10 zseniális találmány kisgyerekes szülőknek
Bár a gyermeknevelés és a kicsikről való gondoskodás alapelvei ugyanazok - biztonság, higiénia, szeretetteljes törődés -, az ezt szolgáló "eszközpark" jócskán kibővült vagy átalakult. Összegyűjtöttünk tíz nagyszerű holmit, amelyektől nem szívesen válnánk meg.
Légzésfigyelő
A védőoltás és a rendszeres szappanos-meleg vizes tisztálkodás mellett a légzésfigyelő a harmadik olyan tényező, amely minimálisra csökkenti a csecsemőhalál esélyét. Minden esetben tragikus és felfoghatatlan egy kisbaba vagy kisgyermek halála, és a légzésleállás veszélyét nem szabad elbagatellizálni. Egyre több kórház újszülött osztályán használnak légzésfigyelőt.
Érdemes két paneles berendezést tartani otthon. Az ágyrácson, a matrac alatt vannak a panelek, a kezelőrészt és a zsinórokat pedig úgy helyezzük el, hogy a gyerek ne férjen hozzájuk, lehetőleg ne is lássa azokat. Gyermekorvosok egy-másfél éves korig javasolják a légzésfigyelő használatát, de aki biztosra akar menni, az ne váljon meg tőle a kicsi két éves koráig.

Illusztráció
Hőre elszíneződő kiskanál
Honnan tudjuk, hogy nem túl forró-e a kicsik étele? Onnan, hogy ennek a speckó kanálnak a feje elszíneződik-e. Ha a kanálka színe halvány vagy egészen kifakult, az étel még meleg. Tessék, már meg is előztük, hogy a gyerek megégesse a száját vagy a nyelvét.

Bébiőr
Még nem találtunk olyan ismerőst, aki haszontalannak tartaná az egyszerű walkie-talkie elvén működő készüléket. Van egy kis adó, meg egy vevő, az adót a pici közelében helyezzük el, a vevőt oda vihetjük, ahol éppen vagyunk. Kint akad tennivalónk a kertben, az erkélyen, vagy csak a konyhában? Sebaj, a bébiőr segítségével rögtön halljuk, ha felsír vagy felébred a pici. Nagyszerű szolgálatot tesz nyaraláskor, utazáskor, vendégségben. Méretei miatt egy nagyobb női vagy férfi táskába is befér.

Higanymentes lázmérők
Tapasztalataink szerint kisbabáknál a popsiban történő lázmérés a leghatékonyabb. Nem kell magyaráznunk, miért kell a babának rugalmas, flexibilis végű eszköz. Egy másik lehetőség a homloklázmérő használata. Nagyobb gyerekek lázát már sima digitális lázmérővel is mérhetjük.

Mikrohullámú sütőhöz gyártott sterilizáló
Az Isten áldja meg az az embert, aki kitalálta, hogy lehetséges csupán egy műanyag doboz és egy kis víz segítségével sterilizálni a gyerekek etetéséhez használatos eszközöket. A lábosban való kifőzés ugyanis egy időrabló rémálom, harcedzett mazochistáknak való mutatvány, különösen ott, ahol kemény a víz, és minden azonnal vízkövessé válik.
A fertőtlenítő edénybe az alapos elmosás után berakjuk a cumikat, cumisüvegeket, tejtároló edényeket, beleöntünk 2 dl vizet, lezárjuk a fedelet, és néhány percre a mikróba helyezzük. Megvárjuk, míg kihűl a doboz, csak aztán nyitjuk fel. Melegen ajánljuk az orrszívós cuccok sterilizálását is a további fertőzések elkerülésére.

Hűtőbe is tehető rágható csörgő/rágóka
Olyan típust kell keresni, amely BPA mentes műanyagból készült. A gyerek imádja. Kábé négy hónapos kortól számíthatunk arra, hogy elindul a fogzás lassú folyamata, tekintélyes mennyiségű nyálelválasztással, ráadásul ekkor már – tapasztalatszerzési céllal – mindent a szájába vesz a kisbaba. Amikor a fogacskák elkezdik áttörni a baba ínyét, nagyon jólesik nekik, ha folyton rághatnak valamit. Ha idegenkedsz a gondolattól, ne tedd hűtőbe a rágókát, szobahőmérsékleten is jó szolgálatot tesz.

Kíméletes ébresztők
Szívből utáljuk a hagyományos vekkert sokkoló hangjával. A telefont pedig nem szeretnénk minden éjszaka kézközelben (és így fejközelben) tartani. Ezért üdvözöljük azokat az eszközöket, amelyek például fokozatosan erősödő fénnyel vagy halk madárcsicsergéssel ébresztenek. A gyerekek számára is sokkal szelídebb ez a módszer, mint a csörgőóra.

Illusztráció
Vakdugók és biztonsági konnektorfedők
Megint a biztonság mindenek felett. Még azelőtt beszerezhetjük őket, hogy a kisbabánk elkezdene négykézláb kúszni-mászni a lakásban. Az összes konnektorban legyen vakdugó, a kiszedésükre alkalmas eszközöket pedig tartsuk olyan helyen, ahol a gyerek nem érheti el őket.

Eldobható pelenka
Ma már magától értetődő a használata, a legtöbb család el sem tudja képzelni, milyen lehetett folyamatosan textilpelenkákat mosni, kifőzni és vasalni. Pedig csak néhány évtizede vannak forgalomban az eldobható pelenkák jelenlegi formájukban.
Először egy svéd papírgyár kezdett hasonló terméket előállítani, majd az 1940-es években folyamatosan fejlődött. Az Egyesült Államokban az 1950-es években robbant be igazán a piacra, a szupernedvszívó betétet pedig 1966-ban fedezték fel. A kutatásokban szerepet játszott az is, hogy az asztronautáknak és a búvároknak szükségük volt ilyen felszerelésre az űrséta, illetve a hosszabb merülések idején.
Előnye, hogy nem ázik át, higiénikusabb és bőrbarátabb, mint a korábbi textilpelenka-gumibugyi kombináció, ráadásul gyorsan cserélhető. Hátránya az, hogy nagy költséget jelent a családnak és igen megterhelő a környezet számára az eldobható pelenka. Mire egy kisgyerek szobatisztává válik, akár tízezer darabot is elhasználhatunk…

Illusztráció
Lekerekített élű kisolló
Aki valaha megpróbálta már levágni egy izgő-mozgó gyerek körmeit, az tudja, milyen veszélyes és mekkora kézügyességet igénylő munka. Csak egy bizonyos korig lehet addig vágni a körmüket, aíg alszanak, aztán ez a taktika sem működik. A kerek végű élekkel megelőzhetjük, hogy egy hirtelen mozdulat miatt véletlenül megszúrjuk a kicsi kezét. Később, amikor a gyerek már maga vágja a körmeit, jobb, ha ezen a biztonságos típuson gyakorol.

Nektek milyen eszközök váltak be?