Híres képek keserű titkai: a Pilvax Kávéház és vendégei
Első pillantásra szinte idilli jelenet bontakozik ki az egyik leghíresebb budapesti kávéházat ábrázoló ceruzarajzon. A nemzeti színű lobogóval díszített Pilvaxban beszélgető, vitatkozó vendégeket láthatjuk. A kép előterében az egyik oldalon egy hölgy üldögél, a másik oldalon kutya szunyókál a padlón összegömbölyödve.
Preiszler József rajza azokban a napokban készült, amikor úgy tűnt, Magyarország végre lerázhatja magáról a Habsburgokat, és önállóan dönthet a sorsáról. Amikor úgy látszott, radikális változással véget érhet a feudalizmus. Magyarország felzárkózhat szociális, gazdasági, kulturális reformokkal, és Európa egyik vezető államává válhat. A reformkorra a történelmi Magyarország nagyvárosaiban működő kávéházak váltak a szellemi, társasági élet egyik központjává. Valódi közösségi terek voltak.
A Pilvax kávéház a forradalom napjaiban. Závodszky Géza-Hermann Róbert: Nemzet születik. Új képes történelem.
Magyar Könyvklub-Helikon Kiadó, Budapest, 1997, 72. oldal. Forrás: Mek.oszk.hu
Pesten az egyik legkedveltebb kávéház az Úri utcai Café Renessaince volt, ahol az egyetemisták, művészek, értelmiségiek találkoztak. Itt dolgozott kávéslegényként az osztrák származású Pilvax Károly. A fiatalember 1841-ben érkezett Pestre, decemberben eljegyzett egy itteni hajadont, és 1842-ben már át is veszi a Reneszánsz üzemeltetését az előző tulajdonostól. A kávéházat átkereszteli Pilvaxra.
Bár Pilvax Károly 1846-ban bérbe adta a kávéházat, a név maradt. A belső teret új festményekkel gazdagították: a francia forradalom hőseit ábrázolták a képek. A Pilvax Kávéház gyorsan a fiatalok, az ellenzéki gondolkodásúak törzshelyévé vált. Petőfi Sándor, Degré Alajos, Jókai Mór és Tompa Mihály itt alapította meg a Tízek Társaságát.
E fiatal értelmiség egyik jelentős, radikális csoportja a Pilvax kávéházban tartotta összejöveteleit. Egy részük tagja volta liberális ellenzék egyesült szervezetének, az Ellenzéki Körnek is. Közülük került ki Irinyi József, aki 1848. március 11-én megfogalmazta azokat a rövid pontokat, amelyek Kossuth március 3-i beszédének szellemében, attól némileg eltérő hangsúlyokkal, a polgári átalakulás következetes keresztülvitelét követelték.
A Pilvax ifjai - Kossuthékkal egyeztetve - szerették volna e „Tizenkét pontot" több ezer pesti polgár aláírásával eljuttatni Pozsonyba, hogy így támogassák a reform-ellenzék megrekedéssel fenyegető országgyűlési küzdelmét.
Forrás: Hermann Róbert: Magyarország története – Forradalom és szabadságharc, 1848-1849. Kossuth Kiadó.
A Pilvax egy egykori rézkarcon - Forrás: Rézkarcfitness
Háry Gyula így ábrázolta a Pilvax Kávéházat - Forrás: Wikiwand
Március 14-én este a Pozsonyból hajóval érkezett hírnök a történet szerint a Pilvax Kávéházban egy biliárdasztalra állva tudatta a vendégekkel, hogy Bécsben kitört a forradalom. Március 15-én pedig Petőfi itt szavalta el először a Nemzeti Dalt.
Petőfi javaslatára a Pilvax új nevet kapott: Szabadság Csarnoka. Egy ideig így hívták, ezt tábla hirdette. A forradalom és szabadságharc alatt toborzóiroda működött a kávéházban, s továbbra is nemzeti, forradalmi szellemiség központja maradt. Egészen a szabadságharc leveréséig...
A szabadságharc, a kávéház, a tulajdonos és az egyik leghíresebb vendég sorsa is tragikusan végződött.
1849. július 19-én Pilvax Károly kolerában halt meg. Pár héttel később Petőfi Sándor halálhírét hozzák; utoljára a Fehéregyháza és Segesvár közti völgyben látták, 1848. július 31-én. A csata a magyar csapatok vereségével végződött, őszre a szabadságharc elbukott.
Haynau 1849 októberében először Ormai (Auffenberg) Norbert honvéd ezredest, október 6-án a 13 honvéd tábornokot végeztette ki, majd október 25-én Kazinczy Lajos ezredest - Kazinczy Ferenc fiát - lövette agyon.
Vasvári Pált, a 12 megírásában részt vevő ifjú forradalmárt, aki mindössze 17 évesen, 1943-ban iratkozott be a pesti egyetemre, és aki 1847-ben már a Teleki Blanka nevelőintézetében lett tanár, Erdélyben, szabadcsapatok toborzása közben ölték meg. 22 éves volt.
A szabadságharc után a Pilvax a Café Herrengasse nevet kapta. Fillinger, a bérlő 1851-ben új helyet nyit. Pilvax Károly özvegye egy Mótz (vagy Mots) kávésnak adta bérbe legendás kávéházát, aztán a kiegyezéstől 1895-ig újabb üzemeltetője akadt. A Pilvax a 19. század második felében valamikor jelentős szerepét nem tudta megtartani. Már nem az a legendás szellemi központ volt, mint a reformkorban, hiába kerül ki 1900-ban emléktábla a falára. 1911-ben a városrendezés során az épületet lebontották.
Ma a Pilvax köz 1. szám alatt működik Pilvax néven egy bisztró.
A Pilvaxon elhelyezett emléktábláról a Vasárnapi Ujság is tudósított 1900 november 11-én: "A koronaherczeg-utczában 7 ik szám alatt most is régi állapotában van még az egykor híres Pilvax kávéház, melyet 1848-ban az ifjúság összejövetelei után szabadságcsarnoknak is neveztek. Itt tanácskoztak a márcziusi 12 pont fölött is s itt szavalta először Petőfi a Talpra magyar-t. A kávéház tulajdonosa most Schovanetz János, ki a kávéházban már korábban elhelyezte Petőfi és Jókai arcz-képét. E hó 4-én pedig a kétemeletes ház falába, a kávéház utczai bejárója fölé illesztettek emléktáblát, melynek költségeit különféle asztaltársaságok gyűjtötték össze. Vasárnap délután szakadó esőben történt meg a leleplezés, melyen megjelent Jókai Mór is." Forrás: Oszk.hu
A márciusi ifjak közül többek élete is tragikus fordulatot vett. A Tízek Társaságának tagja, Kerényi Frigyes műfordító az eperjesi ifjúság vezéralakja volt, majd a pesti nemzetőrségben teljesített szolgálatot. 1850-ben Londonba utazott, onnan kivándorolt Amerikába. 1851-ben Iowa állam New Buda nevű településén keresett magának új otthont. Megbetegedett, a sárgaláz gyötörte, 1952 tavaszán pedig öngyilkos lett.
Bozzai Pál 19 évesen került az események fősodrába. A jogi diploma megszerzése után rövid ideig ügyvédként dogozott. Pestre költözött és hamarosan megismerkedett a fiatal költőkkel, írókkal. A szabadságharc idején önként vonult be katonának. Mivel megadta magát, katona maradt, ám egyre romló egészségi állapota miatt rövidesen, mindössze 23 évesen meghalt.
A forradalomról szóló egyik legszebb idézetet Bozzai Pálnak köszönhetjük. Legyen ez a cikk zárszava. "A ti életeteknek a szabadság olyan, mint a halnak a víz, madárnak a levegő, vadnak a rengeteg. Legyetek inkább halni készek véle, mint élni nélküle. Midőn mindeneteket föláldozátok érte és a szabadságot megnyerétek, nem vesztétek semmit, hanem nyertetek mindent."