BUDAPEST
A Rovatból

"Inkább nem adom el, de amit választ, az álljon jól neki" - Budapest legrégebbi kalapszalonjában jártunk

A Pázmányi családban 1870 óta foglalkoznak kalapkészítéssel, a szakmának azonban már nincs sok jövője.

Link másolása

A Pázmányi kalapszalon 1870 óta működik, és még csak be sem kell lépni a Népszínház utcai üzletbe, hogy ez kiderüljön: rögtön szembeötlik ugyanis a cégtáblán.

A jelenlegi tulajdonos, Pázmányi István dédapja alapította a céget, amelynek akkoriban még Szentendrén volt a székhelye. Az 1900-as években költöztek be Budapestre, majd egy Üllői úti ház megvásárlása után átalakították azt gyárrá.

Az 1920-as években édesapja vette át a gyárat, ő fejlesztette fel és építtette szinte teljesen újjá az egészet. Angliában tanulta a szakmát, rengeteg innovációval találkozott – például ő volt az, aki Magyarországra elsőként hozta be a szárazon tisztító gépet. Kitartó és minőségi munkájának hála, egy idő után már állami megrendeléseket is kapott. A mai rendőrség címerében található sisak is az ő szabadalma – ezt a sisakot a 45 előtti és utáni rendőrségnek is gyártotta, egészen az államosításig, ami 1951-ben érte el a családot, gyakorlatilag egyik napról a másikra.

Amint megszületett a döntés, Pázmányiéknak azonnal el kellett hagyniuk a gyárat, a családfő még a saját kalapját se vihette magával. Mindenüket elvették, szó szerint.

Az újrakezdés és a túlélés nehéz évei következtek. Az édesapa teljesen beleroppant abba, hogy az évtizedek óta épített kalapbirodalom egy pillanat alatt a semmivé lett.

Ő volt a harmadik generáció, aki a családban a szakmával foglalkozott, de miután mindent kihúztak alóla, nem sok tartotta vissza, hogy örökre hátat fordítson neki. Végül szerencsére nem tette: inkább betársult egy szűcsmesterhez, együtt elevickéltek valahogy. (Közben 1956-ban, a forradalom idején a tankok szétlőtték a házat, ahol egykor a gyár működött, az épületnek csak egy része maradt meg. Később a Sapka-Kalap Ktsz. létesített benne tanműhelyt.)

IMG_5349kIMG_5352kIMG_5356kIMG_5359k

1959-ben igényelték és kapták meg azt a helyiséget, ahol jelenleg is dolgoznak, a Népszínház utca 16-os szám alatt, ekkor már ismét önállóan.

Miután idősebb Pázmányi meghalt (fia tízéves volt ekkor), felesége vette át a szalont. István már akkor is bejárt ide az üzletbe segíteni, és bár lelkiismeretesen elvégzett mindent, amit rábíztak, kezdetben egyáltalán nem érdekelte a kalaposság - sokkal inkább az elektronika. A számítógépes hardveres végzettség mellett autodidakta módon tanulta meg a programírást, a cég honlapját is ő tervezte, de a családi vállalkozás miatt csak hobbiként foglalkozhatott velük.

Az üzlet 1985-ben szállt rá, addigra volt ideje megbarátkozni a szakmával, amit előzőleg lelkiismeretesen kitanult.

Amikor megkérdezzük tőle, vajon nem érezte-e kényszernek, hogy szülei nyomdokaiba kellett lépnie, ha egyszer máshoz volt kedve, rögtön rávágja: dehogynem. De jó kalapos módjára ugyanolyan gyorsan hozzá is teszi: viszont óriási öröm az, ha egy archoz egy jó fejrevalót ad az ember.

A ’70-es évek végén lehetősége adódott arra, hogy New Yorkban éljen, lakást, állást kapott volna, de mivel, mint mondja, szereti Magyarországot, maradt, ezen kívül édesanyjának is szüksége volt rá a mindennapokban. A feleségét röviddel ezután ismerte meg, és a család, az érzelmi kötöttség végül itthon tartotta. A külföldi divatlapokat viszont rendszeresen figyeli, azt mondja, onnan követi a divatot.

A kalapviselés trendjeiről beszélgetve kiderül, Magyarországon manapság a fiatalok is gyakran és szívesen hordanak kalapot. Alapvetően a filmekből, a médiából közvetítődnek és terjednek el az új fazonok – jó példa erre az úgynevezett Borsalino-kalap, ami a mozivásznon nem egyszer visszaköszön és amit formája miatt Al Capone-kalapnak is hívnak, de ugyanitt lehetne még említeni az Indiana Jones-kalapot is, amiről szintén nyilvánvaló, honnan kapta a nevét.

A dolog tragédiája azonban, hogy mire a fiatalok körében újra divatba jön a kalap, addigra készítőik kihalnak.

Ráadásul ez egy olyan szakma, amiből Pázmányi szerint megélni nehéz, jól megélni pedig lehetetlen.

A szalonban döntő többségében hétköznapi viselésre szánt kalapokat, sapkákat készítenek és árulnak, de persze vannak kifejezetten alkalomra való, extra formájúak is. Nem egy közülük olyan, ami a mester szerint még száz évig kalap lesz, mert annyira jó minőségű, hogy akár generációkat képes kiszolgálni. Sapkákból is tudott olyat mutatni, ami 15-20 évig biztosan megállja a helyét.IMG_5363kIMG_5365k

IMG_5384kIMG_5413k

Pázmányi elmondása szerint vásárlóinak nemcsak a korosztálya, de nemük aránya is teljesen vegyes, a tizenévesektől a nyolcvanas éveiket taposókig egyaránt betérnek hozzájuk.

„Hála Istennek, sok visszajáró törzsvendégünk van, viszont ha ennyire ritkán vesznek fejrevalót, akkor gyakorlatilag ugyanott tartunk anyagi szempontból, ahol a part szakad. A bevétel azonban nem csak emiatt kevés, hanem amiatt is, hogy manapság rengeteg helyen kapható kalap és sapka, nemcsak a szaküzletekben és szalonokban.”

A fogyasztói társadalom tagjai jellemzően kevéssé törődnek azzal, hogy ha valami olcsóbb, ám silányabb minőségű, mondván bármikor, bárhonnan beszerezhetnek másikat. Sokan ráadásul még a felpróbálást is megspórolják

azzal, hogy internetről rendelnek, ami a mestert hallgatva minimum rizikós. Ők is találkoztak már olyan vendéggel, aki egy online vásárlás után végül több számmal nagyobb kalapot vett át a postástól, mint amilyen valójában jó lett volna neki.

A kalapanyagoknak alapvetően két fő csoportja van: a gyapjú és a nyúlszőr. Sejthető, hogy utóbbiak jóval drágábbak, hiszen maga a nyersanyag is drágább. A technikára rákanyarodva Pázmányi mosolyogva mondja: édesapja műhelye a ’30-as, ’40-es években jobban fel volt szerelve gépekkel, mint az övé mostanság – persze ne feledjük, az valójában egy komplett gyár volt, 40-50 alkalmazottal. Az állami megrendelések mellett külföldre is exportáltak. Nemcsak hogy jó gyár, de jó hírű gyár volt, nem véletlenül nyertek a nápolyi világkiállításon aranyérmet.

„Édesapám keze alatt egy egész kalaposgeneráció nőtt fel, rengetegen tanulták tőle a szakma csínját-bínját. De már sem ők, sem a fiaik nem foglalkoznak kalapkészítéssel”

– árulja el a szomorú, de sajnos törvényszerű igazságot a mester.

Azt ő is csak saccolni tudja, hányan lehetnek egyáltalán szakmabeliek az országban vagy Budapesten. Szerinte a fővárosban tíznél kevesebben dolgoznak, és mivel már jó ideje nincs kalapos szakképzés sem, valószínűleg országszerte sem lehetnek túl sokan. A még aktív kollégák jellemzően ötven évnél idősebbek, utódjaik nincsenek. Pázmányi anno iskolában tanulhatta, és a régi mesterektől, akik jóban voltak a családdal és szakmailag segítették őket a nehéz időkben is. Mivel már évtizedekkel ezelőtt is szűk volt a szakma, egy bizonyos szinten konkuráltak ugyan, de mindegyik műhely más-más területen volt kiváló és elismert, így alapvetően nem zavarták egymás köreit.

A kalaposmesterek szezonja, mint kiderül, csupán néhány hónapig tart. Az üzletet nyáron még kinyitni se érdemes, mert több veszteséget termel, mint hasznot.

A nyári kalapokat jellemzően gyárakban állítják elő, présgéppel és nem kézműves technikával, amivel Pázmányi dolgozik. Döntő többségében faformákat használ, amelyekre forrón húzza rá a kalapokat, előkezelés után – ekkor kapják meg a végleges formájukat. A munkafolyamat meglehetősen összetett, több fázisból áll, és mivel az egyes darabok kézzel készülnek, nem igazán lehet átlagot kalkulálni egy-egy kalap elkészítési idejét illetően. Mindenesetre bőven napokba telik, és ehhez még hozzá kell adni a száradási időt is.IMG_5459kIMG_5397k

A kalapszalonban sok híresség megfordult már, tudjuk meg a tulajdonostól. Nobel-díjas magyar származású tudós, Oscar-díjasok, topmodellek, szépségkirálynő, világhírű külföldi és magyar színészek, rendezők, politikusok, polgármesterek, diplomaták jönnek hozzá, hogy fejfedőt válasszanak. „Van olyan visszatérő vevőm, aki alig várja, hogy Magyarországra jöhessen és rendeljen nálam egy személyre szabott, újabb kitűnő minőségű kalapot vagy tisztítani hozza a régebben vett darabot.” Hiába faggatjuk azonban, üzleti titokra hivatkozva nem árulja el, kik voltak ezek az illusztris személyek, szerinte nem lenne etikus. „Lehet, hogy mások kérkednek vele, én azonban nem” - szögezi le. Már egyáltalán nem jön zavarba attól, ha egy híresség – akár testőreivel együtt – betoppan hozzá, sőt azt tartja: valamiképp még nyitottabbak és természetesebbek is, mint az átlagemberek, egyszerűbbek, mint ahogy azt gondolnánk róluk.

Azonban bárki is legyen az, aki nála kalapot vásárol, Pázmányi szerint az elsődleges szempont, hogy passzoljon az egyéniségéhez, az arcához, a fejformájához, és hogy jól érezze magát benne. A vevők jellemzően inkább csak tapogatóznak, amikor bejönnek az üzletbe, a többségnek nincs határozott elképzelése arról, mi áll jól neki, mit is szeretne valójában. És aki egy bizonyos fazonra vágyik, annak sem biztos, hogy a kiszemelt típus lesz előnyös (persze ez könnyen kiderül: elég a tükörbe nézni, ha felpróbálja). A mester szerint azonban a legfontosabb az őszinteség: kendőzetlenül, de azért diszkréten megmondja a véleményét, ha szerinte nem a megfelelő kalaphoz ragaszkodik a vendég.

„Inkább nem adom el, de amit választ és megvesz, az álljon jól neki”

- vallja.

Ehhez nem csak rutinos emberismerőnek kell lenni (hiszen filozófiája szerint a kalap nem pusztán egy kiegészítő, de egyben a személyiség kifejezője is), de egy jó adag szépérzék sem árt. A kerek arcot például nyújtani kell, lehetőség szerint egy szélesebb, nagyobb karimájú darabbal, a hosszúkás arcúak azonban ilyesmivel jobb, ha nem is próbálkoznak.

Egy jó minőségű, akár több évtizedig használható kalap esetében tulajdonosának nincs sok gondja a karbantartással: elég csak néha lekefélni, bár időnként nem árt a szakemberhez elvinni tisztíttatni.IMG_5449k

Az amúgy sem túl nagy üzlethelyiség tetőtérben van berendezve maga a műhely. A mester kalauzolásával feljutottunk az alacsony mennyezetű traktusba, ahol szinte csak görnyedve lehet közlekedni. A szabászasztal mellett varrógépek sorakoznak: a kicsi 130, a nagyobb 150 éves. Az egyik Singer, a másik Dürkopp. Ezeken kívül még van három, mindegyiket más-más munkafázisban alkalmazzák. Szinte hihetetlen, hogy még ma is működnek, Pázmányi szerint ráadásul jobban, mint bármelyik mai új gép. Azt gondolnánk, hogy ha ennyi idősek, már szinte a kezdetektől fogva a család tulajdonában vannak (milyen romantikus lenne!), a mester azonban gyorsan kiábrándít minket, miután emlékeztet: mivel mindent elvettek tőlük az államosításkor, a muzeális értékű varrógépeket is utólag szerezték be. „Erősebbek, vastagabb anyagot tudnak varrni és elég gyorsak”, sorolja az előnyöket, de azért hozzáteszi: a forgalmi értékük gyakorlatilag a nullával egyenlő. Volt, hogy az édesanyja egyszerre hat réteget is tudott varrni rajtuk, ilyen teljesítményre a modern eszközök nem alkalmasak. Ha meghibásodnak, ő maga végzi a javításukat is, van hozzá szakmai végzettsége.IMG_5489kIMG_5486kIMG_5474k

Egy-két évtized múlva Pázmányi szerint Magyarországon már valószínűleg egyáltalán nem lesznek kézműves kalapkészítők.

„Tudomásul kell venni, hogy szakmák szűnnek meg évtizedek alatt. Tudomásul kell venni, hogy fejlődik a világ. Aki nem veszi tudomásul, az rosszul érzi magát. De a fejlődés ezzel jár.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Elegáns rendezvények tökéletes helyszíne vár a Városliget szomszédságában
Megnéztük a D50 Hotel és Rendezvényközpont megújult tereit.

Link másolása

Áll a Városliget közelében, a Damjanich utca 50. szám alatt egy gyönyörű épület. A D50 Hotel és Rendezvényközpont ma elegáns rendezvények tökéletes helyszíne. Nem is gondolnád, hogy egykor milyen borzalmas állapotok uralkodtak itt. 1944-ben ugyanis bomba érte a ház udvarát, félig összedöntve az ott lévő kis kápolnát.

Akkor lemondtak az újjáépítésről, a kétezres években azonban Esztergom-Budapesti Főegyházmegye visszakapta az erősen leromlott állapotú épületet, és 2016-ban megkezdődhettek a felújítási munkák. A lakóépületből kulturális központot alakítottak ki, a vendégek elszállásolására alkalmas helyiségekkel, irodákkal, parkolókkal, kiegészítő terekkel, ami alkalmassá teszi különféle egyházi vagy világi kulturális események megtartására.

A D50 igazi különlegesség a belvárosi rendezvényhelyszínek piacán.

A Városliget közelsége pedig vonzó célponttá teszi a szállóvendégek számára is: a Hősök tere, a Fővárosi Állat- és Növénykert, a Néprajzi Múzeum, a Fővárosi Nagycirkusz, a Széchenyi Gyógyfürdő és a Puskás Aréna is csak egy ugrásnyira van. Aki valamilyen sporteseményre vagy zenei rendezvényre érkezik Budapestre, annak is remek választás.

Amikor beléptem az épületbe, rögtön feltűnt a D50 letisztult, magas belmagasságú belső tere. A felújítás során az épület megőrizte klasszikus eleganciáját. Az épületséta során aztán arról is megbizonyosodhattunk, hogy a D50 kiváló helyszín konferenciák, gálavacsorák, könyvbemutatók, meetingek, és kisebb-nagyobb üzleti vagy családi rendezvények megtartására is.

Az épületbejárás a D50 új büszkeségéből, a reggeliző helyiségből indult, ahol minket is megvendégeltek egy különleges brunchcsal. Ezt a remek helyszínt nem csak a hotel vendégei élvezhetik, hanem kisebb rendezvényeknek is egy újabb helyszíne lehet a maga 70 négyzetméterével.

A reggelit követően lementünk a D50 alulájába, ahonnan hatalmas ajtókkal nyílik a 200 négyzetméteres Esztergom terem.

Az Esztergom terem kényelmesen 180 fő befogadására alkalmas. Egyből megakadt a szemem hatalmas függönyein, amik elhúzhatók. Az itt tartott események így szinte úsznak a természetes fényben, ha a megrendelők azt igénylik. A terem különlegessége, hogy akár 18 négyzetméteres színpadot is fel tudnak állítani, és teljes konferenciatechnikát tudnak biztosítani, monitorokkal, projektorokkal, beépített hangfalakkal, fényekkel.

Átsétáltunk a teremmel szomszédos bárba, ami a lobbival együtt kiszolgálja az Esztergom terem cateringjét. A kávészünetek kifinomult helyszíne ez a hosszúkás modern berendezésű helyiség. Az első gondolatom az volt, hogy egy konferencia szünetében én is szívesen frissülnék fel itt egy cappuccinóval vagy gyümölcslével.

A -1 szinten megcsodáltuk az 170 négyzetméter alapterületű Pest-Buda termet is. Ebben a helyszínben az az extra, hogy egy mobil fallal, két kisebb teremre osztható szinte tökéletes hangszigeteléssel. Természetesen itt is biztosítanak konferencia technikát.

Megnéztük a második emeleti 60 négyzetméteres Óbuda termet is, aminek egyik falát egy hangsúlyos vörös festmény díszíti. Alig tudtam levenni róla a szemem, annyira magával ragadó ez a dekoráció. Ez a terem 60 fő befogadására alkalmas és leginkább képzésekre, workshopokra szokták használni. Nagy előnye, a természetes fény. Itt mobilhangosítást és led tv-ket tudnak biztosítani.

Még folynak a munkálatok, de várhatóan novembertől egy új multifunkciós, 300 férőhelyes konferenciateremmel is bővül a D50.

Az épületbejárás egyik legizgalmasabb része az volt, amikor megnéztük a kialakítás alatt álló területet. Az már most látszik, hogy hatalmas lesz.

Az épület alapterülete több mint 1300 négyzetméter. Itt lesz az előcsarnok, a hozzá flexibilisen csatlakozó 320 négyzetméteres konferenciateremmel, amely szintén osztható lesz mobilfalak segítségével. Különlegessége, hogy a falak mellett közlekedőfolyosó szolgálja majd a vendégek kényelmét.

Az épületbejárás során lehetőségünk volt bekukkantani a négycsillagos hotel szobáiba is. A hotelszobák az épület két szárnyában helyezkednek el. A hat superior, hat prémium és a huszonnégy standard szobában egyidejűleg 72 vendég tud megszállni, de természetesen vannak pótágyazható szobák.

A D50 belső udvarában 40 autó számára van saját felszíni és mélygarázsos parkolóhely és 5 perc sétatávolságon belül további 400 hely áll rendelkezésre.

A létesítményt Marik Gergely üzemelteti, aki a Szent Máté Ingatlanüzemeltetési Központ vezetője. A rendezvénytereket az Eventrend csoporthoz tartozó Gála Eseményszervező értékesíti, a sales vezetését a Gála Senior rendezvényszervezője, Koller Gábor látja el és az állandó és magas minőséget pedig a Gála Eseményszervező termelőkonyhájának vezetője garantálja.

A D50 Hotel és Rendezvényközpont egy igazi különlegesség a belvárosi rendezvényhelyszínek között. Tökéletes választás, ha elegáns rendezvények számára keresel helyszínt a Városliget szomszédságában.

Orosz Emese cikke, Fotók: Nagy Boglárka

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BUDAPEST
20 teraszos hely Budapesten, ahová érdemes betérni
Nyakunkba vettük a várost hogy megnézzük melyik most a "legjobb beülős hely Budapesten?" A listára így felkerült teraszos étterem, kerthelyiség, vagy csak úgy szimplán jó helyek Budapesten, amit kár lenne kihagynod idén!
Vass Adrienn - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása

Itt a tavasz és ahogy egyre több a zöld a városban, úgy mi is vágyunk kiülni egy kicsit a teraszra, vagy a kertbe. Szerencsére Budapest rengeteg mini oázissal rendelkezik, van ahol zene szól és szórakozásra hív a hangulat, de van jó pár olyan opció is, ahol csendesebb ücsörgésre, vagy kitűnő vacsorára is benevezhetünk.

Nehéz volt 20 kedvencre leszűkíteni ezt a listát, de törekedtünk rá, hogy többféle stílusú és hangulatú hely is szerepeljen benne.

Reméljük találtok rajtunk keresztül új kedvencet!

Kihagyhatatlan teraszos helyek Budapesten

1. A MADHOUSE terasza

A MADHOUSE Bistro & Bárban tavaly óta markánsabban elkülönül egymástól a laza, szórakozóhely funkció, és a Piszkor Norbert által vitt konyha. Ez a választóvonal a teraszon is megjelenik majd. Így akkor is érdemes lehet erre járni, ha csak iszogatni és szórakozni szeretnénk, meg akkor is, ha egy kellemes ebédre vagy vacsorára vágyunk.

1061, Anker köz 1-3.A MADHOUSE-nak is kihagyhatatlan a teraszos helyek közt

2. Ha egy kiülős helyet keresel mi lehetne jobb erre, mint a TETŐ?

A Mammut tetején idén a Mad Scientist sörfőzde legénysége veszi át a hatalmat. 15 sörcsappal, natúr borokkal, különleges spiritekkel, kraft sör inspirálta egyedi koktélokkal és Gólem streetfood-al várják a vendégeket a város felett.

1121, Lövőház utca 2.-4.A Tető egy kiváló kiülős hely

3. Két igazán jó teraszos hely Budapesten - Zsiráf és Zsiráf

Zsiráfból is kettő van a városban, és egyik sem kihagyható, úgyhogy itt kénytelenek vagyunk csalni egy picit, és mindegyikről szólni, hogy beférjenek a húszba.A Budapesti kiülős helyek közül a Zsiráf a legjobb

A pesti Zsiráf a mindig nyüzsgő Nyugati mellet található. Itt hajnalig bulizhatunk az éppen aktuális DJ ütemeire, és remek nápolyi pizzát is kapunk, ha a szórakozás közben megéheznénk.

Pest: 1062, Teréz krt. 53.

A budai egység pedig a csodaszép Széllkapu park tetején helyezkedik el, és valamivel chillesebb hangulatú.

Buda: 1024, Kis Rókus u. 2-4.

4. Édes Mackó kürtőskalács-cukrászda

A Holnemvolt Parkba nem csak az állatokért érdemes betérni, hanem az elsőosztályú kürtőskalácsért is. A klasszikusok mellett különböző újragondolt desszertek is készülnek itt kürtőskalácsból, de kávét vagy fagyit is lehet kapni. És dupla terasszal is büszkélkedhetnek, így azok is le tudnak ülni náluk, akik a Parkba nem váltottak belépőt, csak a körúton ejtőznének.

1146, Állatkerti krt.14-16Számtalan kiváló teraszos étterem van Budapesten

5. Két igazán menő kiülős hely Budapesten - Fröccsterasz + Gin Corner Bar

Szót kell ejteni a Deák tér környékéről is, hiszen az Akvárium körüli füves rész még mindig populáris találkozóhely. A Fröccsteraszos komplexumon belül van egy klassz gines tematikájú hely, ami könnyen elrabolja az ember szívét. Több mint 100 féle ginnel, különleges párlatokkal és válogatott borokkal várnak.a Gin Corner egy igazán jó beulos hely

1051, Erzsébet tér 11-13.A kiülős helyek Budapesten általában teltházasak

6. Kabin

A Népsziget rejtett kincse legalább olyan menő mint a Római. És talán egy picit kevesebbet hallani róla, úgyhogy mi most ezt az oldalt ajánljuk, és egy jó hideg sört vagy fröccsöt.

1044, NépszigetA Kabin a jó helyek közé tartozik Budapesten

7. A Zazie egy kihagyhatatlan beülős hely Budapesten

A Zazie egy fiatal, szexi, pimasz hely, a MOL Campus földszintjén. Tavasztól késő őszig a Kopaszi-öbölre néző terasza is nyitva van, amely a nagyvárosi forgatagból kiszakítva a nyugalom szigetét kínálja.

1117, Dombóvári út 28.A Zazie is a teraszos helyek közé tartozik

8. Egy ikonikus Budapesti hely a Centrál Grand Cafe & Bar

A Centrál az élő történelem. 1887 óta rengeteg híres magyar tért be hozzájuk, és a manapság is aktív társasági élet zajlik a falai között. Na meg a csodaszép teraszán! Egy kávéra is érdemes beugrani, de az egész napos reggelijük is erősen ajánlott program.

1053, Károlyi Mihály u. 9.Az ikonikus Centrál Grand Cafe & Bar egy kiváló teraszos etterem

Teraszos éttermek Budapesten

9. A minőségi teraszos éttermek közé tartozik a Spago by Wolfgang Puck Budapest

A Spago igazi luxus kategóriás hely, és ez a végtelenül elegáns teraszán is maximálisan érvényesül. Ha egy feledhetetlen gasztroélményre vágyunk, érdemes számításba venni őket.

1056, Váci u. 36.Egy minőségi teraszos étterem a Spago by Wolfgang Puck Budapest

10. A legújabb teraszos étterem most a Port de Budapest

Lenyűgöző panoráma, hatalmas koktélválaszték, ínycsiklandó ételek. Daytime DJ szettek és festői naplementék, karnyújtásnyira a Dunától. Ezt kínálja a város egyik legújabb terasza a Belgrád rakparton.

1056, Nemzetközi Hajóállomás, Belgrád rakpart 23.A legújabb teraszos étterem a Port de Budapest

11. Egy hagyományos beülős hely Budapesten - Gléda Vendéglő

Egy klasszikus, budai vendéglő teraszán ücsörögnél egy pohár borral? Ennél egy tartalmas, magyaros vacsorát, modern tálalásban? Akkor a Gléda lesz a helyed!

1037, Mikoviny utca 2-4.A legjobb teraszos helyek Budapesten a budai oldalon találhatók

12. UMO Restaurant

Az UMO egy Michelin-ajánlással rendelkező étterem a budai Vár tövében, ahol a kolumbiai fejlesztő-kutató séf, José Guerrero legfrissebb menüjét kóstolhatjuk meg. A koncepció középpontjában a grill és a füst áll, így mindenképpen érdemes vacsora mellett élvezni a kert hangulatát.

Ponty utca 1-3.Egy kiváló teraszos étterem idén nyáron az UMO

13. Egy kiváló teraszos étterem: Yellow Bistro & Bar

A Danubius Hotel Helia aljában, a Duna parton van egy remek bisztró, ahol akkor is ejtőzhetünk, ha nem szállunk meg a hotelben. Klasszikus magyar fogások, street foodos ételek és szomjoltók, igazán zöld környezetben, alkalmanként DJ mellett.

1133, Kárpát utca 62-64.Egy terasz étterem Budapesten, garantált a jó hangulat

14. MOST Kortárs Bisztró

A MOSTban a minőségi konyha mellett különböző közösségépítő vásárok és kiállítások is vannak. Az óriási terasz pedig még tökéletesebb találkahellyé teszi őket jó időben. Az indiai ételeiket ki ne hagyd!

1066, Zichy Jenő utca 17.A kiülős helyek közül kiemelkedik a MOST kortárs bisztró

15. Egy igazi terasz étterem Budapesten - KERT Bisztró

Zugló zöld oázisa , ahova elég egyszer betérni, és mindig visszavágysz majd.

1146, Thököly út 57/bA Kert bisztró terasza Budapesten igazán felejthetetlen

Valódi kerthelyiségek Budapesten

16. Kertem

A Kertem az egyik legbarátságosabb szabadtéri szórakozóhely. Szeretettel várják a gyerekeket, a bicikliseket és a kutyusosokat is. És a balkán burgerük utánozhatatlan.

1101, Könyves Kálmán krt. 25.Valódi kerthelyiségek közé tartozik a Kertem

17. A Budapesti helyek közül kiemelkedik a Miamor Rómaim

A Miamor Rómaim, a Római-part első ételudvara. Számtalan élménnyel, változatos ételekkel és italokkal várják a vendégeket. Szabadidős sportolási lehetőségekben és gyerekprogramokban pedig kifejezetten erősek.

1031, Római part 47.A Miamor Rómaim a Római-part egy kiváló kerthelyisége

18. Egy legendás kerthelyiség: a Kobuci

A Kobuci az egyik legkedvesebb, leghangulatosabb koncerthelyszín a városban, de amikor nincs koncert, akkor is érdemes ide betérni egy italra, vagy a hely nevével megegyező kolbászos bucira.

1033, Fő tér 1.A Budapesti helyek közül a Kobuci kiemelkedő

19. Dürer Kert

A Dürer költözése anno nagy port kavart, de szépen megtalálták a helyüket a budai oldalon, a Duna mellett. Aki underground szórakozásra vágyik, az mindenképpen keresse őket.

1117, Öböl utca 1.a Dürer kert a legfelkapottabb étterem terasz

20. A Gundel kerthelyisége Budapesten

A Gundel Kert megidézi a századelős Budapest társasági életének legendás hangulatát, ami világhírű magyaros ízekkel és pompás italokkal egészül ki.

Ha egy nagy múltú helyen szeretnél egy kitűnő vacsorát fogyasztani, akkor ez lesz a te helyed!

1146, Gundel Károly út 4.A Gundel kert mára már legendás a kiülős helyek közt

Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Megbénítja majd Budapestet a kínai elnök látogatása – mutatjuk a lezárásokat
Hszi Csin-ping és delegációjának érkezése kettévágja a fővárost. Szerdától péntekig tart majd a közlekedési káosz, hét kerületet is érintenek a korlátozások.

Link másolása

Lényegében megbénítja majd Budapestet Hszi Csin-ping és állítólag több száz fős delegációjának érkezése szerdán – derül ki a rendőrség lezárásokról szóló közleményéből. A police.hu azt írja, delegáció érkezése miatt május 8., szerdától május 10., péntekig kell majd korlátozásokra készülni a I., a IX., a XI., a XV., a XIX., a XX. és a XXIII. kerületben.

A korlátozásokról egy térképet is közzétett a rendőrség:

Lezárások

Szakaszos és időszakos lezárások lesznek szerdán 19:30-tól 21:00-ig az I., a IX., a XI., a XIX., a XX. és a XXIII. kerületben, az alábbi útvonalon:

Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér – M4 – M0 – M5 autópálya bevezető – Gyáli út (M5 bevezető) – Könyves Kálmán körút – Rákóczi híd – Pázmány Péter sétány – Műegyetem felső rakpart – Szent Gellért tér – Szent Gellért felső rakpart – Krisztina körút – Attila út – Dózsa György tér – Palota út – Dísz tér – Tárnok utca – Szentháromság tér – Hess András tér.

Szakaszos és időszakos lezárások lesznek pénteken 11:30-tól 14:00-ig az I. és a IX. kerületben, az alábbi útvonalon:

Hess András tér – Szentháromság tér – Tárnok utca – Dísz tér – Palota út – Dózsa György tér – Attila út – Krisztina körút – Szent Gellért felső rakpart – Szent Gellért tér – Műegyetem felső rakpart –Pázmány Péter sétány – Dombóvári út.

Szakaszos és időszakos lezárások lesznek szintén pénteken 16:20-tól 17:00-ig az I., a IX., a XIX., a XX. és a XXIII. kerületben, az alábbi útvonalon:

Hess András tér – Szentháromság tér – Tárnok utca – Dísz tér – Palota út – Dózsa György tér – Attila út – Krisztina körút – Szent Gellért felső rakpart – Szent Gellért tér – Műegyetem felső rakpart – Pázmány Péter sétány – Rákóczi híd – Könyves Kálmán körút – Gyáli út (M5 bevezető) – M5 autópálya bevezető – M0 – M4 – Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér.

Tilos megállni

Még korábban hívta fel a rendőrség a figyelmet arra, hogy szerdán tilos lesz megállni a VI. kerületi Andrássy út páros oldali szervízútján az Izabella utca és a Vörösmarty utca között.

Tilos megállni csütörtökön 6:00-tól 17:00-ig a XV. kerület, Neptun utca mindkét oldalán a Drégelyvár utca és a Neptun utca 57. szám között. Egy korábbi rendőrségi közleményből az is kiderül, hogy csütörtökön 10:00 és 16:00 között az V. kerületi Apáczai Csere János utcában, a hotel mellett is tilos lesz a megállás.

Tilos megállni pénteken 10:00-tól 20:00-ig az I., a IX., a XI., a XIX., a XX. és a XXIII. kerületben:

• Nagykőrösi út főpályán (M5 bevezető),

• Nagykőrösi út mindkét oldalán az autópiac középső bejárata és a Garázs utca között,

• Nagykőrösi út MOL kút főpálya felőli oldalán,

• Határ úton a Nagykőrösi úti felüljáró alatt,

• Gyáli út főpályán (M5 bevezető),

• Fék utca mindkét oldalán a Gyáli úti felüljáró alatt,

• Könyves Kálmán körút mindkét oldalán a Gyáli út és a Rákóczi híd között,

• Laczkovich utca mindkét oldalán a Rákóczi híd alatt,

• Dombóvári út mindkét oldalán a Budafoki út és a Pázmány Péter sétány között,

• Pázmány Péter sétány mindkét oldalán,

• Műegyetem felső rakpart teljes területén,

• Műegyetem rakparti felhajtó mindkét oldalán a Bertalan Lajos utcánál,

• Szent Gellért téren,

• Szent Gellért felső rakpart mindkét oldalán,

• Krisztina körút mindkét oldalán a Döbrentei tér és a Dózsa György tér között,

• Attila úton a Dózsa György tér mellett,

• Dózsa György tér teljes területén.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Így telt a május elseje a Városligetben - fotók!
Miközben a DK a Párbeszéddel és az MSZP-vel közösen majálisozott, a Városligetbe egyébként is sokan látogattak ki. Remek idő volt.

Link másolása

Idén is sokan látogattak el a Városligetbe, hogy megünnepeljék május elsejét: a munka ünnepén kiváló idő volt, és számos program várta a látogatókat.

A DK a Párbeszéddel és az MSZP-vel közösen majálisozott, Magyar Péter pedig Sümegen folytatta országjárását.

Fotóink a Városligetből.


Link másolása
KÖVESS MINKET: