ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

10 tipp, ha fürdőszoba felújításon gondolkoznál

Legyen szó aprócska vagy éppen tágas fürdőszobáról, a felújítása előtt mindenképp érdemes alaposan átgondolni pár dolgot, hogy elégedett legyél a végeredménnyel.

Link másolása

A lakás vagy a ház bármely pontjának felújítása általában alapos tervezést, pénzt és időt igényel. Pénzből és időből pedig érthető módon mindenki igyekszik a lehető legkevesebbet „elhasználni”. Hiszen ebből a kettőből rengeteg rámehet a felújításra, legyen szó egy olyan aprócska helységről is, mint a fürdőszoba, ami azonban nagyban meghatározza hogyan érezzük magunkat otthonunkban. Általában itt kezdjük és fejezzük be a napot, itt vagyunk egyedül egy kád vízben vagy a zuhany alatt a gondolatainkkal egy hosszú nap kezdetén vagy végén. Az alábbi tippek segíthetnek abban, hogy a fürdőszoba felújítás csak éppen annyi időt és pénzt vegyen el tőlünk, amennyi szükséges a csodás, új fürdőszobához.

Alapos tervezés

Mielőtt bármibe is belefognál a nulladik lépés az alapos tervezés. Mit szeretnél átalakítani? Mindent lecserélsz vagy van olyan bútor, amit megtartasz? Magad végeznéd a felújítási munkákat vagy inkább szakembert bízol meg? Utóbbi egyébként lehet, hogy elsőre nagyobb költségnek tűnik, de sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy sokszor kifizetődőbb már az elején igénybe venni a segítségét, semmint később javíttatni az elrontott munkákat. Főleg ha olyan bonyolult feladatokról van szó, mint például a csempézés.

Mire van szükséged?

A tervezés során gondold végig azt is, mi az, amivel elégedetlen voltál korábbi fürdőddel, mi az, amit másként szeretnél. A fent említett lépések mellett ez azért is fontos, hogy még azelőtt tisztában legyél minden kívánalmaddal, mielőtt elindulsz bevásárolni. Például amellett, hogy már picit réginek érzed a bútorokat, szükséged van-e a tér optikai bővítésére? Mindig sötétnek találtad? Zavart, hogy alacsonyan van a csap, pedig te két méter magas vagy? Csak esetlen módon tudtad megoldani a tárolást? Ezeket is vedd a listádra.

Optikai csalás

Ha alapvetően pici a fürdőszobád, sokat segíthet a tér növelésében néhány egyszerű optikai trükk. Ilyen például, ha a fürdőszoba tükröt nagyobbra cseréled, színeknek pedig inkább világosabb árnyalatokat választasz, amelyek megnyújtják a teret. A fal színe mellett a csempe is fontos lehet, például egy fényes, világos darab csodákra képes.

Térhasználat

Szintén a kis fürdőszobákra gondolva az is sokat segíthet, ha olyan bútorokat választasz, amelyek eleve kevesebbet hasítanak ki a térből vagy okos kialakításuknak köszönhetően praktikus tárolási lehetőségeket kínálnak. Ilyen például, ha egyenes vonalú kádat választasz, vagy áttetsző, tiszta üveges kialakítású zuhanykabint.

Zuhany vs. fürdőkád

Van egy hatalmas kádad a fürdőszobában, de igazából sosem használod ki, mert inkább csak a zuhany alá ugrasz be szívesen? Vagy pont fordítva: imádod a hosszú kádfürdőket és már megbántad, hogy csak egy zuhanyzó áll a fürdődben? Most itt a lehetőség az újbóli választásra. A kényeztetés szerelmesei akár különféle masszázskádakkal is feldobhatják a fürdőjüket, a gyors tusolás rajongói értékes tereket nyerhetnek ha megválnak a kihasználatlan kádtól, de arra is van elegáns megoldás, ha a családban mindkettőnek megvannak a rajongói.

Zuhanyajtó

Ha a zuhanyra szavazol és nagyon pici hellyel gazdálkodsz, válassz olyan verziót, ahol az üvegajtó csúsztatható, így nem lesz szükséged plusz helyre az ajtó nyitásához. Ha a pénztárcádat is kímélnéd, választhatsz ajtó helyett zuhanyfüggönyt is, amelyből rengetegféle szín és minta érhető el.

Figyelj a kényelemre is

A dizájn mellett ne feledkezz meg a praktikusságról és legfőképp a kényelemről sem. Hiszen mit ér egy csodaszép új kád, ha alig tudtad bezsúfolni és kisebb mutatvány a ki- és beszállás? A tervezéskor figyelj oda ara is, hogy a berendezés ergonomikus legyen. Például hosszútávon nagyon kényelmetlen, ha a kézmosó túl alacsonyan vagy magasan van – ezt akár magadhoz is igazíthatod – és az is bosszantó, ha a csap és a mosdókagyló között alig fér el a kezünk vagy a zuhanykabinban nincs elég hely megfordulni.

Praktikus tárolóhelyek

Ha szeretnéd elkerülni a fürdőkád szélén instabilan álló flakonok hadát, néhány jól elhelyezett fürdőszobaszekrény nagy segítségedre lehet. A klasszikus tükrös polc mellett érdemes kihasználni akár a csap alatti területet is, de akár a kád vagy zuhanyzó melletti fali mélyedések is remek tárolóhelyek lehetnek.

Pakolj mindent fel!

Ha végképp kifogytál a tárolóhelyekből, de még mindig akad holmid, építkezz felfele. A wc feletti polc vagy kis szekrény például remek rejteke lehet a takarítószereknek és a wc papír gurigáknak,a törölközőtartó jól megférhet az ajtóra vagy a zuhanykabin külső falára rögzítve vagy éppen a mosógép fölé rögzített polcokon, faliszekrényben. A sarokpolcok is aranyat érhetnek egy apró fürdőben.

Éles szélek helyett kerek idomok

Helytakarékosság szempontjából sem rossz választás, ha a négyzetes formák helyett inkább a lekerekített, kerek formákra szavazol, különösen akkor, ha például rendszeresen beleütköztél a szögletes fürdőszobaszekrény kiálló sarkába. Ráadásul a kerek vonalak kellemes hangulatot is adhatnak a fürdőnek, szemben az éles sarkokkal.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: