BUDAPEST

Mozizhatunk-e még a csillagos ég alatt Budapesten?

Léteznek még szabadtéri mozik a városban? És ha igen, hol találjuk őket? Elmondjuk!

Link másolása

Mr. Foster igazi úrként járja Budapest utcáit és mindent megmutat, amit érdemesnek talál arra, hogy az olvasóknak felkeltse az érdeklődését: szerelmeket, titkos helyeket, finomságokat és a művészetet.

Ja, és mivel Mr. Foster úriember, természetesen magázódva szól Önökhöz.

Egykor számos kertmozi működött országszerte, és volt, amelynek a hangulatát a környezete tette egyedülállóvá – például azért mert vadregényes parkban alakították ki. Budapesten is több kertmozi működött, heti többszöri vetítéssel.

Még a tévézés elterjedése sem tudta megtörni a lendületet. A szabadtéri mozik ugyanis nyaranta varázslatos helyek voltak – én magam is szerettem a csillagos ég alatt, a szabad levegőn filmeket nézni, és még az sem zavart, ha kissé kényelmetlen volt a szék vagy hűvösebbre fordult az este. És randevú helyszínnek is kiválóak voltak a kertmozik.

A szabadtéri mozizás régebbi, mint hinnénk.

A világ legrégebbi mai is működő kertmozija Ausztráliában, Broome településen található. A Sun Pictures Gardent 1916 december 9-én nyílt. Ám az első szabadtéri mozit Berlinben nyitották, szintén 1916-ban.

Az Egyesült Államokban népszerű autósmozik elődjét pedig 1933-ban alapították. Európa első autós mozija Frankfurtban nyílt.

Budapest XIV. Rózsavölgyi tér, Rózsavölgyi Parkszínpad. 1952. Fortepan/Samodai József Zuglói Helytörténeti Műhely

Hanyatlásuk a kilencvenes években kezdődött, és sok okra vezethető vissza a szabadtéri mozik megszűnése, többek közt a videózás, majd a DVD-k, és az illegális filmletöltések elterjedése. Ám azért mára is maradt pár kertmozi Budapesten – illetve olyan szórakozóhely, amelyik nyári estéken szabadtéri vetítést rendez.

Többen ajánlották számomra a Budapest Park kertmoziját, ám ott idén túlnyomórészt koncertek voltak, csak egy vetítést tartottak. Listára gyűjtöttem azokat a szabadtéri mozikat, amelyekről tudok.

Orczy-kert

Gondolom, már korábban rájöttek a blogbejegyzéseimből, mennyire örülök annak, hogy felújították és rendbe tették az Orczy-parkot.

Idén nyártól az Orczy-tó partján kialakított napágyas, pokrócos, ingyenes kertmoziban tartanak vetítéseket csütörtök esténként. A tervek szerint magyar kultfilmeket vetítenek, július 11-én például a Liliomfit, július 18-án pedig a digitálisan felújított Macskafogót. A mozit Orczy Summer Chill néven keressék Facebookon.

Benczúr-kert

Augusztus végéig rendezik a Benczúr Kerti Estéket, ezeken néhány koncert mellett régi magyar filmek vetítésén vehetnek rész. Július 17-én A karosszéket, 18-án a Szíriuszt, augusztus 14-én a Kísértést láthatják. A klasszikus magyar filmek előtt a Budapest Metropolitan Egyetem hallgatói által készített vizsgafilmeket vetítik.

Budapest, Margitsziget Vörösmarty kertmozi. 1964. Fortepan/Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
Karácsony Gergely: Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a hajókat a belvárosból
A budapesti főpolgármester szerint az a céljuk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. március 31.


Link másolása

„Felülvizsgáltuk és módosítjuk a Duna-parti Építési Szabályzatot” – írja húsvétvasárnapi posztja elején Karácsony Gergely. A főpolgármester szerint ezzel egy bonyolult, sok egyeztetést igénylő tervezési, véleményezési folyamat végére értek.

A városvezető bejegyzéséből kiderül, hogy az állami, szakmai és civil szervezetektől érkezett vélemények több tucat oldalt tesznek ki, több partnerükkel az utolsó pillanatig egyeztettek.

Szerinte a szabályzat lényegét egyszerűen össze lehet foglalni:

„Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a lakók életét megkeserítő, és a panorámát elcsúfító hajókat a belvárosból, megteremtjük a lehetőségét annak, hogy a Duna-partok a jelenleginél sokkal jobban szolgálhassák a budapestieket. Az a célunk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen, és minél egészségesebb egyensúlyt teremtsünk a folyó különböző célú használata közben.”

A teljes posztot itt lehet elolvasni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET: