BUDAPEST
A Rovatból

„Én itt játszom, tetszik tudni” – 60 éve van a szakmában, most csillárokat javít a Népszínház utcai villanyszerelő mester

Szabó József '56-ban ment inasnak, és bár már nyugdíjas, még mindig bejár a műhelyébe. Ott bármerre lép vagy néz az ember, mindenütt régiségbe és emlékekbe botlik.


Szabó József villanyszerelő mester műhelye már hosszú évtizedek óta a Népszínház utca 45. szám alatt működik. Kicsit olyan érzés belépni az üzletébe, egyenesen a belváros nyüzsgéséből, mintha egy elvarázsolt világba érkeznénk: a mennyezetről véges-végig különféle csillárok lógnak, a polcos szekrényeket és a falakat is lámpák, búrák, falikarok, kábelek, vezetékek borítják.

Amilyen kicsinek tűnik a hely, legalább annyira zegzugos is: bármerre lép az ember, egész biztos, hogy valamilyen régiségbe botlik. A Dankó rádióból melankolikus magyar nóta szól, amikor megérkezünk – Szabó úr kedélyesen invitál minket beljebb.

A közelmúltban egy ideig zárva tartott, két évig beteg volt, kemóra járt és műtötték is. Lényegében most is szünetelteti az ipart. Bejár az üzletbe, bár minden nap csak délután kettőig van itt. Már nyugdíjas, de még mindig szívesen dolgozik.

„Kicsit ápolgatom a dolgokat, aztán hazamegyek. Jövőre el akarom kezdeni megint rendesen, aztán ameddig bírom, addig csinálom.” Most Törökbálinton él, a Sasadi útról költöztek ki a feleségével, de mint mondja, fél óra alatt beér az üzletbe. Műhelye mindig is itt volt a Népszínház utcában, már 50 éve, sokáig itt is laktak a környéken.

'56-ban ment inasnak, ami azt jelenti, hogy több mint 60 éve van a szakmában.

A Baross utcában, egy kisiparosnál tanulta ki. „Ott olyan körülmények voltak, hogy este 8-kor még nem mertem megkérdezni, hazamehetek-e. Reggel kezdtünk, de amíg kész nem volt a lakásban a munka, nem lehetett hazamenni.”

Amikor felszabadult a szakmába, egy idősebb kollégához ment alkalmazásba. Pár év után letette a mestervizsgát, átvette az ipart, onnantól kezdve a maga ura volt. Akkor még a szomszéd, kisebb helyiség volt az övé, a mostani üzlet helyén egy kalapos volt. Amikor ő nyugdíjba ment, cserélt vele.

Szabó úr ideje nagy részét most rossz állapotban lévő lámpák, csillárok, kisebb elektromos eszközök reparálásával tölti.

„Én itt játszom, tetszik tudni”

– mosolyog. Persze ez nem ment mindig így. Régebben voltak nagyobb munkái, például a közeli ruhaipari technikum felújításán dolgozott nyaranta, alvállalkozóként. Százhalombattára is járt az olajfinomítóba, kapott megbízást a pénzügyőrségtől is. Egy ízben a hatemeletes épület összes fénycsövét ki kellett cserélni, ami jó pénzt hozott a házhoz.

Legjobb volt az állami vállalatoknak dolgozni, mondja, de ezeken kívül persze számos lakossági megkeresése volt. Villanyfűtés-szereléssel, cserépkályha-átalakítással, kisgépjavítással foglalkozott.

„De már vagy nyolc éve nem javítottam porszívót, nem csináltatják meg. Drága lenne, az anyag is drága hozzá, egyszerűbb egy új motort belevenni vagy újonnan beszerezni az egészet. Az új motor majdnem annyiba kerül, mint egy új gép, és akkor még a munkadíjat nem is számoltam hozzá.”

A rendszerváltás után sok minden megváltozott. Elmaradtak a nagyobb megbízások, a fogyasztói társadalom nemzedékei pedig már egyre kevésbé keresik az olyan szolgáltatásokat, amiket ő nyújt. Az inasképzés is megszűnt, pedig sokan tanultak nála. Régen utcáról nyitottak be az emberek, hogy jönnének dolgozni. Most nem jön senki.

Ottjártunkkor Szabó úr épp egy csillárt javít.

„Itt rugdostam már évek óta. Valaki behozta utcáról, hiányosan. Szépen bearanyoztam, most össze van rakva.”

Egy másikat is mutat, amit két darabban hoztak be, és mint kiderült, egy Koszorú utcai ház háziuráé volt régen. „Az a lakás olyan volt, hogy díszparkettát rakattak bele, körben végig. Olyan cirádás, gyönyörű, hogy azt akárki nem engedhette meg magának. A hatalmas belmagassághoz jól illett a csillár. Vagy a pincében, vagy a padláson találták meg, olyan állapotban is volt.”

Az üzlet tele van régiségekkel, bár a mester azt mondja, főleg háború után ment nagyon az ócskapiac. „A népek meg voltak szorulva, potom áron lehetett hozzájuk jutni. Most már hamisítják is őket.

„Ha az Ecserire kimegy az ember és megvesz egy gyönyörű csillárt, nem tudja, hogy új vagy régi, úgy megcsinálják. Az asztalos is mit csinál? Leönteti a rézveretet, megveszi a szuvas, ócska bútort, megcsinálja, rárakja a veretet és azt mondja, kérem, ez egy háromszáz éves bútor. Aki nem ért hozzá, bepalizzák”

– magyarázza.

Egy szecessziós darabot a Baross utcából vett meg. Miután a Sasadi útról elköltöztek, behozta az üzletbe, mert az új lakásban már nem volt meg a hozzá illő belmagasság. Egy ilyen 6-700 ezer forintot ér, derül ki, miközben más ötkarú, kovácsolt vas, csiszolt üvegbúrás csillárokat mutat.

Legtöbbször romosan kerülnek az üzletébe, megveszi, aztán helyrehozza őket. Az idők során már annyi minden felhalmozódott nála, hogy lassan nem is fér el a sok búrától, nem tudja őket hova rakni. Akik bejönnek, többnyire apró javításokat kérnek, és hát viszonylag ritkán fordul elő, hogy antik, kúriába való csillárokkal a hónuk alatt távoznának.

Persze azért megtörténik ilyesmi is. Egyszer például végzős ruhatervező lányok jöttek egy fotóssal az üzletbe, hogy a legjobban sikerült kreációkat lefotózzák ebben a miliőben. Itt is öltöztek át, Szabó úr nevetve meséli, hogy azt se tudta, hova nézzen. Az egyik lány mamájának, mint kiderült, a Váci utcában volt menyasszonyiruha-kölcsönzője, és amikor megnézte a képeket, annyira megtetszett neki az egyik csillár, hogy meg is vásárolta.

Hiába, ilyen boltból, mint az övé, tényleg nincs sok, mosolygok az anekdotán. „Hát ilyenből tényleg nincs, ilyen hülye is csak én vagyok”, nevet, aztán hozzáteszi, jobb is lenne már megszüntetni vagy eladni.

„A végén már itt is ötvenezer volt a lakbér. Muszáj voltam megvenni, mert egyszerűen nem tudtam kitermelni azt a pénzt, pláne a járulékos költségekkel együtt.”

A környékbeliek közül Szabó úr szinte mindenkit ismer, bár Józsefvárosnak ez a része is jócskán átalakult, mióta megnyitotta a boltot. Sok kisiparos dolgozott a Népszínház utcában is, szabók, kalaposok, fogtechnikusok, kereskedők. Manapság egyre kevesebben vannak.

„Ennyi év után már sajnos észre veszem, hogy ezt se látom, azt se látom. Ha utánuk kérdezek, azt mondják: már két éve meghalt. A kollégák is kiöregedtek.”

A Népszínház utca ma a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető Budapest ékkövének, bár a rendőrök rendszeresen járőröznek arrafelé. Szabó úr üzletének portálját eddig kétszer törték be. „2-3 évvel ezelőtt egy őrült járt az utcán, aki minden kirakatra rácsapott egyet”, emlékezik vissza a mester, a másik esetet viszont célirányos rablásnak véli.

„A kirakatban kint állt egy torinói konfliskocsi lámpája, gyönyörű, formatervezett, fekete darab. Amit elvittek, minden meglett, de a lámpa, az nem. Úgyhogy biztos megbízás volt. Vannak itt régiségesek, akik értenek hozzá.”

Ha már szóba került a család, Szabó úr elmeséli azt is, hogy az édesapja asztalos volt, de a Horthy-rendszerben a rendőrségnél szolgált. A Stefánia úton állt őrségben, az olasz nagykövetség előtt. A háború után visszatért a szakmájához, a Rózsa utcai Lingel bútorgyárba (amelyet 1948-ban Budapesti Bútorgyár néven államosítottak) dogozni. Az Üllői úton éltek, sajnos csak ketten, mert az édesanya korán meghalt.

„Akkor volt a Ratkó-korszak, anyám terhes lett, de el akarta vetetni a magzatot. Szerencsétlenül sikerült, közben vérmérgezést kapott, úgyhogy bement az István kórházba, az orvosok meg hagyták meghalni. Ilyen világ volt.”

Nem nehéz észre venni a kilyukasztott közepű, kis magyar zászlót, ami az egyik polcra tűzve lóg a mester asztala fölött. Amikor rákérdezek, kiderül, hogy Szabó úrnak bőven van személyes kötődése a forradalomhoz.

Azt már korábban is említette, hogy '56-ban ment inasnak, ekkoriban az Üllői út 61-ben lakott, a Futó utcával szemközt, a Kilián-laktanyához közel, tehát gyakorlatilag az események egyik gócpontjánál. A házban volt egy vaskereskedés. Tizenöt éves, elsőéves tanuló volt.

„A Futó utcában benn állt egy ágyú, a Nagyvárad tér felől jövő tankot lőtték a forradalmárok. Ami nem találta el a tankot, az bejött a házba, ahol szinte már nem volt levegő. A vaskereskedést is szétlőtték, füst volt mindenütt. Hajnalban kilőtték a tankot, ami elkezdett égni. A harmadik emeleten az ablakokat vizes ruhával törölgettük, nehogy kigyulladjanak keretestül, mert az a tank még este tízkor is égett. A katonák hevertek sorban a földön, klórmésszel leszórva. Azóta nem bírom a klórszagot.”

Szabó úr ugyan nem vett részt az utcai harcokban, „pedig mondták, hogy gyertek, gyerekek, kaptok stukkert”, idézi fel. Azért az ismerős gyerekekkel „mentek nézni a dolgokat”. Az apja nem mozdult a pincéből, nem mert kijönni. Ha másért nem, kenyérért viszont el kellett menni, de előfordult, hogy sorban állás közben elkezdtek lődözni rájuk.

Az üzletet senki nem viszi tovább a családból. A mester fia Kanadába nősült, és bár az ő szakmája ugyancsak villanyszerelő technikus, de külföldön nem tud elhelyezkedni. Míg itthon élt, kereskedése volt a Nagy fuvaros utcában, de miután bejöttek a multicégek, be kellett zárni. Most ritkán látják egymást. Szabó úr lánya ruhaipari technikumot végzett, a Vígszínházban dolgozik öltöztetőként. A nagyobbik unoka szintén külföldre ment, Németországban él.

Ha végül el is adják a boltot, egy kezdő iparosnak aligha lesz pénze megvenni, mondja. „Örül, ha van egy kombinált fogója, meg ha leteszi a vizsgát, amiért jó sok pénzt elkérnek, és hát tanulni is kell. Ha nem tud folyamatosan dolgozni valaki, akkor ebben a szakmában lehúzhatja a rolót. Vagy elkezd fusizni, míg meg nem ismerik. Meg hirdetést ad fel, hogy megy éjjel-nappal, csak telefonáljanak. Jól kell megcsinálni, hogy továbbmenjen a híre.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Ilyen volt, amikor dél előtt leállt tíz percre a tömegközlekedés Budapesten - videón, amikor megáll az élet egy kicsit a fővárosban
„Van, aki szerint sok a 10 perc, mások szerint kevés, de a valóság az, hogy ha a város sarcolása folytatódik, akkor a leállás legközelebb nem 10 perces, hanem 10 órás, 10 napos vagy 10 hetes lesz” - mondta a főpolgármester.


Pénteken 11 óra 50 perc és déli 12 óra között tíz percre leálltak a BKK járatai Budapesten. A főpolgármester, illetve a főváros vezetése a leállást figyelmeztetésnek szánta, mert a kormány a szolidaritási adó növelésével és egyéb lépésekkel nehéz helyzetbe hozta az önkormányzatot. Karácsony Gergely kifejezetten úgy fogalmazott, hogy ellehetetlenítik a működést.

@szeretlekmagyarorszag.hu #budapest #bkk #karácsonygergely #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

„A pénteki leállást nevezzük első figyelmeztetésnek. Figyelmeztetés a kormánynak, hogy Budapestet nem lehet legyűrni, és jelzés a budapestieknek, hogy mi is a tét: a város működése, a hétköznapjaink nyugalma, a budapestieknek járó közszolgáltatások biztosítása” – mondta a HVG-nek adott interjújában Karácsony Gergely.

„Van, aki szerint sok a 10 perc, mások szerint kevés, de a valóság az, hogy ha a város sarcolása folytatódik, akkor a leállás legközelebb nem 10 perces, hanem 10 órás, 10 napos vagy 10 hetes lesz”

- tette hozzá a főpolgármester, aki azt is kijelentette, hogy erkölcsi és politikai kötelessége megvédeni Budapestet, és ehhez minden jogi és politikai eszközt felhasznál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Vitézy Dávid szerint 23 városra szakadhat szét Budapest, ha elfogadják a helyi önazonosság védelméről szóló törvényt
A Podmaniczky mozgalom vezetője szerint a törvény lebéníthatja a városfejlesztést és megnehezítheti a letelepedést. Szerinte Budapest jövője most komoly veszélybe került.


Vitézy Dávid szerint komoly következményekkel járhat a fővárosra az a törvényjavaslat, amely a helyi önazonosság védelméről szól – írta Facebook-oldalán a politikus. A Podmaniczky mozgalom vezetője úgy látja, hogy ha elfogadják a javaslatot, Budapest 23 különálló városként működhetne tovább, mivel a kerületi önkormányzatokra kellene alkalmazni az új szabályokat.

A közösségi oldalán azt írta, hogy

a kerületek saját hatáskörben korlátozhatnák a lakosságszámot, és akár azt is eldönthetnék, hogy ki költözhet be. Szerinte ez azt jelenti, hogy egy kerület megtilthatja más kerületekből vagy más településekről érkezők letelepedését, vagy ehhez jelentős anyagi feltételeket szabhat.

A politikus szerint ez a változás komolyan visszavetné a főváros fejlesztését, és hozzájárulhat a lakosságszám csökkenéséhez is. Hozzátette: a gazdasági növekedés szempontjából a legfontosabb munkahelyek továbbra is Budapesten jönnek létre. Úgy véli,

az új szabályozás „tovább erősítheti a hosszabb távon fenntarthatatlan agglomerációs szétterülést”,

miközben a főváros rozsdaövezeteiben nagy lehetőség rejlik – például csak Rákosrendezőn körülbelül 10 ezer új lakás épülhetne.

Vitézy a Fővárosi Közgyűlés májusi ülésére olyan előterjesztést nyújtott be, amelyben többek között arra kéri az Országgyűlést, hogy ne fogadja el a törvényjavaslatot a jelenlegi formájában. Az előterjesztés célja az is, hogy Budapest továbbra is egységes város maradjon, ahol biztosított a szabad mozgás, a letelepedés és az otthonteremtés lehetősége.

A dokumentumban az is szerepel, hogy minden olyan jogszabály, amely a letelepedés, lakcím létesítés vagy ingatlanszerzés feltételeit érinti, biztosítsa a budapestiek és a fővárosba költözni vágyók jogait. Vitézy úgy fogalmaz: „Budapest fejlesztése nem lehet a kerületi részérdekek széttartó halmaza”, hanem közös városi célokat kell követnie, különös tekintettel a lakhatásra, a rozsdaövezetek hasznosítására, a közösségi közlekedésre és a közszolgáltatások összehangolására.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Vadregényes udvarok és üvegbe zárt virágok – mutatjuk az idei Budapest100 legizgalmasabb kertjeit
Bejutottunk az idei Budapest100 legérdekesebb és legzöldebb házaiba. Mutatjuk, mi vár rád a nyitott házak hétvégéjén.


15. alkalommal rendezik meg a Budapest100 nyitott házak fesztiválját május 22–25. között. Az idei téma a KÖZ/ZÖLD, vagyis házaink zöldfelületei, klímatudatossága, és a velünk együtt élő állat-, növény-, rovarvilág fontossága kerül főszerepbe.

Mi már bejuthattunk 4 izgalmas házba, amelyek zöldellő, virágzó belső kertje téged is nyitott kapukkal vár a Budapest100 hétvégéjén. Megtudtuk, mit adnak a városlakóknak a város zöld oázisai, és mit tehetnek a városlakók ezekért az oázisokért. Láttunk dzsungelszerű udvarokat, környezettudatos közösségi kertet és Róth Miksa legszebb üvegvirágait is. Nézd meg velünk az idei Budapest100 legzöldebb kertjeit!

Budapest100

A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) építészeti és kulturális fesztiválja 2011-től hozza össze a lakóközösségeket és a városlakókat a nyitott házak hétvégéjén minden évben. 2016-tól olyan témákat vagy városrészeket választanak, amelyek kapcsán nemcsak városképi jelentőségű épületeket mutathatnak be, hanem felhívhatják a figyelmet aktuális városi problémákra, örökségvédelmi és társadalmi kérdésekre.

A barátaim szerint budai sznob vagyok, mert nem szeretek átjárni Pestre. Igazuk is van, nem vonz a belváros betonrengeteg. A zöldterületeket szeretem, abból pedig nincs sok Pesten. Erzsébetvárosban konkrétan az egy főre jutó zöldterület 0,4 m²! Éppen ezért kíváncsian indultam a Budapest100 sajtósétájára, ahol megmutatták nekünk, milyen csodálatos, vadregényes kerteket rejtenek a belváros szürke bérházai.

Első állomásunk a Városliget közelében álló Ilka utca 30 volt. Meg merném kockáztatni, hogy ennek az épületnek van a legjellegtelenebb homlokzata az egész utcában. Vörös kapuján belépve azonban egy valódi paradicsom tárult a szemünk elé páfrányokkal, magnóliafával és burjánzó vadszőlővel.

A ház önkéntese elmesélte, hogy 9 évvel ezelőtt a ház lakóinak összefogásával alakult át a romos belső udvar zöldellő kertté. A háznak nem volt elég pénze, hogy költséges tájépítészt vagy kertrendező szakembert bízzon meg, így mindazt, amit ma itt láthatunk, minimális pályázati pénzből, közösségi tervezéssel és a közös munkájukkal hozták létre.

Volt olyan idősebb lakó, aki fizikai erejét nem tudta beleadni, de helyette saját költségen vett padot, illetve frissítőket, uzsonnát készített a kerten dolgozó szomszédoknak.

A kertet fenntarthatóra tervezték, és direkt olyan növényeket választottak, amik jól bírják ezt az éghajlatot, és amelyeket csak június közepétől, a legnagyobb kánikulában kell locsolni.

Voltak persze viták a kert funkciójával és a vadszőlővel kapcsolatban, de összességében a zöldítés pozitív hatását mindenki érzi. Olyan szempontból is, hogy a gyönyörű belső udvar miatt a házban lévő lakások értéke is emelkedett.

A Budapest100 hétvégéjén az Ilka 30-ban Mágikus kert florárium – műhelylátogatással, háztörténeti kiállítással és koncerttel várják majd az érdeklődőket.

A következő helyszínünk a Nefelejcs utca 26 volt, Róth Miksa világhírű iparművész egykori otthona, ahol ma a Róth Miksa Emlékház és Gyűjtemény működik.

A ma múzeumként működő ház kiállításai a Róth-műhely gyönyörű mozaik- és üvegmunkáiból mutatnak be válogatást, az emeleti terekben pedig a család egykori bútoraival berendezett szobákat is bejárhattuk, és izgalmas részleteket tudtunk meg az iparművész életéről.

A Budapest100 hétvégéjén a ház udvarán közösségi kertészkedés és közösségi mozaiképítés is szerepel a programok között.

Természetesen a múzeum is megnyitja kapuit. Ingyenes tárlatvezetéseken és épülettörténeti sétákon is részt vehetsz, ha előzetesen regisztrálsz.

A Budapest100 idei témájához kapcsolódva Üvegbe zárt természet címmel különleges tárlatvezetésen vehetsz részt, ahol megtudhatod, hogyan kapcsolódik az épület és a kiállított alkotások a zöld szemlélethez. A séta során felfedezheted a természet ihlette szecessziós motívumokat – a növényi díszítéseket, organikus formákat és zöld színvilágot –, amelyek Róth Miksa üvegablakain és mozaikjain is megjelennek.

Az üvegvirágok után valódi oázisra bukkantunk a nyüzsgő bulinegyed közepén. A Király utca 28. alatt lévő ház zöldellő kertje csendes menedéket nyújt lakóinak.

A Budapest100 önkénteseitől megtudtuk, hogy a romantikus-eklektikus bérház az 1860-as években épült Dobler János megrendelésére, aki kora igazi botrányhőse volt. A ház nagyon lassan, 5–7 év alatt készült el, mert Dobler mindig csak akkor építtette tovább, amikor épp hitelhez jutott.

Napjainkig természetesen több felújítás is történt, azonban a vörös mészkő kőlapok és a lépcsőház öntöttvas korlátja is eredeti.

A legtöbb lakás Airbnb-re van kiadva, a zöld belsőkertet azonban nagy odaadással gondozza az a kevés lakó, aki életvitelszerűen itt él.

Érdekesség, hogy a kert közepén álló hatalmas fenyőfa a ház egyik idős lakójának karácsonyfája volt még gyermekkorában. Családja ültette ki az udvarra, és a fenyő úgy nőtt ekkorára, hogy az évtizedek alatt egyszer már félbevágták.

A Budapest100 hétvégéjén itt a századforduló bulinegyedének hangulatát is megelevenítik DJ-vel és kertipartival. Lesz háztörténeti kiállítás, háztörténeti előadás, felolvasószínház és gyereksarok is.

Sétánkat egy gyönyörű, zöldellő, virágzó közösségi kertben zártuk, ahol egy dézsába telepített koi-tó is helyet kapott. A Kisdiófa Közösségi Kert Erzsébetváros Önkormányzatának támogatásával, a KÉK – Kortárs Építészeti Központ szakmai vezetésével és koordinációjával nyílt meg 2016-ban a Kisdiófa utca 4. szám alatti foghíjtelken.

A 44 egyéni/családi parcella és 4 tanparcella gondozói nagyon nagy hangsúlyt fektetnek a fenntarthatóságra és a környezettudatosságra. A kertben kiemelten fontosnak tartják a mulcsolást és a víztakarékos művelési módot, a szomszédos épületről is gyűjtik az esővizet, amit szintén felhasználnak a locsoláshoz.

Elsőként indítottak el lakossági komposztátvevő pontot. A kertben van rovarszálló, számos madáretető és itató. Vegyszert nem használnak, csak ökológiai módszerekkel védekeznek, és saját komposztjukat rendszeresen visszaforgatják.

A kert ezen kívül számos közösségi, szakmai és kulturális eseménynek ad otthont, amivel nyitni tudnak a szomszédság felé is. A Budapest100 hétvégéjén kézműves programokkal, gyógynövény-felismerő sétákkal várják az érdeklődőket, és lehetőséged lesz beszélgetni is a kerttagokkal a fenntartható, vegyszermentes kertészkedésről, komposztálásról.

Idén rekordmennyiségű, csaknem 80 ház és közösségi kert nyitja meg kapuit. A négynapos eseménysorozat május 22-én egy szakmai nappal kezdődik. A program május 23-án az első Budapest Fafesztivállal folytatódik, amely a város fáit ünnepli kéttucat tematikus sétával, majd a hagyományos nyitott házak hétvégéjével zárul május 24–25-én.

A Budapest100 minden programja ingyenes, és a legtöbb nem regisztrációhoz kötött. A részletes programokról a Budapest100 oldalán tájékozódhatsz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Egy nap a Budai Várnegyedben – történelem, gasztronómia és mesés panoráma
A Budai Várnegyed nemcsak a történelem és a kultúra szerelmeseinek paradicsoma, hanem azoknak is, akik tartalmas, mégis könnyed programokat keresnek egy napra.


A Budai Várnegyed szűk, macskaköves utcái és ikonikus épületei között sétálva az ember könnyen kiszakadhat a 2025-ös valóságból. Adunk pár tippet arra, hogy ha ezen a környéken töltenétek el egy napot, mi mindent lehet érdemes útba ejteni.

A látnivalók és programok mellett pedig három különleges gasztronómiai helyszínt is ajánlunk, hiszen egy jó ebéd vagy vacsora hozzátartozik a tökéletes naphoz.

Ebédre a történelmi múlttal rendelkező, magyaros ételeket kínáló Főőrség Éttermet, vacsorára pedig a Hilton Budapest éttermét, a Lángot ajánljuk. Az estét pedig érdemes egy koktéllal a White Raven Skybarban zárni.

Halászbástya és Mátyás-templom – kilátás és történelem kéz a kézben

Nem lehet úgy a Várban járni, hogy ne sétálnánk végig a Halászbástya ívein, ahonnan pazar kilátás nyílik a Dunára és a pesti oldalra. A közvetlen közelében álló Mátyás-templom színes csempéivel és gazdag belső díszítésével pedig a város egyik legkülönlegesebb temploma.

Országos Széchényi Könyvtár – csendes kincsesbánya

Bár elsőre túl komoly programnak tűnhet, az OSZK egy igazi kincsesbánya: külön gyűjteménye van a régi térképeknek, kéziratoknak, és az irodalom szerelmeseinek külön öröm lehet látni Petőfi vagy Arany saját kézírását. Az épület önmagában is impozáns, és ha előre bejelentkeztek, izgalmas tárlatvezetéseken is részt lehet venni.

Magyar Nemzeti Galéria – festmények a palotában

A Budavári Palota falai között működő Magyar Nemzeti Galéria már önmagában is lenyűgöző: a történelmi épületben magyar mesterek ikonikus művei sorakoznak, Munkácsytól Csontváryig. Az időszaki kiállítások gyakran hoznak kortárs meglepetéseket is, így akkor sem unalmas, ha már jártunk itt korábban.

A legújabb kiállításukról itt olvashattok bővebben: Indák, virágok és modern nők – a szecesszió legszebb plakátjaiból nyílt kiállítás a Nemzeti Galériában

Ebéd a Főőrség Étterem és Kávéházban

A Budai Vár közepén, a Szent György téren található Főőrség Étterem és Kávéház ideális választás ebédre, akkor is, ha csak egy gyors fogásra térnénk be, és akkor is, ha hosszabban időznénk a napfényes teraszon. Az étlap elsősorban magyaros, klasszikus ízekre épül, az adagok kiadósak, az árak pedig meglepően barátságosak a környékhez képest.

Az étlapon több olyan fogás is van, ami gyakorlatilag levehetetlen. Az egyik ilyen étel a gulyásleves, ami a turisták miatt is a legkeresettebb fogásuk. Tartalmas, ízes, és pont olyan, amilyet otthon készít a nagymamánk.

Ezen kívül a kardra húzott csülök és a kétszemélyes császármorzsa is az étterem védjegyeivé váltak.

A vegetáriánusoknak vagy könnyedebb ebédet keresőknek jó választás lehet az étlap egyik új fogása: a parajrizottó. Ezt kérhetjük alapverzióban, de akár húsos feltéttel is. A másik meggyőző újdonság a Laci pecsenye, ami egy konfitált sertéstarja lecsós burgonyával. Laktató, de mégis nagyon nyári fogás.

De ha csak valami street food jellegű opcióra vágyunk a Főőrség szendvicsét érdemes lehet kipróbálni. Házi cipóba kerül csülök, tormakrém és savanyúság.

Az új desszertek közül pedig szinte lehetetlen választani: a bazsalikomos eper rendkívül krémes, mégis frissítő, az ibolyás és áfonyás Virágoskert pedig amellett hogy gyönyörű és ízletes, még cukormentes is.

Ha az ebéd után még marad idő, az étterem emeletén egy kisebb, ingyenesen látogatható kiállítás is található, ami a Magyar Királyi Testőrség történetét mutatja be – érdemes vetni rá egy pillantást.

Cím: 1014, Szent György u.

foorseg.hu

Ha gyerekkel kelnétek útra, akkor is van pár tippünk:

Szaffi játszótér – mesevilág a szabadban

A Várnegyed egyik legbarátságosabb zuga a Szaffi játszótér, ahol a legkisebbek is otthon érezhetik magukat. Árnyas fák, biztonságos játékok, meseszerű környezet – a szülők pedig addig is fellélegezhetnek pár percre.

Mesemúzeum – ahol életre kelnek a történetek

A Mesemúzeum egy igazi gyöngyszem, amely játékosan és interaktívan mutatja be a magyar népmesék világát.

A „Magyar tündérmese világa” című állandó kiállításban meseutat járhat be a látogató: a meseindító üveghegyen átkelve, próbákat teljesítve, akadályokat leküzdve juthat az áhított „felekirályságig”. Az állandó kiállítás mellett egy külön teremben időszaki kiállítás is várja a látogatókat.

Vacsora a LÁNG étteremben

A Hilton Budapest éttermeként működő Láng a Budai Vár szívében, az UNESCO világörökség részét képező történelmi környezetben várja vendégeit. Ez az a hely, ahol az ízek, a történelem és a panoráma utánozhatatlan módon találkoznak.

Az étlap nemrég megújult, de változatlanul magyar és nemzetközi klasszikusokat dolgoznak fel, modern technológiákkal.

Mind az előételek, mind a főételek között megjelennek hagyományos magyar alapanyagok és ételek, mint például a libamáj, a mangalica szűz vagy a túros csusza (marhapofával).

De ha nem ragaszkodnánk az otthon ízeihez, akkor is van jópár húsos és húsmentes opció.

A csúcstechnológiával felszerelt konyha és a szakértő csapat biztosítja, hogy minden tányér egy ízekben gazdag, vizuálisan is lenyűgöző élményt nyújtson.

A Láng nem a rohanós étkezések helyszíne. Itt ráérős, beszélgetős vagy kifejezetten romantikus vacsorákhoz teremtettek miliőt.

A finoman megvilágított tér az ablakokon túl pedig a Halászbástya és a város fényei gondoskodnak a hangulatról.

Cím: 1014, Hess András tér 1-3.

langrestaurant.hu

Koktél a White Raven Skybarban

Április 24-től ismét nyitva a Hilton tetején található White Raven Skybar & Lounge, amelyet nem véletlenül emlegetnek Budapest egyik legexkluzívabb rooftop bárjaként.

De a hely varázsát nemcsak a lenyűgöző kilátás adja, hanem a különleges koktélok, a Halimba kristálypohárban kínált prémium italok és a megújult bárfalatok is.

A 2025-ös itallap egyik leglátványosabb újdonsága a Snap & Sip koktélszekció. Ezek az italok kifejezetten instakompatibilisek: különleges poharakban, aprólékosan megtervezett tálalással érkeznek.

Ezen kívül új Signature koktélok is kerültek a menübe, amiket különböző zenei korszakok inspiráltak. Ilyen például a Back to Black (whiskey, karamell, banán) vagy a Dancing Queen (guava, popcorn, lime). A signature koktélokat a White Raven saját mixerei, Czirják Mátyás és Martin Hauser alkották meg.

A tavalyi évhez hasonlóan idén is folytatódik az együttműködés a Laurent Perrier pezsgőházzal: a La Cuvée Bruttól egészen a Grand Siècle No. 26-ig többféle tétel érhető el náluk. Tematikus pezsgőkóstolókat és exkluzív eseményeket is terveznek majd a szezonban.

A nyár egyik fénypontja minden bizonnyal a június végi Midsummer Party lesz: DJ, tánc, látványos naplemente. Tökéletes alkalom, hogy a város felett ünnepeljük az év leghosszabb napját!

whiteravenskybar.com

+1 tipp: Ha jó áron keresel csendes szállást a Vár közelében

Egy nap alatt ugyan bejárható a Várnegyed, de ha szeretnél még egy kicsit tovább maradni, vagy csak kipihenten kezdenéd a napot, érdemes a környéken megszállni. Erre kiváló választás a Carlton Hotel Buda Castle****, amely a Budai Vár lábánál, egy csendes mellékutcában található.

A szálloda egyszerre hangulatos és praktikus: közel van a látványosságokhoz, de a nyüzsgéstől távol, nyugodt környezetben kínál pihenést.

Az idei évben ráadásul elnyerte a „2025-ös Alvásbarát Hotel” díjat, amit a Magyar Alvás Szövetség ítélt oda azoknak a helyeknek, amelyek kiemelten figyelnek a vendégek nyugodt alvására.

A zajszigetelt szobák, a prémium matracok, a természetes fényviszonyok és a személyre szabható hőmérséklet mind hozzájárulnak ahhoz, hogy itt valóban kipihenje magát az ember, legyen szó városnézésről vagy üzleti útról. A szálloda igazgatója, Sárvári Krisztina szerint a legnagyobb elismerés számukra továbbra is a vendégek visszajelzése.

Ha tehát fontos a nyugalom, a kényelem és a megfizethető ár, a Carlton remek választás a Budai Vár közelében.

Cím: 1011, Apor Péter utca 3.

carltonhotel.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET: