ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

10 pont, amit ha betartasz, biztos sikered van a vizsgán

Felelni kell? Kiselőadást tartani? Szóbeli vizsgát tenni egy vizsgabizottság előtt? Ez a 10 pont segít majd!

Link másolása

Az igazi tanulás élvezetes. Az igazi tanulás üzemanyaga a kíváncsiság. Az igazi tanulást során életrevaló dolgokat sajátítasz el.

Pont úgy, ahogyan a kisgyerek tanulja az első lépéseket. Ahogyan te is tanultad. Hanula Erika, a MINDEN MEGTANULHATÓ blog szerzője szeretne segíteni neked visszatalálni ehhez az élvezetes tanulás állapotához. Ebben a cikkben pedig ahhoz, hogy a tudásodat magabiztosan és élvezetesen add át másoknak.

Sajnos gyakran nem sok segítséget nyújtanak a tanárok abban, hogyan nyilatkozz meg szóban (tisztelet a kivételnek), pedig ez a készség is -mint olyan sok egyéb- megtanulható. Ehhez szeretnék most segítséget nyújtani.

Üzletembereknek komoly képzéseken tanítják meg, hogyan legyenek sikeres előadók, hogyan tudnak frappáns prezentációkat tartani. Szerintem ezt a készséget az iskola első osztályától szép fokozatosan minden egyes embernek meg kéne tanítani. Hiszen nem csak az iskolában fontos, hogy jól tudj felelni (persze az is), de aztán az élet számos egyéb területén is fontos lesz, hogy magabiztosan ki tudj állni, meg tudj szólalni, hass másokra, el tudd adni magad. Ehhez képest az iskolai szóbeli számonkéréseknél gyakran pont az ellenkezője lesz az eredmény: az illetőnek olyan rossz élményei lesznek, hogy a későbbiekben mindent megtesz majd, csak hogy ne kelljen nyilvánosan megszólalnia.

eloadas3

Pedig nem ördöngösség megtanulni kiállni mások elé és beszélni. Persze nehéz (emlékszem, én csatakosra izzadtam a pólómat az első ilyen alkalommal), de megfelelő technikákkal és sok-sok gyakorlással magad is megdöbbennél, milyen eredményeket tudsz elérni.

A gyakorlásban nem tudok segíteni, azt neked kell megtenned. Nem tudod lespórolni. De ne felejtsd el, hogy minden egyes előadással/feleléssel/kiállással tapasztaltabb és magabiztosabb leszel. Ragadj meg minden alkalmat a gyakorlásra: iskolai kiselőadások, rendezvények, felszólalások, véleménynyilvánítás, stb. Semmi veszítenivalód nincs, ellenben rengeteget tanulhatsz és fejlődhetsz általuk! Ahhoz, hogy fejlődj, bizony ki kell lépni a komfortzónából.

A technikákat illetően viszont tudok segíteni. Felsorolok pár olyan fogást, amit nagy, sikeres előadók is gyakran használnak. Azt javaslom, kísérletezz. Próbálj ki több tippet is, nézd meg, neked mi válik be, az éppen aktuális felszólalásodhoz mit tudsz belőlük felhasználni.

1. Alaposan készülj föl az előadásra!

Minél biztosabb vagy a mondandódban, annál lazábban és nyugodtabban tudod előadni. Ha te magad tisztában vagy a témával, ha van egy irányvonal, amire felfűzöd a gondolataidat, akkor a közönség is jól tud követni. Ehhez fontos, hogy

2. Legyen egy jó vázlatod

A vázlatod csak hívószavakat, egy-egy félmondatot tartalmazzon, amire ha csak rápillantasz, teljes gondolatmenetek jutnak eszedbe. Én melegen ajánlom az elmetérképet ehhez is, mert nagyon képszerű, látványos, egyszerű és egy oldalra minden ráfér. Ha olyan az előadásod, hogy nem használhatsz jegyzetet (pl. felelésnél), akkor is érdemes vázlatot készíteni otthon, mert azt sokkal könnyebben fel tudod idézni a lelki szemeid előtt, mint a folyó szöveget. A felidézés megkönnyítése érdekében használj különböző színeket, formákat, rajzokat, jeleket.

Fotó: www.flickr.com

eloadas4

3. A mondandódnak legyen eleje, közepe, vége

Nagyon egyszerű a képlet. Pont úgy, mint ahogyan azt általános iskola alsó tagozatában tanultad: bevezetés, tárgyalás, befejezés. Kezd azzal, hogy elmondod, miről fog szólni az előadásod, a végén pedig egy-két mondattal foglald össze a mondandódat vagy vonj le valamilyen következtetést.

4. A testbeszédeddel, a hangod színével, erejével, a mimikáddal és a szemeddel óriási hatást gyakorolsz a közönségre – ne becsüld alá ezeknek a jelentőségét!

Van egy zseniális TED videó, ami erről szól (indítsd el a videót és alul, jobbra a kis négyzetre kattintva lehet a magyar feliratot választani):

Ahogy Amy Cuddy is javasolja a videóban, vegyél fel magabiztos testtartást, és máris sokkal magabiztosabbnak érzed magad. A kisfilmben konkrét gyakorlatok is elhangzanak, amiket érdemes kipróbálni (tanúsíthatom, tényleg működnek), de elég hosszadalmas lenne leírni, inkább nézd meg.

Ne hadarj és beszélj érthetően. Ha nem érti a hallgatóság, mit mondasz, nem fog erőfeszítéseket tenni és egyszerűen elveszted a figyelmüket. És még egy nagyon egyszerű fogás: mosolyogj!

5. Tarts szemkontaktust a közönséggel – de ne csak egy emberrel.

Pásztázzon a tekinteted, pihenjen meg néha egy-egy arcon, aztán menj tovább. Ha valakivel összekapcsolódik a tekinteted, az akaratlanul is elkezd figyelni rád. Ha folyamatosan más-más szempárt vonzol be, fenn tudod tartani a közönséged érdeklődését.

eloadas1

6. Iktass be személyes kapcsolódásokat

Na, ez az a pont, amit nem fogsz tudni mindig elsütni, de sok olyan helyzet van, ahol fel lehet használni: nyelvvizsgán, kötetlenebb előadásokon, megbeszéléseken, stb. Az emberek imádnak másokról szóló történeteket hallani, ezért érdemes ezzel is megfűszerezi az előadást. (És hát a tanár/vizsgáztató is csak emberből van.) Arról nem is beszélve, hogy a személyes élményen nem kell gondolkoznod, az jön magától, arról magabiztosabban, nyugodtabban tudsz beszélni – ezek pedig nagyon fontosak tudnak lenni pl. nyelvi érettségin, nyelvvizsgán, stb.

Steve Jobs -aki többek között briliáns előadó is volt – mindig belevitt valamilyen személyes történetet az előadásaiba. Ő mondjuk zseniálisan érezte a közönségét, így azt is tudta (vagy érezte?), hogy mikor vessen be egy-egy ilyen sztorit, hogy ne engedje az érdeklődést megcsappanni.

jobs

7. Emberi történetek, példák, sztorik

Ha nem is saját élményt, de mások történeteit, példáit érdemes belevenni az előadásodba. Az emberek egyszerűen szeretnek történeteket hallgatni (amióta világ a világ), ezért érdemes ezt tudatosan felhasználni. Bármilyen száraz is egy téma, mindig akadt valamilyen kapcsolódó történet, hogy hogyan fedezték föl, találták ki, hódították meg, rabolták el, milyen összeesküvések álltak a háttérben, milyen nők mozgatták hátulról a szálakat, stb. Egy-két sztori, és máris élettel telibb, életszerűbb lesz az előadásod. Ha a téma megengedi, nyugodtan bevethetsz egy kis humort is!

8. Hass a tanár/vizsgáztató/közönség tudatalattijára

Állítólag döntéseink túlnyomó részét nem a tudatos agyunkkal, hanem a tudatalattinkkal hozzuk meg. Ezért érdemes ezt is célba venni. Pont a fentiek segítségével (kiállás, hangszín, stb), meg például azzal, hogy azt sugallod a hallgatóságnak, hogy te örülsz, hogy ott lehetsz. (Még akkor is ha, nem!) Azaz ne keltsd azt az érzetet, hogy “gyorsan-gyorsan, csak legyünk már túl rajta”, legyen őszinte a szándékod: “azt szeretném, hogy amit én tudok, ti is megtudjátok, mert az érdekes/jó/hasznos/stb.” Legyél hiteles, legyél magával ragadó, legyél szenvedélyes. Az érzelmekre próbálj hatni, mert az lesz a közönség számára a maradandó élmény.

whiteboard-849812_1280-2

9. Lesd el, mások hogy csinálják

Van, aki már jóval előtted jár az úton, sokkal jobb előadó, mint te. Ne irigyeld őt, inkább nézd meg, ő hogyan csinálja és tanuld el tőle. Akár az iskolában, akár valahol máshol tudsz ilyenről, feltétlen használd ki a lehetőséget. De az egyik legjobb forrás erre (is) a TED. Egyszerűen keress egy olyan témájú előadást, ami érdekel, és tudatosan figyeld meg, hogyan mondja el az előadó a szöveget. Haladóbbak persze célirányosabbak is lehetnek, nekik szól a Húsz TED előadás a hatékony prezentációról.

10. Gyakorlat teszi a mestert

Közhely, de mint minden közhely, tele van igazsággal. Otthon gyakorold be az előadást, mondd el az elejétől a végéig valakinek, ha mást nem találsz, a kutyádnak vagy a macskádnak. A világ legnagyobb előadói is rengeteget gyakorolnak, és bár nagyon lazának tűnik az előadásuk, egy előre megírt koreográfiát “mutatnak be”. Attól zseniálisak, hogy mégis könnyednek tűnnek.

eloadas2

Lehet, hogy nehezedre esik elhinni, de a hallgatóságod ugyanolyan emberekből áll, mint te. Olyanokból, akik ugyanúgy izgulnának kiállni a többiek elé mint te. Hidd el, nem akarnak rosszat neked, nem fognak kinevetni, kigúnyolni. Titokban nagyon is együtt éreznek veled! Bízz bennük és bízz magadban! Meg tudod csinálni!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: