ÉLET-STÍLUS

Így szabadulj meg a rendszeres kialvatlanságtól

Az egyik leggyakoribb problémának számít Magyarországon az alvászavar és annak kellemetlen, sőt veszélyes velejárói. Alvásszakértő pszichoterapeuta válaszolt a kérdéseinkre.

Link másolása

Döbbenetes, de vannak még emberek, akik nem tudják, miről beszélünk, amikor az éjjeli álmatlan vergődésünkről, vagy a túl korai ébredésünkről, és másnapi kialvatlan, szédelgő és dekoncentrált állapotunkról mesélünk nekik.

Igen, vannak, akiknek soha nem voltak még alvászavaraik. Elég kevesen.

Az inszomnia a leggyakoribb orvosi panaszok egyike: az emberek egyharmadának lesz életében legalább egyszer egy hónapnál tovább tartó alvászavara

- meséli Dr. Purebl György, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének klinikai igazgatóhelyettese, az alvás, alvászavarok és a bioritmus szakértője, a Te jól alszol? című könyv szerzője.

Az álmatlanság (inszomnia) az elalvási és/vagy átalvási képesség legalább egy hónapon át fennálló zavara, amely napközbeni mentális deficit tünetekkel, stresszel és/vagy aluszékonysággal jár.

Elsődleges inszomniáról beszélünk, ha az alvászavar nem függ össze más (szomatikus, belgyógyászati, pszichiátriai) betegséggel, míg a másodlagos inszomnia esetén beazonosítható a kiváltó ok. Az álmatlanság elsősorban tünet, melynek számos testi vagy lelki betegség (tüdőbetegség, szívbetegség, cukorbetegség, depresszió, stb.), életvezetési szokás (nem megfelelő alvási szokások, alkohol, élénkítő szerek használata) állhat a hátterében. Lényege, hogy az alvás nem felel meg az alapvető funkciójának, folyamata megzavart, tartama megrövidült, s nem vezet a szellemi-fizikai készenléti állapot megújításához.

Forrás: alvascentrum.hu

A doktor úrnak néhány alapvető kérdést tettünk fel az alvászavarral kapcsolatban.

Mik a fokozatai? Ha hetente egyszer-kétszer nehezen alszunk el, az már alvászavar?

Már egy-két rossz éjszaka hetente is nagyon rontja az életminőséget, tehát ha ez rendszeres, mindenképpen érdemes elgondolkodni azon, hogy ezzel kezdeni kellene valamit. De ha legalább egy hónapja jellemző már, hogy minden héten többször alszunk rosszul, mint jól - tehát minimum négy napon -, akkor érdemes segítséget kérni. Első körben a családorvostól.

Sokféle formája létezik az alvásproblémáknak: van, aki sokáig nem tud elaludni, de ha végre sikerül, akkor reggelig alszik. Van, aki rögtön elalszik, de éjjel nagyon sokszor felriad. Van, aki rögtön elalszik, de túl korán ébred fel, és nem tud már visszaaludni. A különböző formák különböző kezelési technikákat kívánnak meg?

Nem, mindegyiket az inszomnia megnyilvánulásának tartjuk, ráadásul a legtöbb betegnél kombinálva fordulnak elő. Nagyjából ugyanúgy kell kezelni őket, kis hangsúlybeli különbségekkel.a

Ha azt tapasztaljuk, hogy egy kis esti relaxációtól, vagy magnéziumos, B6-vitaminis készítménytől megszűnnek a problémáink, elengedhetjük a kérdést? Vagy nagyobb változtatásokra van szükségünk, ha hosszútávú gyógyulást szeretnénk?

Természetesen meg lehet próbálkozni gyógynövény- vagy vitaminalapú készítményekkel. Ezeket évszázadok óta használják az alvás javítására. Tudnunk kell azonban, hogy hatékonyságukról semmilyen tudományos vizsgálat nem készült. Általánosan elmondható, hogy a rendszeres, egészséges életmódra, megfelelő mennyiségű mozgással, úgy, hogy az étkezések nagyjából ugyanakkor történnek, mindig érdemes figyelni, mert ez szinte mindenkinek beválik. Ezen kívül is számtalan úgynevezett alváshigiénés szabály van, amelyeket könyvekben olvashatunk: például Winnfried Pigeon Édes Álom című könyvében, és természetesen én is írok ezekről.

Aki éjjel felébred és nem tud visszaaludni, feküdjön és relaxáljon, vagy inkább keljen fel tenni-venni egy kicsit?

Kinek ez, kinek az válik be, ezt egyénileg kell kitapasztalni.

Az orvos milyen segítséget tud nyújtani?

Az orvosnak elsősorban azt kell tisztáznia, van-e az alvási panaszok mögött valamilyen más rendellenesség, például magas vérnyomás, depresszió, cukorbetegség, vagy másféle alvászavar. Ha igen, azt kezelni kell. Ezen kívül adhat alváshigiénés tanácsokat és esetleg gyógyszeres kezelést, de ezzel csínján kell bánni.2

Ha a helyzet már súlyosabb, nagyjából mennyi ideig lehet indokolt vényköteles altatót, nyugtatót szedni?

A vényköteles altatókat maximum 4-6 hétig javasolt szedni, és akkor sem mindennap. Csak rövid távon, valamilyen akut helyzet okozta alvászavarra javasolják őket. A krónikus alvászavarok kezelésére az életmódváltás és/vagy a pszichoterápia a legjobb gyógymód.

Milyen károkat okozhat az, ha vényköteles nyugtatóval élünk hosszú távon?

Megváltoztatják az alvásszerkezetet, mellékhatásokkal kell küzdenünk, és az alapproblémát nem oldják meg. Az alvászavarok kezelésének menete tehát: életmódváltás, pszichoterápia, a társbetegségek kezelése. Altatót csak nagyon körülírt helyzetekben, nagyon rövid ideig, a másik három átmeneti kiegészítéseként szabad szedni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: