BUDAPEST
A Rovatból

A 15 kedvenc budapesti randihelyünk, amit ti is szeretni fogtok

A pesti és a budai oldal is tele van nagyszerű helyekkel, ahol emlékezetes lehet az együttlét.


Budapest bővelkedik látnivalókban és romantikus helyekben, emlékezetes randikat lehet szervezni a városban. Szubjektív listánkra most csak 15 hely, pontosabban program fért fel. Ti mivel egészítenétek ki?

1. Vajdahunyad vára

A Városligetben álló Vajdahunyad vára eredetileg az 1896-os millenniumi ünnepségekre készült, és azt a célt szolgálta, hogy „három dimenzióban” mutassa be a magyar építészet nagy korszakait.

A különböző stílusok (román, gótikus, reneszánsz, barokk) látványos egyvelege miatt a vár mesebeli díszlet hatását kelti.

Téli randihoz azért tökéletes, mert helyszín a tóparti sétányokkal romantikus hátteret nyújt, és pillanatok alatt elfeledtetik veletek, hogy egy nagyváros város közepén vagytok. Ráadásul pár belekóstolhattok a Liget téli életébe korcsolyázással, forró kávéval, szelfikkel. Nyáron a pedig több helyen is megújított, újraparkosított Városliget kínál kellemes díszletet.

A Városligetben álló Vajdahunyad vára télen is nagyszerű randevúhely

2. Hajózás a Dunán

A közös dunai hajózás azért jó, mert ugyanazt a panorámát egyszerre élitek át, és a városkép folyamatosan beszédtémát ad, így könnyű ráhangolódni egymásra. Ráadásul a hajózás kizökkent a hétköznapokból: pár órára kiszakadtok a rohanásból, és a közös élményből gyorsan lesz közös emlék.

A közös dunai hajózás azért jó, mert ugyanazt a panorámát egyszerre élitek át, és a folyamatosan változó városkép természetesen ad beszédtémát, így könnyű ráhangolódni egymásra. Ráadásul a hajó „kizökkent” a hétköznapokból: pár órára kiszakadtok a rohanásból, és a közös élményből gyorsan lesz közös emlék.

3. Villa Bagatelle a Németvölgyi úton

A budai Németvölgyi úton található Villa Bagatelle egy hangulatos „brunch-villa”: a földszinten pékség és sütemények, az emeleten bisztró vár egész napos reggelikkel, kávéval és könnyű ebédekkel.

A hely bája a klasszikus villaépület–kert/teraszos környezet és sok finomság, ezért ideális egy ráérős, beszélgetős találkozóhoz.

4. A Károlyi-kert

A belvárosi Károlyi-kert Budapest egyik kellemes parkja: az árnyas fák között vagy a gondozott virágágyások közelében pár perc alatt lelassul az ember. Randihoz azért nagyszerű, mert a padokon ás a pázsiton egy pléden ülve is jókat lehet beszélgetni. Ráadásul a környék tele van kávézókkal és kis éttermekkel, így a séta után könnyű spontán folytatni egy teával, fröccsel vagy könnyű vacsorával.

5. Kikapcsolódás a főváros egyik japánkertjében

Három is van Budapesten, korábban itt írtunk róluk.

A Margitsziget északi csücskén kialakított Japánkert a tavacskával, kövekkel és kőlámpásokkal és növényzettel buja kis oázis.

Zuglóban, a Kövér Lajos utcánál találod az ország első japánkertjét, amelyet Varga Márton tervezett és épített 1928-ban – igazi kerttörténeti kuriózum.

Ha pedig inkább botanikus kerti környezetben keresnéd a „keleti” nyugalmat, az ELTE Füvészkert (1771-ben alapítva) egy zöld sziget a városban, ahol a kert egyes részeinek kialakításában megjelenik a japán inspiráció.

6. Séta vagy kalandozás az Orczy-kertben

Az Orczy-kert azért jó randihely, mert a nagy zöldterület, a tó és a csendes sétányok egyszerre adnak szabadságot egy hosszú, beszélgetős sétához és elég nyugalmat ahhoz, hogy tényleg egymásra figyeljetek.

Ha pedig adrenalinfröccsre vágytok, tavasztól őszig nyitva tart a kertben a kalandpark.

Kacsaetetés az Orczy-kertben

7. Naplemente a Nagy-Hárshegyi kilátóból

Semmi máshoz nem fogható élmény a naplemente (vagy akár a napfelkelte a budapesti Makovecz-kilátóból. Minden évszakban emlékezetes randevút szervezhetsz ide, főleg, ha viszel magaddal egy kisebb piknikkosarat nassolnivalóval és egy üveg borral. Ha nem szeretnétek alkoholt fogyasztani, termoszban teát/jeges teát vagy ivókulacsban smoothie-t javaslunk a randevúhoz.

8. Látogassátok meg a kővé vált mesehősöket

Itt és Itt találjátok őket.

9. Piknik a Margitszigeten

A margitszigeti piknik azért tökéletes, mert a város közepén adja a természetbe elvonulás élményét. Tágas rétek, szép sétaútvonalak, tematikus kertek várnak. Például a rózsakert, ahol májustól októberig illatoznak a virágok. Olyan helyre viheted a szerelmedet, ahol nem az autóforgalom diktálja a tempót.

Készüljetek piknikkosárral és hatalmas pokróccal! Tavasztól őszig találhattok alkalmat a randira.

10. Bringázás a Kopaszi gáton

A közös tevékenységek, kiváltképp a sport remekül összeköt két embert. A Kopaszi-gát pedig szuper helyszín ehhez.

11. Nézzétek meg a budapesti lovasszobrokat...

...és fejtsétek meg a titkaikat (részletek ITT).

Az egyik legnépszerűbb fővárosi lovasszobor Hadik András szobra a Várban. A legenda szerint aki megsimogatja a ló heréjét, az sikeresen levizsgázik, ezért járnak ideje a Műegyetem hallgatói.

@mysecretbudapest Hadik András lovának tökei a babona szerint szerencsét hoznak, ezért fényesre koptatta az emberek keze. Főkeg a Műegyetem végzősei jártak ide szerencséért, ez hagyomány volt. #lofax #hadik #szobor #mysecretbudapest #budapest #budapesten #budapesthungary #magyar #magyartiktok #magyartiktokker #lovas #lovasok #titok #legenda #horsesoftiktok ♬ Funky Beat - Aleksei Guz

12. Kócsag-les a Kána-tónál

A Kána-tó egy kis rejtett gyöngyszem a XI. és XXII. kerület határán. A Hosszúréti-patak felduzzasztásával alakították ki 2005-ben.

13. Libegés a János-hegyi kilátóhoz

Ha egyikőtöknek sincsen tériszonya, élvezni fogjátok a Libegőt és az elétek táruló látványt. Budapest olyan arcát ismerhetitek meg, amit a hétköznapokban nem láthattok.

14. Filozófusok-kertje a Gellérthegyen

A Gellért-hegy nyugati oldalán megbújó Filozófiai kert (Filozófusok kertje) Wagner Nándor szoborcsoportja köré épül: különböző kultúrák és vallások nagy alakjai állnak körben, a kölcsönös megértés üzenetével. Randira azért ideális, mert beszédtémát ad és útközben gyönyörködhettek a kilátásban.

15. Egy fagyi a Feneketlen-tónál

Ti mit tennétek még a listára?

Ha tetszett az összeállítás, nyomj egy lájkot!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Budapesti parkolás: az egyik kerületben marad a készpénzes fizetési lehetőség is
Újbuda Önkormányzata úgy döntött, hogy a fővárosi rendelettel ellentétben nem szünteti meg a készpénzes parkolást. A kerület szerint a parkolóautomaták használatára továbbra is komoly lakossági igény van, különösen a kórházak környékén.


Miközben Budapest több kerületében július 1-jétől megkezdődik a parkolóautomaták kivezetése,

Újbuda eltér a fővárosi gyakorlattól: a XI. kerületben továbbra is lehet készpénzzel fizetni, és csak ott, csak akkor szüntetik meg a gépeket, ahol a használati adatok ezt valóban indokolják.

A kerület önkormányzata a legutóbbi képviselő-testületi ülésén teremtette meg a jogi kereteit annak, hogy a fővárosi egységesítéssel szemben a helyi igényekhez igazodó, rugalmas átállást valósítson meg – írta az ittlakunk.hu.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a készpénzes fizetés továbbra is elérhető marad, és az automaták számát kizárólag a mérhető használati adatok alapján csökkentik. Különösen igaz ez az egészségügyi intézmények, kórházak és más nagy forgalmú helyszínek környékére, ahol továbbra is jelentős azoknak a száma, akik nem mobiltelefonon, hanem a hagyományos módon rendezik a parkolási díjat.

A döntést konkrét pénzügyi adatok is alátámasztják. A kerület közlése szerint az automatákon keresztül évente több mint 200 millió forint parkolási díj folyik be, miközben az eszközök üzemeltetése és karbantartása éves szinten mintegy 35 millió forintba kerül. A számok alapján a készpénzes fizetési lehetőség felszámolása jelenleg nem indokolt.

Az újbudai modell fenntarthatóságát segíti, hogy a parkolóautomaták az önkormányzat tulajdonában vannak, üzemeltetésüket és karbantartásukat pedig a kerület 100 százalékos tulajdonú gazdasági társasága végzi.

Ennek köszönhetően a parkolási díjakból származó bevételek teljes egészében a kerületnél maradnak, és az újbudai közszolgáltatások finanszírozását, valamint a helyi fejlesztéseket szolgálják.

A cél az, hogy a digitális fizetési megoldások terjedése mellett azok az állampolgárok se kerüljenek hátrányba, akik továbbra is készpénzzel szeretnének fizetni.

A Fővárosi Közgyűlés még 2024 végén döntött a parkolási rendszer digitalizálásáról, amelynek értelmében július 1-jétől a legtöbb kerületben megkezdődik az automaták kivezetése és a készpénzes fizetés megszüntetése.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BUDAPEST
A Rovatból
Fotók: 1,3 milliárdból született újjá az Ecseri úti metróállomás feletti lepusztult tér
Átadták a IX. kerületi Mester Árpád teret, amely az Ecseri úti metróállomás feletti terület teljes megújításával jött létre. A beruházás során 35 százalékkal nőtt a zöldfelület, és új pavilonok, valamint utcabútorok is helyet kaptak.


Mester Árpád tér néven, teljesen megújult formában adták át péntek délután az Ecseri úti metróállomás feletti, korábban évtizedekig elhanyagolt területet.

A felújítás során a zöldterület 35 százalékkal, közel 1100 négyzetméterrel nőtt, több mint 70 fát, 13 ezer cserjét és évelő növényt ültettek el.

A térre helyezték át az egykori Pest-Buda mozi elől a helyiek által ismert fókás szökőkutat, emellett négy új, egységes kialakítású pavilont is építettek hat üzlethelyiséggel és egy nyilvános mosdóval. Kihelyeztek 16 padot, 24 kerékpártámaszt és 16 hulladékgyűjtőt, a buszmegállóhoz pedig két esőbeálló is került. A biztonságról 44 új köztéri lámpa és a teljes területet belátó térfigyelő kamerarendszer gondoskodik.

Az MTI tudósítása szerint az átadáson Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter arról beszélt: az ilyen közterek megújítása messze nem lokális kérdés, hanem egész Budapest életminősége szempontjából kulcsfontosságú, hogy az emberek tízezrei által használt csomópontok, közterek milyen minőségűek. Olyan helyek, ahol van kedvünk megállni, találkozni, amire egy jó szívvel gondolunk, vagy olyan helyek, ahol megpróbálunk a létező leggyorsabban átrohanni és a lehető legkevesebb időt tölteni? – vetette fel.

A miniszter hozzátette, a Széll Kálmán térhez hasonló sikeres felújításokból „bőven nincsen elég”, pedig egy ilyen beruházás mindössze egy „autópálya-koncesszor egynapi díjából” elkészült.

Vitézy arra is kitért, hogy a térség közlekedése a jövőben tovább bővülhet: a déli körvasút fejlesztésének újabb ütemében fontos elővárosi vasúti megálló létesül a Népligetnél.

Karácsony Gergely főpolgármester szerint a felújítással egy „nagyon rossz hangulatú” területből olyan „marasztaló közterület” jött létre, ahol újra lehet építeni a társadalmi kapcsolatokat, „amik fájón hiányoznak a városban”. A főpolgármester méltatta a kerületi polgármestert és csapatát, hogy a nehézségek ellenére megvalósították a beruházást.

Baranyi Krisztina, a IX. kerület polgármestere arra emlékeztetett, hogy a tér kialakítása a sok zöldfelülettel „rímel” a József Attila-lakótelepet tervező Mester Árpád formabontó koncepciójára. Elmondta, hogy a tér az 1980-as átadása óta változatlan formában állt, és Ferencváros egyik legszomorúbb közterülete lett.

A felszíni rendezés szükségessége 2021-ben került napirendre, amikor a kerület saját forrásból vállalta a felújítást, mivel az M3-as metró rekonstrukciója nem tartalmazta a tér megújítását. A projekt 2023 végén megtorpant egy forrásmegvonási döntéssel, de 2024-ben az új képviselő-testület mégis a kivitelezés mellett tette le a voksát. A tényleges építés 2025 márciusában indult a vállalkozási szerződés aláírása után.

A névadásról idén május 29-én döntött a Fővárosi Közgyűlés, tisztelegve az 1961-ben Ybl Miklós-díjjal kitüntetett városrendező, Mester Árpád előtt, aki a József Attila-lakótelep emberléptékű koncepcióit megalkotta. A tér kialakítása nettó 1,3 milliárd forintba került, amit a kerületi képviselő-testület biztosított.

Fotókon a felújított tér:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
A Rovatból
Hivatalos: idén nyáron már nem nyit ki a népszerű budai strand
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő megerősítette, hogy a budai Külkerpark idén már nem fogad vendégeket. A hivatalos indoklás szerint a terület „hasznosítási koncepciójának” kidolgozása zajlik, addig nem döntenek a nyitásról sem.


Zárva a budai hegyek egyik népszerű strandja: a Külkerpark idén nyáron nem nyit ki, mert az állami vagyonkezelő szerint a hasznosítási koncepció kidolgozása folyamatban van. A területet márciusban vette át a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő egy bírósági ítélet nyomán, és azóta sem sikerült eldönteni, mit kezdjenek vele.

A vagyonkezelő a Telexnek küldött válaszában megerősítette, hogy amíg a terület jövőjét meghatározó terv készül, addig a rövid távú nyitásról sem tudnak határozni.

A cég szó szerint azt írta: „Megkeresése kapcsán tájékoztatjuk, hogy jelenleg a hasznosítási koncepció kidolgozása van folyamatban, így érdemi döntés a rövid távú hasznosításról sem születhetett.”

A vagyonkezelő tulajdonosi jogait a Pénzügyminisztérium gyakorolja, de a tárca a portál július eleji megkeresésére a cikk megjelenéséig nem reagált.

A Külkerpark hiánya azért is feltűnő, mert idén nyáron Budapesten egyszerre három nagy fürdő, a Gellért, a Király és a Rác is zárva tart, miközben a fővárosiak egyik legfontosabb menekülőútvonala, a Velencei-tó gyakorlatilag kiszáradt.

Egyes környékbeliek aggódnak, hogy a területet az állam eladhatja egy ingatlan-befektetőnek. A lehetséges beépítéstől tartva Őrsi Gergely, a II. kerület polgármestere még márciusban változtatási tilalmat rendelt el a területre.

A politikus akkor úgy fogalmazott: „igyekszünk mindent megtenni annak érdekében, hogy a Külkerpark helyén ne épülhessen irodaház vagy lakópark”.

Az állami vagyonkezelő korábbi ingatlanügyletei miatt a közvélemény érzékeny a nagy értékű telkek sorsára. A tavaszi kormányváltás óta felmerült, az MNV új irányvonalat követhet, Magyar Péter korábban pedig arról beszélt, hogy leállítanák az állami ingatlanok értékesítését.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
A Rovatból
Több száz tonnás vasúti hidat emeltek ki egyben a Bartók Béla út felett
A Déli Körvasút fejlesztése miatt vasárnap kiemelték a 67 méteres, régi acélszerkezetet Újbudán. A helyén a jövőben négy vágány fog átvezetni, sűrűbb elővárosi közlekedést biztosítva.


Több száz tonna acél mozdult meg vasárnap Újbudán: a 67 méter hosszú, kétvágányú régi vasúti hidat egyben emelték ki a Bartók Béla út fölül, és Kelenföld irányába elszállították bontásra. A 24.hu beszámolója szerint a művelettel a Déli Körvasút fejlesztése egy újabb látványos szakaszához érkezett. A bontás idejére péntek estétől hétfő hajnalig teljesen lezárták a Bartók Béla út–Tétényi út–Karolina út forgalmas csomópontját, a villamosok helyett pedig pótlóbuszok szállították az utasokat Kelenföld vasútállomás és a Móricz Zsigmond körtér között.

A Déli Körvasút bővítésének célja, hogy a korábbi kettő helyett a jövőben négy vágány vezessen át a csomópont felett. Ehhez két, egyenként kétvágányos acél hídszerkezetet építenek. A most lebontott, közel 80 éves híd forgalmát már korábban átterelték az egyik új szerkezetre, amely ideiglenes hídfőn már üzemel, így a vasúti közlekedés a bontás alatt is zavartalan maradhatott. A beruházásnak köszönhetően sűrűbb, akár tízpercenként közlekedő elővárosi vonatok köthetnek majd össze több budapesti és agglomerációs pontot.

A hétvégi hídkiemelés egy több hónapos, eseménydús építési folyamat újabb állomása volt. Májusban egy speciális technológiával, naponta mindössze 10 métert haladva tolták be a helyére azt az 1400 tonnás új vasúti híd elemet, amely átmenetileg kiváltotta a most elbontott régi szerkezetet. Ez a lépés tette lehetővé, hogy a forgalom fenntartása mellett kezdhessék meg a bontási munkálatokat.

A Déli Körvasút építése az elmúlt időszakban komoly helyi konfliktusokat is szült. A környéken élők az elviselhetetlennek tartott, sokszor éjszakába nyúló zaj miatt panaszkodtak, a feszültséget pedig jól mutatta, amikor februárban a helyszínen terepszemlét tartó újbudai polgármestert, László Imrét a biztonsági szolgálat igazoltatta. A beruházást a tervezett fakivágás miatti tüntetések és a kivitelezőnek fizetett, félmilliárd forintos „látogatóközpontért” kirobbant botrány is beárnyékolta.

Via ÉnBudapestem


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk