BUDAPEST

1500 Ft egy sima lángos, 700 Ft egy kávé a Palatinuson – megnéztük az árakat a budapesti strandokon

Az első igazi nyárias napon kimentünk két budapesti strandra, hogy kiderítsük, mennyibe fog kerülni idén a pancsolás. Sokatmondó, hogy az első helyen nem is akarták, hogy lefényképezzük az ártáblát.
Kiss András - szmo.hu
2022. május 12.


Link másolása

Kérlek, ne fotózz, főleg az ártáblát ne! – mondta az egyik büfés a Palatinus strandon szerda délelőtt. Vitatkozni nem akartam, a fényképezőgépet elraktam, és hogy oldjam a feszültséget, kértem egy kávét. Később úgy tűnt számomra, a fotózással érzékeny pontot szúrtam, ahogy mondták „most éppen ebből van ügy”.

„Valaki lefényképezte az árlapot, kirakta a Facebook-ra és most ezen pörögnek az emberek a kommentekben.”

Később, hogy árnyalják a képet azt is elmondták: minden drágább lett, az energia most háromszor annyiba kerül, és „a vállalkozóknak nincs rezsicsökkentés”. Szóval muszáj volt nekik is emelni az árakat.

Én nem is akartam megdöbbenést színlelni: az áprilisi infláció 9,5 százalékos volt, amit a lakosság ráadásul 22 százalékos drágulásnak érzékelt, és miért pont a strandok büféiben ne lehetne ezt megérezni?

Én pedig pont azért mentem ki a Margitszigetre az első napon idén, amikor a hőmérséklet 30 fok köré kúszott, hogy kiderítsem, mire számíthatunk nagyjából az idei strandszezonban a büfépultoknál, mennyibe fog kerülni egy családi pancsolás egy nagy budapesti strandon? Bár a fénykép így végül nem készült, az árakat megjegyeztem:

a sima lángos 1500 forint volt, korsó sör 1200, a kávéért pedig 700 forintot fizettem.

Zuglóban a Paskál strandon már szerényebb árakat találtam, pedig ahogy itt fogalmaztak, ők is jelentősen emeltek tavalyhoz képest.

Én egy sajtos-tejfölös mellett döntöttem – ez 1690 forint volt –, és kértem még egy fél literes üdítőt is, így összesen 2340 forintot fizettem. A lángos amúgy finom, omlós volt, palacsinta viszont már nem fért bele az ebédbe.

Pünkösdfürdőre a legolcsóbb a belépő

Ezzel a kis ebéddel ünnepeltem meg az egyszemélyes strandszezonnyitó napomat. Bár, igazából szezonról már talán nem is lehet annyira beszélni.

Korábban a budapesti strandok közül a Palatinus nyitott meg elsőként, május elsején, ezzel elindítva a szezont. Az elmúlt években azonban a legtöbb és legnagyobb fővárosi fürdőket és strandokat üzemeltető Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. láthatóan azon dolgozott, hogy a különböző fejlesztésekkel, fürdőbővítésekkel kiküszöbölje a szezonalitást. A legtöbb nagy strand így ma már egész évben nyitva van.

A nagyobb budapesti fürdőhelyek közül csak kettő maradt teljesen szezonális:

a Pünkösdfürdői strand, illetve a Római. Mindkettő a június 11-12-i hétvégén nyit meg, időjárástól függően.

A Római strand sokáig az egyik legdrágább fürdőhely volt, bár szerintem hatalmas területével, szép árnyas fáival az egyik legjobb is. A honlapon itt csak tavalyi árakat találtunk, eszerint a felnőtt belép hétköznap 2500, hétvégén 2800 forint, a négyfős családi belépő pedig 7100, illetve 8000 forint.

A Pünkösdfürdői strandnál sincsenek még idei árak feltűntetve, a tavalyi alapján viszont mára ez lett az egyik legolcsóbb budapesti strand. Hétköznap a felnőtt belépőért 1900 forintot, hétvégén pedig 2100 forintot kellet fizetni. Itt is van négyfős családi jegy, ami 5300, illetve 5600 forintba került.

A Csillaghegyi strand korábban két dologról volt ismert. Az egyik, hogy nagyon hideg a vize, a másik pedig, hogy az egységes 900 forintos jegyárral a legolcsóbb budapesti strand. 2018-ra azonban egy hatalmas, nyolcezer négyzetméteres fürdőkomplexumot építettek mellé, így már ez is egész évben üzemel, viszont a belépő is drágább lett. A felnőtteknek hétköznap 2600, hétvégén 2900 forint. Van ennél drágább belépő is, amivel viszont a szaunavilág nevű részre is be lehet lépni.

A négyfős családi jegyért 6700, illetve 7200 forintot kell fizetni.

A régi strandterületet a május 28-29-i hétvégén fogják megnyitni.

A zuglói Paskál strandot 2016-ban bővítették ki, azóta már ez is egész évben üzemel. Ez talán a BGYH egyik legjobban sikerült fejlesztése volt: 2018-ban már napi 900 vendég volt átlagosan, pedig a felújítás előtt ennek harmadával számoltak. A Paskálra a felnőtt belépő hétköznap 2900, hétvégén 3200 forint, a négyfős családi jegy pedig 8300, illetve 9200 forint.

A Pesterzsébeti strand pár éve ébredt fel csipkerózsika álmából: a felújított fürdő 2018-ra, a strand 2019-re készült el. Ez az intézmény is egész évben nyitva van, a strandterületet pedig május 28-29-i hétvégén fogják megnyitni. A felnőtt belépő itt 2900 forint hétköznap, 3200 hétvégén. A családi jegy pedig 8300, illetve 9200 forintba kerül.

A margitszigeti Palatinus sokáig a legdrágább budapesti strand volt, de mára ez sem igaz. A felnőtt belépő hétköznap 2600, hétvégén 3100 forint. Ez strand is már egész évben látogatható, a teljes strandterületet május 28-án nyitják meg. Amikor ott jártam a hullámmedence és strand medence még nem üzemelt, és a területe sem volt teljesen megnyitva.

A Palatinus mellett Budapest másik ikonikus strandja a Dagály, amelynek északi részén épült fel a Duna Aréna. A munkálatok miatt a Dagály évekig zárva volt, csak 2018 augusztusára nyitották meg újra. A stranterület nyitását idén május 15-re tervezik. Tavaly a felnőtt belépő ide 2500, illetve 2900 forint volt, a négyfős családi jegy pedig 7000, illetve 8000 forintba kerül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
Karácsony Gergely: Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a hajókat a belvárosból
A budapesti főpolgármester szerint az a céljuk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. március 31.


Link másolása

„Felülvizsgáltuk és módosítjuk a Duna-parti Építési Szabályzatot” – írja húsvétvasárnapi posztja elején Karácsony Gergely. A főpolgármester szerint ezzel egy bonyolult, sok egyeztetést igénylő tervezési, véleményezési folyamat végére értek.

A városvezető bejegyzéséből kiderül, hogy az állami, szakmai és civil szervezetektől érkezett vélemények több tucat oldalt tesznek ki, több partnerükkel az utolsó pillanatig egyeztettek.

Szerinte a szabályzat lényegét egyszerűen össze lehet foglalni:

„Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a lakók életét megkeserítő, és a panorámát elcsúfító hajókat a belvárosból, megteremtjük a lehetőségét annak, hogy a Duna-partok a jelenleginél sokkal jobban szolgálhassák a budapestieket. Az a célunk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen, és minél egészségesebb egyensúlyt teremtsünk a folyó különböző célú használata közben.”

A teljes posztot itt lehet elolvasni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk