A Dél-Alföld rejtett kincse: az óföldeáki erődtemplom
Fotók és szöveg: Papdi Balázs
Még a szegediek közül is kevesen tudják, hogy mindössze két településnyire a várostól, Óföldeák község szélén található a régió egyik legrégebbi műemléke, az óföldeáki erődtemplom.
A viszonylagos ismeretlenségnek az is oka, hogy a két folyó által közrezárt Tisza-Maros-szög egy eléggé elzárt és érintetlen vidék. Egészen a legutóbbi időszakig, az M43-as autópálya megépüléséig elkerülték a forgalmas utak is.
Maga a templom az alig több mint 400 lakosú település szélén található egy kisebb kunhalom tetején, jellegzetes formájával már messziről felhívja magára a figyelmet. A környék egyik legrégebbi településéről van szó, hiszen már az Árpád-korból is találunk rá vonatkozó adatokat, a ma is álló templom magja a 15. század második felében épülhetett.
A gótikus templom körüli védőfal (alapjai ma is láthatók) és a mély árok a 15-16. század fordulója körül épülhetett ki. Az évszázadok során többször is átalakították az épületet, sőt a Maros és a Tisza 1845-ös nagy áradása után egy ideig még magtárnak is használták, mivel a település teljesen elnéptelenedett. Szerencsére a környék földbirtokosának, Návay Lászlónak jóvoltából 1924-ben helyreállították. Ma is látható végső formáját az 1990 és 1999 közötti szakszerű régészeti feltárás és műemléki felújítás után kapta meg.
Ha tetszettek a képek, nyomj egy lájkot!