CÍMLAPFOTÓK

Elhagyott gyártelep, amely volt sörgyár, konzervgyár és itt forgatták a Valami Amerika 3. egyes jeleneteit is

„A hatalmas csarnokok, terek impozáns minimalista színvilága nagyon el tudja vinni az ember képzeletét. A serfőző rész viszont valami fantasztikus látvány” – meséli a fotós.
Fotók: Salamon Zsolt - szmo.hu
2021. december 04.


Link másolása

Lehet-e sejtelmesebb egy elhagyott gyárépületnél, ahol az üres csarnokok, lépcsőházak, ásító ablakok között csak a levegő jár? Nos igen: ha mindezt sejtelmes ködben derítik fel az elhagyott helyekre vadászó fotósok.

Salamon Zsolt Budapest egyik legszebb régi gyárépületét fedezte most fel.

A kőbányai gyártelep eredetileg sörgyárnak épült 1912-ben, falai között a Fővárosi Serfőző működött sokáig. Később, 1943-ban vásárolta meg a Dreher Sörgyárak Zrt., majd pedig a mai Globus Konzervipari Rt.-hez került az épület.

A termelés 2009-ben szűnt meg, mikor a Globus eladta védjegyeit egy csehországi cégnek és bezárta a gyárat. A Globus székháza ugyanakkor továbbra is a telep területén van.

A telep épületein jól látható az építtető Fővárosi Serfőző védjegye, egy kör alakú eozinmázas koszorúban „Véd-jegy Mátyás király” feliratú, Mátyás királyt ábrázoló profilkép, amit a pécsi Zsolnay porcelángyárban készítettek 1914 körül.

A fotós elárulta a Szeretlek Magyaroszágnak, hogy a nem használt gyár le van kerítve, de azért át lehet rajta jutni. Az épületrészek közti átjárás csak a padláson lehetséges, de az nagyon nem ajánlott senkinek, mert hiányos a tetőszerkezet, és az épület is megviselt állapotban van.

"A hatalmas csarnokok, terek, impozáns minimalista (szürke-fehér) színvilága nagyon el tudja vinni az ember képzeletét. A serfőző rész viszont, valami fantasztikus látvány.

A képek talán nem is képesek annyira visszadni, amikor ott állva belegondolunk, hogy itt valaha munka folyt, megfeszített munka, és nem csak a Valami Amerika 3. forgatása" - mesélte.

Az elhagyott épületek engedély nélküli felkeresését nem ajánljuk senkinek sem, mert a terület veszélyes.

Építésekor ez a gyár volt akkor már a hatodik sörgyár Kőbányán. A bankoknak jó befektetés volt egy ilyen üzem, amelyet 1913-ban terveztettek a német Zimmermann építészprofesszorral. A pompás gyárépület hónapok alatt elkészült, és az átadásakor 1914. március 15-én már a gyárban főzött sörrel koccintottak.

A gyártáshoz malátaüzemet és sörpalackozót is építettek. A vöröstéglás épületen Mátyás király nagyméretű, Zsolnay cég által készített mozaikdísze látható manapság is. Ez volt a gyár védjegye is, hiszen itt gyártották a Mátyás sört.

A gyár az első világháború elején épült, így hamarosan a Mátyás sör mellett megjelent a Hősök söre is. A gyárat 1943-ban vásárolta meg a Dreher cég.

A II. világháború után államosították a gyárat, és 1948-tól a Fővárosi Konzervipari Nemzeti Vállalat üzemét helyezték ide. 1958-tól Budapesti Konzervgyár néven üzemelt, majd a privatizáció után 1991-tól Globus Konzervgyár néven működött tovább.

A konzervgyár 2009-ig üzemelt, ekkor bezárták a gyárat, a Globus ugyanis eladta védjegyeit, de a cég irodái továbbra is itt működnek. A gyár épületeit pedig raktáraknak, üzemeknek adják ki - írja a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum honlapján.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


CÍMLAPFOTÓK
Ez Budapest egyik leghosszabb hídja – sokan még a létezéséről sem tudnak
A 2-es villamos Vigadó előtti szakaszán található híd alatti hatalmas terek most kiállítótérnek és több száz fő befogadására alkalmas étteremnek adnak helyet.

Link másolása

Alig féléves építkezés után, 1900-ra készült el a 2-es villamos Vigadó előtti szakasza, amelyet a városkép elcsúfítása miatt sokan elleneztek, ráadásul értékes helyet vett volna el az alsó rakpartból is. Erre jelentett megoldást a hídon vezetett nyomvonal, ami alatt több ezer négyzetméternyi fedett raktár kapott helyet.

A viadukt városképi jelentőségére tekintettel a látható vasszerkezetek megformálását a kor egyik legnevesebb építészére, Ybl Miklósra bízták. A 498 méter hosszú híd három sor vasoszlopon áll, hossztartói közt a korabeli lakóházakra is jellemző poroszsüveg födémek vannak jóval erősebb kivitelben.

A híd teljesen nem egyenes, a villamospályával együtt mintegy ötezer méter sugarú, nagyon enyhe ívvel követi a Duna szabályozott partvonalát.

A XX. század közepére a rakpartot ellepték az autók, ezzel pedig a kis belmagasságú helyiségek értéktelenné váltak. Az alsó rakpart autók előli lezárása után a Valyo – Város és Folyó Egyesület és a Budapest Főváros Önkormányzatának projektjeként tárul fel újra a nyári hétvégéken a hídszerkezet.

A hatalmas terek ráadásul nem maradtak kihasználatlanok: kiállítótér, és több száz fő befogadására alkalmas étterem költözött ide.

(via Építészfórum)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
Doboz sör 2000-ért, perec 1500-ért, ásványvíz 800-ért – megnéztük, milyen árak vannak idén a Hungaroringen
A száguldó cirkusz rajongói már ott vannak Mogyoródon, ahogy az árusok is. Körbenéztünk, mennyiért lehet enni és inni idén a pálya környékén.

Link másolása

A hétvégén Magyarországra érkezett a Forma-1 száguldó cirkusza: a 2023-as Magyar Nagydíjat július 21. és 23. között rendezik meg a Hungaroringen. A program pénteken a szabadedzésekkel kezdődött, szombaton 16 órától lesz az időmérő, vasárnap 15 órakor pedig jön a hétvége fő műsorszáma, maga a futam.

A Forma 1 rajongói már ott vannak a mogyoródi versenypályánál - ahogy a kitelepülő árusok is. Mi most körbenéztünk a pálya környékén, hogy mennyiért kínálják az ételeket, italokat és a különböző kiegészítőket idén a Magyar Nagydíjon.

Hot dogot 1800 forintért, perecet 1500-ért találtunk, egy dobozos sör 2000 forintba, egy félliteres ásványvíz pedig 800 forintba kerül.

Az egyik árus szombaton kora délután arról panaszkodott, hogy szerinte idén „pangás van”.

Az árusok portékái mellett a közlekedés sem olcsó: volt olyan taxis, aki 20 ezer forintot kért volna, hogy visszavigyen a HÉV-megállóhoz, ami egy körülbelül hat perces út autóval. Inkább gyalogoltunk.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


CÍMLAPFOTÓK
Fotókon a szabad szerelem ünnepe – Ilyen volt a 28. Budapest Pride Felvonulás
Több ezren vonultak át a városon a hatalmas kánikulában, a hangulat is felhőtlen volt.

Link másolása

Hatalmas kánikulában és nagy tömeggel indult a 28. Budapest Pride Felvonulás.

Sokan családdal, párjukkal, baráti társasággal érkeztek, és a tömegben nagyon sok külföldi szót is lehetett hallani.

A rendezvényen több ismert ember mellett részt vett Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, Pankotai Lili, a tanártüntetésekről ismert ellenzéki aktivista és David Pressman, az USA nagykövete is.

A Szeretlek Magyarország fotóválogatása a helyszínről:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
Így néz ki az egy hónapra teljesen lezárt Pesti alsó rakpart - fotók!
Az idei a harmadik év, hogy nyáron hosszabb időre is partmenti köztérré alakul a rakpartok egy-egy szakasza.

Link másolása

A budapesti főpolgármester a Facebook-oldalán közölte néhány napja, hogy július 15-től egy teljes hónapra a hétvégék mellett hétköznap is a sétálók és bringások használhatják majd a pesti alsó rakpartot a Lánchíd és az Erzsébet híd között.

A rakpartot idén is a Valyo, város és a folyó Egyesülettel közösen rendezik be a Mahart PassNave Kft.-vel és a Főkerttel együttműködve.

Az idei a harmadik év, hogy nyáron hosszabb időre is partmenti köztérré alakul a rakpartok egy-egy szakasza. A rakpart átalakítása része az idén 150 éves évfordulóját ünneplő Budapest programsorozatának.

A Szeretlek Magyarország fotóválogatása a lezárt alsó rakpartról:

Link másolása
KÖVESS MINKET: