Olyan a táj Alsóörsnél, mintha sok menyasszonyi csokor díszítené
A Balaton felvidéken szépen nyílnak a mandulafák, olyan a hegyoldal, mint sok-sok menyasszonyi csokor - írta a képekhez a fotós. És valóban, a látvány romantikus, mesés, elragadó.






















A Balaton felvidéken szépen nyílnak a mandulafák, olyan a hegyoldal, mint sok-sok menyasszonyi csokor - írta a képekhez a fotós. És valóban, a látvány romantikus, mesés, elragadó.






















Komoly bajban a magyar tenger, ha nem vigyázunk rá, belátható időn belül nem lesz fürödhető a Balaton - figyelmezhetnek a szakemberek.
A Balaton kialakulása egészen a jégkorszak végéig vezethető vissza. Geológiai szempontból még fiatalnak számít, hiszen a tó 15–17 ezer éve jött létre a Dunántúlon a földkéreg mozgásai nyomán. Kezdetben több kisebb tó alkotta a vízrendszert, amelyek mintegy 5000 éve egyesültek. Azóta a vízszint természetes módon folyamatosan változott: volt, hogy akár 12 méterrel magasabb volt a mainál, máskor viszont szinte teljesen eltűnt a víz.
A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatói arra hívják fel a figyelmet, hogy
Tóth Viktor, az intézet munkatársa szerint, ha a jelenlegi folyamatok nem változnak,
Az elmúlt évtizedekben a tó állapotát egyre inkább az emberi tevékenység befolyásolja. A túlzott vízszintszabályozás, a part menti beépítések, a nádasok eltűnése és a szennyezés mind veszélyeztetik a tó ökológiai egyensúlyát. Bár a stabil vízszint a turizmusnak kedvez, a szakértők szerint hosszú távon káros hatásai vannak a környezetre.
A klímaváltozás tovább nehezíti a helyzetet. Az egyre gyakoribb extrém időjárási jelenségek – hosszú aszályos időszakok és hirtelen lezúduló esőzések – közvetlenül hatnak a Balaton vízszintjére. A csapadék csökkenése és a hőmérséklet emelkedése súlyos gazdasági és ökológiai következményekkel járhat.
A problémák jelei már korábban is megmutatkoztak. 2019-ben nagy algavirágzást figyeltek meg a tóban, ami arra utalt, hogy a víz tápanyagokkal telítődik. Ez hosszú távon a vízminőség romlásához vezethet.
A szakértők szerint sürgősen át kell gondolni a vízgazdálkodás rendszerét. Ismét előtérbe került a vízpótlás kérdése is, például a Rábából történő utánpótlás, amely korábban már felmerült, és ma újra aktuális lehetőségként kerül szóba.
Forrás: ATV
A Balaton átlagos vízszintje jelenleg 81 centiméter, ami a megszokottnál jóval alacsonyabb, írja az Időkép. Az Országos Vízügyi Igazgatóság mérései szerint az elmúlt két hétben 5 centiméterrel csökkent a magyar tenger vízszintje.
A déli part több pontján most olyan sekély a víz, hogy hosszabb sétára van szükség ahhoz, hogy úszni lehessen. Forró nyári napokon, amikor erős a párolgás és a szél is fúj, a vízszint akár naponta egy centiméterrel is csökkenhet. Szélcsendes időben viszont vékony párapaplan képződik a tó felett, ami mérsékli a párolgást, így az elmúlt napokban stagnált a vízszint.
A vízügyi szakemberek a Siófoki zsilip segítségével igyekeznek 110 centiméter körüli szinten tartani a Balaton vízállását, azonban jelenleg ettől jelentős eltérés tapasztalható.
Ahogy arról korábban írtunk, gyönyörű időben idén is lezajlott a Lidl Balaton-átúszás. Az eseményen idén is több mint tízezren vettek részt: profik és amatőrök, idősek és fiatalok, úszók és SUP-osok egyaránt.
A legextrémebb úszó – hasonlóan a korábbi évekhez – minden bizonnyal Bajzát László volt, aki idén is
Az élményről azt mondta: „Az idei év nagyon kemény volt. Az előző ingem felajánlottam a mezőkövesdi gépmúzeumnak. Az 25 évet bírt és elhasználódott. Most egy vadonatúj inget varrattunk, amit be kellett törni – de ezen az úszáson inkább az ing tört be engem.”
Hozzátette:
Elmesélte azt is, miért ebben az extrémnek ható ruhában teljesíti a távot: „Mezőkövesdi vagyok, matyónak vallom magam, és ezen a gyönyörű napon, mikor a Balaton-átúszás van, a magyar tengert matyórózsák borítják.”
A legjobb ideje másfél óra volt, de idén, az új ruhában valamivel 3 óra felett teljesítette a távot.
Öt sztárpár, három város és hat különböző szálloda jelent meg egymás után, bemutatva, milyen sokoldalú úti cél a Balaton késő ősszel is. Ez az epizód több volt egyszerű összegzésnél: a sztárok valódi élményein keresztül mutatta meg, miért érdemes Keszthelyre, Balatonfüredre és Balatonkenesére utazni akkor is, amikor a tópart már csendesebb. Ha nem láttad az adást, bármikor viszanézheted az RTL+-on.
Keszthely egyszerre történelmi, hangulatos és modern. A város tökéletes azoknak, akik a tartalmas kikapcsolódás hívei: kastélyok, múzeumok, tágas terek és hosszú sétányok várják az őszi látogatókat. A régiós adásban három sztárpár is itt járt – mindannyian teljesen más oldalát ismerték meg a városnak.
Várfi Sándor és Lili meghitt, apa–lánya élménnyel töltötték meg Keszthelyt, ahol a Hotel Helikon****superior vendégei voltak. A páros a wellness mellett a Balaton nyílt vizét is kipróbálta: Sándor meglepte Lilit egy vitorlázással. Ez az élmény Keszthely egyik legszebb arcát mutatta meg – a csendes vízfelületet, amely ősszel is gyönyörű.

Molnár Zsófia és Gábor Keszthely nyugodtabb, relaxáló oldalát fedezték fel. Ők a Sirius Hotel****superior tesztelték le. A város panorámás wellnessvilága, a tóparti csend és a modern terek ideális helyszínt adtak a pár csendes, kettesben töltött hétvégéjéhez. Zsófiék számára Keszthely a lelassulás és a feltöltődés helyszíne lett.

Kondákor Zsófia és húga, Ajsa Panka a bensőségesebb Keszthelyt élték meg. A testvérpár a város családiasabb szállodai hangulatában találta meg a pihenést a Kristály Hotel****-ben. A sok beszélgetés, nevetés és a wellnessben töltött csendes órák mind azt mutatták: Keszthely tökéletes háttér a minőségi időhöz.

Balatonfüredet sokan a Balaton elegáns, modern és élményekben gazdag fővárosának tartják. A város még késő ősszel is élettel teli: a Tagore sétány, a kikötő, az éttermek és a wellnessközpontok ilyenkor csendesebbek, de ugyanolyan vonzóak.
Märcz Fruzsina és öccse, Balázs a Flamingó Wellness Hotel****-ben töltött el egy napot. A testvérpár végigjárta a tópartot, kipróbálta a városi wellness-lehetőségeket és elektromos rollerrel fedezték fel a környéket. A füredi hangulat – az őszi levegő, a vízparti nyugalom és a modern városi pezsgés keveréke – azonnal magával ragadta őket.

Molnár Zsófia és Gábor visszatértek Balatonfüredre is, ezúttal a Hotel Vinifera Wine & Spa*****superior vendégeként. A pár a füredi luxusprogramok világába merült el: fine dining, és hosszú tóparti séták tették teljessé a hétvégét. Balatonfüred számukra a lassú, minőségi kikapcsolódást jelentette – azt az elegáns környezetet, amelyben könnyű elengedni a hétköznapok rohanását.

Balatonkenese a nyugodtabb Balaton egyik legszebb települése. A hosszú partszakasz, a széles panoráma és a természetközeli hangulat ideális azoknak, akik egy visszafogottabb, zavartalanabb pihenést keresnek.
Németh Franciska és férje, Péter sportos élményekkel töltötték meg a kenesei hétvégét, a Hotel Marina-Port**** vendégeként. A pár itt találta meg az aktív pihenés és a romantikus elvonulás tökéletes kombinációját. Péter még novemberben is megmártózott a Balatonban – ez volt az összefoglaló adás egyik legemlékezetesebb jelenete.

Az idei szuperdöntőben az öt kiemelt turisztikai régióból, a legjobb tíz szálláshelye jut a fináléba a nézők szavazatai alapján. Minden régióból az első kettő helyezett. A szavazók minden adás kezdetétől voksolhatnak kedvenc szálláshelyükre egészen egy héten keresztül a műsor hivatalos Facebook oldalán. Ezzel nem csak kedvenc szálláshelyüket támogatják, hanem vannak heti, havi és évvégi nyeremények is. A fődíj egy egész hetes pihenés a Best of AZ ÉV HOTELE győztes szállodájában.

Ezen a héten már Északkelet-Magyarországon folytatódik a szállodatesztelés
A műsor legújabb adása vasárnap 12:20-kor lesz látható az RTL-en, melyben a sárospataki Hotel Bodrog Wellness & Elix Spa****superior, és a mezőkövesdi Balneo Hotel Zsori Thermal & Wellness-t próbálják a hotelteszelők.
A műsor leírása
A Best of AZ ÉV HOTELE Közönségszavazáshoz kapcsolódó televízió műsor az utazók szemszögéből, személyes élményeiken keresztül mutatja be a címért versenybe szálló szálláshelyeket az RTL-en. Minden adásban két-két ismert embert és kísérőjének kalandjait láthatjuk, akik elutaznak egy hétvégére egy-egy magyarországi szálláshelyre, hogy kipróbálják és szubjektíven véleményezzék azokat.