HÍREK
A Rovatból

Veszélybe kerülhet a legegészségesebb szívű amazóniai törzs, ha kilépnek elszigeteltségükből

Bolíviában él az a törzs, amelynek tagjai az orvostudomány szerint a valaha vizsgált legegészségesebb szívvel rendelkeznek.


Csakhogy az amazonasi erdők egyik, a világtól elzárt részén letelepedett mintegy 6000 fős népcsoport sem maradhat meg sokáig ebben a paradicsomi állapotban, mert a fejlődő útviszonyok és a folyami közlekedés miatt előbb-utóbb meg fog szűnni az elszigeteltségük és ezzel egészségük is romlani fog.

Megállapították ugyanis, hogy a Tsiname törzs háromszor annyi cukrot és főzőolajat vásárol manapság, mint öt évvel ezelőtt.

A kutatók nem véletlenül aggódnak a nyugati típusú étkezés globális terjedése miatt, amely kóros elhízást, 2. típusú cukorbetegséget okoz, és emeli a szívbetegségek arányát a korábban egészséges közösségekben is – írta a Daily Mail .

Jelenleg a tsimanéknál mindezek a betegségek keveseket érintenek, továbbá egészséges vérnyomásuk a koleszterin-szintjük is.

A kaliforniai Santa Barbara egyetem kutatói a törzs 1299 felnőtt tagját kérték fel, hogy töltsenek ki egy étkezési kérdőívet, számoljanak be arról, hogy mik voltak a legfőbb táplálékaik 2010 és 2015 között.

Kiderült, hogy étrendjük magas kalória-tartalmú volt, napi 2422 és 2736 kalóriát fogyasztottak. Ennek több mint 60 %-a szénhidrát volt, napi 376-423 gramm, többségében rizs és banán. Ezenkívül főleg halat és vadhúst ettek, amelyből 119-139 gramm proteint, és 40-46 gramm zsírt vettek magukhoz. Ennek ellenére egészségesek voltak, tíz embertől kilencnek tiszták voltak az artériái. Még az idősebb tsinaméknak is olyanok voltak az erei, mint az 50 év körülieknek.

A tudósok szerint valószínűleg aktív életmódjuk egészségüknek egyik titka: egy által felnőtt tsiname naponta átlag 17 ezer lépést tesz meg, szemben egy amerikai 500 lépésével.

Kiderült az is, hogy élelmüknek mindössze 8 százalékát vásárolták piacon, a többit megtermelték, vagy vadon gyűjtötték. Kimutatták, hogy jóval magasabb a szervezetük olyan, a szív egészsége szempontjából ásványokban, mint a kálium, a magnézium és a szelénium. A rostbevitelük is legalább kétszerese egy Egyesült Államok-beli lakosénál. Ugyanakkor hiányuk van kálciumból, valamint D, E és K vitaminokból.

„Ha valaki fizikailag aktív, többet engedhet meg magának az étkezésben” – hivta fel a figyelmet Michael Gurven professzor, a kutatás egyik vezetője.

A felmérés óta eltelt időben azonban lényegesen növekedett a tsimanik olaj, zsír, cukor és sófogyasztása, különösen a nagyobb városok közelében lévő falvakban.

Azzal, hogy jobban kinyílnak a külvilágra, az a veszély fenyegeti őket, hogy előbb-utóbb feladják egészséges életmódjukat.

Tanulmányozták a korábbi hasonlóan jó egészségi mutatókkal rendelkező Moseten törzs tagjait is, akik, amióta szorosabb kapcsolatba kerültek a külvilággal, sokkal nagyobb mennyiségben fogyasztanak cukrot, olajat, és lényegesebb több élelmet vásárolnak, köztük kenyeret és húst is, mint a tsimanék. Éppen ezért növekszik náluk a cukorbetegség és szívproblémák kockázata. Ugyan a tsimanéknak aktivabb az életstílusa, mint a moseteneknek, a tendencia azonban hosszú távon rájuk is veszélyes lehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Miért nem számít az életem?” – kérdezte Orosz Bernadett Menczer Tamástól a Parlamentben
Orosz Bernadett a karzatról nézte végig a szavazást, ami arról döntött, hogy Szabó Tímeát 3,5 millió forintra büntetik, amiért egy bizottsági ülésen felmutatta a brutálisan bántalmazott asszony összevert arcáról készült fotót.


Kedden 112 igen és 56 nem szavazattal hagyta jóvá az Országgyűlés a házelnöki döntést, amely Szabó Tímeát (Párbeszéd) 3,5 millió forintra büntette, mert a képviselő egy bizottsági ülésen felmutatta Orosz Bernadett összevert arcáról készült fotóját.

A döntés után Orosz Bernadett, a brutálisan bántalmazott édesanya a Parlament folyosóján vonta kérdőre Menczer Tamást.

„Miért nem számít az életem? Vagy a sorstársaim élete?”

– kérdezte Orosz Bernadett, mire Menczer úgy válaszolt:

„Ez egyáltalán nincs így! Minden élet számít...és valóban minden erőszakot elutasítunk különösen, ha ez nő, vagy gyerek ellen irányul. Minden ilyen erőszakot elutasítok.

- fogalmazott Menczer.

A politikus aztán kiemelte, hogy a büntetésnek nincs köze Orosz Bernadett ügyéhez, az kizárólag azért történt, mert Szabó Tímea nem megengedett módon demonstrált. Saját példaként említette, hogy őt is megbüntetné a házelnök, ha magyar válogatott mezben szólalna fel.

„Ha engem kérdez, akkor mindenkit, aki nőket, vagy gyerekeket bánt, egy sötét, hideg verembe kellene élete végéig bezárni. Ha ebbe keres szövetségest, rám számíthat”

- jegyezte meg Menczer.

Szabó Tímea közösségi oldalán jelezte, hogy ha papíron nem mutathatja fel a fotót, akkor a pólóján fogja viselni. Szerinte a döntéssel „Kövér és a fideszesek nem engem büntetnek, hanem a bántalmazott nőkbe rúgnak még egyet”.

A képviselő arról is írt, hogy Orosz Bernadett a karzatról nézte végig a szavazást, miközben a kormánypárti képviselők a büntetésén nevettek.

„Hollik István hangosan röhög, Nacsa Lőrinc ordít, hogy nem látja a fotót a pólómon, a többiek meg szimplán őrjöngenek. A végén egy fideszes tapsolt is. Hátborzongató”

- fogalmazott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Kirúgták a külügyminisztériumból a 22 éves gyakornokot, mert a neve felbukkant a kiszivárgott tiszás listán
Dániel állítása szerint nemzetbiztonsági okokra hivatkozva rúgták ki a Külgazdasági és Külügyminisztériumból, ahol tavaly óta dolgozott gyakornokként. A kirúgása meglepte, ugyanis nemrég fizetésemelést kapott és már csak öt nap volt hátra a próbaidejéből.


Egy 22 éves férfi Magyar Péter jánoshalmai országjáró fórumán azt állította:

nemzetbiztonsági okokra hivatkozva kirúgták a Külgazdasági és Külügyminisztériumból, miután a neve szerepelt a nyilvánosságra került, Tisza Párthoz köthető aktivisták adatait tartalmazó listán

- írja a 444.

Dániel állítása szerint tavaly ősz óta dolgozott gyakornokként a KKM kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkárságán. A kirúgása váratlanul érte, nemrég ugyanis fizetésemelést kapott, és már csak öt nap volt hátra a próbaidejéből.

Korábban egy nemzetbiztonsági átvilágításon is megfelelt. Bár a 2024-es EP-választáson a Tisza Párt szavazatszámlálója volt, a minisztériumi munkája alatt tudatosan kerülte a politikai aktivitást, például nem lájkolta Magyar Péter posztjait.

Dánielt később a 444 is megkereste. A fiatal a lapnak azt mondta,

október 17-én munkaidő előtt fél órával hívták be Illés Boglárka irodájába, ahol az államtitkár és kabinetfőnöke volt bent. Itt a nemzetbiztonságra hivatkozva azt mondták neki, hogy azért rúgják ki, mert kiszivárogtak az adatai „egy olyan applikációban, amit tudjuk, kik fejlesztettek”.

A fiatal állítása szerint egyébként az első, október 6-ai adatszivárgás után töltötte le a Tisza applikációját, mert úgy gondolta, hogy már nem lesz több szivárgás.

Dániel arról is beszélt, hogy a kirúgás közlése után Illés Boglárka azt mondta neki, „támogató szeretne maradni”, ezért felajánlotta neki, hogy elhelyezkedhet a minisztériumon belül egy másik pozícióban. A fiatal ugyanakkor úgy gondolja, hogy ez nem volt egy komoly ajánlat, mivel az elbocsátásáról szóló dokumentumot már a következő kedden alá is írta a közigazgatási államtitkár.

Azt is elmondta, hogy szerinte már készülhettek a kirúgására, ugyanis a kabinetfőnök a találkozón tudta, hogy öt nap van hátra a próbaidejéből, és azt is, hogy öt nap szabadsága maradt.

A fórum után Magyar Péter felajánlotta Dánielnek, hogy 3 hónapig a személyes gyakornokaként dolgozhat az Európai Parlamentben.

A fiatal végül elfogadta a Tisza Párt elnökének ajánlatát.

Az üggyel kapcsolatban a 444 kereste a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, választ azonban egyelőre nem kaptak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„Űzd ki magadból! Távozz tőlem sátán!” – ezt mormolták a meztelen szülők Debrecenben, ördögűzés miatt vetkőztethették le kislányukat is
Az RTL Híradó értesülései szerint a szülők azóta pszichiátriára kerültek, emiatt a rendőrök még nem hallgatták ki őket gyanúsítottként. A kislány viszont már nincs kórházban.


Ördögűző szöveget kántáltak az utcán meztelenül menekülő szülők, akik levetkőztetett kislányukat is magukkal vitték Debrecenbe - számolt be róla az RTL Híradó. Az anya azt mormolta, távozzon tőlük a sátán, közben pedig taxit kerestek. Szemtanúk hívtak rendőrt és mentőt a családhoz.

Az RTL Híradó birtokába jutott egy újabb felvétel, amin a rendőrségi szirénák hangjára futva menekül a család, az anya ekkor már az ölébe kapta kislányát, aki teljesen átfagyott a hidegben.

„Űzd ki magadból! Távozz tőlem sátán!”

- kántálta az anya a felvételen.

A szülők taxit is emlegetnek, de hogy tényleg rendeltek-e fuvart, nem tudni.

Az RTL Híradó úgy tudja, a ruhátlanul menekülő debreceni család egy közeli szállodában vett ki szobát a hétvégére, onnan indulhattak el a kislányukkal. A látványtól letaglózott szemtanúk rendőrt, mentőt hívtak.

A családot végül elfogták. Egy webkamera-képen azt is látni lehetett, hogy a mentő- és gyerekmentő autót rendőrök kísérik. Az RTL értesülései szerint

a szülők azóta pszichiátriára kerültek, emiatt a rendőrök még nem hallgatták ki őket gyanúsítottként.

A gyerek már nincs kórházban, elhelyezéséről átmenetileg a rendőrök gondoskodtak. A gyámügy gyermekvédelmi vizsgálatot indított. A Híradónak nyilatkozó gyermekjogi szakértő szerint akár el is vehetik a szülőktől a kislányt.

A házaspárral szemben kiskorú veszélyeztetése miatt indult büntetőeljárás. Az RTL Híradó információi szerint a szülőkön végzett drog- és alkoholteszt is negatív lett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Rossz helyre küldött e-mail buktatta le a két államtitkárt: egy tiszás jelöltről tárgyaltak volna a főispáni értekezleten
Latorcai Csaba és Galik Gábor belső levelezése jutott a sajtóhoz. Az egyikük egy órával később már próbálta is visszahívni a kínos üzenetet, de már késő volt.


Egy rossz címre küldött, majd sietősen visszahívni próbált e-mailből derült ki, hogy a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium két vezetője egy tiszás jelöltről egyeztetett. Latorcai Csaba parlamenti államtitkár és Galik Gábor helyettes államtitkár arról levelezett, hogy egy végül be nem válogatott „jelöltjelöltről” a főispáni értekezleten fognak tárgyalni – írta meg a 444.

A kedd reggeli levelezést Galik Gábor indította 6 óra 26 perckor.

„jelölt jelölt nem lett , tegnap Kata említette, h a foispani értekezleten akarnak evvel foglalkozni.”

Latorcai Csaba alig négy perccel később válaszolt is a felvetésre.

„Tisztelettel visszajelzest kerek majd valahogyan a Foispani Ertekezleten a temaban elhangzottakat illetoen, mert egyikunk sem lesz most!”

Az államtitkár nem sokkal később, 7:30-kor megpróbálta visszahívni az elküldött üzenetet, de addigra a levelezés már eljutott a sajtóhoz. A főispáni értekezlet a kormányhivatalok hivatalos döntés-előkészítő fóruma, ezért a levelezést megszerző 444.hu kérdéseket küldött a két politikusnak arról, miért akartak egy pártpolitikai ügyet ezen a fórumon tárgyalni, és hogy mi hangzott el végül a témában.

A lap emlékeztet rá, hogy két és fél éve Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár egy komplett belső e-mail-láncot küldött el válaszul a Telex egy kérdésére. Abban a levelezésben Maruzsa többek között azt írta: „nagy nehézségben lennétek, ha mindig csak a színtiszta igazat kellene mondani”.


Link másolása
KÖVESS MINKET: