CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból

Szívszorító búcsú a márkushegyi bányától

Fénykorában ezrek jártak a föld alá dolgozni, ma kongnak az ürességtől a vágatok. Az Abcúg helyszíni fotóriportja.


"Decemberben végleg megszűnt a termelés az ország utolsó mélyművelésű bányájában, a márkushegyi szénbányában. Fénykorában ezrek jártak a föld alá dolgozni, ma kongnak az ürességtől a vágatok. A megmaradt bányászok most a felszerelés kimentésén dolgoznak. Ezután a teljes bánya az enyészeté lesz. Még utoljára lementünk, és megnéztük, milyen Magyarországon a bányászélet" Albert Ákos és Hajdú D. András riportja az Abcúgról. A riportot az Abcúg engedélyével közöljük.

Oroszlánytól pár perces autóútra, a Vértes szélén fekszik az ország utolsó igazi bányája, a márkushegyi bánya. 1981-ben kezdett üzemelni és évente körülbelül 1,2 millió tonna szenet juttatott a felszínre 500 méteres mélységből. Ezzel táplálták a közeli Vértesi Erőmű kazánjait. Ez azonban már mind a múlté, a márkushegyi bánya hamarosan végleg bezár. A széntermelést már tavaly leállították, 2016 végéig pedig teljesen lezárják a bányát.

banya1

“Visszadjuk a természetnek, ami az övé” – magyarázta Forisek István bányaigazgató, mi fog történni az elkövetkező két évben. A bányában lévő gépeket a felszínre hozzák, a vágatokat tartó biztosítóvasakat kiszerelik. Biztosítás nélkül a járatok előbb-utóbb beomlanak, így a jelenleg 36 kilométer hosszan tekergőző bányából nem marad semmi. Az Abcúg még utoljára bejárta a márkushegyi bányát, amely Magyarország utolsó mélyművelésű bányája, így a bezárásával a magyarországi bányászat történetében is lezárul egy korszak.

banya2

Fénykorában négyezer bányásznál is több dolgozott a márkushegyi bányában. Azt, hogy hányan tartózkodnak éppen a bányában mechanikus módon, egy táblán tartják számon. Aki lemegy, annak kötelező egy kis fémbilétát magához vennie, amelyet aztán felakasztanak a táblára. Így a fentiek baleset esetén is tudják, hány embert kell keresniük a mélyben.

banya3

A tábla egyszerre akár kétezer bányászt is számon tud tartani. Ottjártunkkor azonban csak 67-en tartózkodtak a bányában. “37 kilométeren fel tud szívódni 67 ember” – mondta egy bányász.

banya4

A bányászok három műszakban dolgoznak kora hajnaltól késő estig. Mindenkinek kötelező speciális bányászruhát öltenie, amely tiszta pamut. Ezenkívül sisakot, lámpát magához vennie, illetve egy mentőcsomagot, amelyben egy szén-monoxid szűrő van.

banya5

A mentőcsomag és a pamut ruha sem véletlen, a bánya ugyanis a gázok miatt robbanásveszélyes: 1983-ban 37 bányász halt meg egy robbanásban. A műszálas ruha azért tilos, mert mikroáramot gerjeszthet, ami robbanásveszélyes. Aki cigit visz le, főbenjáró bűnt követ el, ezért korábban azonnali elbocsátás járt.

banya6

A bányába egy kasnak nevezett lifttel jutnak le a bányászok. 8 m/s-al zuhan a mélybe, egészen 350 méteres mélységig. Ezzel fogják kimenteni a felszerelést is.

banya7

„A bánya olyan, mint egy amőba” – mondta Kovács János biztonsági főnök, miközben körbevezetett a márkushegyi bányában. Fénykorában 50 kilométer hosszú volt, a vágatok pedig összevissza tekergőznek attól függően, hol találtak szenet.

banya8

A felszínnel folyamatos a kapcsolat, helyenként telefonok függnek a falon, amelyeken keresztül a diszpécser jelentkezik be.

banya9

A bányában futószalaggal oldják meg a közlekedést. Több mint 2 m/s-al száguld, a bányászok pedig egyszerűen felugranak rá, majd akár kilométereken keresztül vitetik magukat vele. Szükség is van a szalagokra, Kovács János szerint volt olyan frontfejtés (így hívják magát a szénkitermelő munka helyszínét a bányában), amelyik még szalagot használva is körülbelül két órás menetidőre volt a kastól.

banya10

“Itt még van szén, de ez már itt is marad” – mondta az egyik bányász. Forisek bányaigazgató szerint a mélyművelésű bányászat alapvetően veszteséges, rengeteg pénzbe kerül ugyanis, hogy 500 méteres mélységben megteremtsék az emberi élet feltételeit. Le kell vinniük a vizet, a levegőt, az áramot.

banya11

Korábban a szénportól alig lehetett ellátni a talajig, a gépek hangjától pedig sokan nem értették egymás szavát a fronton. Mára azonban minden csendes lett.

banya12

A tiszta acélból készült csövek feladata, hogy ellentartsanak a fenti kőzet felől érkező hatalmas nyomásnak. Ez nem mindig sikerül, a nyomás lassan, de biztosan összenyomja ezeket a csöveket, ezért van az, hogy néhol többméteres a vágatok belmagassága, máshol pedig sokkal kisebb. „A bánya folyamatosan változik” – mondta Kovács.

banya13

Mivel a bezárás miatt a csöveket is felszínre hozzák, a bánya idővel be fog omlani, akkora azonban már az egészet légmentesen lezárják.

banya14

Tavaly októberben jelentették be az utolsó csoportos létszámleépítést, 231 főnek mondtak fel. Még 241-en maradtak, akiknek a feladata már csak a rekultiváció.

banya15

A bányászélet nem könnyű, ahogy a bányászok mondják, „ez nem egy brazil gépsor”. Az átlagnál gyakrabban fordulnak elő balesetek, és a földalatti munka is kényelmetlen. Egyszerre kell figyelni felfelé, hogy ne verjék be a fejüket, és lefelé, hogy tudják hová lépnek. Lent a bányában nincs se kávéautomata, se étkező, az ebédjét mindenki zsebből oldja meg. A WC-t a szórványosan kihelyezett Toi-Toi-ok jelentik, ezek azonban sokszor olyan messze vannak a munkahelyszíntől, hogy a bányászok sokszor inkább egy félreeső járatban oldják meg a szükségleteiket.

banya16

Az extrém munkakörülményeket sokan poénkodással oldják. „Te mit keresel itt” – szegezte neki a kérdést egy bányászcsapat a rég nem látott kollégának. „Havi 150-et” – válaszolt a másik nevetve. Kovács szerint viszont ha helyzet van, mindenki tudja mi a dolga. A fronton például ha valaki elkiáltja magát, hogy „vigyázz”, mindenki egy emberként ugrik arrébb.

banya17

A fronton termelés már nincs, a gépeket szerelik szét. “Ez egy nagyon veszélyes munkafolyamat, talán az egyik legveszélyesebb” – mondta Forisek bányaigazgató. A fronton ugyanis 122, egyenként 36 tonnás szerkezet, az úgynevezett pajzs található. Ezek tartják meg a felső kőzetet, miközben egy másik gép kivágja a szenet. Ezt a 122 pajzsot szerelik most szét a bányászok kisebb alkatrészekre.

banya18

Az alkatrészeket és az egyéb terheket az úgynevezett sarfmozdonnyal szállítják a kashoz. Ez egy dízelmeghajtású, felsőpályás kisvonat.

banya19

“Néztem ám, ahogy jön a szén felfele, na most már nem fog” – mondta az egyik bányász. Hozzátette azt is, hogy ilyen csendes frontot még sosem látott.

banya20

Illek Attilának és Pintér Tamásnak ez az utolsó napja a bányában. Elérték a bányászjáradékhoz szükséges 5000 műszakot, számukra ennyi volt a bányászélet. “Azt mondják, az első és az utolsó ugyanolyan” – mondta Tamás, majd ezt megerősítve hozzátette, hogy valóban nem történt semmi különös az utolsó napon.

„Nagyapám, apám is bányász volt, végül én is itt kötöttem ki” – mondta Attila. Ő már a pihenést tervezi, miután itt leszámolt, elugranak a feleségével Hévízre wellnesszelni. Mindketten azt mondták, nem fog nekik hiányozni a bányászélet.

banya21

A kasban felfelé utazva már szomorúbb a hangulat. „Két társunk elmegy” – mondta az egyik bányász. Hozzátette, hogy neki a bánya a második otthona, fogalma sincs, mihez fog kezdeni, ha már nem lesz.

banya22

A megmaradt 241 bányász még két éven keresztül dolgozik majd a bánya bezárásán, aztán számukra is vége lesz a bányászéletnek. A többségük addigra le tudja dolgozni a bányászjáradékhoz szükséges 5000 műszakot, vagy 25 évet.

banya23

Forrás: Abcúg

Ha tetszett a riport, oszd meg másokkal is!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
„Legyetek bátorak!” – a legerősebb fotók a Tisza Párt szombati tüntetéséről
Piros-fehér-zöld volt a Kunigunda utca a szombati tüntetésen a rengeteg magyar zászló miatt. Fotósunk egy tucatnyi képen örökítette meg a legjobb pillanatokat.


Százezres tömeget várt Magyar Péter szombat délután az MTVA-székházhoz meghirdetett tüntetésre.

„Ha eleged van a kormányzati propaganda folyamatos hazugságaiból, ha olyan országot szeretnél a gyerekeidnek és unokáidnak, ahol a szólásszabadság és a valós tájékoztatás az alap, akkor köztünk a helyed!”

– írta a Tisza Párt az esemény rövid leírásában.

Ha a remélt nagyságú tömeg talán nem is jött össze, így is rengetegen gyűltek össze a délután három órára meghirdetett kezdésre. A szervezők többször is elmondták a színpadon, hogy ennél nagyobb tüntetés ezen a helyszínen még nem volt.

A nagyjából két és fél órás demonstráción Magyar Péter mellett felszólalt Nagy-Bandó András, Hadházy Ákos, Incze Zsuzsa, Nagy Navarro Balázs, Bruti és Nagy Ervin is.

Fotósunk, Nagy Boglárka ilyennek látta a Tisza Párt szombat délutáni megmozdulását:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
Körbekordonozott közönség, mesterlövész a tetőn – így gyülekeztek a résztvevők Orbán Viktor október 23-i beszédére
Orbán Viktor szerda délelőtt a Millenárison áll színpadra. A közönség csak karszalaggal, egyetlen irányból közelíthette meg a helyszínt.


Csak karszalaggal, csak a Fény utcai piac felöli oldalról juthatott be a közönség a Millenáris Parkba, hogy meghallgassák Orbán Viktor október 23-i ünnepi beszédét.

Az újságírókat hermetikusan elzárták, a helyszínt mesterlövészek biztosítják.

A színpadon 10-kor kezdődött a műsor, Orbán Viktor 11-kor áll majd színpadra.

Fotógalériánk a helyszínről:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
Galéria: több ezer fiatal vonult a Rákóczi Szövetség 1956-os megemlékezésén
A Kárpát-medencei középiskolások és egyetemisták – lengyel társaikkal együtt – a történelmi helyszíneknek számító Műegyetem és Bem tér között vonultak fel zászlóikkal.


Már kedd délután megkezdődtek az idei október 23-i megemlékezések. A Rákóczi Szövetség közleménye szerint közel 8000 Kárpát-medencei középiskolás és egyetemista kapcsolódik be október 23-i programjaikba lengyelországi társaikkal együtt, hogy tisztelegjenek 1956 hősei előtt és élményszerű ismereteket szerezzenek a forradalomról és szabadságharcról. Budapesten a Gloria Victis 1956-os emlékünnepségen októberben 3000 fiatal vesz részt. Mellettük a Szövetség szervezésében 111 középiskola 5000 diákja utazik a Kárpát-medencében legalább egy határ átlépésével egy másik magyar közösséghez ünnepelni.

A három napos rendezvény meghatározó eleme – az állami ünnepség részét képező – műegyetemi megemlékezés. Itt ünnepi beszédet mondott: Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint a külhoni diákok nevében Sörös Andor vajdasági egyetemista.

A Műegyetemtől indul a fáklyás felvonulás a történelmi útvonalon a Bem térre, ahol megemlékezés és koszorúzás várta az emlékezőket.

A Szeretlek Magyarország fotósa a helyszínen járt, galériánkban megtalálhatók a Rákóczi Szövetség megemlékezésének képei:

Október 23-án a várhatóan a két legnagyobb esemény a kormány és a Tisza Párt megemlékezése lesz. Ezek helyszín szempontjából egymáshoz közel, de időben néhány órás eltéréssel lesznek megtartva. Míg Orbán Viktor Budapesten, a Millenárison mond ünnepi beszédet délelőtt 11 órától, Magyar Péterék október 23-án 15:00 órára várják az embereket a Bem térre, ahonnan a Széne térre fognak átvonulni.

@szeretlekmagyarorszag.hu Elindultak az 56-os ünnepségek, először a Rákóczi Szövetség, és az önkéntesen, egy szabadnapért cserébe felutazó diákok sokasával #október23 #1956 #rákócziszövetség #szeretlekmagyarország #szmo ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Link másolása
KÖVESS MINKET:


CÍMLAPFOTÓK
Fotókon a Farkasréti temető, ahol mindenszentek és halottak napja előtt már rengeteg gyertya ég
Fotósunk a Farkasréti temetőben járt, és az ünnep előtti estén készített képeket.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. október 31.



Mindenszentek és halottak napja előtt már sokan ma kimentek a temetőbe, hogy megemlékezzenek szeretteikről. November 1-jén ünnepeljük az összes szentet, akikről sokaságuk miatt a kalendárium külön, név szerint nem emlékezhet meg - közli a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia. Azt írták: ezen a napon "imáinkban emlékezzünk meg azokról a szentekről, akik példájukkal megmutatták nekünk", hogyan kell követni Jézust.

Fotósunk a Farkasréti temetőben járt, és az ünnep előtti estén készített képeket:


Link másolása
KÖVESS MINKET: