BUDAPEST

„Ha egyszer nem tilos, miért ne buliznék?” – Dübörög az éjszakai élet a Gozsdu Udvarban

Egyre több európai országban zárnak be újra a szórakozóhelyek az omikron variáns miatt, Magyarországon viszont nyoma sincs szigornak. Bulizókat kérdeztünk, mit gondolnak erről.
Láng Dávid - szmo.hu
2021. december 22.


Link másolása

Kevesebb mint egy hónapja érkeztek meg az első hírek a koronavírus omikron variánsáról, de a világ országainak jelentős része máris újabb, minden eddiginél súlyosabb járványhullámtól tart.

Legutóbb Hollandia jelentett be teljes zárlatot: eszerint a nem létfontosságú üzletek, iskolák, bárok, éttermek és egyéb nyilvános helyszínek legalább január közepéig zárva lesznek.

De a példa közel sem egyedi: csak az elmúlt pár hét során hasonló döntést hoztak például Franciaországban és Lengyelországban, várhatóan még az idén így tesznek Németországban és Angliában is, Ausztriában pedig ugyan már elindult az óvatos nyitás, de hetekig ott is teljes lezárás volt érvényben.

Az olaszoknál bezárásról egyelőre nincs szó, arról viszont igen, hogy az oltottak is csak negatív teszt birtokában mehetnének szórakozni.

Magyarországon ezzel szemben semmi ilyesmit nem tervez a kormány: nyitva vannak a bárok és a szórakozóhelyek, a zenés-táncos rendezvények kivételével ráadásul védettségi igazolványra sincs szükség ezek látogatásához.

Az Oxfordi Egyetem által kidolgozott a szigorúsági index értéke jelenleg nálunk a második legalacsonyabb Európában, csak Svédország alkalmaz kevesebb szankciót, globálisan pedig csak néhány afrikai országnál tapasztalható a miénknél is enyhébb szigor. A 0 és 100 közötti skálán 25 ponton állunk, ez utoljára akkor emelkedett, miután újra kötelezővé tették a maszkviselést zárt térben.

Arra voltunk kíváncsiak, mit gondolnak a budapesti bulizók a világviszonylatban is kifejezetten megengedő szabályokról, ezért elmentünk a Bulinegyed szívcsakrájának számító Gozsdu Udvarba.

Az első benyomásunk az volt, hogy óriási tömegről egyáltalán nincs szó: két évvel ezelőtt ilyenkor itt még simán előfordult, hogy szó szerint csak araszolva lehetett előrehaladni. Most ezzel szemben csak az egyes helyek bejáratánál verődött össze nagyobb tömeg, dohányozva vagy a bejutásra várva. Ez alapesetben kimondottan szellős forgalomnak számítana, hírértékűvé sokkal inkább az teszi, hogy máshol már az is szokatlannak számít, hogy egyáltalán működik az éjszakai élet.

Elsőként egy ciprusi férfit szólitottunk meg, aki egy hónapja költözött Magyarországra: náluk lezárás ugyan nincs, de az oltottakat erősen diszkriminálják az oltatlanokkal szemben. Szerinte nagyon jó, hogy Magyarországon nincs szó ilyesmiről, mert már elege van abból, hogy korlátozzák az életünket és hátrányosan megkülönböztetik az egyik embert a másiktól.

Úgy véli, mindenkit hagyni kellene, hogy úgy élje az életét, ahogyan szeretné. Ezen a ponton megindult a sor a szórakozóhely előtt, ahol ő is várakozott, többet így nem tudtunk meg tőle.

„Szuper, hogy itt minden nyitva van, de szerintem is szigorúbban kellene ellenőrizni, ki mehet be ezekre a helyekre” – ezt már a 20 éves, Szlovákiából érkezett Karolina mondja. Náluk jelenleg be vannak zárva a szórakozóhelyek, és az üzletek többségébe is csak oltottak mehetnek.

A lezárás szerinte nem megoldás, mivel rendkívül negatív hatással van a gazdaságra, különösen a kisebb vállalkozásokra. Ugyanakkor elismeri, hogy az is aggasztó, ha túl nagy tömeg verődik össze egy helyen. Ezért mindenképpen korlátozná, hányan léphetnek be egyszerre mondjuk egy klubba vagy bárba, valamint a megfelelő szellőztetésről is gondoskodna.

Mindazonáltal így is eljött bulizni, bár tisztában van vele, hogy ez nem teljesen kockázatmentes. Ennyi rizikót mégis bevállal, mivel egyrészt be van oltva, másrészt nagyon egészségesen él, sok zöldséget eszik és vitaminokat is szed, ezért nem tartja magát veszélyeztetettnek.

„Nem tudom, mennyire biztonságos, de mindenképp örülök neki” – válaszolja kérdésünkre a Franciaországból érkezett Jacob. Náluk ugyan zárva vannak a szórakozóhelyek, de állítása szerint nem kimondottan bulizni jött Budapestre, azonban ha már itt van, ebből sem szeretne kimaradni.

Indoklásként azt említi, hogy lassan már két éve tart ez a rendkívüli, korlátozásokra épülő állapot, és mindenki belefáradt. Ha rajta múlna, otthon is mindent kinyitna, mivel magas az átoltottság – ő és a barátai is mindannyian be vannak oltva –, így szerinte ez egy vállalható mértékű kockázat. Többet viszont nem szeretne mondani a témáról.

„Beengedtetek az országba, azt is engeditek, hogy bulizni menjek, én csak élek a lehetőséggel. Ha tilos lenne, nyilván nem jöttem volna” – mondja az angliai David, aki szintén városnézésre jött, ennek keretében iktattak be némi kocsmázást is.

Szerinte onnantól kezdve, hogy szabadon beléphetett Magyarországra, miközben Nagy-Britanniában jelenleg napi 90 ezer körül alakul az új esetek száma, nem nála van a felelősség, hanem a kormánynál. „Miért, te nem ugyanezt tennéd a helyemben?” – kérdez vissza.

Vele lévő barátja hozzáteszi, ő mindenképpen kötelező teszteléshez kötné a szórakozóhelyek látogatását, a teljes korlátozással viszont egyáltalán nem ért egyet, ezért reméli, hogy otthon sem fog sor kerülni rá.

„Nincs igazán jó megoldás erre a helyzetre, de ha aggódnánk, nem buliznánk itt. Nem lehet félelemben leélni egy egész életet” – fogalmaz a 30 éves Levente, akit csak néhány mondatra tudtunk elkapni sorbanállás közben.

Szerinte alapvető emberi jogokat nem szabad korlátozni csak azért, mert jön egy olyan dolog (esetünkben járvány), amire senki nem számított. Nem szeretné minősíteni azokat az országokat, amelyek a lezárás mellett döntöttek, ugyanakkor örül annak, hogy Magyarország nem tartozik közéjük, így itt lehet.

Ez egy nagyon nehéz kérdés, aminek több oldala van: valahol én is egyetértek azzal, hogy lezárásnak kellene lennie, másrészt viszont azt is érzem, hogy rettentő nagy szükségünk van már arra, hogy együtt legyünk másfél évnyi depresszió után

– mondja a 22 éves Laura. Ő személy szerint nem érzi biztonságban magát, de az érveket és ellenérveket mérlegre téve mégis úgy döntött, hogy kockáztat. A helyzetét nehezíti, hogy egy háztartásban él a 82 éves nagymamájával, de ügyelni fog rá, hogy legalább 3 napig távolságot tartson tőle.

„Nem mondanám, hogy ez egy arany középút, mert még mindig szar. De sokkal jobb annál, mintha otthon ülnék depresszióba zuhanva” – teszi hozzá.

Ugyanennek a társaságnak egy másik tagja, a 23 éves Botond pedig azt mondja, ha egyszer a kormány megengedte, hogy nyitva legyenek a helyek, semmivel nem lenne jobb attól, ha konkrétan ő otthon maradna, hiszen mások úgyis eljárnak bulizni.

„Be vagyok oltva, boltba pedig amúgy is kellene járnom, ahol szintén rengeteg ember gyűlik össze. A törvényeket kivétel nélkül betartom, de annak semmi értelmét nem látom, hogy ennél jobban korlátozzam magamat” – összegez.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Karácsony Gergely: Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a hajókat a belvárosból
A budapesti főpolgármester szerint az a céljuk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. március 31.


Link másolása

„Felülvizsgáltuk és módosítjuk a Duna-parti Építési Szabályzatot” – írja húsvétvasárnapi posztja elején Karácsony Gergely. A főpolgármester szerint ezzel egy bonyolult, sok egyeztetést igénylő tervezési, véleményezési folyamat végére értek.

A városvezető bejegyzéséből kiderül, hogy az állami, szakmai és civil szervezetektől érkezett vélemények több tucat oldalt tesznek ki, több partnerükkel az utolsó pillanatig egyeztettek.

Szerinte a szabályzat lényegét egyszerűen össze lehet foglalni:

„Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a lakók életét megkeserítő, és a panorámát elcsúfító hajókat a belvárosból, megteremtjük a lehetőségét annak, hogy a Duna-partok a jelenleginél sokkal jobban szolgálhassák a budapestieket. Az a célunk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen, és minél egészségesebb egyensúlyt teremtsünk a folyó különböző célú használata közben.”

A teljes posztot itt lehet elolvasni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET: