A 8 leggyakoribb ok, ami miatt a nagy januári diétázás sikertelen lesz
Egy felmérés szerint a legtöbb ember már január 12-én feladja a fogyókúrát, és az is kiderült, hogy miért.
Az egyik legnépszerűbb újévi fogadalom az emberek körében az életmódváltás/fogyás/diétázás, de aztán a nagy elhatározásból sokszor végül nem lesz semmi, vagy ugyan belevágnak, de hamar feladják.
Egy felmérés arra próbált választ találni, hogy miért lesz füstbe ment terv a nagy januári diétázásból. Kétezer felnőttet kérdeztek meg a témában, így kiderült, hogy melyek a legnépszerűbb okai a sikertelenségnek.
A válaszok alapján a legtöbb embert az frusztrálja, hogy folyamatosan éhesnek érzi magát és nem nassolhat,
de az is fontos tényező, hogy a diéta miatt fáradtabbak és ingerlékenyebbek.
Íme a 8 legnépszerűbb ok a diéta feladására:
1. Folyamatos éhségérzet
2. Nassolás hiánya
hirdetés
3. Ingerlékenység
4. Motiváció elvesztése
5. Bizonyos ételek hiánya
6. Nem reális célok
7. A család vagy a barátok részéről érkező nyomás, akik a diéta befejezésére próbálnak rávenni
8. Negatív hatás a szerelmi életre
A megkérdezettek 18 százaléka a nagy karácsonyi habzsolás miatt kezd diétázni januárban, 19 százalék a karanténban felszedett kilókat akarja leadni, és 10 százalék volt azoknak az aránya, akik állításuk szerint minden januárban fogyókúráznak.
A legtöbben (33%) egyébként az egészségük érdekében akarnak életmódot váltani, de majdnem ugyanennyien (31%) azért, mert nincsenek megelégedve a külsejükkel,
és azoknak az aránya is magas (27%), akik azért választják a diétát, mert nem férnek bele bizonyos ruhadarabokba. Sokan egy különleges alkalom miatt akarnak megszabadulni a plusz kilóktól, de olyanok is vannak, akik a jobb szexuális élet érdekében teszik ezt.
A megkérdezettek válaszai alapján az emberek többsége már január 12-én feladja a diétát.
A felmérés azt is megállapította, hogy ilyenkor az emberek 40 százaléka azt gondolja, nincs elég akaratereje ehhez, 26 százalék úgy érzi, sosem lesz elégedett a testével, 23 százalékukat pedig a kudarc érzése lombozza le.
A közvélemény-kutatást végző Second Nature (amely a brit egészségügyi szolgálat (NHS) által is alkalmazott online fogyókúrás program) azt tanácsolja azoknak, akik újévkor azt fogadják meg, hogy egészségesebben szeretnének élni, ne a különböző diétákkal próbálkozzanak, hanem fokozatosan próbálják megváltoztatni az étkezési szokásaikat.
Ezeket javasolják:
• Tegyél extra zöldségeket minden ételedhez!
• Igyál meg egy pohár vizet két alkoholos ital között!
• Kezdd a napot egy 10 perces sétával!
• Tervezd meg előre, mit fogsz aznap enni!
• Ne tévézz, számítógépezz, telefonozz a lefekvés előtti egy órában!
• Munka közben óránként kelj fel az asztaltól (ha pl. irodai munkát végzel) és mozogj valamit! Például csinálj felülést, felugrást, nyújtást stb.
• Engedj a csábításnak, ha nagyon kívánsz valamilyen ételt (például csokit), DE lassan edd meg és ne figyelj másra közben!
• Legalább 15 percet szánj minden étkezésre!
• Kéthetente csak egyszer rendelj házhoz ételt!
Tamara Willner, a Second Nature táplálkozási tanácsadója szerint az a legfőbb probléma, hogy a divatos diéták nem kínálnak hosszútávú megoldást, sokan mégis ezeket próbálják huzamosabb ideig csinálni, ami aztán kudarccal végződik.
"A folyamatos nyomás miatt úgy érezzük, hogy nem vagyunk elég jók, ezért próbálunk egy gyors megoldást találni a problémára, ami viszont nem fenntartható hosszú távon. Ez vezet a jojó-effektushoz"
- véli a szakember.
Azt tanácsolja, hogy apróbb változtatásokkal próbálkozzunk egészségesebben élni, majd ezekre építve lépegessünk előre, mert így nagyobb lesz a sikerélmény.
"A fogyáshoz és a jó alak megőrzéséhez az kell, hogy az egészségünk minden aspektusára koncentráljunk, ne csak a diétára"
- hangsúlyozza.
Forrás: Metro