BUDAPEST
A Rovatból

A legegészségesebb péksütik Budapesten

Olcsó, finom, egészséges péksüteményt keresel? Szeretnéd tudni, hol kapod a legjobb uzsonnát? Bloggerünk összegyűjtötte, hová érdemes betérni tízóraira, uzsonnára.
Travellina - szmo.hu
2013. november 09.



Nem vagyok nagy kenyérfogyasztó - itthon például szinte soha nincs is kenyér, jobbára csak akkor majszolok el pár szeletet, ha egy étteremben valami finom vaj kíséretében elém teszik, amíg várakozok az első fogásra. Annál inkább rabja vagyok a péksüteményeknek.

Délután szinte mindig vágyom valami finomságra, és sokkal gyakrabban kívánok meg egy kakaós csigát vagy mákos pitét, mint valami francia mousse-t vagy tortaszeletet. Azok inkább hétvégi ínyencségek, barátnőkkel cseverészve. Mivel szinte mindennapos a péksüteményfogyasztás, utánajártam, hol vannak a legjobbak: amelyek egészségesek, de ugyanakkor isteni finomak is.

A legjobbak:

Jacques Liszt - Misi a pék

V. kerület, Apáczai Csere János utca 7.

pek2
pek3

Leggyakrabban ebben a pékségben fordulok meg, mivel fél saroknyira van a kis kiadó lakásomtól, így elég gyakran ér itt a délutánonként menetrendszerűen rám törő édesség utáni vágy. A vendégeimnek is mindig ezt ajánlom friss péksütemények, kenyérfélék beszerzésére és eddig csak rajongó visszajelzéseket kaptam tőlük.

A pékségben található termékek – kenyerek, péksütemények, sütemények – mind helyben készülnek, csupa természetes anyagokból, adalékok nélkül. A műhely közvetlenül az eladótér mellett van, a kettő közt hatalmas üvegablakkal, így nyugodtan lemeózhatjuk a munkafolyamatokat (mondjuk ahhoz főleg éjjel kellene jönni). Misi, a jogászból lett pék mellett egy olasz társ is van, Matteo, ő felel az olasz kínálatért (pl. ciabatták, pan al latték). Kiegészítőként van kávé és Cserpes tejes áruk.

A kenyér és péksütemény kínálat elég széles, és a péksütemények pont jó méretűek: nem olyan felfújt óriások, melyek láttán rögtön valami adalékra asszociál az ember, de nem is minik: gyors uzsonnára egy is elegendő belőlük.

A minőség tekintetében vízválasztó kakaós csiga (290 Ft) is finom, de a két kedvencem a mákos patkó (290 Ft) és a csokis torta (400 Ft). Előbbiben ugyan meglehetősen ingadozik a mákmennyiség, itt épp egy gyengébb eresztést fotóztam, ennél azért több töltelék szokott lenni. Mivel öt pék dolgozik az üzemben, ki kell fogni, melyik a jószívűbb a mákkal. Soha nincs zsákbamacska viszont a mákor rétessel (390 Ft), amiben brutál sok mák van.

A csokis tortát egy leheletvékony lekvárréteg teszi érdekessé, a tészta és a csoki közt (a fotón levőn épp eper ízű) – ha több lenne, akkor elrontaná az egészet, de így jelzésszerűen pont jó. A csokis és a többi tortaszelet az egyetlen termékfajta, ami nem itt a pékségben készül, hanem egy cukrászatban.

Pékműhely

I. kerület, Batthyány utca 24.

pek4pek5

Törzsolvasók talán emlékeznek arra a postomra, amit a tökéletes kakaós csigamegtalálása feletti örömömben írtam. Azóta is ez a kedvenc – nagyon vajas, nagyon kakaós, nagyon finom. Bár a mezőny legapróbb csigája, de laktató, ugyanis van benne annyi anyag (ráadásul minőségi), mint a dupla méretűre felpumpált ipari vackokban. Az ára 140 Ft.

Itt is natúr, adalékanyagmentes, klasszikus eljárással készülő természetes pékárukat találunk, melyek helyben készülnek, részben a szemünk előtt. A választék nem túl nagy, csak néhány kenyér és péksüteményféle van egyszerre, de nyilván a forgalomhoz igazodnak. Ide mindenesetre nyitottan érdemes érkezni, nem határozott céllal – együk azt, ami van, ha meg épp nincs semmi, várjuk meg, míg kisül. Elvileg a facebook lapjukról lehet tájékozódni, épp mi készül, de ha valami kedvünkre való, akkor érdemes futólépésben megcélozni őket! Az egyetlen asztalkához leülve helyben is fogyaszthatunk, lehet a péksüteményekhez kávét vásárolni és a lelkes tulajdonossal, Vajda Józseffel beszélgetni.

Butter Brothers

IX. kerület, Lónyay utca 22.

pek6pek7

Viszonylag szép nagy üzlethelységet nyitott egy testvérpár, melyek közül az egyik fiúval sikerült egy kicsit beszélgetnem. A korábban munkaerő-kölcsönzéssel dolgozó tulajdonos eredetileg azért kezdett kenyérrel foglalkozni, mert nem talált kedvére valót. A Pékműhelyes Vajda Józsefhez ment el kitanulni az alapokat, és eredetileg csak forgalmazni akarta a kenyereket, de időközben megjött a kedve a saját sütögetéshez is. Úgy tűnik, folyamatos a kísérletező kedv, mert a túróstól a mazsolás-diós kenyéren át a sörösig sokféle változat készül.

Nekik is érdemes figyelni a Facebook oldalukat, oda minden nap kiteszik, aznap épp mit ötlöttek ki. Amikor ott jártam, egy retró kedvenc, kőrözöttes molnárka is volt, de tartottam magam a feladathoz és a péksüteményeket teszteltem: túrós batyut (220 Ft) és a kakaós csigát (200 Ft). Az árfekvés valamivel a Pékműhely felett van, de még elviselhető.

Mind a kettő nagyon rendben volt, melléjük házi tejtermékeket, kávét lehet még vásárolni. Az üzlethelységben még sok a szabad tér, a falak mellé pultot terveznek, hogy helyben is lehessen fogyasztani.

Pismány Pékség

XII. kerület, Krisztina krt. 35.

pek8pek9pek10

Egy dologban egész biztos listavezető ez az aprócska üzlet: az összes jó budapesti pékség közül ez előtt a legnehezebb leparkolni. De a fiatal lelkes üzletvezető további elsőbbéggel is büszkélkedett: egy orvosi egyetemes felmérés szerint az itt árult, csökkentett szénhidráttartalmú „csodakenyér” a legegészségesebb. A mindössze tíz százalékos szénhidráttartalmú kenyérben a teljes kiőrlésű tönkölyliszt mellett sikér, tönkölykovász, tejföl, gyapotmagolaj, répa és alma van.

A név onnan ered, hogy a pékség Szentendrén, a Pismány hegyen működik, a budai kis boltba innen hozzák naponta háromszor a friss árut. Minden termék adalékanyag- és tartósítószer-mentesen készül, hagyományos technológiával. A bájos, barátságos üzletben mindössze egy asztalka van, mint ahogy az utcán is – itt szinte mindenki elvitelre kér.

A pékáruk mellett van néhány kiegészítő termék, például házi lekvárok, mézek, szörpök. A kakaós csiga (200 Ft) jó nagy és hibátlan, sok kakaóval. Az álompiték (240 Ft) közül a mákost választottam, ennek nem leszek rabja, a mákos pitékből ugyanis jobban szeretem az olyat, ahol töményebb a mák. Ezzel együtt azt hiszem, ide még gyakran betérek, nagyon barátságos, varázslatos kis hely, szerény, de határozott, kedves tulajdonosával - törzshely gyanús!:-)

Budai Pékség

XII. kerület, Maros utca 23-25.

pek11pek12

A második leggyakrabban frekventált pékségem, ugyanis jövet-menet útba esik. Ez nem klasszikus kézműves pékség, hogy a ma oly divatos szakszóval éljek, itt ugyanis semmi nem készül helyben az alapoktól. A kenyérféléket a fenti Misitól, valamint a Jókenyértől és a Marmorstein pékségtől szerzik be (ez utóbbinak nincs saját üzlete, de a honlapjukon megnézhető, hova máshova szállítanak). A nagy közönségkedvenc dupla vajas kifli a László pékségből, a túrós táska és a kakaós csiga pedig a felsorolás első helyén szereplő Misitől érkezik.

Az árakra érdemes figyelni, mert például a dupla vajas kifli az eredeti lelőhelyén 42 forint, itt pedig 70, de valahogy át kell jönnie Budára, és ugye a benzin meg a BKV is drága. A péksüteményeket zömét fagyasztva hozzák Franciaországból a nagyipari multi Delifrance cégtől. Ezek közül a csokis-kókuszos tekercs (320 Ft) nekem kicsit fullasztó volt, de a pekándiós-juharszirupos táska (320 Ft) nagyon finom.

László pékség

VI. kerület, Rózsa utca 103.

laszlo1laszlo2

A Budai Pékségben talált dupla vajas kiflinél fogtam nyomot, ennek eredeti származási helyét kutatva jutottam el a nem túl előkelő városrészben fekvő László pékségbe. A kiszolgáló hölgytől megtudtam, itt már több generációra visszamenőleg működik a műhely, úgyhogy a ház lakói igencsak hozzászokhattak, hogy reggelente finom kenyérillatra ébrednek. Az üzlet mellett van közvetlenül a sütöde, innen szállítanak más pékségekbe, közértekbe is.

A Rózsa utcai „márkaboltban” reggelente bundás kenyér is kapható, ha valakit nem zavar, hogy nem teljesen friss (én gond nélkül betoltam). A slágertermék persze a dupla vajas kifli, ami az én esetemben még az életben nem került haza, mert mindig megeszem a kocsiban útközben – a csücskei még az utcára kilépést sem érik meg. Ez itt 42 Ft, míg a tekintélyes méretű kakaós csiga 210. Kóstoltam még diós kiflit is (180 Ft), de ebben nekem nagyon kevés volt a dió.

Sarki közért

XII. kerület, Maros utca 31.

sarki_kozert1

Alig pár lépésre a Budai Pékségtől egy közért részlegeként működik a pékség, ahol helyben dagasztják, sütik a kenyereket, péksüteményeket. Még langyos volt a kakaós csiga, amikor kikértem, úgyhogy a kis szárazság biztos nem a frissesség hiánya miatt volt, hanem talán mert nem volt elég vajas a tészta. Mindenesetre itt is esküsznek rá, hogy semmi adalékanyagot nem használnak, tartósítószert meg minek, úgyis helyben sütnek mindent és hamar elkapkodják.

Kuglóf Pékség és Kávézó

V. kerület, Piarista köz 1.

Kicsit hezitáltam, listázzam-e ezt a helyet, mert vegyesek a tapasztalatok. A péksütemények helyben készülnek és finomak, inkább csak a kiszolgálás színvonala hullámzó. Míg a kedvenc Szendzsó kávézómban nem tud annyi vendég lenni, hogy a két Zsolti bármelyikén az idegesség legkisebb jelét is fel lehessen fedezni, itt valahogy mindig stresszes a személyzet. A kedvenc helyeimen ha belép egy vendég, akkor valahogy nyugtázzák, hogy ott van, még ha a feje tetején áll is minden - egy köszönés, egy mosoly, egy biccentés. Itt nem.

Percekig ülhet az ember úgy egy asztalnál, hogy azon mereng, vajon láthatatlan-e. De mégis beleírom a listába ezt a kávézót, mert nem nagyon van más olyan hely, ahol minden helyben sül egészséges módon, és kényelmesen el is lehet fogyasztani. A képen szereplő meggyes-mákos péksüti 350 Ft, de ne felejtsük el, itt a turistanegyed közepén vagyunk.

Jó, de most nem tudom megmutatni:

Panificio il Basilico

VI. kerület, Bajcsy Zsilinszky út 31.

Az olasz pékség jelenleg átalakítás miatt zárva, úgyhogy nem tudtam fotót készíteni, de majd pótolom!

Hájpolt helyek, de nekem nem jönnek be:

À table! boulangerie és pâtisserie

II. kerület, Retek utca 6.

Őket nemcsak azért nem szeretem, mert nehéz összehalászni az ékezeteket a nevük korrekt leírásához, de két próbálkozásból kétszer udvariatlanok voltak. Úgyhogy akármennyire hájpolják sokan a kenyereiket és péksüteményeiket, többet nem próbálkozom ott, és nem is írnék róluk. Irgum-burgum.

Brótpékség - Villa Bagatelle

XII.kerület, Németvölgyi út 17. és MOM Park, alsó szint

Nekem a Brótpékség árai túllépik azt a határt, amit ilyen termékért szívesen kifizetek – a kakaós csigához legközelebb álló csigatorony nevű kreáció például 390 Ft. Ráadásul sajnos itt is becsúsznak a kiszolgálásba hibák - egyszer majdnem vettem egy süteményt a MOM aljában, de az épp felmosó kislány úgy ment a pulthoz engem kiszolgálni, hogy nem öblítette le közben a kezét, pedig épp útba esett neki egy mosdó. El is ment a kedvem a vásárlástól.

Nem kicsi kézműves, hanem mini-multi, de nem annyira rossz:

Brunch pékség

II. kerület Retek utca 4

A Retek utcai pékségen kívül (ahol az összes pékáru készül, állításuk szerint tartósítószer és adalékanyagok nélkül) még két helyen árusítják a termékeket (V., Arany János utca 16. és XII., Böszörményi út 16.). A fő tevékenységen kívül levesekhez cipót szállítanak éttermeknek, illetve Bécsi perecet a moziknak. Nem rossz, de nem is meggyőző, és hiányzik a kicsik barátságossága - arra jó, hogy ha a Fény utcai piacon járunk és már nincs kedvünk messzebb menni a pékáruért.

Jókenyér

egy tucat szaküzlet

jokenyer1jokenyer2jokenyer3

1995-ben egy német-magyar házaspár kezdte az üzletet, az akkor még szokatlan rozsos és magos kenyerekkel. Eleinte alkalmazott nélkül, mindössze tíz kenyér- és nem sokkal több zsömleféleség készül. Ma száz alkalmazottal 240 partnerüzletbe szállítanak péksüteményeket a pilisszentiváni üzemükből, valamint innen szolgálják ki dagasztott tésztával a tucatnyi Jókenyér pékséget is, ahol azokat frissen sütik.

Ilyen méretben nyilván nem kézzel dagasztják a termékeket és nem helyezik őket egyesével fatüzelésű kemencébe. Személyes tapasztalatom szerint a szaküzletek se egyformán dolgoznak, erre jó példa az alábbi két kakaós csiga (205 Ft). Az egyiknek a szélén van a közepe, de isteni puha és kakaós volt (Kecskeméti utca), a másik normál külcsínre, de jóval szárazabb, unalmasabb (Törökvész út). Ez utóbbiban viszont nagyon jó kis vajas-sajtos croissant volt, sok-sok sajttal (245 Ft).

Multi, de imádom:

Mlinar öt helyen

Specialitásuk a burek, ami egy remek, olcsó ebéd sietős napokon, de az összes termékük finom. Kedvencem a túrós és meggyes burek, a hagymás nagykifli és a túrós pite.

Tanulság - nem kell már üres kifliket, puffasztott vizes zsemléket, agyonporcukrozott száraz kakaós csigákat enni, egyre több helyen találunk tartalmas, egészséges, laktató pékárut. Külön öröm a kis boltok tulajdonosaival beszélgetni, a folyamatos kísérletezgetéseik új eredményeit kipróbálni, és megbecsült törzsvásárlónak érezni magunkat. Bizalom, barátság, megbecsülés - értékek és érzések, amiket nagy láncolatokban soha nem kapunk meg, ráadásul tartósítószerek és adalékanyagok helyett csupa egészséges finomságot ehetünk.

Tetszettek a sütik? Még több hasonló, érdekes cikket találsz TRAVELLINA BLOGJÁN.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Hol nézd a 2026-os foci vb meccseit Budapesten? Mutatunk 7 helyet a közös szurkoláshoz
Június 11. és július 19. között ismét a futballé lesz a főszerep. Ha a világbajnokság legnagyobb meccseit nem otthon a kanapéról néznéd, mutatunk néhány budapesti helyet, ahol óriáskivetítők, hideg italok és közös szurkolás vár a következő hetekben.


Véget ért a várakozás:

június 11-én elrajtol a 2026-os FIFA-világbajnokság, és egészen július 19-ig a futballé lesz a főszerep a világ minden pontján.

Minden alkalommal milliókat ültet a képernyők elé, a legnagyobb rangadók és váratlan fordulatok pedig rendszerint azok számára is izgalmasak, akik egyébként ritkábban követik a futballt.

A 2026-os világbajnokság ráadásul több szempontból is történelmi jelentőségű lesz. Először fordul elő, hogy három ország – az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó – közösen rendezi meg a tornát, miközben a korábbi 32 helyett már 48 válogatott lép pályára. Ez minden eddiginél több mérkőzést, több futballünnepet és még több emlékezetes pillanatot jelent a szurkolóknak.

A mérkőzések jelentős része magyar idő szerint esti és éjszakai órákban kezdődik majd, ami tökéletes alkalmat teremt arra, hogy a meccsnézésből közös program legyen egy jó vacsora vagy néhány korsó sör társaságában.

Szerencsére Budapesten bőven akadnak olyan helyek, ahol a világbajnokság meccseit igazi szurkolói hangulatban követhetjük.

Összegyűjtöttünk 7 olyan helyet, ahol a 2026-os vb legfontosabb pillanatait garantáltan jó társaságban élheted át.

Champs Garden

A Margitszigeten található Champs Garden szinte arra született, hogy nagy sporteseményeket nézzenek benne. A közel 300 férőhelyes, szabadtéri sportterasz a város egyik legnagyobb meccsnézős helyszíne, ahol

két óriási LED-fal és 11 nagyméretű televízió gondoskodik arról, hogy egyetlen gólról vagy vitatott bírói döntésről se maradjunk le.

A hely különlegessége, hogy miközben valódi sportarénahangulatot teremt, mégsem egy belvárosi sportbár zsúfolt világát kapjuk. A zöld környezet, a Duna közelsége és a tágas terasz sokkal lazább, nyáriasabb hangulatot ad a meccsnézésnek.

A kínálat középpontjában a street food és grillételek állnak, így a szurkolás mellé bőven akadnak laktató fogások is.  A hamburgerek, grillfogások és sörkorcsolyák mellé 12 féle csapolt sör közül választhatunk, de a koktélok és frissítők kínálata is bőséges, így azok is könnyen megtalálják a kedvükre valót, akik nem sörrel szurkolnának végig egy mérkőzést.

A nagy képernyőknek köszönhetően szinte bárhonnan jól látható a közvetítés, miközben a tágas terasz azt is lehetővé teszi, hogy a legnépszerűbb meccse alatt se érezzük magunkat zsúfoltan. A Champs Garden ráadásul nemcsak a világbajnokság idején vonzó úti cél: a nyár folyamán koncertekkel, kvízestekkel és különböző közösségi programokkal is várják a vendégeket.

Ha valaki szabadtéren, mégis igazi szurkolói hangulatban szeretné átélni a világbajnokság legfontosabb pillanatait, miközben egy nyári terasz minden előnyét is élvezi, a Champs Garden az egyik legerősebb választás Budapesten.

Zsiráf Pest

Ha valaki a belváros szívében szeretné átélni a világbajnokság hangulatát, akkor a Zsiráf Pest is remek választás lehet.

Az Eiffel téren, közvetlenül a Nyugati pályaudvar mellett található népszerű találkozóhely a vb idején LED-falas kivetítőn közvetíti a mérkőzéseket nyitvatartási időben,

így a szurkolók a város egyik legforgalmasabb pontján követhetik a legfontosabb összecsapásokat.

A helyszínen hideg sörökkel, koktélokkal és különböző street food fogásokkal várják a vendégeket, így egy fontos mérkőzés könnyen egész estés programmá válhat. A vetítések pontos időpontjairól és a közvetített mérkőzésekről érdemes a Zsiráf Pest közösségi média felületein tájékozódni. Ha a világbajnokság meccseit Budapest egyik legpezsgőbb belvárosi találkozóhelyén néznéd végig, a Zsiráf Pestet érdemes felírni a listára.

Hello Buda

A II. kerület egyik legnépszerűbb találkozóhelye, a Hello Buda jóval több egyszerű gasztroudvarnál. Olyan közösségi tér, ahol reggeltől estig mindig történik valami: sokan egy kávé és péksütemény miatt érkeznek, mások egy munka utáni sörözésre vagy vacsorára ülnek be, hétvégente pedig családok, baráti társaságok és programokra érkezők töltik meg a teret.

A futball-világbajnokság idején ehhez a pezsgő hangulathoz csatlakoznak majd a szurkolók is, hiszen a mérkőzéseket óriáskivetítőkön és televíziókon követhetik a vendégek.

A hely hangulatát nagyban meghatározza a rendkívül sokszínű gasztronómiai kínálat. A VAJ pékség kézműves pékáruival és reggelijeivel várja a vendégeket, a Buja Disznók legendás rántott húsai régóta a budapesti street food szcéna kedvencei, a Salve Pop-up nápolyi pizzákkal csábít, míg a Tom Yum a thai konyha ízeit hozza el Budára. A Cafat Pulled Pork & BBQ füstös, amerikai ihletésű fogásai szintén remek választást jelenthetnek egy hosszabb meccsnézés mellé.

Az italválaszték ugyancsak sokszínű: a csapolt sörök mellett koktélok, borok és akár pezsgők is szerepelnek a kínálatban, így a Hello Buda nemcsak a futballrajongókat, hanem azokat is könnyedén megszólítja, akik inkább a hangulat vagy a társaság miatt érkeznek. Éppen ezért itt a meccsnézés nem egy önálló program, hanem egy egész este része, amelyben ugyanúgy helyet kap a gasztronómia, mint a közös szurkolás.

A reggel 7-től este 11 óráig nyitva tartó komplexum a nyári hónapokban szinte folyamatosan pezseg. A világbajnokság idején különösen izgalmas hangulatra lehet számítani, hiszen a budai közönség egyik kedvenc törzshelye ilyenkor egy hatalmas szabadtéri szurkolói találkozóponttá alakul.

Budapest Garden

Ha a budai oldalon maradva keresünk egy szuper szabadtéri helyet, ahol nyomon követhetjük a foci-vb meccseit, akkor a Budapest Garden remek választás.

Óbuda legszínesebb szurkolói falujában óriási LED-falon élvezhetjük a meccseket.

A hely különlegessége, hogy a közös szurkolás élményéhez itt a nyári szabadtéri hangulat, a folyópart közelsége és a hatalmas közösségi tér is hozzáadódik.

A hangulatról nemcsak a futball gondoskodik. A street food udvarban a Deep Burger hamburgerei, a Láng Fánk frissen sült lángosai és a Cukorborsó nápolyi pizzái közül válogathatunk, miközben a part menti Fröccs Bár jéghideg fröccsökkel, sörökkel és hűsítő italokkal várja a vendégeket. A friss popcorn, a nachos és a fesztiválszerű hangulat pedig csak tovább erősíti azt az érzést, hogy itt a világbajnokság meccsei valódi közösségi eseménnyé válnak.

Remek hely a közös meccsnézésre baráti társaságoknak és családoknak, akik a foci-vb-hangulatot igazi fesztiválélménnyel fűszereznék, ezzel is feledhetetlenné téve az idei nyár legfontosabb nemzetközi sporteseményét.

Zsiráf Buda

A budai oldalon a Zsiráf Buda kínál kellemes alternatívát azoknak, akik a világbajnokság mérkőzéseit egy hangulatos teraszon, jó ételek és italok társaságában követnék. A hely a Zsiráf márkától megszokott kötetlen hangulatot hozza Budára, ahol a meccsnézés könnyen összekapcsolható egy vacsorával vagy egy hosszabb esti programmal.

A hely hangulatát tovább fokozzák a csütörtöktől szombatig tartó DJ-szettek, amelyek a mérkőzések után is maradásra csábítják a vendégeket.

Ha a világbajnokság meccseit egy modern, budai teraszon szeretnéd követni, ahol a futball mellett a gasztronómia és a jó hangulat is fontos szerepet kap, a Zsiráf Buda remek választás lehet.

Jégkert

A budai meccsnézős helyek között a Jégkert évek óta az egyik legismertebb találkozópont a sportkedvelők körében. A Széna téren, a Mammut és a Millenáris Széllkapu szomszédságában található helyszín télen korcsolyapályaként működik, nyárra azonban hatalmas szabadtéri sörkertté alakul át.

A futball-világbajnokság idején a kerthelyiségben minden nap több óriásképernyőn követhetjük a mérkőzéseket, így a budai szurkolók egyik legnépszerűbb találkozóhelye lehet.

A hely gasztronómiai kínálata önmagában is megér egy látogatást. A 36 féle csapolt sörnek köszönhetően a kézműves sörök rajongói biztosan találnak kedvükre valót, de a klasszikus kedvencek sem hiányoznak a kínálatból. A sörök mellé pub food fogások, kiadós hamburgerek és különböző sörkorcsolyák érkeznek, így akár egy hosszabb meccsestét is kényelmesen végig lehet itt ülni. A falak mögé rejtett sörcsapok és a csocsó, pingpong vagy biliárdasztalok gondoskodnak arról, hogy két gól között se unatkozz. A fedett résznek köszönhetően akkor sem kell lemondani a kinti hangulatról, ha közbeszól az időjárás.

A Jégkert éppen attól különleges, hogy egyszerre tud sportközvetítő helyszín, nyári sörkert és közösségi találkozóhely lenni, ezért ha a világbajnokság mérkőzéseit egy igazi budai törzshely hangulatában néznéd végig, ezt a helyet érdemes felírni a listádra.

Új Budai Parkszínpad

Az Új Budai Parkszínpad azoknak lehet ideális választás, akik a világbajnokság legfontosabb mérkőzéseit egy igazi szabadtéri szurkolói helyszínen szeretnék követni. Az Újbuda szívében, a Feneketlen-tó közvetlen közelében található helyszín a vb idején valóságos szurkolói arénává alakul, ahol akár 900 fő követheti együtt a mérkőzéseket.

A hangulatról egy hatalmas, 5x3 méteres LED-fal gondoskodik, amelynek köszönhetően a pályán zajló események a nézőtér minden pontjáról jól követhetők.

A meccsek mellől természetesen a jó ételek és italok sem hiányoznak. A látogatókat street food fogásokkal, hűsítő italokkal és frissen készített pattogatott kukoricával várják, így minden adott egy hosszú nyári meccsestéhez. Ha a vébé legnagyobb pillanatait óriáskivetítő előtt, szabadtéri környezetben szeretnéd átélni, az Új Budai Parkszínpad remek választás lehet.

 

A világbajnokság nemcsak a pályán zajló mérkőzésekről szól, hanem azokról az élményekről is, amelyeket együtt élünk át. Egy utolsó perces győztes gól, egy tizenegyespárbaj vagy egy váratlan bravúr egészen más emlék marad, ha több száz emberrel együtt ünnepeljük vagy izguljuk végig.

Budapest idén nyáron is bőven kínál olyan helyeket, ahol a meccsnézés önálló programmá válik.

Egy biztos: június 11. és július 19. között érdemes lesz időben asztalt foglalni,

mert a világ legnépszerűbb sporteseményének hangulatából idén senki sem akar kimaradni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BUDAPEST
A Rovatból
Két napra megbénul a közlekedés a Puskás Aréna körül a Metallica miatt
A Metallica csütörtöki és szombati koncertjei miatt jelentős forgalomkorlátozásokra kell készülni a Puskás Aréna környékén. A Dózsa György út és a Stefánia út szakaszos lezárása mellett több troli- és buszjárat útvonala is módosul.


Budapest ma és szombaton Metallica-üzemmódra vált: 17 órától késő estig szakaszos útlezárások jönnek a Puskás Aréna körül, cserébe sűrűbben jár az M2-es, az M4-es metró és az 1-es villamos.

A Puskás Arénában ma és szombaton este is koncertet rendeznek, a forgalmi változások és lezárások mindkét napon várhatóan 17 és 23 óra között érintik a stadion környékét.

A Budapesti Közlekedési Központ tájékoztatása szerint 18 órától 23 óra 30 percig lezárják a Dózsa György utat a Thököly út és a Kerepesi út között, valamint a Verseny utcát.

A koncertek után, 22:30 és 23:30 között az Ifjúság útját a Dózsa György út és a Stefánia út között, valamint a Stefánia utat a Hungária körút és a Thököly út között zárják le.

A korlátozott parkolási lehetőségek miatt a BKK azt kéri, hogy a koncertekre érkezők a közösségi közlekedést részesítsék előnyben, elsősorban a sűrűbben induló 2-es és 4-es metró, valamint az 1-es villamos használatát.

A koncert után, illetve szombaton a koncert előtt is a megszokottnál sűrűbben indul a 2-es és a 4-es metró, valamint az 1-es villamos – közölte a Budapesti Közlekedési Központ. A Thököly úton közlekedő buszok mindegyike megáll 17 órától üzemzárásig a Reiner Frigyes park és a Thököly út/Stefánia út megállóhelyen.

A koncertek miatt 18 óra és üzemzárás között a 30-as autóbusz mindkét irányban a Thököly út–Dózsa György út útvonalon közlekedik, nem érintve a Verseny utcai megállót.

A 75-ös és a 77-es trolibuszra a Puskás Ferenc Stadionnál csak a Hungária körúton, a Kerepesi út előtti trolivégállomáson vagy a 901-es busz Óbuda irányú megállóhelyén lehet felszállni. Emellett a Stefánia út késő esti lezárása miatt 22:30-tól a 75-ös trolibusz a Thököly út–Hungária körút útvonalon, a 77-es trolibusz pedig az Egressy út és a Puskás Ferenc Stadion között a Hungária körúton közlekedik, mindkét járat kihagyja az Egressy út/Stefánia út és a Szobránc köz megállókat.

A stadionba a Dózsa György út és a Stefánia út felől lehet belépni. A helyszín gyalog nemcsak a Puskás Ferenc Stadion metróállomástól, hanem hasonló eljutási idővel a Keleti pályaudvartól, a Verseny utcán át is megközelíthető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
A Rovatból
Karácsony Gergely elárulta, mennyit keres a BKV egy filmforgatás miatti metrólezáráson
Karácsony Gergely főpolgármester beszélt a hétvégi 2-es metró lezárásának anyagi hátteréről, amit egy amerikai filmforgatás miatt rendeltek el. A BKV a plusz költségek megtérítésén felül keresi meg az összeget.


Két napra megáll a 2-es metró fél vonala egy hollywoodi akciófilm miatt – Karácsony Gergely szerint a BKV „nagyjából 50 millió forintot” keres rajta, de ha a budapestiek nem kérik, kész erről vitázni.

Nagyjából 50 millió forintot keres a BKV a Schwarzenegger-film forgatása miatti metróleálláson

– mondta Karácsony Gergely főpolgármester a Népszava videójában.. A főpolgármester jelezte, hogy ha a budapestiek úgy érzik, ezt nem szeretnék, akkor lehet erről beszélgetni, de a magyar filmszakma versenyelőnye fontos szempont.

A produceri iroda a BKV összes plusz költségét finanszírozza, és a bevétel ezen felül keletkezik.

A korlátozás ezen a hétvégén, szombat üzemkezdettől vasárnap üzemzárásig tart, ez idő alatt nem közlekedik az M2-es metró a Deák Ferenc tér és az Örs vezér tere között.

A pótlóbuszra az Örs vezér terénél a Fehér úti autóbusz-végállomáson, illetve a Kerepesi út befelé vezető oldalán lehet felszállni. A járat a Deák Ferenc térről, a 9-es autóbusz Kőbánya irányú megállóhelyéről indul.

A lezárás oka, hogy egy amerikai akciófilm forog Arnold Schwarzenegger és Sharon Stone szereplésével a Stadionok állomás alagúti részében. A filmforgatást a BKK szerint nem tudják a forgalomtól biztonságosan elválasztani, ezért van szükség a forgalom teljes leállítására az érintett szakaszon.

A főváros érvelése szerint a filmszakma támogatása gazdasági haszonnal jár, a mostani esetben a BKV bevétele a közösségi közlekedés finanszírozását segítheti. A Metróért Egyesület ugyanakkor a lezárás aránytalanságára hívta fel a figyelmet, mivel a korlátozás számos utast érint.

Via 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
A Rovatból
Ukrán kőszállító uszályból lett Budapest egyik legismertebb szórakozóhelye – új séta mutatja be az A38 kulisszatitkait
A résztvevők olyan közönség elől elzárt részeket is láthatnak, mint a backstage vagy a kapitányi híd, közben pedig rengeteg izgalmas és vicces sztori hangzik el a hajó múltjából. Mi is részt vettünk az Imagine Budapest új sétáján.


Az A38 Hajó a budapesti Duna-part egyik legikonikusabb, nemzetközileg is elismert kulturális központja. Rengeteg embernek van innen koncertélménye, azt viszont jóval kevesebben tudják, hogyan lett belőle szórakozóhely, és milyen élet zajlik itt a kulisszák mögött.

Ezekre a kérdésekre ad választ az Imagine Budapest új sétája, amelynek egyik első alkalmán mi is részt vettünk. A másfél óra során annyi érdekesség hangzott el, hogy egy cikkbe lehetetlen lenne mindent bezsúfolni, ezért inkább csak néhány kiragadott részletet mutatunk be.

Háromszáz elefánt is elférne a fedélzeten

Az A38 története valójában sokkal korábban kezdődött annál, hogy a hajó 2003-ban megnyitotta volna kapuit. Az ötletgazda és alapító, Bognár Attila a 90-es években a legendás Bahia üzletlánc és a hazai underground zenekarokat felkaroló Bahia Kiadó vezetője volt. Ezeket az előadókat (például az Európa Kiadót, a Balatont vagy Kamondy Ágnest) sűrűn meghívták Európa-szerte, ilyenkor pedig a vendéglátók feltették a kérdést: „Tök jó, hogy ti itt vagytok, de vissza tudtok minket hívni?”

Attila és társai ekkor kezdtek el gondolkodni egy olyan budapesti koncerthelyszínen, ahol a fellépésekkel nem zavarják a lakókat. A végső lökést 2000-ben egy párizsi utazás adta meg, amikor meghívást kaptak a Szajna partján álló Batofar koncerthajóra, amely eredetileg egy ír tengeri világítóhajó volt.

Bognárnak megtetszett a koncepció, a hazai bürokrácia viszont hozta a formáját – amikor a budapesti Városházán arról érdeklődött, hogyan lehetne egy hasonlót megvalósítani a Dunán, tömören csak annyit mondtak neki: „Sehogy.”

Az elutasítás ellenére a projekt elindult. Ebben kulcsszerepe volt Szabó Endrének, a Ganz Művek akkori műszaki igazgatójának, akit a szervezők látatlanban kerestek meg, ő pedig azonnal a kezdeményezés mellé állt.

A segítségével találták meg a megfelelő hajótestet: egy 1967-ben a Kijevi Lenin Hajógyárban épített, önjáró kőszállító uszályt, amelynek eredeti neve Tripolje volt. Az A38 elnevezés valójában a típust és a szériaszámot jelöli, az Artemovsk 38 rövidítése.

Az uszály átalakítása igazi mérnöki és dizájn-kihívást jelentett. Bognár Attila volt a kreatív motor, rajta kívül Patonai Péter bankár, valamint Váncza László és Mirtényi Miklós építészek közös munkájával valósult meg a terv. A hajótest oldalán eredetileg mind a négy tulajdonos keresztnevének kezdőbetűje (A, P, L, M) fel volt tüntetve hegesztett betűkkel, de kettőt ma már eltakar a hajóhoz utólag rögzített kiegészítő szennyvíztartály. A P-t és az A-t viszont azóta is látni lehet.

Az építkezés során a legnagyobb fejtörést a hangszigetelés okozta. Nemcsak azt kellett megoldani, hogy a benti koncertek hangja ne szűrődjön ki, hanem fordítva is: ha a felső étteremben valaki elhúz egy széket, vagy elmegy a hajó mellett egy nagyobb dunai jármű, a koncertterem közönsége abból semmit ne érezzen.

A Budapesti Műszaki Egyetem hallgatóinak bevonásával végül egy „ház a házban” szerkezetet hoztak létre: a belső és a külső doboz közé masszív rugókat és speciális hangszigetelő szivacsokat építettek be, amelyek elnyelik a Duna természetes ringását és a külső rezgéseket.

Az A38 eredeti hajóteste 85 méter hosszú, 18 méter széles és 1200 tonnát nyom. Ezt a gigantikus méretet a sétavezető, Czakó Zsófia azzal szemléltette, hogy a fedélzetre elvileg simán felférne 300 ázsiai elefánt (afrikai elefántból a nagyobb méretük miatt csak 200). Ha elefántok nem is, évente körülbelül félmillió látogató megfordul a fedélzeten, akik több mint 750 programon vehetnek részt.

A látogatószámmal arányosan nagy fogyasztás is jár: becslések szerint évente legalább félmillió liter sör fogy el a pultoknál. A hajó 30 köbméteres szennyvíztartálya a nagy forgalom miatt naponta félig megtelik, így a szippantós kocsinak majdnem minden nap meg kell látogatnia a kikötőt.

Bár az A38 hivatalosan állóhajó, a jogszabályok megkövetelik, hogy mindig legyen a fedélzetén két hivatásos matróz. Ők már a nyugdíjas éveikben járnak, de az életük közel sem eseménytelen: folyamatosan takarítják a Duna által hozott uszadékot, emellett a koncertteremben is ők raknak rendet a programok végén.

A legizgalmasabb feladatuk viszont az, amikor a hajónak el kell hagynia a megszokott kikötőjét. Tízévente egyszer ugyanis kötelező hatósági felülvizsgálatra viszik a révkomáromi hajógyárba, egy vontató- és egy tolóhajó segítségével.

A matrózok szerint ez a legszebb és legfeszültebb pillanat, amelyre hetekig készülnek, hiszen az összes rögzítőkötelet és a Petőfi híd mélyén fekvő hatalmas vasmacskákat is fel kell vonni a fedélzetre. A következő ilyen alkalom 2027 januárjában lesz.

Már meg se lepődnek, ha egy fellépő egyszínű M&M’s-t kér

Bár az A38 lassan 25 éve üzemel, a személyzet tagjai közül jó néhányan az első perctől itt dolgoznak. Jó példa erre Herr Krisztián, aki a nyitás óta ül rendületlenül az információs pultban. Bár eleinte az éjszakai műszakokat húzta, az évek során rájött, hogy a hosszú és egészséges élet titka a nappali munka, így azóta ő a hajó nappali arca és élő emlékezete.

Krisztián az évtizedek során számtalan világsztárt látott megfordulni a lépcsőkön. Elmesélte például, hogy meglepően sok hollywoodi híresség rendelkezik saját zenekarral, és közülük többen az A38-on is felléptek már.

Járt itt például Kiefer Sutherland a country-zenekarával, de a legnagyobb port Juliette Lewis és metalegyüttese, a Juliette and the Licks kavarta. A 90-es évek ikonikus, Oscar-jelölt színésznője – akit a nagyközönség decens filmekből vagy Brad Pitt egykori barátnőjeként ismerhetett – a színpadon teljesen kivetkőzött magából, és elképesztő energiájú, kőkemény rockkoncertet nyomott le a hajó gyomrában.

Ennél is emlékezetesebb sztori volt, amikor nagyjából 10-15 éve egy februári reggelen Krisztián jött nyitni a hajót, és egy alsógatyás férfi várta őt a bejárat előtt. Kiderült, hogy ő az aznapi fellépő, a Madball frontembere, de elhagyta a zenekarát.

Előző este ugyanis Bécsben léptek fel, majd a turnébuszban kissé nekivetkőzve pihenőre tértek, hajnali kettő környékén viszont a sofőr az autópályán, Győr mellett leállt tankolni. A frontember, Freddy ezalatt pont felébredt és elment könnyíteni magán, de erről nem szólt senkinek, ezért amikor a sofőr végzett a tankolással, simán elhajtott, ott hagyva az énekest egy szál alsónadrágban.

Ő viszont pánikolás helyett azonnal elkezdett stoppolni, és szinte abban a percben felvette egy kamionos, aki gyorsabban felhozta Budapestre, mint ahogy a többiek a kisbusszal ideértek. Krisztián ráadta a pulóverét, főzött neki egy teát, majd beültette az infópultba. Az aznap esti koncert pedig remekül sikerült.

A backstage világa a fellépők különféle, sokszor egészen abszurd kívánságairól is híres. Az A38 stábja már szinte meg sem lepődik az olyan kéréseken, mint a kizárólag vékony csíkokra vágott répa, vagy az egyszínű M&M’s drazsék. Utóbbi esetében a személyzet már rutinosan, kézzel válogatja szét a tálakat: ha a zenekar úgy kéri, az asztalra csak a barna, csak a piros vagy csak a zöld szemek kerülhetnek.

Van azonban egy olyan visszatérő kérés is, ami elsőre furcsának tűnhet, de a matrózok és tengerészek világában teljesen logikus: több külföldi zenekar kifejezetten kéri, hogy legyen elhelyezve egy Szent Miklós-kép a backstage-ben. Ő ugyanis többek között a hajósok védőszentje, így a babonásabb zenészek szeretik maguk mellett tudni a képét a Duna felett koncertezve.

Szirénázás és sűrű füst a backstage-ben

Az A38 belsejét járva lépten-nyomon a régi uszály újrahasznosított darabjaiba botlunk: Drabik István képzőművész a hajóról leesett fém- és vasmaradványokból készített szobrokat a fedélzetre és a backstage-be, az ajtókon kilincsek helyett 16 tonna teherbírású seklis csatok találhatók, Lois Viktor szobrászművész pedig az eredeti hajócsavarokból épített egy működő „propeller-hangszert”, amelynek meglehetősen meditatív – vagy egyesek szerint horrorfilmbe illő – hangját a mai napig előszeretettel szólaltatják meg.

A legnagyobb „játszótér” azonban a backstage-bárban található, ahol megőrizték a kőszállító uszály eredeti mechanikus vezérlőpultját. Ez az a monumentális pult, ahol a Titanic-szerű filmekből ismert karok és utasításjelző gépek találhatók, amelyekkel egykor a gépháznak üzenték: „Teljes gőz előre!”

A hajó technikusai a hosszú, eseménytelen órákban – például amikor egy-egy zenekar sokat késett a beállásról – elunva magukat úgy döntöttek, hogy egy kis saját szórakozást építenek a rendszerbe. A pultot titokban átkábelezték, és különféle meglepő effekteket varázsoltak mögé. Ha valaki ma a backstage-ben meghúzza a hatalmas főkapcsolót, és a gombokon beüti a megfelelő kombinációt, a pult nem a motort indítja be, hanem vad villogásba kezd, és vizet fröcsköl a gyanútlan bámészkodókra.

Eredetileg volt egy olyan gomb is, amely a hajó falán lévő régi fényjelző készüléket hozta működésbe: az elkezdett eszeveszetten szirénázni, villogni és sűrű füstöt okádni. Ezt a funkciót azonban a backstage-bár pultosa egy idő után inkább lekapcsoltatta.

Történt ugyanis, hogy az egyik buli végén a technikusok kicsit túlzásba vitték a füsteffektet, aminek köszönhetően a gyanútlan vendégek és a zenészek azt hitték, kigyulladt a hajó, és kisebb pánik tört ki a zárt térben.

Rengeteg hasonló sztori hangzott még el a sétán, ráadásul a századelő Budapestjéről, illetve a hajós életformáról is számos érdekességet megtudhattunk. Legközelebb július 11-én, majd augusztus 23-án indul egy napon belül több turnus is, további infók itt találhatók.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk