Váratlan fordulat: mégis megveheti a főváros a mini-Dubaj területét – derül ki az MNV leveléből
Hétfőn a Facebook-oldalán jelentette be Karácsony Gergely, hogy Budapest fővárosa élni fog a Rákosrendező területére vonatkozó elővásárlási jogával. „Az állam megküldte a főváros cégének, a Budapesti Közműveknek, a Rákosrendező teljes területére vonatkozó elővásárlási jog gyakorlására vonatkozó felhívást” – írta a főpolgármester.
Karácsony élesen reagált a kormányzati nyilatkozatokra:
A területre vonatkozó elővásárlási jogot a Budapesti Távhőszolgáltató Zrt. jogutódja, a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. gyakorolhatja. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) szerint azonban ez csak akkor lehetséges,
Az MNV közleménye szerint a BKM-nek az Eagle Hills Zrt.-vel kötött szerződés minden feltételt el kell fogadni, amely magában foglalja az 51 milliárd forintos vételárat és a kapcsolódó fejlesztéseket. Az Eagle Hills a területen 2000 milliárd forint értékű beruházást vállal.
A múlt héten Lázár János építési és közlekedési miniszter is megszólalt az ügyben, és azt mondta: „egy csekk és más semmi: 500 milliárd rajta, és viheti a Főváros a területet, amivel egyébként 30 éve nem csinál semmit.”
A szerződés alapján az MNV kijelentette, hogy az elővásárlási jogot a BKM csak az eredeti vevővel megegyező feltételek mellett gyakorolhatja. Jogászok azonban vitatták ezt az álláspontot, és szerintük akár hosszabb jogi vita is várható az ügyben.
A Rákosrendező területének eladása január 20-án hozták nyilvánosságra. Az állami tulajdonban lévő MNV 51 milliárd forintért adta el a területet a dubaji tulajdonban lévő Eagle Hills Zrt.-nek. A fejlesztésről szóló nemzetközi szerződés azonban több jogi kérdést is felvetett. A főváros jogi szakértői szerint a magyar jogszabályok alapján a BKM élhet az elővásárlási jogával, és az ügyben várhatóan további lépések következnek.