de volt Románia sportminisztere is 2014 tavaszától 2015 őszéig.
5. Murofusi Koji, kalapácsvető
A japán kalapácsvető 1974-ben született egy szintén kalapácsvető japán apa és egy bizonyos Móritz Szerafina nevű gerelyhajító gyermekeként. Édesanyja romániai magyar volt, így Murofusi tud is magyarul, de nemcsak ennyi a magyar a vonatkozása. A 2004-es athéni olimpián ugyanis napokig be kellett érnie a második hellyel Annus Adrián mögött, de utóbbit végül doppingvétség miatt megfosztották az aranytól. Az eset nagy visszhangot keltett, ugyanis Annus korábban negatív mintát produkált, de nem vett részt egy utóvizsgálaton, így lett végül Murofusi az olimpiai bajnok. Állítólag a két versenyző nem kötött nagy barátságot az eset után, ugyanis Annus nem adta oda neki az aranyat. Ettől még tény, hogy Murofusi Koji is olimpiai bajnok, sőt, 2012-ből van egy bronza is már.

Murofusi Koji, japán kalapácsvető - Forrás: Wikipédia
6. Adam van Koeverden, kajakos
A kanadai sportolót nemcsak mi, hanem a hollandok is részben magukénak vallhatják, ugyanis apja onnan származik, édesanyja pedig magyar. Az 1982-ben született kajakos sprinter 2004-ben, Athénban lett olimpiai bajnok 500 méteren, míg ezren harmadik lett. 2008-ból Pekingből és négy évvel később Londonból is van egy-egy ezüstje, de félig magyarként nyert világbajnokságot is Szegeden, aminek az anyuka biztos különösen örült. Koeverden már karrierje végén jár, de még aktív, az utóbbi pár évből már nincs kiemelkedő eredménye, de a kétezres években meghatározó volt a rövidebb távokon.
7. Rebecca Soni, úszó
Igazi sikersztori Rebecca Sonié, (Szőnyi Rebeka) az 1987-ben született mellúszó 21 évesen olimpiai bajnok lett, ezt 25 évesen megismételte, majd 27 évesen visszavonult. Mindkét szülője romániai magyar, Kolozsvárról vándoroltak ki az Egyesült Államokba, a lányuk már kint született, saját bevallása szerint inkább csak érti, semmint jól beszélné a nyelvet. 2008-ban, Pekingben robbant be a köztudatba, amikor csak azért indulhatott el 100 méteren, mert az amúgy induló amerikai, Jessica Hardy lebukott egy doppingteszten. De ha már ott volt, ezüstöt nyert a távon, majd ezt megfejelve 200 mellen olimpiai bajnok lett. A következő években sem állt le, uralta a női mellúszást, amit négy világbajnoki címmel erősített meg, majd 2012-ben, Londonban mindkét távon megismételte az eredményeit, sőt, a 2008-as ezüst után a 4x100-as vegyes váltóval is nyert végre egy aranyat, így összesen 3-3 arannyal és ezüsttel a vitrinben vonulhatott vissza 2014-ben, alig 27 évesen. Jelenleg online pszichoterápiával foglalkozik, sportolóknak segít a mentális felkészülésben.

Rebecca Soni - Forrás: Wikimedia Commons
A címképen Johnny Weissmüller és Balázs Jolán látható. Forrás: Wikipédia